JESU LI ZASLUŽILI FINALE?

Navijači u nevjerici zbog odluka njemačkog suca: Dvije velike greške omogućile pobjedu Engleza?

av

Sporne sudačke odluke obilježile su predzadnju utakmicu Europskog prvenstva u Njemačkoj.

11.07.2024. u 08:00

Druga polufinalna utakmica Europskog prvenstva između Engleske i Nizozemske donijela nam je dvoboj dvije velike nogometne nacije no ovaj put sretnija je, rezultatom 2:1, bila momčad s Otoka.

U utakmicu je bolje ušla momčad u narančastom sjajnim pogotkom Simonsa u sedmoj minute no njihovo slavlje nije dugo trajalo. Već u 18. minuti stvari je na početne postavke pogotkom s bijele točke vratio Kane.

Zanimljiva je bila sitaucija iz koje je taj jedanaesterac izboren. Kapetan Engleske puca iz voleja, Dumfries ulazi u blok, lopta odlazi visoko iznad vrata i čini se da je to to. Situacija je izgledala čisto, a glavni sudac Nijemac Felix Zwayer nije se oglasio. Snimku pogledajte OVDJE.

Prekršaj za Nizozemce?

Iskusni Kane pao je tad na pod, uhvatio se za stopalo i ispustio nekoliko bolnih krikova koji su natjerali VAR da se oglasi i pozovu Nijemca da pogleda situaciju, a on je nakon kraćeg pregleda snimke označio na bijelu točku što je Kane bez problema realizirao za izjednačenje Engleza.

Ova odluka Nijemca brojne navijače ostavila je u nevjerici. Na usporenoj snimci se jasno vidi da je do kontakta između Kanea i nizozemskog braniča došlo tek nakon što je Englez opalio prema golu te je bilo nemoguće da Dumfries povuče nogu. Neki zbog toga misle da je sitaucija čak bila bliže tome da je se proglasi prekršajem za Nizozemsku.

Kasnije se na društvenim mrežama pojavila snimka još jedne sporne situacije o kojoj se sudac nije oglasio. Naime, netom prije spornog prekršaja na Kaneu, Bukayo Saka igrao je rukom, točnije, lopta mu se odbila od tijela u ruku što je dovoljno da anulira sve moguće odluke VAR-a. Snimku pogledajte OVDJE

Što bi bilo kad bi bilo

Ipak, senzor dodira u ovoj se situaciji nije aktivirao niti je tko primjetio što je napravio Sake pa je sudac svirao penal na Kaneu. Pitanje je u kojem bi se smjeru utakmica razvila da Engleska nije dobila i realizirala kazneni udarac svega 11 minuta nakon gola Nizozemske. Konačnih 2:1 u sudačkoj je nadoknadi prekrasnim golom osigurao je Ollie Watkins

Engleska izborila finale Europskog prvenstva: Pogodak odluke zabio je Ollie Watkins

Podsjetimo, Španjolska je u prvoj utakmici polufinala bila bolja od Francuske rezultatom 2:1. Već u devetoj minute Tricolore je u vodstvo odveo Kolo Muani no nije slavlje dugo trajalo. Utakmicu je u 21. minuti sjajnim golom izjednačio Lamine Yamal da bi nakon svega četiri minute konačan rezultat potvrdio Dani Olmo.