I DALJE SMO U IGRI

Napokon prava pobjeda košarkaša: Pregazili smo Cipar, dvoboj sa susjedima je odlučujuć

mm/h

U susretu drugog kola skupine E kvalifikacija za EuroBasket 2025. godine, hrvatska košarkaška reprezentacija je u Rijeci pobijedila Cipar sa 92:63 (22:8, 26:16, 22:26, 22:13) upisavši prvu pobjedu u skupini.

26.02.2024. u 22:07

Nakon što su na startu kvalifikacija izgubili u Brestu od Francuske sa 61:73, hrvatski košarkaši su u susretu drugog kola u Rijeci porazili Cipar sa uvjerljivih 92:63.

Hrvatska je protiv Francuske upisala prvi poraz pod vodstom izbornika Josipa Sesara nakon 12 pobjeda, no protiv Cipra se vratila na pobjedničku stazu.

Sesarovi odabranici su odlično ušli u susret, nakon tri i pol minute igre vodili su 12:0. Ubrzo je bilo 16:3, a na koncu prve četvrtine su naši košarkaši vodili sa 22:8.

Roko Prkačin predvodio s 24 poena

U drugoj dionici prednost hrvatskih košarkaša je samo rasla. Dvije minute prije kraja poluvremena imali smo 27 razlike (46:19), a na poluvrijeme se otišlo sa +24 (48:24).

U trećoj dionici uslijedilo je opuštanje hrvatskih košarkaša pa su Ciprani smanjili na 15 razlike (60:45). Međutim, u posljednjoj četvrtini Hrvatska se uozbiljila i vrlo brzo je +30 (84:54), imali smo i 31 koš razlike (92:61), a na koncu je završilo 92:63.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Roko Prkačin sa 24 poena i 10 skokova, te Mario Hezonja sa 22 poena i 10 skokova. Dario Drežnjak je dodao 11, a Ivan Vraneš 10 poena.

Na ciparskoj strani najefikasniji su bili Konstantinos Simitzis sa 17, te Darral Willis sa 16 poena. U drugom susretu večeri Francuska je u Tuzli pobijedila Bosnu i Hercegovinu sa 74:64 upisavši i drugu pobjedu u skupini.

Slijedi dvomeč s BiH

Kod Francuza najefikasniji su bili Guerschon Yabusele sa 16 i Vincent Poirier sa 13 poena, dok su BiH predvodili Džanan Musa sa 15 poena i Kenan Kamenjaš sa 14 poena.Na ljestvici vode Francuzi s dvije pobjede, Hrvatska i BiH imaju po jednu pobjedu i poraz, dok je Cipar na nuli.

Drugi krug kvalifikacija, u kojima će ponovno na rasporedu biti dvije utakmice, na rasporedu je 21. i 24. studenog. Tada će hrvatskim košarkašima dvaput suparnik biti reprezentacija Bosne i Hercegovine.

Sesar odabrao igrače za Francusku: Evo s kime napadamo košarkaško europsko prvenstvo

Kvalifikacije će biti zaključene u veljači 2025., kad će Hrvatska biti domaćin Francuskoj i gostovati na Cipru. Dvije najbolje reprezentacije iz ove skupine plasirat će se na završni turnir uz reprezentaciju Cipra, koji je jedan od sudomaćina prvenstva.