UTRKA ZA PRVAKA HRVATSKE

NAPETA ZAVRŠNICA HNL-A Dinamo može postati prvak u sljedećem kolu, Hajduk nakon 17 godina nikada bliže naslovu

Hana Krnić

Hajduk je na Rujevici odigrao poluvrijeme iz snova, srušio Rijeku i približio se naslovu prvaka Hrvatske. Situacija bi za Hajduk bila idealna da je Osijek u nedjelju pobijedio Dinamo ili makar igrao izjednačeno, ali "Modri" se nisu dali i pred ispunjenim Maksimirom su izbacili Osijek iz utrke za titulu.

09.05.2022. u 11:31

Marko Livaja ime je koje će Splitom odzvanjati i ako Hajduk ove godine ostane na nezahvalnoj drugoj poziciji. Oženio se u ponedjeljak, a u nedjelju zabio dva "komada" u gostima. Tjedan iz snova za njega, ali i za Torcidu. U Jadranskom derbiju, splitski "bili" igrali su najbolje poluvrijeme ove sezone. Skladne akcije, lijepi pogodci, Torcidina pjesma koja ih nosi i osmijeh na licu Valdasa Dambrauskasa recept su, očito, za nezaustavljivi Hajduk.

Hajduk je odigrao stvarno fantastično prvo poluvrijeme, potpuno je dominirao utakmicom. Rijeka je na početku imala dva udarca Harisa Vučkića, nakon toga ništa nisu napravili. Hajduk je dobro stajao na terenu, Livaja je radio višak, dobro se izvlačio i vodio igru.

I do prvoga gola, koji je pao iz jedanaesterca, Hajduk je bio bolji, angažiraniji i puno je bolje stajao na terenu. Od početka se jasno vidjelo da su krenuli kako treba. U drugom poluvremenu Hajduk je priveo utakmicu kraju, sve je bilo jasno. Rijeka je napravila tri promjene i nešto pokušala, ali nakon crvenog kartona Josipa Drmića više nisu imali šanse. Premda igra više nije bila na razini prvog poluvremena, mogao je Hajduk zabiti još koji gol, Marin Ljubičić i Stipe Biuk imali su zicere i za njima ostaje žal.

Hajduk je pokazao da može protiv Rijeke, a to je dobra vijest za splitski klub uoči finala kupa na Poljudu.

Livaja je u prvoj utakmici nakon ulaska u bračne vode s Iris Rajčić bio dvostruki strijelac i najbolji igrač jadranskog derbija na Rujevici.

"Da sam znao da je ovako dobro, oženio bih se i prije. Dobro je u braku, isto je sve, već osam godina smo zajedno. Što se igre na terenu tiče, odigrali smo možda i najbolje poluvrijeme zadnjih godina, stvarno smo izdominirali Rijeku, zasluženo smo došli do tri gola prednosti, moglo je to biti više. Pokazali smo da smo jaki pod pritiskom, pokazali smo da možemo, na dobrom smo putu i moramo ovako nastaviti", rekao je Livaja nakon utakmice.

Marko je ove sezone zabio 25 golova i dijeli ga samo jedan gol od toga probije rekord Lea Lemešića, koji je daleke 1934./35. zabio samo jedan više. No, Livaja ističe kako ga osobni rekordi ne zanimaju te da je od početka njegov cilj da nešto osvoji s Hajdukom.

Hajduk je pobjedom nad Rijekom došao na drugo mjesto na tablici i od Dinama ga dijeli samo četiri boda. Put prema tituli prvaka Hrvatske bio bi mu puno lakši da je Osijek u nedjelju s Dinamom igrao izjednačeno ili pobijedio. No "Modri" su odigrali uvjerljivo i izbacili Osijek iz utrke za titulu.

Petković se vratio, hoće li isto ponoviti i u Šibeniku?

Bruno Petković je nakon puno kritika napokon odigrao onako kako on najbolje zna, nije zabio, ali imao je dvije odlične asistencije, neki od komentara su i da je prva asistencija Mislavu Oršiću jedan od Brunovih najboljih poteza karijere. Petković je pružio izvrsnu utakmicu baš u trenucima kad je, prema formi u posljednje vrijeme, igrao ispod očekivanja navijača.

"Tu sam u momčadi koja je prva u prvenstvu. Koja će, kako sad izgleda, osvojiti naslov. To kako sam prezentiran u javnosti nije moja stvar i nije nešto što me treba zanimati. Trebam se fokusirati kao što sam se u periodu u kojem mi igre nisu bile na nivou onoga što očekujem od sebe. Ali, maksimalno radim na sebi i radit ću i dalje. Nadam se da će rezultati to i pokazati", rekao je Petković nakon utakmice.

Bez obzira na pobjedu Dinama, Hajduk je i dalje živ i u borbi za titulu. Ali, sve ovisi o Šibeniku. Ako u sljedećem kolu Hajduk pobijedi Istru, a Šibenik "ukrade" Dinamu barem bod, zadnji derbi na Maksimiru odlučivat će o prvaku Hrvatske.

Ako na Poljudu bude remi, a Šibenik pobijedi Dinamo, odluka seli na Maksimir jer bi Hajduk u tom slučaju pobjedom imao isti broj kao i Dinamo, ali bi bio prvi zbog boljega međusobnog omjera.

Prije 18 godina, drama je bila slična. Hajduk je za titulu ovisio o Zadru. Dinamo je prosuo bodove protiv Zadra, a Hajduk je postao prvak. Sada se ista drama može odviti na Šubićevcu i prvenstvo odlučiti direktnim sudarom na Maksimiru.

Kad je Hajduk na Šubićevcu prije mjesec dana pobijedio 2:1 golom Josipa Eleza tri minute prije kraja, trener Šibenika Dean Računica otvoreno je priznao kako se nada da će baš taj pobjednički gol protiv njegovog kluba Hajduk dovesti do titule.

Funcuti su zbog toga bili bijesni i tražili novu smjenu, grubo su i vrijeđali čovjeka koji je za Hajduk nastupio 276 puta i zabio 77 golova, koji je dobio nagradu Torcide "Hajdučko srce".

Računica je navijačke prosvjede na koncu preživio. Tu je izjavu dodatno pojasno rekavši da će je razumjeti oni koji žele i da tu nema ništa sporno jer je deset godina proveo u Hajduku.  Šibenik, rasterećen svojih problema i sigurnim mjestom u ligi,  sad može pomoći jednom od najvećih rivala. Nije tajna da Krešimirov grad ima dosta navijača Dinama i da odnosi s Hajdukom nisu najbolji.

Šibenik 'suđen' i Čačiću

Šibenik je, čini se, suđen i Anti Čačiću. Naime, prije deset je godina upravo na Šubićevcu potvrdio jedinu prvenstvenu titulu s "modrima" pobijedivši 3:0 pet kola prije kraja uz dva gola Sammira i jednim Milana Badelja.

Na toj je utakmici bilo 1500 navijača, među kojima i 300 Bad Blue Boysa zbog čije je bakljade sudac Ivan Bebek dvaput prekidao utakmicu i nadoknadio je 11 minuta. Sada bi zagrebačkih navijača moglo biti i više iako je kapacitet stadiona samo 3500.

"Čestitke svima kojima Hajduk nešto znači, a to je pola Hrvatske, Dalmacija i Torcida. Bilo je zadovoljstvo gledati kako smo odigrali prvo poluvrijeme. Ne hvalim momčad baš često, ali kad imate pritisak da ne možete razmišljati ni o čemu osim o pobjedi, bilo je zaista lijepo gledati kako smo na poluvremenu vodili s 3:0 jer ova tri boda nam omogućavaju da sanjamo bar još tjedan dana. Momci su napravili fantastičan posao, prvim poluvremenom mogu biti apsolutno zadovoljan do najmanjeg detalja", rekao je trener Valdas Dambrauskas nakon utakmice.

I u pravu je, Split sanja, Dalmacija sanja nakon 17 godina da dobije prvaka. Oko kluba ja izvrsna atmosfera, uprava i Torcida nikada se nisu javno voljeli ovako kao sada, igrači nikada zadovoljniji, a financijska situacija nikada povoljnija. Ulaže se u juniore koji će, prema svemu sudeći, sa samo jednim porazom u sezoni biti prvaci države.

U Maksimiru je situacija malo lošija, "modri" su mijenjali trenera nakon poraza od Splićana, navijači nisu zadovoljni Čačićem, ali Petković se vratio, a fenomenalna igra protiv Osijeka im daje nadu da će ipak možda titula i ove godine sijati na njihovim policama.

I ako ne osvoje prvenstvo, "bilima" se smiješi Kup, a finalu igraju protiv Rijeke koju su razmontirali i pokazali im kako izgleda Hajduk kada igra muški, onako kako zna.

HNL nikada zanimljiviji i bolji, 'bili' se nadaju da će odlučivati o prvaku odlučivati zadnja utakmica u Maksimiru. Hajduk je trenutno u odličnoj formi i bilo bi sigurno zanimljivo. Može se žaliti za kiksom u Koprivnici, ali i Liverpool je kiksao protiv Tottenhama i prosuo bodove koji su im osiguravali izjednačenje s vodećim Manchester Cityjem. No, lopta je okrugla i nepredvidiva, a nogomet ne bi bio najbitnija sporedna stvar na svijetu da nema ovakvih "predstava".