bravo vatreni!

NAJBOLJI KAD JE NAJTEŽE Hrvatska ide na Svjetsko prvenstvo!

mpi

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je nastup na Svjetskom prvenstvu, koje će se igrati u Rusiji od 14. lipnja do 15. srpnja nakon što je u uzvratnom susretu dodatnih kvalifikacija protiv Grčke u Pireju odigrala 0-0 i tako sačuvala prednost od 4-1 u prvoj utakmici igranoj prije tri dana u Zagrebu.

12.11.2017. u 20:12

Hrvatska će tako po peti će put igrati na Svjetskom prvenstvu, nakon Francuske 1998., Japana/Južne Koreje 2002., Njemačke 2006. i Brazila 2014., "vatreni" su izborili i plasman u Rusiju 2018. Bile su ovo šeste kvalifikacije za SP za Hrvatsku od samostalnosti, a jedini neuspjeh naša je reprezentacija doživjela u borbi za odlazak u JAR 2010. godine.

Dva puta Hrvatska se izravno kvalificirala na SP kao pobjednik svoje kvalifikacijske skupine, dok je tri puta prošla kroz dodatne kvalifikacije. Prije 20 godina plasman je izboren preko Ukrajine, prije četiri godine preko Islanda, a ovoga puta preko Grčke.

Najbolji rezultat na samom SP Hrvatska je ostvarila u svom prvom nastupu u Francuskoj kada je osvojila treće mjesto. U sva preostala četiri sudjelovanja "vatreni" nisu uspjeli proći skupinu.

Suparnike u natjecanju po skupinama u Rusiji Hrvatska će saznati 1. prosinca kada će se održati ždrijeb u Moskvi.

Tekstualni prijenos utakmice Grčka - Hrvatska možete pratiti na portalu Direktno od 20.45 sati.

Uzvratna utakmica, playoff za odlazak na SP u Rusiji

20.45 sati, stadion Georgios Karaiskakis, Pirej

GRČKA - HRVATSKA

0:0

TIJEK SUSRETA:

90'+2' KRAJ UTAKMICE: Grčka – Hrvatska 0:0

90' Igrat će se još dvije minute

90' IZMJENA ZA HRVATSKU: Ulazi Mitrović umjesto Modrića

88' Bilo je opasno pred našim vratima, ali Subašić spašava

85' IZMJENA ZA HRVATSKU: Ušao je Rebić umjesto Perišića

79' Grci su zabili pogodak, no Torosidis je bio u zaleđu

78' IZMJENA ZA GRČKU: Izašao je Mitroglou, a ušao je Pelkas

78' IZMJENA ZA HRVATSKU: Ušao je Kramarić umjesto Kalinića

67' Gianniotas se provukao, Lovren je pokušao izbaciti, ali je pogodio Vidu. Lopta je srećom završila u rukama Subašića

65' Kod naših na zagrijavanju su Pašalić, Kramarić i Vlašić

59' DVIJE IZMJENE U REDOVIMA GRČKE: Fortounis i Gianniotas ulaze umjesto Lazarosa i Bakasetasa

57' Pokušaj Grka iz daljine, opalio je Mitroglou, ali odlazi to pored vratnice

54' Pokušali su nam zaprijetiti Grci, no naši su to blokirali

51' Hrvatska je dobro otvorila nastavak utakmice

49' Prilika Hrvatske. Modrić je poslao jednu oštru loptu, ali čiste to Grci ispred Perišića

45' Kod obje momčadi nema promjena u početnim sastavima

45' POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME: Grčka – Hrvatska 0:0. Još 45 minuta dijele Vatrene do plasmana u Rusiju

45'+2' KRAJ PRVOG POLUVREMENA: Grčka – Hrvatska 0:0

45' Igrat će se još dvije minute

42' Prilika Hrvatske. Potegnuo je Perišić iz daljine i pogađa vratnicu

41' Najbolja prilika Grka. Mitroglou je ubacio za Zecu, ali spašava nas Subašić

41' U Pireju je uoči utakmice napadnuta ekipa RTL-a

37' U jednom duelu sudarili su se Lovren i Tachtsidis, a Grk je ostao ležati na terenu

30' Iza nas je pola sata igre, nema pogodaka u Pireju. Vatreni i dalje drže prednost od 4:1 iz prve utakmice

29' Prilika Hrvatske. Perišić je  'prevario' grčku obranu i uzeo loptu, ali pokušaj odlazi pored vratnice

27' Kalinić je zaradio slobodni udarac nakon što jeTorosidis skrivio prekršaj. Pokušao je Rakitić pucati, ali šalje loptu preko gola

24' Prvi žuti karton na utakmici dobio je Tachtsidis zbog prigovora

21' Na terenu je sve više nervoze kod gostujućih igrača

17' Prilika Grčke. Sokratis je ostao sam, ali srećom nije pogodio okvir naših vrata

16' Prilika Hrvatske. Vrsaljko je ubacio, no lopta je bila prebrza za Kalinića

14' Bakasetas je pokušao iz daljine, ali pokušaj nije bio precizan

12' Zeca je pokušao iznuditi kazneni udarac, ali nije to prošlo kod nizozemskog suca

7' Vrsaljko je imao prodor po desnoj strani, ali njegov ubačaj nisu uspjeli zahvatiti ni Kalinić ni Perišić

4' Grci drže posjed lopte, ali i naši dobro stoje na terenu

2' Hrvatsku 90 minuta dijeli do plasmana na Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Nikada nismo ispali u dodatnim kvalifikacijama

1' Utakmicu sudi Bjorn Kuipers

1' Počela je utakmica u Pireju. Grčka i Hrvatska u uzvratu dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Idemo Vatreni

Igrači su izašli na teren u Pireju. Počelo je intoniranje himni

SASTAVI:

GRČKA: Karnezis; Torosidis, Manolas, Sokratis, Retsos; Tachtsidis, Tziolis; Bakasetas; Zeca, Lazaros; Mitroglou

Trener: Michael Skibbe

HRVATSKA: Subašić; Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinić; Rakitić, Brozović; Mandžukić, Modrić, Perišić, N. Kalinić

Trener: Zlatko Dalić

DALIĆ OSTAJE IZBORNIK?

"Uvjeren sam da je Dalić taj koji će voditi Hrvatsku na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Da, uvjeren sam", potvrdio je Marijan Kustić, član IO-a i dopredsjednik HNS-a.

NAJAVA UTAKMICE:

Hrvatska je u prvoj utakmici na Maksimiru pobijedila Grke s 4:1. Vatreni su u Pirej donijeli veliku prednost i na korak su do plasmana u Rusiju, dok su Grci pred nemogućom misijom i traže čudo.

NIZ PORAZA NA GOSTOVANJIMA PROTIV GRKA

No Vatreni moraju biti oprezni jer u 15 gostujućih utakmica s Grcima, hrvatska reprezentacija i klubovi tek jednom su slavili i izvukli jedan remi uz 13 poraza i očajnu razliku pogodaka 9-31.

Jedini hrvatski trener koji je uspio slomiti Grke u Grčkoj bio je Miroslav Blažević prije 20 godina u Solunu. U susretu kvalifikacija za plasman na SP 1998. godine, Hrvatska je slavila 1-0, a pogodak odluke zabio je Davor Šuker u 74. minuti.

POSLJEDNJI OKRŠAJ S GRCIMA:

Posljednju utakmicu protiv Grčke odigrali smo u Ateni,  7. listopada 2011. u kvalifikacijama za odlazak na SP 2012.

Doživjeli smo težak poraz od 2:0, a utakmica je zapamćena i po sukobu grčkih i hrvatskih navijača.

VATRENI NIKADA NISU ISPALI U PLAYOFFU:

Hrvatska i grčka nogometna reprezentacija do sada su uvijek bile uspješne u dodatnim kvalifikacijama za Svjetska i europska nogometna prvenstva, a samo će jedna 100-postotni učinak nastaviti i nakon međusobnog okršaja u dodatnim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji.

Hrvatska je četiri puta sudjelovala u 'baražu' i uvijek je izašla kao pobjednik. U osam susreta ostvarili smo četiri pobjede i četiri remija uz 10-2 razliku pogodaka

NAJAVE TRENERA:

SKIBBE: NOGOMET PONEKAD RADI ČUDA!

"Bit će teško. Hrvatska je u Zagrebu odigrala sjajno, a mi loše. Međutim, u nedjelju imamo novu priliku, a nogomet ponekad nudi čuda", rekao je izbornik Grčke Michael Skibbe.

DALIĆ: NEĆEMO SE BRANITI

"Mi se ne branimo, ne igramo tako, mi nemamo takve igrače niti takav stil igre. Igrat ćemo svoju igru, a u Pirej smo došli po pobjedu", izjavio je izbornik Hrvatske Zlatko Dalić, a cijeli izjavu možete pročitati na OVOM LINKU.

NAJAVE IGRAČA:

TOROSIDIS: MOŽDA OSTVARIMO NEMOGUĆE

"Imamo veliki motiv i nadam se kako možemo ostvariti nemoguće. Vidjet ćete drugo lice grčke reprezentacije. Moramo zabiti najmanje tri gola i sasvim siguirno igrat ćemo ofenzivnije", zaključio je grčki reprezentativac Torosidis.

RAKITIĆ:  MORAMO IGRATI KAO DA JE PRVA UTAKMICA

"Svi koji poznaju nogomet znaju da nas čeka pakao, a osim toga igrao sam nedavno u Pireju s Barcelonom. Pritisak publike je ogroman. Lijepo je što smo pobijedili 4:1 u prvoj utakmici, no to nam sutra neće ništa značiti. Moramo zaigrati kao da tek počinje prva utakmica i moramo ići na pobjedu", smatra Ivan Rakitić, a njegovu cijelu izjavu možete pročitati OVDJE.

IZOSTANCI:

U redovima Hrvatske, Dalić neće moći računati na ozlijeđenog Nikolu Kalinića. U sastav Grčke vraća se stoper Manolas, koji je zbog suspenzije propustio prvu utakmicu. Torosidis će stisnuti zube i krenuti od prve minute iako nije sasvim spreman.