ZORRO LOVRO NAŠ SUPERHEROJ

Na krilima mlađe generacije Hrvatska je na Maksimiru srušila Dansku, Majer opet pokazao koliki je kapacitet

Hana Krnić

U dvoboju petog kola prve skupine Lige nacija hrvatski nogometaši su na zagrebačkome Maksimiru pobijedili Dansku rezultatom 2:1 te utakmicom u Beču protiv Austrije u nedjelju imaju šansu izboriti Final four ovog natjecanja. Isto tako, "Vatreni" su osigurali ovom pobjedom da naša reprezentacija bude u prvoj jakosnoj skupini kvalifikacija za Euro 2024. u Njemačkoj.

23.09.2022. u 11:27

Izabranici Zlatka Dalića su pred skoro 23 tisuće gledatelja srušili Dansku odličnom igrom u drugom dijelu utakmice. Golove za "Vatrene" zabili su Borna Sosa i Lovro Majer. No Hrvatska se u prvom poluvremenu mučila, igra nije izgledala dobro i osjetila se nervoza. Prvih 45 minuta prošlo je u obostrano opreznoj igri, s puno kontrole i vrlo malo rizika. Hrvatska je imala dvije dobre šanse Josipa Šutala i Joška Gvardiola, ali ni jedna nije realizirana.

No, u 34. minuti Danska prijeti preko Joakima Mæhlea, ali na golu je stajao Dominik Livaković koji nije dopustio da mu desni bek pošalje loptu među noge. Odlično je reagirao vratar Dinama i na šut najboljeg danskog igrača Christiana Eriksena u 39. minuti. Kapetan je pucao s 20 metara, a Livaković je skrenuo loptu u korner.

Drugo poluvrijeme pokazalo je raskoš Hrvatske, a do izražaja su došli najviše mladi igrači. To treba naglasiti jer kroz nekoliko godina na njima ostaje reprezentacija, a uz ovakve nastupe ne trebamo se bojati za budućnost. Tek što je počelo drugo poluvrijeme Hrvatska je povela. Nakon ubačene lopte u kazneni prostor, došlo je do niza odbijanaca, a lopta je naposljetku došla do Borne Sose, koji pametno upućuje precizan udarac koji završava u samom kutu danskih vrata. Mladi Sosa nakon četiri godine je ponovno na svome stadionu "zapalio" publiku.

Trebalo bi spomenuti šansu koju je Ivan Perišić imao u 58. minuti. Iz slobodnog udarca pucao je silovito, a lopta je završila tik pored vratnice. U 66. minuti Schmeichel brani opasan udarac kapetana Luke Modrića, a u 70. smo mogli vidjeti briljantan prodor Matea Kovačića koji je u finišu bio neprecizan.

Iako je Danska većinu vremena izgledala bezopasno pogreška Šutala i predaja lopte ekipi sa sjevera Europe u 77. minuti koštala nas je primljenog pogotka koji je u rašlje poslao Christian Eriksen.

Dvije riječi - Lovro Majer...

No samo dvije minute nakon pojavljuje se superheroj "Zorro" u obliku Lovre Majera koji su svom prvom dodiru s loptom preciznim udarcem sa 16 metara opet dovodi Hrvatsku u vodstvo. Možemo slobodno reći da je ovo bila najbolja izvedba Majera u kockastom dresu iako je dobio samo 12 minuta (bez nadoknade) povjerenja Dalića, ali on je pametno iskoristio svaku sekundu. Svojim lucidnim prodorima maltretirao je Dance koji jednostavno nisu imali rješenje za 24-godišnjeg veznog napadača.

Nikola Vlašić je isto tako u zadnjim minutama utakmice pokazao zašto mu je izbornik vjerovao kada nitko nije i kada se u medijima pisalo da nije zaslužio poziv u reprezentaciju. Odlično praćenje igre i primanje lopti te opasni šutevi, koji nažalost nisu završili u golu, pokazuju kvalitetu Vlašićeve igre.

Reprezentacija se nakon 23 mjeseca vratila na zagrebački stadion koji se jako brzo rasprodao, ali atmosfera je, iskreno, bila daleko od one na koju su "Vatreni" navikli. Veliki pljesak publike dobio je kapetan Modrić, ali i Šime Vrsaljko kojem se savez na samom početku zahvalio na svemu što je napravio za Hrvatsku. Iako klupsko rivalstvo ne bi trebalo biti važno kada igra Hrvatska, sa sjevera su se mogli čuti zvižduci kada je najavljen najbolji igrač Hajduka Marko Livaja

No ono što je najvažnije Hrvatska je pobijedila i pogled na tablicu na kojoj sada "Vatreni" imaju 10 bodova je zaista divan. Ono s čim se složio i izbornik Zlatko Dalić je da imamo igrače koji su zalog za budućnost i da iz prvog lošeg poluvremena ostvariti pobjedu na ovakav način mogu samo velike reprezentacije. No, Hrvatska je uvijek voljela pokazati sve na kraju, u produžecima ili na penale, a mi smo na to navikli, zar ne?