Na današnji dan otišao je čovjek koji je prvi pobijedio Talijane: Tako je htjela igra sudbine

aks

Prije točno 13 godina preminuo je legendarni nogometni trener Tomislav Ivić.

24.06.2024. u 12:52

Jedan od najvećih hrvatskih nogometnih trenera Tomislav Ivić preminuo je 24. lipnja 2011., samo šest dana prije 78. rođendana. Legenda hrvatskog nogometa i sporta hitno je prebačen u splitsku bolnicu na Firulama nakon što mu se pogoršalo stanje od posljedica dijabetesa. Ivić je bio jedan od najtrofejnijih hrvatski i jedan od najpriznatijih svjetskih trenera, a u karijeri je osvojio gotovo sve.

Vodio je momčadi iz 14 država i četiri reprezentacije, osvajao je prvenstva i kupove u šest država. U bogatoj riznici skupio je sedam nacionalnih prvenstva i sedam nacionalnih kupova, europski Superkup i Interkontinentalni kup. Veliku čast odao mu je najprodavaniji talijanski sportski dnevnik La Gazzeta dello Sport proglasivši ga najuspješnijim trenerom u povijesti.

Svoju zavidnu trenersku karijeru započeo je u Splitu nakon čega je otišao u Hajduk. Trenirao je i Šibeniku, Ajax s kojim je osvojio nizozemsko prvenstvo i kup. Početkom 80-ih osvojio je naslov s Anderlechtom nakon kojeg je je otišao na klupu Galatasaraya, Dinama, Avellina i Panathinaikosa nakon čega je uslijedila sezona za povijest.

Vodio je Vatrene protiv Italije

Vrhunac svoje klupske karijere dosegnuo s Portom s kojim je u jednoj sezoni 1987. osvojio čak četiri naslova! Postao je portugalski prvak, osvajač Kupa, osvajač UEFA Superkupa te Interkontinenatalnog Kupa. Prijelazom iz 80-ih u 90-e, Ivić je preuzeo PSG, s madridskim Atleticom osvojio je Kup, a s Marseilleom prvenstvo u sezoni 1991./92.

Dvije godine kasnije, 1994., ušao je u stožer hrvatske reprezentacije kao direktor uz vodstvo izbornika Ćire Blaževića s kojim je sudjelovao u povijesnom plasmanu Hrvatske na Europsko prvenstvo u Engleskoj 1996. na kojem su osvojili peto mjesto.

Započela 'akcija Italija': Evo koji sastav Dalić priprema za okršaj u ponedjeljak

Kao izbornik vodio je odlučuju kvalifikacijsku utakmicu za Euro protiv Italije u Palermu kad je Hrvatska ostvarila povijesnu pobjedu 2:1. Ćiro tad nije vodio "Vatrene" zbog UEFA-ine suspenzije. Hrvatska baš na današnji datum igra s Talijanima.