DINAMO UPISAO PRVI PORAZ U SEZONI

Livaja šokirao Maksimir: Hajduk izvukao veliku pobjedu u prvom derbiju

Hana Krnić

U susretu 6. kola HNL-a Hajduk je kao gost pobijedio Dinamo s 1:0 (0:0) i preuzeo vrh ljestvice.

13.09.2024. u 22:08

Jedini gol postigao je Marko Livaja u 70. minuti. Nakon siromašnog prvog poluvremena tijekom kojega praktički nije bilo niti jedne prilike, utakmica se rasplamsala sredinom nastavka. Prvu veliku priliku imao je Dinamo u 67. minuti no Kulenović je glavom pucao pored vrata.

Hajduk je poveo u 70. minuti. Nakon izgledne situacije u kaznenom prostoru, nakon udarca iz kuta, lopta je stigla do Prpića koji je s 30-ak metara od vrata lucidno prebacio Dinamovu zadnju liniju iza koje je utrčao Livaja i u padu udarcem iz prve pogodio drugi kut nemoćnog Nevistića.

Hajduk prvi

Ubrzo potom je Dinamo stvorio dvije velike prilike za izjednačenje, ali Pjaca u 74. i Rog u 76. minuti nisu bili precizni iz izglednih situacija. U 80. minuti uslijedila je bakljada navijača Hajduka koji su time izazvali 10-minutni prekid jer je dim uvelike smanjio vidljivost na travnjaku.

Po nastavku utakmice Dinamo je u osmoj minuti nadoknade imao još jednu sjajnu situaciju, no udarac Roga sa 10-ak metara je blokiran i završio je u korneru. Vodeći Hajduk sada ima 14 bodova, jedan više od drugog Dinama, a tri više uz utakmicu više od treće Rijeke.

;

Tekstualni prijenos derbija

105' - Kraj susreta na Maksimiru! Hajduk je pobjednik derbija!

102' - Požutio je Stipe Biuk.

90+8' - Još jedna sjajna šansa za Roga! Zapucao je s 10-ak metara nakon dodavanja Stojkovića, ali pored lijeve vratnice!

90+6' - Iz igre izlazi Ristovski, a do kraja susreta igrat će Mboku Nathanael.

90+4' - Drugi žuti, odnosno crveni karton za Dialla! Nakon prekršaja u 53. minuti, sada je Diallo igrao rukom. Hajduk u završnici s desetoricom!

90' - Igrat će se najmanje 13 minuta sudačke nadoknade zbog navijačkih nereda.

⇔90' - Susret je nastavljen. Iz igre je izašao Marko Livaja, a u igri je Šimun Hrgović. Josip Elez na terenu je umjesto Uremovića.

78' - Zbog velike bakljade Torcide prekinuta je utakmica! S južne tribine odjekuju i topovski udari.

77' - Spiker je rekao kako se na stadionu nalazi 20.948 navijača, od toga je 3000 pripadnika Torcide.

76' - Rog promašuje čisti zicer! Stojković ga je sjajno proigrao, Rog je imao korak-dva ispred Rakitića i izašao jedan na jedan s Lučićem, a onda zapucao preko gola!

75' - Izlaze Pierre-Gabriel i Baturina, a u igri su Luka Stojković i Arber Hoxha.

70' - GOL! Hajduk vodi na Maksimiru, strijelac je Marko Livaja!

66' - Iz igre izlazi Pukštas, a u igru ulazi Yassine Benrahou. Teren je napustio i Kalik, a umjesto njega u igri je Niko Kristian Sigur

62' - Sada je u knjižicu Pajača ušao i Rokas Pukštas. Ovo mu je treći akumulirani pa u sljedećem kolu ne može konkurirati na utakmici protiv Gorice na Poljudu.

60' - Požutio je Ristovski nakon susreta s Biukom.

58' - Druga izmjena u redovima Dinama, igru napušta Ademi, a na terenu je Marko Rog

55' - Theophile je zaradio opomenu zbog prekršaja na Livaji.

53' - Požutio je Diallo.

52' - Prva izmjena kod Hajduka: Izlazi Durdov, ulazi povratnik Stipe Biuk.

47' - Krovinović je silovito potegnuo s distance, Nevistić obranio, a zatim odbijena lopta stiže do Pukštasa. Hajdukov Amerikanac mogao je matirati Nevistića, ali Ristovski u posljednji čas skreće loptu u korner.

45' - Počelo je drugo poluvrijeme. U svlačionici Dinama ostao je Cordoba, a u igri je Sandro Kulenović

Objavu dijeli GNK Dinamo (@gnkdinamo)

45+1' - Kraj prvog dijela! Na odmor se odlazi bez pogodaka.

45' - Igrat će se minuta sudačke nadoknade.

40' - Opasno je izgledao Cordobin ubačaj prema Ademiju, ali opet je Prpić na pravom mjestu.

36' - Požutio je Marko Livaja jer je loptu nabio nakon zvižduka glavnog suca.

29' - Slobodan udarac za Dinamo izveo je Petković koji je loptu posalo ravno u živi zid.

26' - Slobodan udarac za Hajduk nakon što je Ademi srušio Krovinovića. Pucao je Rakitić, ali igrači Hajduka su zakomplicirali akciju pa nije bilo opasnosti po gol Nevistića.

23' - Još jedan korner izvodi Baturina, ovoga puta na glavu Prpića koji je šalje van.

21' - Korner za Dinamo ponovno izvodi Baturina. Šalje loptu u kazneni prostor, ali netko od igrača Hajduka izbacuje je izvan granica terena.

19' - Hajduk ima svoj prvi korner. Izveo ga je Krovinović, lopta je završila u nogama Kalika koji je imao šansu za gol, ali Pajač je svirao prekršaj u napadu. Igrači su se pobunili, ali sudac čvrsto ostaje pri odluci.

18' - Prvi konkretan udarac Hajduka prema vratima Ivana Nevistića imao je Marko Livaja, ali lopta je otišla malo izad gola.

14' - Petković je izgubio loptu pa prekršajem na Pukštasu prekinuo kontru Hajduka, ali ni to nije dovoljno za žuti karton.

11' - Prvi udarac u okvir gola na susretu. Pierre-Gabriel potegnuo je s 20-ak metara desnicom, ali samo u Lučića.

8' - Durdov je kratko ostao ležati na polovici terena držeći se za gležanj. Srušio ga je Mmaee klizećim startom, a sudac je procijenio da žuti karton nije potreban.

4' - Prvi korner na susretu ima Dinamo, a izveo ga je Baturina kratko do Petkovića koji je vratio loptu u noge Baturine koji puca u mrežu sa strane gola Hajduka.

1' - Počela je utakmica na Maksimiru! Dinamo je za početak susreta organizirao vatromet s istočne tribine.

Sastavi

Poznati su i sastavi oba kluba. Za Dinamo to su: Ivan Nevistić - Stefan Ristovski, Kévin Théophile-Catherine, Ryan Mmaee - Ronaël Pierre-Gabriel , Luka Sučić, Arijan Ademi, Marko Pjaca - Martin Baturina - Juan Cordoba, Bruno Petković.

Za Hajduk su to: Luka Lučić, Dario Melnjak, Filip Uremović, Dominik Prpić, Ismaël Diallo, Filip Krovinović, Ivan Rakitić, Rokas Pukštas, Anthony Kalik, Bruno Durdov, Marko Livaja.

Trener Dinama Sergej Jakirović najavio je da će njegovi igrači na teren izaći potpuno koncentrirani na izazov koji je pred njima i s namjerom da još jednom sruše Hajduk. Dinamo je prvi na tablici, ali ako Hajduk odnese pobjedu zauzima vodeću poziciju.

'Zna se što ova utakmica nosi'

"Ne preskačem utakmice, moja će momčad biti fokusirana. I želim da odigramo dobru utakmicu. Zna se što ova utakmica nosi. To je uvijek utakmica za prestiž, veliko rivalstvo, ali i obostrano uvažavanje", rekao je Jakirović, a kratko se osvrnuo i na probleme u vrhu Hajduka. "To su njihovi problemi, ja sam fokusiran na svoju momčad. No, nije im ista situacija kao nama lani", istaknuo je.

Dodao je kako je on cijelo vrijeme osjećao podršku i imao mir te da njihova situacija nije bila ni blizu one u Hajuku. "Igramo protiv kluba koji je navikao na ovakve utakmice, oni ih igraju stalno, ali mi moramo biti veliki Hajduk, idemo u Zagreb napraviti dobar rezultat. Oni su dobri, ali dat ćemo sve od sebe, treba nam velika utakmica kako bismo bili pravi", izjavio je trener Hajduka Genaro Gattuso.

Hajduk u ponoć objavio ime novog sportskog direktora: Potvrdila su se nagađanja

Dodao je kako je njegova ekipa ove sezone već pokazala da može igrati velike utakmice. "Pokazali smo i dobru igru. Neki igrači su bili u reprezentacijama i nisu bili s nama, ali svi koji su bili ovdje trenirali su maksimalno, preostaje nam doliti još malo benzina, otići u Zagreb i dati sve od sebe te odigrati s velikom osobnošću kako najbolje možemo", zaključio je Gattuso.