EUROPSKA LIGA

Dinamo porazom od Villarreala završio sjajnu europsku sezonu

js

Nogometaši zagrebačkog Dinama nisu uspjeli prirediti novo iznenađenje. Nakon domaćeg poraza 0:1, "Modri" su u uzvratnom susretu četvrtfinala Europske lige poraženi na gostovanju kod Villarreala s 1:2 ostavši bez plasmana u polufinale.

15.04.2021. u 22:51

Golove za "Žutu podmornicu" zabili su Paco Alcacer (36) i Gerard Moreno (43), dok je gol za Dinamo postigao Mislav Oršić (75).

Dinamo je otvorio utakmicu s najjačim sastavom. Premda još nije 100 posto spreman zbog ozljede ramena, Petković je stisnuo zube i zaigrao od prve minute. Problema s ozljedama imali su i Ademi i Gvardiol, no obojica su bili u početnih 11.

Španjolci su žestoko krenuli. Odmah su pritisnuli hrvatskog prvaka i igrači Dinama jako su teško dolazi do lopte. Villarreal je veći dio poluvremena držao loptu u svom posjedu i pokušavao probiti suparnički blok.

Međutim, u prvih 25 minuta nije bilo većih opasnosti pred vratima Dominika Livakovića. Prvu priliku na utakmici imao je domaći sastav, u 26. minuti Chukwueze je u gužvi sjajno opalio iz voleja pogodivši stativu.

Dinamo je prvi opasan izlazak imao dvije minute kasnije, s krila je Petković ubacio na drugu stativu gdje je bio Oršić, no njegov udarac je završio preko gola.

U 36. minuti dogodio se možda i trenutak odluke. Gerard Moreno je osvojio loptu na sredini terena i sjajno uposlio Chukwuezea koji je utrčao iza Dinamove obrane i na drugoj stativi asistirao Alcaceru za njegov šesti gol ove sezone u EL. Činilo se kako je nigerijski napadač u zaleđu, no nakon konzultacija s VAR sobom nizozemski sudac Danny Makkelie je pokazao na centar.

U posljednjim trenucima prvog dijela Španjolci su zabili i drugi gol i praktički osigurali prolaz. Albiol je probio po krilu vrativši loptu u sredinu gdje je bio Moreno i zabio pokraj Dinamove obrane.

Svjestan kako više nema što izgubiti Dinamo je u nastavak krenuo otvorenije i već u 49. minuti Lovro Majer je imao sjajnu priliku, mogao je pucati, no tražio je Petkovića i akcija je propla. U 52. minuti se okušao Oršić s ruba kaznenog prostora, no pucao je pored gola. Oršić je imao dobru priliku i u 64. minuti, nažalost ponovo je bio neprecizan.

Samo minutu kasnije Gerard Moreno je sjajno pucao, no Livaković je još bolje obranio izvadivši loptu ispod grede.

Tračak nade pojavio se u 75. minuti kada je Oršić napokon probio Geronima Rullija. Akcija je krenula od Ademija koji je dodao Petkoviću, a ovaj sjajno asistirao Oršića koji je zabio za smanjene zaostatka.

Već u idućem napadu Chukwueze je mogao vratiti na +2, no pogodio je okvir gola. Nigerijac je opasno zaprijetio i u 81. minuti, no Livaković je bio spreman.

Možda i posljednju priliku za povratak u život Dinamo je imao u 88. minuti nakon što je Petković izborio slobodni udarac na rubu kaznenog prostora. Nažalost, Oršić nije uspio pogoditi.

Nažalost, "Modri" se nisu uspjeli probiti među četiri najbolje momčadi Europske lige. Međutim, već je plasman u četvrtfinale Europske lige najveći uspjeh u posljednjih više od pola stoljeća.

Posljednji Dinamo je igrao europsko četvrtfinale 1970. godine, kada je u Kupu kupova ispao od Schalkea. No, "Modri" su tada odigrali samo šest europskih utakmica, a ove sezone čak 15 susreta.

Europski put su počeli pobjedom protiv Cluja u 2. pretkolu Lige prvaka, no potom su u 3. pretkolu ispali od Ferencvaroša i preselili u Europsku ligu gdje ih je u zadnjem kolu kvalifikacija čekala Flora. Nakon trijumfa protiv Estonaca, "Modri" su osvojili prvo mjesto u skupini ispred Wolfsbergera, Feyenoorda i moskovskog CSKA. U 16-ini finala hrvatski prvak je izbacio Krasnodar, a u osmini finala Tottenham. Fantastičnu seriju okončao je Villarreal koji je na impresivan način stigao do polufinala upisavši 11 pobjeda i remi.

"Žutoj podmornici" je ovo treći plasman u polufinale, među četiri najbolje ekipe se probila 2011. i 2016. i oba puta je ispala, od Porta i Liverpoola.

Ovoga puta finale će loviti protiv Arsenala koji je u uzvratnom susretu u Pragu pobijedio Slaviju s 4:0 nakon što je prvi susret završio 1:1.

Golove za "Topnike" zabili su Pepe (18), Lacazette (21-11m, 77) i Saka (24).

foto Epa

VILLARREAL - DINAMO - 2:1 (Alcacer '36, Moreno '42; Oršić '74)

Villarreal: Rulli - Pedraza (od 90. Moreno), Albiol, Pau Torres, Foyth - Parejo (od 85. Coquelin), Capoue, Trigueros (od 62. Gomez)  - Chukuweze (od 90. Pena), Alcacer (od 90. Baena), Moreno

Dinamo: Livaković - Ristovski (od 62. Stojanović), Lauritsen, Theophile-Catherine (od 82. Perić), Gvardiol - Jakić, Ademi (od 82. Mišić) - Ivanušec (od 76. Atiemwen), Majer (od 62. Franjić), Oršić - Petković

90'3' Kraj utakmice. Šteta, ali Dinamo može biti ponosan na ovu sezonu u Europi.

87' Slobodan udarac za Dinamo sa samog ruba šesnaesterca, ali Oršić puca preko vrata.

82' Ušli su Mišić i Perić, a izlaze Ademi i Teophile-Catherine.

81' Još jedan sjajan pokušaj Chukwuezea, ali Dominik je još jednom na pravom mjestu.

76' Atiemwen je ušao umjesto Ivanušeca.

76' Chukwueze je još jednom pogodio stativu.

74' Gol za Dinamo!!  Ademi je izgradio akciju, držao je loptu, dodao Oršiću koji je izveo dvostruku kombinaciju s Petkovićem i zabio!

64' Još jedna sjajna prilika za Oršića, sjurio se s lijeve strane, lopta je iša uz gol crtu, ali ništa od gola. odmah je uslijedila sjajna akcija Villarreala i sjajna obrana Livakovića koji praktički nije ni vidio loptu, a uspio ju je izvaditi ispod grede.

62' Gomez umjesto Triguerosa u sastavu Villarreala.

60' Stojanović i Franjić ulaze u igru, a Ristovski i Majer su izašli.

52' Sjajan udarac Oršića. Kombinirali su on i Gvardiol, Mislav je ciljao daljnji kut, ali lopta je otišla uz vratnicu.

51' Pokušao je sada nešto Villarreal, Chukwueze je s ruba šesnaesterca naciljao suprotne rašlje, nije to bilo ni tako daleko.

49' Majer se sjurio prema golu, ali umjesto da puca, pokušao je dodati Petkoviću, no Rulli blokira dodavanje.

47' Gužva pred vratima Villarreala, ali sve je završilo autom.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45+1' Sviran je kraj prvog poluvremena.

42' DRUGI GOL ZA VILLARREAL. Zabio je Moreno udarcem u dalji kut nakon odbijene lopte.

36' VILLARREAL JE DAO GOL.  Parejo je izveo sjajnu akciju, dao je Chukwuezeu, a on Alcaceru koji zabija. Prvo je svirano zaleđe Chukwuezea, onda se oglasio VAR i gol je priznat! Po snimci se čini da je bilo zaleđe, nije nam baš ovo jasno.

28' Prilika sada za Dinamo! Petković je s desne strane sjajno ubacio za Oršića, ali Mislav nije dobro zahvatio loptu.

25' Sreća je sada spasila Dinamo! Akciju je kreirao Parejo, Chukwueze je raspalio iz voleja, a lopta se odbila od stative! Prva velika prilika na obje strane na utakmici.

20' Albiol je pogriješio u obrani Villarreala, tu je bio Ivanušec, ali domaćini su se snašli.

19' Opasna lopta Pedraze išla je u sredinu Dinamovog kaznenog prostora, ali Livaković je na mjestu.

11' Oršić je izdaleka pokušao, ali izravno u vratara Rullija. Više lopta za statistiku.

10' Posjed lopte je u Villarrealovim nogama, ali prilično bezopasno.

5' Villarreal ima inicijativu. Chukuweze je dvaput prošao po desnoj strani, ali Dinamova obrana je na mjestu.

1' Počela je utakmica! Sretno, plavi!