SPREMNI SU ZA EURO

Hrvatska razbila Makedoniju: Vatreni zagrijani za Njemačku, euforija je na vrhuncu

Hana Krnić/Ana Klara Sopta

U prvom pripremnom susretu uoči EURO-a u Njemačkoj, hrvatska nogometna reprezentacija na riječkoj Rujevici pred 8000 gledatelja pobijedila je Sjevernu Makedoniju 3:0.

03.06.2024. u 20:51

Vatreni su rutinski odradili posao protiv suparnika koji je trebao biti priprema za Albaniju s kojom se Hrvatska, uz Italiju i Španjolsku, nalazi u grupi B. Prva dva gola za Vatrene zabio je Lovro Majer. Prvi gol zabio je u 10. minuti iz slobodnog udarca s više od 20 metara, a drugi u 45. minuti nakon sjajne asistencije Brune Petkovića petom.

Konačnih 3:0 u 80. minuti je postavio ljubimac Rujevice, Marco Pašalić postigavši prvijenac u hrvatskom dresu. Vatreni će u utorak odraditi regeneracijski trening, a u srijedu putuju u Vatikan gdje će ih primiti Papa Franjo. Istog će dana od 18 sati trenirati na Rujevici. Reprezentacija ostaje u Rijeci do 7. lipnja kada putuje u Portugal.

Tamo će dan kasnije u Lisabonu igrati posljednju pripremnu utakmicu uoči EP-a protiv Portugala. Vlasnici srebra i bronce s posljednja dva World Cupa, 9. lipnja dolaze u svoju bazu u njemački gradić Neuruppin, a dan kasnije, 10. lipnja u 18 sati, održat će i otvoreni trening za javnost. Hrvatska će na EP-u igrati u skupini B, prvu utakmicu Dalićevi odabranici imat će 15. lipnja u Berlinu protiv Španjolske. Četiri dana kasnije slijedi ogled protiv Albanije u Hamburgu, a 24. lipnja je u zadnjem kolu u Leipzigu susret protiv Italije.

Tijek susreta

91' - Jug svira kraj. Hrvatska je pobijedila 3:0.

90' - Tribinama Rujevice šire se valovi publike koja je odlično raspoložena

90' - Nevjerojatan okret Sučića koji dodaje loptu Budimiru koji zabija, ali Slovenac diže zastavicu i ponovno sudi zaleđe.

86' - Juranović šalje sjajnu loptu za Sučića koji nesebično dodaje Ivanušecu koji se poskliznuo i izgubio loptu.

83' - Budimir pada u kaznenom prostoru, ali Jug pokazuje da se igra nastavlja.

79' - GOL! Pjaca ubacio i Pašalić zabija svoj prvi gol za reprezetaciju na domaćem terenu i diže publiku na noge.

⇔73' - Makedonci rade još jednu promjenu, Velkovski izlazi, a ulazi Stojan Dimovski.

70' - Budimir prema Majeru, Kozajkov izbacio van te je korner za Hrvatsku. Majer izveo udarac iz kuta prema Budimiru, ali lopta je otišla preko gola, a Jug sudi faul u napadu.

⇔66' - Ulaze Marco Pašalić i Marin Pongračić, a izlaze Baturina i Erlić . U Makedoniji izlaze Trajkovski i Miovski, a ulaze Milan Ristovski i Darko Churlinov.

65' - Budimir radi prekršaj na Kostadinovom čime je spriječio brzu kontru Makedonaca.

63' - Juranović šalje odličnu loptu za Budimira, ali pomoćni sudac diže zastavicu i sudi zaleđe.

59' - Sudac Matej Jug sudi Petkoviću prekršaj u napadu. Petković izlazi iz igre, a umjesto njega ulazi Budimir. Perišića također napušta igru, a umjesto njega ulazi Pjaca što Daliću ostavlja još dvije promjene.

⇔56' - Makedonci također rade promjenu. Izlaze Atanasov i Aškovski, a ulaze Tihomir Kostadinov i Mitrovski koji igra u Varaždinu.

⇔54' - Druga promjena izbornika Dalića: Luka Ivanušec ulazi umjesto Kramarića.

52' - Sučić poslao sjajnu loptu za Baturinu koji je sjajno puca, a lopta odlazi u korner koji je izveo Majer, a odbio ga je Trajkovski koji uzima loptu i kreće u spori napad prema hrvatskim vratima.

50' - Atanasov pucao u dobro postavljenog Livakovića koji sigurno hvata loptu.

⇔46' - Luka Sučić je zamijenio Kovačića koji je bio kapetan, a kapetansku traku preuzima Perišić.

45' - Počelo je drugo poluvrijeme.

45' - Kraj prvog dijela. Hrvatska vodi 2:0 na Rujevici još jednim pogotkom Lovre Majera.

45' - Petković petom kroz noge makedonskog stopera proigrao Majera koji šalje golmana u jednu, a loptu u drugu stranu.

41' - Perišić je napravio prekršaj na Alimiju u opasnoj zoni. Slobodan udarac s 20-ak metara za Makedoniju izvodi Trajkovski, ali Livaković atraktivnom obranom sačuvao mrežu.

40' - S tribina se ori Thompsonova "Lijepa li si".

38' - Udarac Alimija prošao iznad gola i završio na pomoćnom terenu.

35' - Makedonci se ponovno iz kontre približili Livakoviću, međutim Trajkovski nespretnim udarcem loptu šalje pored gola.

31' - Perišić iz voleja zaprijetio Makedoncima, ali lopta odlazi pored gola.

28' - Juranović izborio korner koji ponovno izvodi Majer koji šalje neuhvatljivu loptu za Kramarića i lopta završava u autu za Makedonce.

27' - Sosa zaprijetio s boka Dimitrievskom, lopta je otišla do Majer koji ponovno ljevicom šalje loptu u okvir gola, ali ništa.

25' - Podigla se atmosfera na Rujevici. Kovačić solo prodorom izbio u šansu, ali udarac je bio malo prejak, a lopta je otišla iznad gola.

20' - Miovski ponovno zaprijetio Livakoviću, ali on spremno glavom otklanja opasnost.

19' - Novi udarac iz kuta za Hrvatsku izvodi Majer, ali lopta odlazi u gol-aut.

15' - Livaković pravovremenim izlaskom otklonio opasnost nastalu iz opasne kontre Trajkovskog.

14' - Baturina sjajno prošao kroz makedonsku obranu i izborio novi slobodan udarac kojeg ponovno izvodi Majer!

8' - GOL! Bivši igrač Hajduka u opasnoj zoni napravio je faul na Mateu Kovačiću, a slobodan udarac izvodi Majer i zabija gol.

7' - Udarac iz kuta za Makedoniju, ponovno Elmas, ali ništa.

5' - Elmas je zaprijetio Livakoviću uletio šesnaesterac i zaprijetio Livakoviću, no lopta je otišla pored gola.

2' - Puna Rujevica na početku utakmice skandira "Vukovar, Vukovar".

1' - Sudac je zviždukom označio početak utakmice protiv Makedonije na Rujevici.

Sastavi

Poznati su sastavi za utakmicu! Izbornik Zlatko Dalić dao je prednost onima koji su se priključili reprezentaciji na početku priprema. Tu su i neki igrači kojima je izbornik dao priliku za dokazivanje, kao što su Martin Baturina i Ivan Perišić, koji hvata natjecateljski ritam nakon ozljede koljena.

Hrvatska (4-2-3-1): Dominik Livaković - Josip Juranović, Domagoj Vida, Martin Erlić, Borna Sosa - Mateo Kovačić, Lovro Majer - Andrej Kramarić, Martin Baturina, Ivan Perišić - Bruno Petković.

Sjeverna Makedonija (3-5-2): Stole Dimitrievski - Gjoko Zajkov, Darko Velkovski, Visar Musliu - Stefan Ashkovski, Jani Atanasov, Armend Alimi, Elif Elmas, Ezgjan Alioski - Bojan Miovski, Aleksandar Trajkovski

Najava susreta

Makedonci će biti priprema za Albaniju s kojom se Hrvatska, uz Italiju i Španjolsku, nalazi u grupi B. Skupinu smrti, kako su je mnogi prozvali, Hrvatska će otvoriti protiv Španjolske, a potom slijede utakmice s Albanijom i Italijom. Izabranici Zlatka Dalića pripreme su u Rijeci započeli prije tjedan dana, ali Vatreni i dalje nisu kompletni.

Nikola Vlašić neće biti na raspolaganju izborniku zbog ozljede. Igrač Torina u dobrom je stanju, ali stožer ne želi riskirati s njegovim zdravljem uoči natjecanja. Luka Modrić u subotu je igrao utakmicu finala Lige prvaka te će u Rijeku doći u utorak ujutro. Mario Pašalić i Marcelo Brozović također neće biti u sastavu jer su se reprezentaciji priključili na dan utakmice.

Vatreni nakon dolaska u kamp dobio tortu: 'Dabogda osvojio i Europsko prvenstvo'

U sastavu Sjeverne Makedonije nalaze se dva igrača hrvatskih klubova. Hrvatskoj će prijetiti Dmitar Mitrevski iz Varaždina i Hajdukov napadač Aleksandar Trajkovski. Dinamov kapetan Arijan Ademi oprostio se od reprezentacije u ožujku ove godine, dok je Stefan Ristovski to učinio u kolovozu prošle godine.