ŠOK I NEVJERICA

Kakav peh u Leipzigu: Italija izborila remi, Vatreni su na korak od ispadanja

Mislav Miličević

Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je trećeg kola skupine B na EURA u Leipzigu igrala 1:1 protiv Italije te ju još samo teorija drži u igri za plasman u osminu finala.

24.06.2024. u 23:07

U 55. minuti kapetan Luka Modrić je doveo Hrvatsku u vodstvo te je minimalnih 1:0 stajalo sve do 98. minute. Tada je za 1:1 pogodio Mattia Zaccagni čime  je Italija osvojila drugo mjesto u skupini i osigurala subotnji meč osmine finala protiv Švicarske.

Hrvatska je zauzela treće mjesto u skupini s dva boda te mora čekati rasplet u drugim skupinama. No, u ovom trenutku vrlo su male šanse da se Hrvatska nađe među četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije koje idu prema osmini finala.

Golova nije bio u prvih 45 minuta u kojima je Hrvatska najbolju šansu imala u petoj minuti kada je odlično pod gredu pucao Luka Sučić, ali je pogodak spriječio talijanski vratar Gianluigi Donnarumma.

Italija je najbolju šansu imala u 27. minuti kada je Alessandro Bastoni sam ostao na drugoj vratnici, ali je njegov dobar udarac glavom još bolje obranio Dominik Livaković. Kako je utakmica prolazila tako su Talijani bili sve opasniji.

Zaccagni je veliki junak Azzurra

Na startu drugog poluvremena Hrvatska je dobila savršenu šansu za vodstvo. U 53. minuti je suđen jedanaesterac, ali je udarac Modrića s bijele točke obranio Donnarumma.

No, samo dvije minute kasnije Modrić je ispravio grešku. Nakon pokušaja Ante Budimira lopta se odbila do Modrića koji je loptu zakucao pod gredu za 1:0.

Sve do kraja Italija je žestoko stiskala, napadala i prijetila, a Hrvatska je izdržala do 98. minute kada je Zaccagni pogodio za 1:1 i vjerojatno gurnuo Vatrene podalje od osmine finala.

Tijek utakmice

► Kraj. Hrvatska nije uspjela sačuvati pobjedu

90'+8 - Zaccagni zabija 1:1, nevjerojatno. Nismo izdržali.

90'+5 - Smirli smo utakmicu, još malo i nokaut faza je pred vratima!

90' - Ulazimo u sudačku nadoknadu, igrat će se još osam minuta nogometa

► Juranović ulazi u igru umjesto Stanišića. Zatvaramo utakmicu

86' - Puno sreće sada za Hrvatsku, Scammacca je ostao zamalo kratak na jednu povratnu loptu u peterac

83' - Igramo sve bolje, napokon smo uhvatili posjed. Vrijeme je sada na našoj strani

80' - Brozović sjajno ubacio na Budimira, Bastoni mu skida loptu s glave. Modrić izlazi iz igre, ući će Majer

75' - Uspjeli smo udaljiti loptu od Livakovićevog gola, ali i dalje nemamo posjed, a samim time i šansu othrvati se pritisku

73' - Isprekidana igra s puno prekršaja, požutio je sada Brozović

► Ivanušec i Perišić ulaze, Sučić i Kovačić izlaze van

69' - Teško je nabrojati sve poluprilike i prilike Italije, nemamo snage othrvati se pritisku

67' - Talijani su sve bliže golu, ne možemo se pomaknuti posljednjih deset minuta.

65' - Moramo nešto mijenjati, Italija ne ispušta loptu iz noge, moramo naći balans

61' - Bastoni prijeti glavom nakon kornera, ovo je bilo jako jako blizu

57' - Talijanima ovaj gol mijenja sve. Bacaju sve karte u napad, čeka nas pola sata napetog iščekivanja

55' - LUKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA 1:0 odmah u akciji nakon jedanaesterca!

53' - Luka Modrić je promašio jedanaesterac.

51' - Igranje rukom u šesnaestercu, čeka se VAR, dobit ćemo jedanaesterac.

51' - Imamo promjene u konfiguracije igre, Budimir je sada 'meta', plan je izaći sa što više igrača na talijansku polovicu

48' - Opet smo kvalitetno izašli iz bloka, ali Budimir nije dobio uporabljivu loptu

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Kod Vatrenih će ući Budimir, a izlazi Pašalić.

► Kraj prvog dijela. 0:0.

45' - Utakmica se malo smirila, čini se da ćemo na odmor otići bez pogodaka. Igrat će se jedna minuta nadoknade

40' - Približavamo se kraju prbog dijela. Izjednačena utakmica uz ipak konkretnije pokušaje Talijana. Moramo bolje

36' - Lukav pokušaj Pellegrinija iskosa po podu. Livaković je spreman.

► Španjolska je povela protiv Albanije. To je rezultat koji nama ide na ruku

31' - Mini pritisak Vatrenih, opet nam fali završni dodir. Osjeti se da nemamo pravu špicu u momčadi

27' - Bastoni je imao zicer za 1:0. Livaković vadi nemoguće. Visimo o niti.

27' - Retegui i Pongračić vode veliku borbu. Napadač Italije posljednjih nekoliko minuta dobiva lopte iz vezne linije 'kao na pladnju'

26' - Sučić je naš najraspoloženiji pojedinac. Sjajno razigrava i traži rješenja u napadu. Talijani nisu obrambeno pregusti, možemo i mi zaprijetiti

24'- Prvi žuti karton na utakmici. Sučić je dobio opomenu za jedan start nad Pellegrinijem, strog kriterij.

22' - Opet Retegui puca, ali ovog puta u blok. Talijani igraju sve bolje, bekovi su nam neobranjeni

21' - Prva velika šansa Italije. Opet su probili našu lijevu stranu, a Retegui puca pored gola.

19' - Nezgodan start Pongračića, Italija će imati slobodan udarac

15' - Talijanima se 'ne žuri'. U ovom trenu s remijem su gotovo sigurni u prolaz s drugog mjesta. Nama hitno treba pobjeda

13' - Osjeti se nedostatak pravog napadača u našim redovima. Imamo višak u sredini ali fali 'target man' u petercu

11' - DiMarco probio lijevu stranu, ali Pellegrinijev udarac glavom je slabašan. Moramo suziti svoje linije, Talijani izlaze iz bloka 'na čistinu'

10' - Držimo posjed, ali gubimo loptu na četrdesetak metara od gola, Talijani su čvrsti u duelu, pokušavamo se nametnuti

8' - Evo i Talijana, opet smo ostali na širokom prostoru, sreća da Raspardorijeva lopta nije bila precizna, moglo je biti opasno.

6' - Naziru se prve konture taktičkih zamisli. Hrvatska njeguje visoki pritisak, Talijani traže opcije iz kontre

5' - Prvi pokušaj Hrvatske, opalio je Sučić izvana, Donnarruma brani

3' - Miran i staložen ulazak Vatrenih, suprotno od situacije protiv Albanije

1' - Utakmica je počela, sretno Vatreni!

► Prvo će se intonirati 'Il Canto degli Italiani', a potom i 'Lijepa Naša'

► Igrači su u tunelu, sve je spremno za početak svečane ceremonije prije početka susreta

Sastavi

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić kreće s čak četiri promjene u prvih 11 u odnosu na utakmicu s Albanijom. Luciano Spalletti je stavio lijevog beka Di Marca na lijevo krilo što govori kako će Talijani čuvati početni rezultat koji im donosi sigurno drugo mjesto.

HRVATSKA: Dominik Livaković - Josip Stanišić, Josip Šutalo, Marin Pongračić, Joško Gvardiol - Luka Modrić, Marcelo Brozović, Mateo Kovačić - Mario Pašalić, Andrej Kramarić, Luka Sučić.

ITALIJA:  Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Alessandro Bastoni, Riccardo Calafiori, Matteo Darmian - Nicolò Barella, Frello Filho Jorge Jorginho - Giacomo Raspadori, Lorenzo Pellegrini, Federico Dimarco - Mateo Retegui

Najava utakmice

Vatreni su u prvom kolu poraženi od Španjolske 3:0, a u drugom kolu su remizirali s Albanijom rezultatom 1:1. Hrvatska je zbog gol razlike posljednja na tablici sa samo jednim bodom.

Kako bi izborili svoje mjesto u osmini finala EURA, Vatreni moraju poraziti Italiju jer poraz ili remi naše nogometaše bi vratio u domovinu, ali izazvao i veliko razočaranje među navijačima.

Kako bi ostvarili taj cilj, trebat će nam daleko najbolja predstava na ovom turniru. Talijani imaju pobjedu i poraz na svom kontu,  što znači da je Hrvatska u podređenom položaju i hitno joj trebaju sva tri boda misli li imati realistične šanse za proći dalje, makar s trećeg mjesta.

Atmosfera u gradu je fantastična

Naravno, u Leipzigu se nalazi puno navijača, i nemaju svi ulaznicu. Kako bi što lakše "slomili" Azzurre izbornika Luciana Spallettija, navijači Hrvatske su okupirali centar ovog nekadašnjeg ponosa DDR-a, a da su naši navijači glavna atrakcija u gradu, vidi se i po snimkama sa samog mjesta događaja.

Sve je spremno za spektakl: Navijači u Leipzigu razvukli najveću hrvatsku zastavu na svijetu

Osim već sada kultne zastave, tu je i nekoliko desetaka tisuća navijača u 'kockicama', svi s raspjevani i najvažnije, vjeruju da Hrvatska može pobijediti i tako skočiti na drugo mjesto, uz uvjet da Albanija ne svlada Španjolsku u susretu koji će se igrati simultano s odlučujućom utakmicom Vatrenih i Talijana.