HOĆEMO LI PREKINUTI TRADICIJU?

Hrvatska je od bronce u Francuskoj samo jednu nokaut-utakmicu igrala bez produžetaka i izgubila

Hrvatska od 16 sati igra protiv Japana u osmini finala Svjetskog prvenstva u Katru. Za Vatrene će to biti deveti put da igraju eliminacijsku  utakmicu na Svjetskom prvenstvu, a računamo li i utakmice europskih prvenstava, bit će im to ukupno 13. na velikim natjecanjima.

05.12.2022. u 15:24

U Francuskoj su Vatreni na putu do bronce pobijedili Rumunjsku 1:0 i Njemačku 3:0 da bi u polufinalu izgubili od Francuske 1:2, a u utakmici za treće mjesto slavili istim rezultatom protiv Nizozemske. Nakon osvojenog trećeg mjesta, Hrvatska je odigrala još sedam nokaut-utakmica na velikim natjecanjima, a ni u jednoj nije pobijedila u prvih 90 minuta. U šest od sedam takvih utakmica pobjednik se znao tek nakon produžetaka ili penala.

Jedina utakmica u nokaut fazi u kojoj je igrala i Hrvatska, a da je odigrano samo osnovnih 90 minuta bilo je finale Svjetskog prvenstva u Rusiji, u kojem je izgubila 4:2 od Francuske. Na putu do finala Danska (1:1) i domaćin Rusija (1:1, 2:2) izbačeni su tek nakon penala, a Engleska je pala u polufinalu tek nakon produžetaka.

Na svim europskim prvenstvima na kojima je sudjelovala, Hrvatska je gubila utakmice osmine finala, ali nikad nakon samo 90 minuta, osim na euru 1996. Još uvijek boli poraz od Turske u Beču 2008. nakon što smo u produžetcima poveli 1:0. Klasnić je zabio za vodstvo u 119. minuti, prije nego što će Semih izjednačiti, a šokirana Hrvatska u raspucavanju promašiti tri penala.

U Francuskoj 2016. nam je presudio Quaresma u 117. minuti, a na prošlogodišnjem Euru momčad Zlatka Dalića vratila se nakon 1:3 protiv Španjolske, ali je u produžecima primila još dva gola i izgubila 5:3.