RASPAD SISTEMA U KOLNU

Hrvatska je prokockala i zadnju šansu za medalju: Island nas je dotukao

Hana Krnić

Hrvatski rukometaši doživjeli su i treći poraz u drugoj fazi natjecanja na Europskom prvenstvu u Njemačkoj, a bolja od njih bila je reprezentacija Islanda koja je u Koelnu slavila s 35:30.

22.01.2024. u 17:04

Tim porazom Hrvatska je izgubila i matematičke izglede za plasman u polufinale Europskog prvenstva. Šest pogodaka postigao je Marin Jelinić, a po četiri Domagoj Duvnjak, Veron Načinović, Luka Cindrić i Zvonimir Srna. Dominik Kuzmanović je sakupio 10 obrana.

Islandske strijelce predvodio je Bjarki Elisson s osam golova, a po šest su postigli Odinn Rikhardsson i Aron Palmarsson. Vratar Bjoergvin Gustavsson je imao 12 obrana, a postigao je i jedan pogodak.

Hrvatska je s jednim bodom na zadnjem mjestu, a Island je s prva dva boda skočio na petu poziciju. Na vrhu ljestvice skupine i je Francuska s maksimalnih šest bodova. Po četiri imaju Mađarska i Austrija.

Igrač manje naš je hendikep

Dvoboj s Islandom počeo je pravom jurnjavom po terenu, gdje su najduži napadi trajali po desetak sekundi. Tako su nakon jednog neiskorištenog napada na svakoj strani, unutar treće minute utakmice pala čak četiri gola, po dva na obje strane. Hrvatska je u prvih pet minuta hvatala gol zaostatka, da bi od vodstva Islanđana 3:2. Izabranici Gorana Perkovca došli do prednosti od četiri pogotka (8:4), kad je Matej Mandić spojio dvije obrane.

Činilo se da tada da se u Koelnu sprema "španjolski scenarij", a pogotovo nakon 10. minute, kad je pri vodstvu Hrvatske 9:6 Ymir Gislason dobio crveni karton zbog toga što je udario Zvonimira Srnu u predjelu uha. No, i u ovom dvoboju se igra s igračem više pokazala hendikepom, a ne dobitkom za hrvatske rukometaše. Umjesto povećanja prednosti naše reprezentacije, uslijedilo je devetominutno razdoblje u kojem su Islanđani postigli sedam, a primili samo dva gola, što im je u 18. minuti donijelo minimalnu prednost (11:12).

Borba za čast

Zahvaljujući ponovno sjajnom Dominiku Kuzmanoviću, koji je obranio tri "zicera" Elissonu, napadačka kriza Perkovčevih izabranika nije ostavila ozbiljniji rezultatski minus. Island je došao do plus dva (13:15) u 24. minuti, ali je završnica prvog poluvremena prošla u znaku Luke Cindrića, koji je popravio loš napadački dojam s početka dvoboja. Cindrić je u zadnjih šest minuta postigao tri pogotka, po jedan su dodali Jelinić i Srna pa je Hrvatska u drugo poluvrijeme ušla s dva pogotka više (18:16).

Početak drugog poluvremena ponudio je razočaravajuće izdanje hrvatske reprezentacije. Izgubljene lopte i promašeni šutovi u izoliranim pojedinačnim pokušajima, bili su "voda na mlin" Islanđanima koji su za sedam minuta napravili 5:1 i opet došli do dva gola prednosti. Prijetili su Islanđani otići i na ozbiljniju prednost, ali je Kuzmanović dao priliku svojim suigračima da se vrate u rezultatsku ravnotežu. Zahvaljujući prvenstveno Domagoju Duvnjaku to se i dogodilo. No, onda su se ponovno počele događati tehničke pogreške, gdje više ni Kuzmanović nije mogao spašavati brod koji je nezaustavljivo počeo tonuti.

Nakon što je Filip Glavaš pogodio za 25:25 u 47. minuti, Hrvatska je više od sedam minuta ostala bez pogotka, a primila ih je šest, od čega tri iz kontranapada, pa je Island sedam minuta prije kraja imao velikih plus šest (25:31). Hrvatski rukometaši su u tom trenutku "spustili gard", shvatili da ne mogu napraviti nikakav preokret pa su i Islanđani prestali juriti za popravljanjem svoje gol-razlike. Hrvatskoj je na ovom prvenstvu ostala još utakmica protiv Njemačke, u srijedu od 20 sati i 30 minuta, u kojoj će se izabranici Gorana Perkovca mogu samo boriti za svoju čast.

Tijek utakmice

60' - Kraj je! Gotovo je, Hrvatska je prokockala sve šanse za polufinale!

59' - Hrvatska je u zadnjoj minuti smanjila na četiri gola razlike. Rezultat je 30:35.

53' - Hrvatska se raspala. Gubimo 25:31, a ostali smo bez igrača.

50' - Samo 10 minuta je do kraja, Hrvatska ima tri gola zaostatka. Island vodi 25:28.

47' - Island vodi 25:27, ostalo je još 13 minuta.

42' - Naši se muče. Uzeli su loptu i pokušavaju doči u vodstvo s rezultata 23:23.

34' - Hrvatska ne izgleda najbolje, iako vodimo utakmica se igra gol za gol. Rezultat je 19:19.

30' - Počelo je drugo poluvrijeme! Island je odmah zabio.

30' - Hrvatska na predah odlazi s dva gola prednosti. Reultat je 18:16.

25' - Hrvatska se i dalje muči, isključen nam je igrač na dvije minute. Rezultat je 15:15.

19' - Dominik Kuzmanović sada brani sjajan pokušaj Islanda, mogao bi ovaj potez konkurirati za najbolju obranu prvenstva. Rezultat je 12:12.

15' - Izbornik Perkovac zvao je prvi timeout. Traži bolju igru od naših, pogotvo u obrani. Island je izjednačio na 11:11.

10' - Hrvatska ima igrača više! Zbog grubog starta na Zvonimiru Srni i zamaha rukom prema licu crveni karton je zaradio Ýmir Örn Gíslason. Regairale su obje momčadi i došlo je do naguravanja pred sucima.

8' - Islanđani rade grub prekršaj, sedmerac je za Hrvatsku! Mario Šoštarić je pogodio i doveo naše do vodstva od 8:4.

7' - Hrvatska vodi 7:4, a Mandić je upisao još jednu obranu. Hrvatska ima priliku pobjeći na četiri gola razlike.

6' - Duvnjak je zabio svoj prvi gol nakon povratka. Postigao je pogodak iz tranzicije i vratio Hrvatsku na dva gola prednosti i sada je 6:4.

5' - Nakon prve obrane vratara Mateja Mandića, Hrvatska je zabila dva gola i vodi prvi put na utakmici. Rezultat je 5:3.

4' - Island nije dugo čekao za novi gol, ali Klarica je ponovno spreman pa je rezultat 3:3.

3' - U samo nekoliko trenutaka pala su dva gola. Island je poveo, a Luka Lovre Klarica je odgovorio i izjednačio.

2'- Natjerali smo suparnika na pogrešku koja ih je koštala lopte, ali na kraju je nama zbog prekršaja ista oduzeta.

1' - Počela je utakmica, a Island ima prvi napad. Sretno, Hrvatska!

Najava susreta

Islanđani su izgubili svaku šansu da završe na jednom od prva dva mjesta u skupini dok za hrvatske rukometaše ima još nade. Uz pobjede nad Islandom i Njemačkom, trebaju im se poklopiti rezultati na ostale četiri utakmice.

Mađarska mora izgubiti od Njemačke i Francuske, a Nikola Karabatić i ekipa moraju poraziti Austriju. Izbornik Goran Perkovac naglašava da ni treće mjesto u skupini i utakmica za peto mjesto na Euru nije loša.

Ima još nade

U ponedjeljak se u ekipu vratio kapetan Domagoj Duvnjak koji nije igrao susret s Mađarima zbog temperature. Sada se na tribine seli Marko Mamić kako bi prepustio mjesto jednom od najboljih igrača Hrvatske.

"Samo da se netko nov ne razboli, zadnjih je dana toplomjer najtraženiji rekvizit", poručio je izbornik. Island nije osvojio ni jedan bod i bez ikakvih je šansi za plasman među najbolje četiri reprezentacije pa su naši rukometaši u ovom susretu favoriti.

Hrvatska ima sasvim realnu šansu: Evo što se sve mora dogoditi u ponedjeljak da zadržimo nadu

Izbornik je naglasio da je važno da Hrvatska bude u top pet najboljih kako bi izborila odlazak na Olimpijske igre koje se odražavaju ove godine u Parizu. "Želim da sami to izborimo, a ne da ovisimo o drugima", dodao je.