Kauboji ostali kratkih rukava

Hrvatska izgubila od Francuske i ostala bez mjesta u polufinalu

šm

Francuska je još jednom dokazala i pokazala zašto su Svjetski prvaci. Na trenutke su "Kauboji" igrali solidno, ali u konačnici ispada da smo sami sebe pobjedili. Previše izgubljenih lopti, previše bezidejnosti u napadu i rješenja u obrani. Francuzi zasluženo pobjeđuju, a Hrvatska će  na nekom drugom europskom prvenstvu morati potražiti jedinu zlatnu medalju koja nam nedostaje.

24.01.2018. u 22:10

Utakmica protiv Švedske je presudila, susret koji nismo smjeli izgubiti, jer teško se vaditi protiv realno najjače rukometne nacije na svijetu.

Hrvatska - Francuska (27:30).

60' - Gerard brani i to je to. 27:29.

Galski pjetlovi postižu još jedan gol i potvrđuju prolazak u polufinale.

59' - Mem promašuje.

Time -out. Greška Dinara. Njegovi zabili, a on pozvao predah. Gol ne vrijedi.

Marić opet zabija.

58' - +3  za Francusku. Gol Luke Karabatića.

Time -out.

57' - Cindrić preuzima odgovornost. Francuzi tražili probijanje, ali vračeno na 9 m. Dugi napad.

Kopljar ne zabija. Još jedan neuspjeli napad, možda i ključni.

56' - 26:28.

54' - Gerard  brani "zicera" Musi.

Karabatić zabija za novih +3.

53' - Uspjeli smo se obraniti. Sada samo jako!

Cindrić zabija za samo gol zaostatka.

51' - Musa osvaja loptu, ali ništa od uspješne kontre. Suci sude 7m.

Čupić siguran i Hrvatska nakon dugo vremena ima šansu.

Time - out.

50' - Mandalinić zaradio neugodan udarac u lice. Luka Karabatić isključen. - 3.

U nastavku akcije Kopljar poentira.

49' - Štrlek realizirao novu kontru.

Napokon dobra akcija Hrvatske, Mandalić u same rašlje. 21:25.

48' - Cindrić nikako da poveže napad. I dalje bezidejni i s puno izgubljenih lopti.

45' - Opet Alilović! Sedma obrana.

44' - Obrana Alilovića, ali još jednom poklanjamo loptu.

42'- Isključen Gojun.

Štrlek iz kontre. 20:24. Francuzi opet brzo zabijaju za novih +5.

41' - Mamić iznuđuje 7 m. Naš bez dvojbe najbolji igrač na utakmici.

Čupić siguran, sada se treba obraniti.

40' - Žuti karton za hrvatsku klupu.

39' - Udarac pored gola. Hrvatska se brani. Prilika da dođemo na 4 gola zaostatka.

38' -  17:22.

36' - Nastavak utakmice, ali ista priča.

Stepančić zabija svoj prvi gol.

35' - Uspjeli smo se obraniti, ali Musa zarađuje 2. minute.

34' - Obrana Alilovića, Mamić zabija još jedan gol.

Francuzi s igračem manje.

33' - Mamić još jedan gol.  4 od 4, ali opet neshvatljiva igra u obrani gdje Fracuzi zabijaju još jedan laki gol.

32' - Prvih 7m u nastavku. Alilović brani udarac Gigoua i diže tribine na noge. Treća obrana za Alilovića.

31' - Krenuo je nastavak. Probijanje Stepančića koji promašuje prvi napad kao i u prvom poluvremenu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kraj prvog poluvremena. Hrvatska u velikim problemima. Ne funkcionira igra u oba pravca. Obrana pliva, a napad previše griješi. Nedopustivih 8 izgubljenih lopti i velika bezidejnost u napadu, no ništa još nije izgubljeno bez obzira na zaostatak koji bi bilo teško stići i protiv duplo slabijeg prrotivnika.

30' - Obrana iz prostora i novih 7 m za goste. Mahe zabija za  13:19.

29' -  Osma izgubljena lopta Hrvatske, ali gosti se poigravaju i teže egzibiciji.

Kopljar na drugoj strani smanjuje.

Ništa ne funkcionira u igri Hrvatske, puno previše pogrešaka u napadu i izgubljenih lopti. 12:18.

27' - Sedam metara za goste i novi gol.

25' - Remili zabija još jedan laki pogodak.

Nakon toga zarađuje isključenje, a Štrlek smanjuje zaostatak na -3.

24' - 11:14 . Još jedan topovski udarac i gol Mamića.

22' - Francuzi  stalno kažnjavaju našu igru bez golmana. Puno previše izgubljenih lopti. Četvrta je rezultirala golom za 13:10.

20' - Lagarde pogađa za 11:9.

Lijepo izrađena akcija za krilo, ali Čupićev pokušaj brani Gerrard. Štrlek pogađa, ali Francuzi opet munjeviti u kontri i Dipanda zabija.

19' - Alilović brani, a Mamić visoko skače i leti i najbitnije.... zabija.

18' - Cindrić zabija prvi sedmerac.

17' - Problemi se nastavljaju. Presječena kontra i +3 za goste. Drugi gol Guigoua.

Hrvatska nema rješenja u napadu. Karabatić zabija za novih +2 Francuske.

Prvi time - out na utakmici.

14' - Još jedan ne uspjeli napad Hrvatske. Francuzi to kažnjavaju i dolaze do novog vodstva.

13' - Novi napad 7 na 6. Francuzi pokušali zabiti na prazan gol, ali ide pored.

11' - Još jedan gol za mladog Mema.

Prva obrana Stevanovića. Ništa od brzog gola.

10' - Francuska radi krivu zamjenu tako da im je isključen još jedan igrač. Dva igrača više za Hrvatsku i koristi to Čupić. Serija 3:0 za "Kauboje". 6:5.

9' - Izjednačenje. Dobra obrana, brzi napad. PRavi recept za uspijeh.

Uz gol i isključenje za Francusku. 2min za Karabatića.

9' - Napad 7 na 6 i Marić zabija za -1.

8' - Problemi za Hrvatsku. Francuska ima +2.

6' - Prva prednost Francuza. Novi gol Mema.

5' - Mem za izjednačenje.

4' - Cindrić za novu prednost. 3:2.

3' - Prvi gol za Štrleka i prva asistencija za Cindrića.

2' - Hrvatska vodi. No, ne zadugo. 1:1.

1' - Započela je utakmica. Francuzi imaju prvi napad. Hrvatska se brani, ali Stepančić na drugoj strani ne zabija.

Intoniranje himne dijeli nas od početka, biti ne biti, susreta između Hrvatske i Francuske.

Norveška je slavila protiv Švedske  28:25 s čime su pomogli Hrvatskoj tako da ne moramo "ganjati" pobjedu od tri gola, a da je Norveška bila još malo koncentriranija, "Kauboji" bi već prošli dalje, a ovako nam igra i remi, odnosno ne smijemo izubiti od Francuza.

U polufinale prolazimo nerješenim ishodom ili pobjedom protiv svjetskih prvaka koji su već osigurali polufinale. S pobjedom, Hrvatska bi  bila prva te bi u petak igrala protiv drugoplasirane momčadi druge skupine.

Utakmice Hrvatske i Francuske redovito su pune emocija, stresa, pozitivnog i negativnog uzbuđenja i s obzirom na sve, ovaj susret se može bez ikakvog okljevanja nazvati finalom prije finala. Svi parametri za to su tu: od međusobnih duela koji uvijek ponude zanimljive utakmice, do renomea protivnika i u konačnici i same kvalitete pojedinaca koji nastupaju za dvije snage svjetskog rukometa. Ne treba zaboraviti ni na atmosferu koja bi definitivno trebala biti na našoj strani i na granici usijanja s obzirom da je Arena rasprodana do posljednjeg mjesta što je potvrdio i direktor Eura, Silvio Njirić.

"Sve je planulo. Čak smo u prodaju pustili i gornja tri reda u kutu dvorane iznad prostora gdje je improviziran tv-studio. Pa iako pogled s tog mjesta ispod krova nije baš idealan, jer i tv-kamere pomalo smetaju, čak su i te ulaznice prodane" rekao je Njirić.

Susret dobrih poznanika će biti i 23. međusobni okršaj što se velikih natjecanja tiče, te jedan od najbitnijih jerse igra u našem "dvorištu".  U slučaju neuspjeha sunce će ponovno izaći na istoku i zaći na zapadu, ali biti će to ipak manje sretniji i euforičniji dan nego u slučaju pobjede. , Hrvatska bi u slučaju najgoreg scenarija ostala bez polufinala i borbe za zlatnu medalju, jedinu koja nam nedostaje.

Hrvatska i Francuska su do sada igrali 22 puta na velikim natjecanjima, a za razliku od statistike protiv prethodnih rivala s "Pijetlovima" imamo negativan učinak. Povijest je na strani Francuske, koja je slavila u 13 dvoboja, dok je Hrvatska pobedu odnjela u 8, a  jedan susret je završio remijem.

S obzirom na ulog, komentatora nije nedostajalo, te se javio i jedan Hrvatskoj možda i najmrskiji Francuz. Riječ je o bivšem vrataru Thierry Omeyeru koji je godinama izluđivao i hrvatske igrače, a bome i nas koji smo utakmice pratili iz navijačke uloge.

"Bez obzira na to što se dogodilo, dvoboji između Hrvatske i Francuske su oni dvoboji koje igrači uvijek žele igrati. Sjećam se puno velikih mečeva između ove dvije reprezentacije u povijesti, uvijek su to bile jako izjednačene utakmice na visokoj razini. Pogotovo kad na utakmici igrate ispred 15 tisuća hrvatskih navijača" -  istaknuo je Omeyer.

Hrvatskoj za sigurno polufinale treba pobjeda od dva gola razlike, ali "Kauboji"  ne smiju zabiti  manje od 22 gola jer tada će im trebati tri gola razlike. Postoje ti i druge kombinacije, ali najsigurnija nam je ova varijanta s pobjedom, jer tada ovisimo samo o sebi.

Utakmice se dotaknuo i izbornik, Lino Červar:

''Ništa novo kod Francuske nisam vidio. Ima novih imena, ali svi su to odlični igrači. Imaju odličnu ligu u kojoj stasaju novi igrači. Momčad i dalje ima glavni motor – Nikolu Karabatića. Tu su i dalje Abalo, Guigou, Porte. Nositelji zlata s prošlih velikih natjecanja. Tu je i Mahe, sjajan i ratoboran igrač. Tu su i drugi mlađi igrači. Stvarno su veleseila, a to su pokazali protiv Švedske koju su ostavili na 17 pogodaka'' - rekao je Červar te je nastavio:

''Preferiraju fizički rukomet, pobjednička su reprezentacija, kompletna prije svega. Nema Omeyera, ali Gerard brani čuda. Ja poštujem i respektiram Francusku. Moramo tražiti rješenja u fazi napada. Već smo počeli voditi računa o tome. Ne smijemo zaboraviti ni njihov napad koji je sjajan. Bit će to velika borba".

Ništa manje od velike borbe se ni ne očekuje u Areni. Očekuje nas borba do posljednjeg čovjeka i nadamo se na kraju, slavlje!