SVAKA ČAST

Hrvatska ide na Euro, Hrvatska slavi! Ante, ovo ćemo ti zapamtiti

bkk

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se na EURO 2024. koji će se održati u Njemačkoj zahvaljujući 1:0 (1:0) pobjedi protiv Armenije u susretu posljednjeg kola.

21.11.2023. u 22:43

Pogodak koji je Vatrene odveo na EURO postigao je Ante Budimir u 43. minuti.

Hrvatska će tako od 14. lipnja do 14. srpnja sljedeće godine po sedmi put nastupiti na EURU, nakon Engleske 1996., Portugala 2004., Austrije i Švicarske 2008., Poljske i Ukrajine 2012., Francuske 2016., te onoga igranog diljem kontinenta 2021. Jedini EURO kojega je propustila bio je 2000. u Belgiji i Nizozemskoj.

Plasman na Euro

Hrvatska je u Zagrebu pobjedom protiv Armenije došla do konačnog cilja, plasmana na EURO u Njemačkoj, 13. veliko natjecanje u svojoj povijesti, a izvedba u zadnjoj utakmici kvalifikacija će se brzo zaboraviti. Hrvatska se mučila dok u 43. minuti probila "bunker" gostiju, a prije toga je Hovsannijan "častio" promašajem najbolje prilike na utakmici. U drugom dijelu Vatreni su opsjedali vrata Armenaca, ali nikako nisu dolazili do drugoga gola. Hrvatska je nekih 30-tak minuta bila čak i pobjednik skupine dok Turci nisu izjednačili u Cardiffu.

Hrvatska nije dobro ušla u dvoboj, a veći dio prvoga dijela obigravala je oko čvrste i masovne obrane Armenaca ne nalazeći nikakvu pukotinu. Od velikih broja ubacivanja, što je izbornik Dalić tražio, tek je Kramarić u 20. minuti pronašao glavu, ali je udarac pronašao tek dobro postavljenog vratara Čančarevića.

U time trenucima Velšani su poveli protiv Turaka, a u 30. minuti situacija je mogla postati kritična. Brzonogi Kamo Hovsannijan je izbjegao našoj obrani i krenuo sam prema Livakoviću, koji vršcima pristiju brani njegov udarac.

Ključna 43. minuta

No, u 43. minuti konačno je probijen "bunker" Armenaca. Borna Sosa je konačno uputio pravi centaršut koji je pronašao dobropozicioniranog Budimira, koji glavom šalje loptu u desni kut vrata za olakšanje cijelog stadiona.

Armenci su puno hrabrije započeli drugi dio, pa su hrvatski napadači dobili više prostora u napadu. U 56. minuti Čančarević brani udarac Kramarića, a potom čudesno nogom i puno opasniji šut Maria Pašalića nakon odbijanca. U 59. minuti Hrvatska je izvela kontru koju je uspijeva završiti Budimir ispred kojega je loptu očistio Tiknizjan.

Armenci si skoro dali autogol

U 64. minuti naturalizirani vratar Armenije brani i opasan šut Gvardiola, da bi se utakmica potom smirola na desetak minuta. U 75. minuti Čančarević opet radi čuda nakon prodora Modrića i uklizavanja Calicira, te je malo nedostajalo da Armenci postignu autogol, da bi Čančarević u nastavku obranio i šut Brozovića u padu.

U akciji dva Pašalića u 83. minuti Marco Pašalić je pogodio samo vanjski dio mreže, dok se u zadnjim minutama uvukla nervoza kod Hrvatske jer drugi gol nikako nije dolazio.

Standings provided by Sofascore

Tekstualni prijenos utakmice

I sudac je svirao kraj, Hrvatska ide na Euro!!!!

'90 Tri sudačke nadoknade.

'84 Dalić radi dvije izmjene. Ušli su Sučić i Baturina, izašli Majer i Budimir koji je pokupio ovacije s tribina.

'76 Predobro brani Čančarević, već je spriječio nekoliko golova, ovaj put je pucao Brozović.

'73 Tri izmjene kod Armenaca.

'68 Izlazi Kramarić, ulazi Marco Pašalić.

'59 Još jednom je Hrvatska imala dobru šansu, otvorila prilika za kontru. Kramarić je ubacio za Budimira, ali je jedan stoper Armenije uspio spriječiti da lopta uđe u mrežu.

'52 Lopta je završila u golu Armenije, ali Budimir je napravio prekršaj u skoku s Čančarevićem.

'50Juranović ulazi umjesto Stanišića.

'46 Utakmica je počela izmjenama. Mario Pašalić ušao je u igru umjesto Luke Ivanušeca, Bichakhchyan umjesto Zelarayana u redovima Armenije.

Kraj prvog poluvremena

'41  Hrvatska vodi 1:0, a Budimir je taj koji ispisuje povijest! Sosa je ubacio s lijeve strane te na prvoj stativi pronašao Budimira. Fantastični napadač Osasune glavom ju je spremio u prvi kut golmana Čančarevića. Ako ostane ovakav rezultat, ovo nam je izravan plasman na Europsko prvenstvo!

'30 Armenija je zamalo šokirala Hrvatsku. Hovhannisjan je nakon kontre izašao sam na Livakovića. Dotrčao je s krila i puknuo, a hrvatski golman je obranio i spasio svoju momčad.

23' Zapucala je i Armenija, ali je naša obrana ipak bila brža od protivnika.

18' Budimirov lijep udarac glavom nakon ubacivanja Kramarića s desne strane, ali brani vratar Armenije. Ipak, loptu je ispucao tako loše da je morao spašavati svoja vrata izbacivanjem u korner.

13' Kramarić je konačno prvi zapucao prema golu, ali ništa što bi ugrozilo Armence.

11' Iako je sva inicijativa na strani Hrvata, a statistika kaže da Vatreni imaju nevjerojatnih 83 posto kada je riječ o posjedu lopte, pravih udaraca prema golu još nije bilo.

Od reprezentacije se službeno oprostili Badelj i Pivarić

1' Počela je utakmica.

Kombinacija koje će Vatrene odvesti na Euro u Njemačkoj ima više.

Momčad Zlatka Dalića ulaznicu na EP može izboriti pobjedom, remijem, pa čak i porazom, ako u isto vrijeme Wales ne pobijedi Tursku.

Kiks Hrvatske i pobijeda Walesa, Luku Modrića i njegove suigrače vodi u dodatne kvalifikacije.

Dalić je napravio jednu promjenu u sastavu u odnosu na utakmicu s Latvijom. Martin Erlić ostao je na klupi, a Borna Sosa će započeti utakmicu. To znači da će Joško Gvardiol ponovno zaigrati na svom uobičajenom mjestu stopera uz Josipa Šutala, a ne na lijevom boku. Gvardiola će na boku zamijeniti Sosa, kojem je to prirodna pozicija.