NOVI DEBAKL

Hajduk je gubio pa se vratio, onda se ukazao Kalinić, a na Poljudu slijede burni dani

Marino Medak

Hajduk je ispao od kazahstanskog Tobola u pretkolu najslabijeg UEFA natjecanja, novoosnovane Konferencijske lige. Nakon solidne igre i pobjede u prvom kolu, Bili su doživjeli debakl u Kazahstanu.

29.07.2021. u 21:16

Domaći Tobol slavio je s 4:1 i time poništio prednost Hajduka od 2:0 iz prve utakmice. Upravo se u tom prvom susretu vidjelo da je Tobol drugorazredna ekipa koja je u Splitu bila pod dojmom publike i stadiona i izgledala kao da je zalutala u profi nogomet.

U uzvratu je nažalost Hajduk bio takva ekipa. Nema načina da se objasni kako Splićani nakon 0:0 u prvom poluvremenu u 15 minuta, od 57:72. minute, prime čak tri gola. I dok je prvi gol čista nesreća, drugi i treći gol su plod loše igre u obrani i solidnih akcija domaćih.

Hajduk je uspio promašiti i penal, tj. domaći golman obranio je loš udarac Filipa Krovinovića koji je pucao upravo onako kako se to ne radi, poluvisoko i blago u stranu. Sama činjenica da novopridošli Krovinović odmah po dolasku u klub izvodi jedanaesterce također je malo čudna.

I onda dolazi 94. minuta kada Hajduk zabija i spašava se golom Emira Sahitija. Tada se moglo zaključiti da će se domaći ipak raspasti, a Hajduk nekako proći na jedvite jade, ali to se nije dogodilo, već je Tobol prošao i prije penala, a krivac za gol je "reprezentativni vratar" Lovre Kalinić. Jednu laganu loptu, koja ide nisko i po sredini gola, on je pustio u mrežu. Inače takve lopte bolji golman hvata, lošiji barem odbija, a Kalinić nije ni to uspio. Vjerujem da se odluka o vraćanju Kalinića u Split već obila o glavu vodstvu Bilih na čelu s Lukšom Jakobušićem.

Protiv Osijeka Kalinić je bio sukrivac za prvi i izravni krivac za drugi gol, a sve je začinio ovim svježim kiksom kod Tobola. Čak je i u prvom kolu kod Lokomotive primio jedan gol u svoj bliži kut, ali to je nekako prošlo "ispod radara".

Nije on bez razloga pune dvije godine sjedio na klupi u Aston Villi i Tolouseu i nije bez razloga odavno izgubio mjesto reprezentativne "jedinice". Kalinić je jednostavno kikser koji svako malo radi neke pacerske pogreške i u njega se nije moguće pouzdati. Zbog komičnih golova već je ranije Livakoviću prepustio mjesto u reprezentaciji, a pravi je misterij zašto ga Dalić i dalje uopće zove, ali tu je temu bolje ne otvarati.

Nije ni Kalinićev prethodnik, Josip Posavec, ništa bolji golman, također se radi o kikseru, ali on je završio na klupi upravo da bi se napravilo mjesta za Kalinića. Time se nije dobilo ništa, osim ranije spomenutih pogrešaka i tragičnog ispadanja iz Europe već 29. srpnja. Sada ni šale o ispadanju oko Velike Gospe više nisu aktualne.

Novi trener će biti pod strašnim pritiskom, a kad se u obzir uzme i slab ulazak u prvenstvo uz osvojen samo jedan bod od šest mogućih, jasno je da na Poljudu slijede burni dani.