NEPOZNATA PRIČA

Nizozemac je želio pretući legendu Dinama i Hrvatske: 'Tražio ga je po tunelu'

mšm

Nogometaši Dinama u srijedu su slavili u gostima kod Red Bulla u Salzburgu 2:0 i stigli do prve gostujuće pobjede u Ligi prvaka nakon 26 godina.

26.10.2024. u 15:27

Bilo je to 1998. godine u Amsterdamu protiv Ajaxa. A devet godina kasnije Dinamo je u listopadu opet slavio protiv Ajaxa u Amsterdamu, ali u Kupu UEFA. Tada su Modri trijumfirali 3:2 nakon produžetaka i zbog više zabijenih golova u gostima su prošli dalje. U Zagrebu su izgubili s 1:0.

Gol Luke Modrića s bijele točke iz 34. minute donio je Dinamu produžetke, a tamo je Mario Mandžukić golovima u 94. i 96. minuti slomio Ajax. Poraz Nizozemaca uspio je tek ublažiti Klaas-Jan Huntelaar golovima u 101. i 121. minuti.

A tada je boje Ajaxa, između ostalih, branio stasiti Jaap Stam, stasiti bivši stoper Manchester Uniteda, Lazija i Milana. Ovaj 191 centimetra visoki branič vodio je čitav susret žestoke duele s Mariom Mandžukićem.

Otkrio anegdotu

A u jednom od posljednjih napada na utakmici Mandžukić je uspio isprovocirati Stama, inače poznatog po velikoj fizičkoj snazi. Stam je tada bio na zalasku karijere, a 14 godina mlađi Mandžukić se probijao na velikoj nogometnoj sceni. Zanimljivu anegdotu iz njihovih duela otkrio je Gordon Schildenfeld u Podcast Inkubatoru.

"Udarao je Stama u svoje vrijeme, a ovaj ga je htio izmlatiti u tunelu. To je Mandžo, to je takav lik. Fantastičan igrač. Igramo u Amsterdamu i zadnji je korner. Stam je stalno bio na njemu i udarali su se. I kod zadnjeg kornera Stam se okreće i gleda gdje je Mandžo. A on ga potapša po bedru i pita: 'Mene tražiš?'", rekao je Schildenfeld koji je u spomenutoj utakmici igrao do 106. minute.

Bivši Vatreni svjedoči s terena: 'Kad netko psuje, molim Boga da mu oprosti'

"Sudac je svirao kraj, a Stam je Mandžu u tunelu tražio. Trčao je, a mi smo umirali od smijeha. Izludio ga je. Mandžo je takav. Igra svoj nogomet i znaš da ćeš dobiti svoje. Svaki trening željezne kopačke, na betonu. Samo te pogleda, flegma i ide dalje."