SVAKA SILA ZA VREMENA

Francuzi u suzama: Olmo odveo Španjolsku u finale

aks

Nogometna reprezentacija Španjolske plasirala se u finale EURO-a u Njemačkoj nakon što je u prvom polufinalnom ogledu u Munchenu pobijedila Francusku sa 2:1.

09.07.2024. u 22:55

"Tricolori" su poveli u devetoj minuti golom Randala Kolo Muanija, no "Furija" je do kraja poluvremena okrenula rezultat golovima Laminea Yamala (21) i Danija Olma (25). U nastavku susreta više nije bilo golova. U drugom polufinalu u srijedu se u Dortmundu sastaju Nizozemska i Engleska. Sjajno je počela utakmica na Allianz Areni. "Tricolori" su poveli već u devetoj minuti.

Kylan Mbappe je ubacio s lijeve strane, a Kolo Muani glavom zabio za 1:0. Međutim, "Furija" je u razmaku od 21. do 25. minute okrenula rezultat. Izjednačio je Lamie Yamal u 21. minuti fantastično pogodivši sa 20-tak metara za 1:1. Madi napadač Barcelone se među strijelce upisao sa 16 godina i 362 oborivši dosadašnji rekord Švicarca Johana Vonlanthena koji je na EP-u 2004. u susretu protiv Francuske zabio pogodak sa 18 godina i 141 dan.

Yamal je na ovom Euru postao i najmlađi igrač koji je nastupio. U susretu 1. kola protiv Hrvatske je zaigrao sa 16 godina i 338 dana srušivši rekord koji je na prošlom Euru postavio Poljak Kacper Kozlowski. Kozlowski je tada protiv Španjolske zaigrao u dobi od 17 godina i 246 dana.Samo četiri minute kasnije rezultat je okrenuo Dani Olmo.

Olmo zabio za vodstvo

Bivši igrač Dinama sjajno se oslobodio svog čuvara i pucao, a lopta se od Julesa Koundea odbila u gol. Prvotno je upisan autogol francuskom braniču, ali je UEFA kasnije promijenila odluku, pa je Olmo stigao do svog trećeg gola na prvenstvu. U nastavku susreta više nije bilo golova.

Španjolski izbornik ima revolucionarno rješenje za Euro: Želi ukinuti jedno pravilo

Španjolskoj će to biti peto finale, do sada je slavila tri puta (1964, 2008, 2012), dok je 1984. izgubila od Francuske. U drugom polufinalu u srijedu se u Dortmundu sastaju Nizozemska i Engleska. Finale je u nedjelju, 14. srpnja u Berlinu.