SVJETSKO PRVENSTVO

Henrik Kristoffersen svjetski je prvak u slalomu! Filip Zubčić imao je odličnu drugu vožnju, ali presudna je bila prva...

js/h

Norvežain Henrik Kristoffersen osvojio je naslov svjetskog prvaka u slalomu u Courchevelu uspevši se sa 16. mjesta nakon prve vožnje do zlata, dok je najbolji hrvatski skijaš Filip Zubčić zauzeo 11. mjesto sa 73 stotinke zaostatka.

19.02.2023. u 14:40

Iskusni 28-godišnji Kristoffersen najbolje se snašao na zahtjevnoj drugoj stazi koju je postavio njemački trener i zaostatak od 91 stotinke koju je imao nakon prve vožnje pretvorio u trijumf s 20 stotinki boljim vremenom od srebrnog Grka AJ Ginnisa, dok je broncu osvojio bivši juniorski svjetski prvak u ovoj disciplini Talijan Alex Vinatzer s 38 stotinki zaostatka.

Zubčiću (30) je ovo najbolji plasman u slalomu na svjetskim prvenstvima, dosada mu je to bilo 13. mjesto iz Beaver Creeka 2015.

Od preostale trojice hrvatskih predstavnika, Samuel Kolega je završio na 34. mjestu s 4,45 sekundi iza Kristoffersena, Matej Vidović 36. s 4.92 sekunde slabijim vremenom od Norvežanina dok Istok Rodeš nije završio drugu vožnju.

Kao što se i očekivalo, s obzirom na minimalne razlike nakon prve vožnje kada je čak 19 vozača bilo unutar sekunde, druga je vožnja donijela brojna uzbuđenja, a rizik se najviše isplatio Kristoffersenu.

Za Kristoffersena je ovo drugo zlato sa svjetskih prvenstava u karijeri, a prvo u slalomu, bio je svjetski prvak i u veleslalomu prije četiri godine u Areu. U slalomu je u Svjetskom kupu ostvario 23 pobjede, a u ovoj disciplini ima i broncu s prošlog SP u Cortini d'Ampezzo te broncusa ZOI iz Sočija 2014.

Ginnis (28), koji je nakon prve vožnje dijelio drugo mjesto, uspio je spojiti dva odlična nastupa u jednom danu po drugi put zaredom, prije tri tjedna je bio drugi u Chamonixu u Svjetskom kupu, te osigurati Grčkoj prvo odličje sa svjetskih skijaških prvenstava u povijesti. Ovaj rođeni Atenjanin je s 15 godina preselio u SAD, a od 2020. godine nastupa za zemmlju u kojoj je rođen.

Vinatzer (23) je dosada u karijeri dva puta bio treći u utrkama slaloma za Svjetski kup, dok je prije dvije godine u Cortini ostao nadomak medalje na SP završivši kao četvrti.

Voeći nakon prve vožnje Austrijanac Manuel Feller nije uspio spojiti dvije dobre vožnje te je završio na diobi sedmog mjesta zajedno s vodećim slalomašem u Svjetskom kupu Norvežaninom Lucasom Braathenom, koji je nakon prve vožnje dijelio drugo mjesto s Ginnisom.

Olimpijski pobjednik iz Pekinga od lani Francuz Clement Noel zauzeo je četvrto mjesto s 41 stotinkom iza Kristoffersena, odnosno tri iza Vinatzera, dok je branitelj naslova Norvežanin Sebastian Foss-Solevaag nakon lošeg drugog nastupa pao s petog na 19. mjesto.