NBA PLAYOFF

Fantastični Jimmy 'Buckets' zatrpao Celticse, Miami poveo u finalu Istočne konferencije

lč/h

Košarkaši Miamija poveli su u konferencijskom polufinalu NBA doigravanja protiv Boston Celticsa svladavši ih u svojoj FTX Areni s 118:107, a najveće zasluge za pobjedu ima Jimmy Butler koji se razljutio u poluvremenu i gotovo sam pobijedio goste.

18.05.2022. u 08:33

Butler je s 41 košem bio uvjerljivo najbolji strijelac utakmice, ali njegova statistika pokazuje da je radio i sve ostalo, na oba kraja terena, kako to obično biva kad uđe "u zonu". Konačna statistika je pokazala: šut iz igre 12/19, slobodna bacanja 17/18, devet skokova, pet asistencija, četiri ukradene lopte i tri blokade.

"Jimmy Butler je vrhunski natjecatelj. Mnogo je onih koji u ovoj ligi igraju košarku. On se natječe da bi pobijedio. To je nešto potpuno drugačije i on je u tome na razini najboljih u ligi", izjavio je Erik Spoelstra čija je momčad tijekom druge četvrtine bila u zaostatku od 13 koševa, a na poluvremenu bila u minusu od osam poena (54:62).

"Momci su bili na poluvremenu stvarno razočarani. Praktično im nisam trebao ništa reći, svi su bili razočarani igrom u obrani", rekao je Spoelstra.

A onda se dogodila treća četvrtina. U njoj je Bostonu trebalo više od sedam minuta za prvi ubačaj iz igre. Ukupno su ih imali samo dva u tom dijelu utakmice koji su završili šutirajući 2/15. Miami je treću četvrtinu otvorio serijom 22-2 i dobio je s 39:14, a Jimmy Butler je u tom dijelu sam ubacio više poena (17) nego čitava momčad Celticsa.

"Mi smo dobili tri četvrtine, a oni jednu, ali ta će, očigledno, biti istaknuta. Uspjeli smo se donekle vratiti u četvrtoj četvrtini, opet smo počeli dobro igrati i odgovorili smo na njihovu čvrstoću, ali teško se oporaviti nakon 39:14 i šuta 2/15", rekao je trener gostiju Ime Udoka.

"Jimmy je potegnuo ekipu u trećoj četvrtini, a u drugom je poluvremenu uvijek on bio blizu kad je trebalo napraviti odlučujući potez", dodao je Spoelstra.

Statistika je to na kraju pokazala. Jimmy Butler za povijest. Takve brojeve u jednoj utakmici, otkako ih je NBA liga počela statistički vrednovati, imala su samo još petorica igrača - Anthony Davis, Hakeem Olajuwon, David Robinson, Kareem Abdul-Jabbar i James Harden dvaput. No, nitko od njih to nije napravio u doigravanju.

Butler nije želio preuzeti zasluge nakon utakmice.

"Samo sam nastavio igrati košarku na pravi način: šutirao sam kad sam bio sam, napadao sam, dodavao kad su suigrači bili otvoreni. Iskreno, ovo je bio momčadski trud", poručio je vođa Heata.

Tyler Herro je ubacio 18 poena, Gabe Vincent je postigao 17, Max Strus je dodao 11, a Bam Adebayo 10 za Miami.

Kod Celticsa je najbolji bio Jayson Tatum s 29 koševa, osam skokova, šest asistencija i četiri ukradene lopte. Jaylen Brown je ubacio 24 poena uz 10 skokova, a po 18 koševa su ubacili Robert Williams III i Payton Pritchard.

Boston je u ovoj utakmici bio značajno oslabljen: centar Al Horford je nekoliko sati prije utakmice dobio vrućicu i stavljen je u "Covid protokol", a razigravač Marcus Smart je izostao zbog ozljede stopala. I dok je Smartov izostanak bio očekivan, Horfordov je bio iznenađenje za sve, a moguće je da će ostati izvan terena i na drugoj utakmici koja je na rasporedu u noći s četvrtka na petak (2.30 sati) u Miamiju.