PRAVI TRILER

Španjolci u dramatičnoj utakmici izbacili Hrvatsku i izborili četvrtfinale

js

Hrvatska nogometna reprezentacija nije se uspjela plasirati u četvrtfinale Europskog prvenstva nakon što je u susretu osmine finala u Kopenhagenu pred 25.000 gledatelja nakon produžetaka izgubila od Španjolske s 3:5.

28.06.2021. u 20:30

Nakon nevjerojatne drame i brojnih obrata, "Furija" je nakon produžetaka slomila "Vatrene" izborivši plasman u četvrtfinale.

Bila je to "luda" utakmica u kojoj su "Vatreni" poveli, "Furija" je uzvratila s tri gola u nizu, da bi Hrvatska golovima u 85. i 90+2. minuti uspjela izboriti produžetak. Nažalost, u dodatnih pola sata Španjolska je zabila dva gola za konačnih 5:3.

Hrvatska je povela u 20. minuti nakon nevjerojatnog autogola Pedrija, izjednačio je Sarabija u 38. minuti, "Furija" je preokrenula rezultat u 57. minuti preko Azpilicuete, a Španjolci su u 77. minuti poveli 3:1 golom Ferrana Torresa.

Tračak nade svjetskim doprvacima vratio je Mislav Oršić u 85. minuti, a ludilo na Parken stadionu izazvao je Mario Pašalić izjednačivši u drugoj minuti sudačke nadoknade na 3:3. Nažalost, Španjolci su se vratili u vodstvo u 100. minuti golom Alvara Morate, a samo tri minute kasnije Mikel Oyarzabal je zabio za 5:3.

"Vatreni" tako niti u svom četvrtom pokušaju nisu uspjeli ostvariti pobjedu u nokaut fazi natjecanja na europskim prvenstvima. Nakon što je prošla skupinu Hrvatska je dva puta poražena u četvrtfinalu, a na zadnja dva EP-a u osmini finala.

Španjolska će u četvrtfinalu igrati protiv pobjednika večerašnjeg susreta između Francuske i Švicarske. Utakmica je na rasporedu 2. srpnja u St Peterburgu.

Umjesto Perišića Dalić se odlučio za Rebića, Lovrenovo mjesto je zauzeo Ćaleta-Car, a Juranović je ponovo dobio prednost u odnosu na Vrsaljka. S druge strane Luis Enrique je iznenađujuće izostavio Jordija Albu, a umjesto njega u sastav gurnuo Gaya, dok je na klupi ostavio bivšeg igrača Dinama Olma.

Španjolska je bolje otvorila utakmicu i u prvih 20 minuta imala je dvije sjajne prilike. Koke je u 16. minuti izašao ispred Livakovića, no hrvatski vratar je sjajno reagirao. Tri minute kasnije Morata je iz sjajne prilike pucao glavom, srećom loše.

U trenucima dok je "Furija" bila u velikom naletu "Vatreni" su poveli i to nakon nevjerojatnog Pedrijeva autogola. Barcelonin veznjak je gotovo s centra vraćao loptu Simonu, no španjolski vratar je neshvatljivo pogriješio i lopta je preko njegove noge završila u golu.

Španjolska je izjednačila u 38. minuti. Pucali su Španjolci tri puta. Prvo je Modrić blokirao, potom je Livaković sjajno obranio Gayin udarac, no Sarabija je s desetak metara snažnim udarcem pospremio odbijanac za 1:1.

Španjolska je u prvom poluvremenu imala 68 posto posjeda lopte, uputila je 11 udaraca pri čemu četiri u okvir hrvatskog gola, dok su "Vatreni" imali samo dva udarca, ali niti jedan u okvir.

"Furija" je okrenula rezultat u 57. minuti preko Cesara Azpilicuete. Ferran Torres je poslao sjajnu loptu u kazneni prostor, a branič Chelseaja glavom zabio za 2:1. Nažalost, u 77. minuti Ferran Torres je pogodio za 3:1. Španjolska je brzo izvela slobodan udarac sa svoje polovine, Pau Torres je dugom loptom uposlio Ferrana Torresa, Gvardiol je neoprezno ispao, a napadač Manchester Cityja lako zabio za 3:1 i činilo se pobjedu "Furije".

Međutim, svjetski doprvaci su se čudesno vratili. Tračak nade pojavio se u 85. minuti kada je Mislav Oršić u gužvi smanjio na 2:3, a ludilo na Parkenu izazvao je Pašalić zabivši na Oršićevu asistenciju za 3:3 u drugoj minuti nadoknade.

Nažalost, Španjolska je u 100. minuti povela s 4:3, a gol je zabio Morata. Samo tri minute kasnije Oyarzabal je zabio za 5:3 i Hrvatska se ponovo našla u zaostatku od dva gola.

Zanimljivo, Španjolska nije primila više od jednog gola na posjednjih 27 utakmica. Hrvatska je zabila tri, ali nije bilo dovoljno.

----------------------------------------------------

Kraj utakmice. Španjolska je nakon 120 minuta igre pobjedila Hrvatsku i izborila četvrtfinale.

120' - Olmo pogađa vratnicu.

119 - Ponovno dobro prebacivanje težišta.  Gvardiol dijagonalom pronalazi Brekala, a ovaj u kaznenom prostoru traži suigrače, no nije bio dobar ubačaj i loptu ponovno kupi Simon.

116' - Morata je pobjegao Ćaleta- Caru, no stoper uz pomoć Livakovića tjera napadača u grešku.

112' - Izmjenjuju se napadi, ali sve je manje organizacije.

Modrić više ne može i izlazi iz igre uz ovacije, a Ivanušec je ušao.

S tribina se ori: Luka Modrić, u znak podrške kapetanu koji je i danas odradio nevjerojatan posao.

106' - Utakmica se nastavila nakon kratkog predaha.

Najbolja akcija Vatrenih. Izvrsno su kombinirali Oršić i Pašalić koji gura finu loptu u prostor za Budimira koji gađa malo pored vratnice.

-------------------------------------------------

106' - Nova greška Gvardiola kojem Morata uzima loptu. Sjurio se prema golu, ali tu je Vida koji rješava opasnost.

Kraj prvih 15 minuta produžetka.

103' - Novi pogodak za Španjolsku. Olmo je ubacio s desne strane, a Mikel Oyarzabal zabija GOOOOOOOL.

100' - Novi ubačaj Španjolske i Morata zabija GOOOOOOOL. Brekalo nije uspio očistiti ubačaj kojeg je napadač iskontrolirao i šalje loptu pod prečku za novu prednost Furije. 4:3

Rodri mijenja Bu sqetsa

95'- Utakmica se nastavlja u žestokom ritmu. Velika prilika za Vatrene. Oršić je probio stranu i zavrnuo loptu u pet metara gdje se Španjolci spašavaju, a da ni samo nisu svjesni kako. Kramarij je lijepo pucao iz pada, ali Simon ponovno čudesno brani.

Prilika i nad rugoj strani, ali u Olmov udarac dobro ulazi igrač Hrvatske.

Ruiz slabo ubacuje iz kuta što je dobrodošao predah.

Hrvatska je u potpunosti živnula.

91' - Krenulo je prvih 15 minuta produžetka.

------------------------------------------

Kraj regularnog dijela. Čeka nas produžetak.

93' - GOOOOOOOOOOL. Pašalić zabija za izjednačenje. Kakva završnica u Danskoj. 3:3 u sudačkoj nadoknadi.

90' - Igrat će se šest minuta nadoknade.

88' - Promjena kod Španjolske. Torres je izašao,  a Mikel Oyarzabal je ušao.

85' - GOOOOOOOOOOOL. Vatreni zabijaju za tračak nade. Modrić daje povratnu loptu  sa same gol linije i nakon velike gužve te nekoliko pokušaja Oršić je uspio ugurati loptu u mrežu za 3:2.

79' - Mijenjaju obojica trenera: Budimir i Pašalić su ušli umjesto Vlašića i Kovačića.

Alba i Ruiz su ušli umjesto Gaye i Kokea.

77' - GOOOOOOOOL. Španjolska zabija još jedan gol i vjerojatno potvrđuje prolazak u četvrtfinale. Ferran Torres zabija nakon još jedne tragikomične reakcije obrane. Gvardiol je potražio osvježenje, a Španjolci su izveli brzi prekid s čime je Torres ostao sam i zabija za povećanje prednosti.

73'- Brozović je požutio nakon prigovora Cakiru. Turak je sudio prekršaj Oršića u kaznenom prostoru, što se nije svidjelo veznjaku.

Nova promjena kod Vatrenih. Brekalo je ušao u igru umjesto Juranovića i Hrvatska prelazi u 3-5-2 formaciju.

71' - Sarabia napušta travnjak, a bivši igrač Dinama Dani Olmo ulazi u igru. Luis Enrique mijenja i Erica Garciu, a u igru šalje Pau Torresa za kojeg se očekivalo da će započeti utakmicu.

Nova gužva nakon prekida i ponovno je Livaković morao vaditi loptu iz mreže, no ovaj put je bilo zaleđe.

67'- Dalić odmah reagira i vadi Rebića iz igre, a Oršić je ušao na njegovo mjesto.

Velika prilika za Gvardiola koji se našao u prilici, ali slabijom lijevom nogom iz gužve nije uspio svladati Španjolskog vratara. Unai Simon se dobro snašao i obranio pokušaj mladog beka.

66' - Još jedan udarac Hrvatske, ali Rebić puca slabo s vrha kaznenog prostora i poklanja loptu Simonu.

64' - Jedna od rijetkih dobrih kombinacija Vatrenih. Vida daje dugu dijagonalu za Juranovića koji osvaja dosta prostora, ali njegova lopta preko posljednje linije Španjolske nije bila precizna i Kramarić ne uspijeva doći do nje.

56'- Azpilicueta se ubacio iz drugog plana i nakon ubačaja Torresa s lijeve strane,  našao se na petercu i posprema loptu u mrežu. GOOOOOOL i Španjolska vodi s 2:1 .

55' - Zastoj na utakmici zbog problema s loptom koja je zamijenjena, jer je bila probušena.

50' - Mala nervoza i nesuglasice između Ćaleta-Car i Morata, ali razgovorom ih je smirio sudac.

U nastavku utakmice igra se po starom receptu. Španjolci i dalje s puno posjeda i dodavanja, dok se Vatreni i dalje disciplinirano brane i čekaju novu priliku.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme utakmice osmine finala Europskog prvenstva između Hrvatske i Španjolske. Dalić je napravio promjenu i u nastavku započinje Kramarić koji je ušao umjesto Petkovića.

---------------------------------------------

Kraj prvog poluvremena. Hrvatska -Španjolska 1:1.

----------------------------------------------

45' - Napokon jedna izvrsna dubinska lopta. Kovačić je gurnuo okomito dodavanje za Rebića, ali Simon istrčava s vrata i čisti ispred napadača Hrvatske.

Igrat će se minuta nadoknade.

44' - Dobar ubačaj raspoloženog Juranovića na peterac Španjolske, ali Rebić je bio prekratak i Unai Simon kupi loptu.

43' - Nakon još jednog udarca iz kuta i novog dugog napada Koke puca s 20 metara malo pored Livakovićevog gola.

38' - Dok je Rebić mijenjao opremu van terena Španjolci su iskoristili brojčanu premoć. Gaya puca, a Livaković ponovno fantastično brani, ali odbija do Sarabie koji posprema loptu u mrežu i to je GOOOOOOL. Španjolska je poravnala.

32' - Ćaleta-Car nakon duela s Moratom izbacuje u korner, a nakon udarca iz kuta sudac Cakir dosuđuje prekršaj za Hrvatsku.

26' - Hrvatska se razigrala i s nekoliko igrača ulazi u završnicu, ali Kovačić ne uspijeva završiti akciju, već gađa malo preko gola.

24' - Vlašić se fantastično oslobodio Garcie i ušao u kazneni prostor, ali odlazi malo previše u stranu i puca u vanjsku mrežu.

20' - GOOOOOOOOOL. Kakva pogreška Španjolaca. Unai Simon propušta jednu povratnu loptu Pedrija, skoro s centra, u vlastitu mrežu i Vatreni vode 1:0.  Velika pogreška španjolskog golmana kojem je lopta prešla preko noge.

19' - Morata se našao u još jednoj velikoj prilici, ali napadač na svu sreću nastavlja s promašajima zbog kojih su ga već kritizirali na ovom prvenstvu.

16' - Velika prilika za Španjolsku i Kokea koji se našao oči u oči s Livakovićem koji brani veliku šansu.

Sarabia izvodi dva udara iz kuta, no Vatreni su vratili posjed.

15' - Španjolska nastavlja s očekivanim pritiskom. Vatreni se dobro i koncentrirano brane i čekaju priliku za brzo otvaranje.

Rebić se našao u opasnoj zoni, ali nije uspio proigrati Vlašića koji je tražio loptu u 16 metara..

5' - Nakon što se stadionom orila Lijepa naša, sada tribine pjevaju Za dobra stara vremena. Vatreni igraju s podrškom kao da igraju kod kuće.

Slobodni udarac za Furiju nakon prekršaja Brozovića. Sarabia je ubacio i nakon gužve u kaznenom prostoru se Hrvatska obranila. Koke se nije snašao nakon što mu je lopta spuštena na 10-tak metara.

2' - Španjolci su očekivano počeli s loptom u nogama i s dvije dubinske lopte su najavili kakav bi im mogao biti plan, no obrana Vatrenih je u oba slučaja dobro odreagirala.

1' - Počela je utakmica.

-------------------------------------------------------------

Uskoro započinje utakmica osmine finala Europskog prvenstva u kojoj Vatreni love prolazak u četvrtfinale gdje će ih čekati još jedan težak protivnik Francuska ili Švicarska, no prvo Španjolska.

Susret Francuska - Švicarska igra se u večernjem terminu od 21 sat u Bukureštu.

Susret na Parken stadionu u Kopenhagenu će suditi Turčin Çakir.

Igraći su na travnjaku i slušaju himne.

Kod Vatrenih se najviše raspravljalo o tome tko će zamijeniti Ivana Perišića koji ne nastupa zbog zaraze korona virusom, a to će biti Ante Rebić

Umjesto Ivana Perišića, koji mora prošpustiti dvoboj u Kopenhagenu zvog pozitivnog testa na korona virus, u prvih 11 ušao je Ante Rebić, dok je na poziciju stopera umjesto Dejana Lovrena ušao Duje Ćaleta-Car.

Odličnim izvedbama protiv Škotske mjesto u početnom sastavu zadržali su i Josip Juranović na desnom boku i Nikola Vlašić u veznom redu.

Evo kako će izgledati sastavi:

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Vida, Ćaleta Car, Gvardiol - Modrić, Brozović, Kovačić - Vlašić, Petković, Rebić

ŠPANJOLSKA: Simon - Azpilicueta, Garcia, Laporte, Gaya- Koke, Busquets, Pedri - Sarabia, Torres - Morata