UZVRAT ZA TJEDAN DANA

Dinamo može protiv Villarreala, ali pod uvjetom da ne daruje suparnika

Marino Medak

Prva utakmica Dinama i Villarreala završila je pobjedom gostiju 1:0. Rezultat je aktivan i 'modrima' ostavlja solidne šanse za uzvrat. Dinamo je bio bolji u prvom, Villarreal u drugom dijelu, ali rezultat nikako nije zadovoljavajući, iako nije ni tragičan.

09.04.2021. u 12:57

Prvom poluvremenu 'modrih' nema se što prigovoriti. Imao je Dinamo nekoliko dobrih poluprilika i prilika, kao i opravdano poništeni pogodak. Imali su i Španjolci barem jednu veliku priliku, ali je Livaković bio na mjestu.

Nažalost, pred kraj poluvremena dogodila se obrambena pogreška koja je usmjerila susret na španjolski mlin i dala im krila, a Dinamo psihički dotukla.

Kevin Theophile Catherine nenamjerno je, ali neoprezno, igrao rukom u kaznenom prostoru. Iako ga je lopta u ruku pogodila, pravilo je da se ruke u tim situacijama uvijek drže iza leđa, upravo kako bi se izbjegla najstroža kazna. Ova situacija ponovno je na površinu izvukla Theophileove pogreške u ključnim susretima.

Francuski branič ima veliko iskustvo igranja u ozbiljnim europskim klubovima (St. Etienne, Rennes, Cardiff) i neosporno je kvalitetan stoper, ali je također činjenica da je sklon “žutim minutama” u važnim europskim utakmicama. Kiksevi protiv Šahtara, Cluja i Tottenhama pokazuju da svakako treba poraditi na koncentraciji.

Villarrealov trener, Unai Emery, promijenio je taktiku za drugo poluvrijeme i naredio totalni presing kojim je oduzimao loptu puno češće nego ranije. Sreća pa su Španjolci promašili nekoliko prilika u nastavku i time ostavili nadu za uzvrat.

Ono što je očito je da Brunu Petkovića nitko ne može zamijeniti. On nije bio sasvim spreman, ali je Damir Krznar morao riskirati jer nitko nije mogao zadržati loptu u napadu.

Da je Petković bio spreman, ova taktika Villarreala bila bi puno manje učinkovita jer bi svaka izgubljena lopta značila šansu za kontru Dinama.

Kao i protiv Tottenhama u prvom susretu, ostaje žal za viđenim, kao i dojam da se protiv Španjolaca može više.

Uz preduvjet da Petković i Gvardiol (koji je odigrao odličan susret) budu u potpunosti spremni, sve je moguće. Zbog nedostatka publike Španjolci neće imati pravu prednost domaćeg terena, što je dobro jer su oni kod kuće tvrd orah i za Real i Barcelonu.

Kako god bilo, četvrtfinale Europa lige već je kolosalan uspjeh, a za tjedan dana ćemo doznati je li polufinale dostižno ili ne. Uz maksimalnu koncentraciju, učinkovitost u realizaciji prilika i minimalan broj pogrešaka, Dinamo ima dobre izglede.