BEZ UZBUĐENJA NA MAKSIMIRU

Dinamo i Rijeka odigrali bez golova u prvoj utakmici finala: Odluka o trofeju pada na Rujevici

Hana Krnić

U prvom dvoboju ovosezonskog finala Hrvatskog nogometnog kupa nije bilo ni pobjednika ni golova, Dinamo i Rijeka su na maksimirskom stadionu odigrali 0:0.

15.05.2024. u 20:57

Drama oko novog slavljenika u Kupu tako se seli na riječku Rujevicu gdje će se iduće srijede odigrati uzvratna utakmica. Nakon duže vremena u ovom finalu vrijedi pravilo pogotka u gostima. Posljednje dvije sezone Hrvatski kup su osvajali nogometaši splitskog Hajduka.

Nije dugo trebalo za prvu šansu na utakmici, a udarac s 20 metara Hoxhe u drugoj minuti obranio je vratar Rijeke Martin Zlomislić. Gosti su uzvratili već u petoj minuti, a prvi je Ivanu Nevistiću zaprijetio Matej Mitrović koji je, nakon kornera, glavom pucao prilično preko vrata.

Rijeka se postavila otvoreno, igrali su gosti visoki presing te je u uvodnom dijelu Dinamo svoj napadački dio igre bazirao na kontranapadima. U 18. minuti od samog starta razigrani Arber Hoxha opasno je zaprijetio novim dalekometnim udarcem. Pucao je s 25 metara i žestoko uzdrmao gredu.

Objavu dijeli Direktno.hr (@direktno.hr)

Mrtvo prvo poluvrijeme

Potom se utakmica potpuno umrtvila sve do kraja prvog poluvremena. Pravih prilika nije bilo ni na jednoj strani te se na odmor otišlo čistih mreža. Kako je Rijeka izgledala bolje i angažiranje u uvodnih dvadesetak minuta susreta, takav je dojam ostavljala i na startu drugog poluvremena.

Nakon slabašnih pokušaja Marca Pašalića i Lindona Selahija uslijedila je u 59. minuti odlična šansa za goste. Toni Fruk je iz daljine gađao suprotni kut, ali je Dinamo spasila vratnica. Dinamo se u drugom dijelu nije vidio sve do 65. minute kada je solidnu šansu imao Martin Baturina, ali za Zlomislića je taj pokušaj bio lagani ulov.

Uslijedile su potom promjene u kadru na obje strane, a novi igrači nisu podigli energiju na travnjaku, već se utakmica dodatno razvodnila kako se bližio kraj. Obrane su bile fokusirane, napadački se nije htjelo previše riskirati ni u završnici dvoboja te je u takvom ritmu završilo bez golova.

Tijek utakmice

90' - Igrat će se tri minute sudačke nadoknade!

89' - Iz igre je izašao Bruno Petković, a u igru je ušao Sandro Kulenović. Na klupi je sada i Baturina, a priliku je dobio Marko Rog.

⇔ 85' - Sopić iz igre vadi Marka Pjacu, a u igru ubacuje Dejana Petrovića.

84' - Požutio je i Sergej Jakirović. Naljutio se što je glavni sudac Dario Bel dosudio aut za Rijeku. Smatrao je da treba biti za njegovu momčad pa je nešto dobacio sucima, ali osječki sudac ne trpi prigovore.

83' - Mišić je ubacio iz slobodnog udarca, a Ademi najviše skočio i poslao loptu u ruke Zlomislića.

80' - Kaneko je osvojio mnogo prostora nakon dodavanja Baturine i šutirao s 20-ak metara, samo u gostujući blok.

79' - Mišić je pogrešno dodao i poklonio loptu Pjaci, koji dužim dodavanjem pronalazi Marića.

76' - Dupla izmjena u redovima Rijeke. Izašao je Toni Fruk, a ušao je Niko Janković. Sopić je na klupu stavio i Marca Pašalića, a u igru ubacio Danila Veigu.

75' -  Mitroviću je pobjegla lopta i Baturina je desno imao potpuno samog Kaneka. No, dao je Ademiju u for, ali on nije uspio iskontrolirati loptu.

71' - Ademi je proigrao Vidovića, koji ostavlja za Ogiwaru, a Japanac u pokušaju ubačaja trese mrežu Zlomislića s vanjske strane.

66' - Požutio je Bruno Goda zbog prekršaja na Pierre-Gabrielu. Nagazio ga je po desnom stopalu.

65' - Službeni podaci kažu da je za današnju utakmicu izdano 18.709 ulaznica.

64' - Baturina je potegnuo s 20-ak metara, no brani to Zlomislić.

63' - Šušić je izašao iz igre, a u igru je ušao Arijan Ademi. Odmah je Jakirović iskoristio i treću izmjenu i iz igre izveo Hoxhu, a u igru uveo Gabriela Vidovića.

60' - Vratnica je sada spasila Dinamo! Fruk je potegao s 20-ak metara, ali njegova lopta snažno se odbija od vratnicu Ivana Nevistića.

58' - Pašalić je ubacio s desne strane, Marić odigrao glavom unazad za Selahija, koji poteže s distance i pogađa pored lijeve vratnice.

56' - Jakirović je iz igre izvadio Špikića, a u igru je ušao Takuro Kaneko.

53' - Kakav prodor Pašalića! Prošao je kroz čitavu obranu Dinama i pucao u duelu s Ristovskim, ali je lopta završila izvan granica terena.

⇔ 52' - Sopić radi prvu promjenu. Iz igre izlazi Franjo Ivanović, a u igru ulazi Mirko Marić.

49' - Odličan centaršut Ogiware na drugu stativu, Petković je vratio glavom u sredinu, ali tamo nije bilo nikoga od Dinamovih igrača.

46' - Dinamo ima prvi napad, a postave su ostale iste.

45' - Počelo je drugo poluvrijeme!

45' - Kraj prvog poluvremena! Rezultat je 0:0.

43' - Marko Pjaca sada je zapucao s 30-ak metara, a lopta je završila na jugu među Armadom.

41' - Ubacio je Baturina, Hocha je dočekao loptu na drugoj strani i pronašao Mišića, koji šalje loptu u prazno.

26' - Špikić je peti put u prvom poluvremenu očajno primio loptu i ostao bez nje.

18' - Greda je sada spasila Rijeku! Hoxha je odlično uzeo loptu Pašaliću i raspalio s 20-ak metara, ali gosti s Kvarnera su imali sreće.

15' - Izgubio je Petković loptu, a riječka protu-kontra završila je udarcem Pašalića iskosa. Pokušao je naciljati suprotni kut i pogodio izvan okvira protivničkog gola.

7' - Špikić je povukao kontru. Petković je uspio odvuči igrača Rijeke, ali je Špikić jako lošim dodavanjem pokušao pronaći Bruna i izbacio loptu izvan granica igrališta.

5' - Dobar ubačaj Fruka iz kornera, Mitrović je bio sam na sedam metara, ali glavom puca preko gola.

3' - Izgubili su gosti loptu na svojoj polovici, a Hoxha je povukao kontru. Imao je potpuno samog Petkovića desno, ali je pucao u blok.

2' - Hoxha se našao sam na 20-ak metara i dobro opalio, ali Zlomislić brani. Bio je to jako dobar udarac, ali malo preblizu golmanu.

1' - Krenula je utakmica s pet minuta zakašnjenja!

Sastavi

Dinamo: Ivan Nevistić - Pierre-Gabriel - Stefan Ristovski - Kevin Theophile-Catherine - Takuya Ogiwara - Petar Sučić - Josip Mišić - Dario Špikić - Martin Baturina - Arber Hoxha - Bruno Petković

Klupa: Faris Krkalić, Arijan Ademi, Marko Rog, Mauro Živković, Sandro Kulenović, Takuro Kaneko, Marko Bulat, Mauro Perković, Gabriel Vidović

Rijeka: Martin Zlomislić - Ivan Smolčić - Matej Mitrović - Stjepan Radeljić - Bruno Goda - Lindon Selahi - Marko Pjaca - Toni Fruk Veldin Hodža - Marco Pašalić - Franjo Ivanović

Klupa: Nediljko Labrović, Niko Janković, Jorge Obregon, Dejan Petrovič, Alen Grgić, Mirko Marić, Bruno Bogojević, Emir Dilaver, Danilo Veiga

Najava susreta

Dinamo na Maksimiru kreće po svoj sedamnaesti, a Rijeka po sedmi naslov u ovom natjecanju, ali i po spas sezone nakon što je bila vodeća i na kraju ostala bez titule. Uzvratna utakmica igra se za tjedan dana na Rujevici.

Dinamo je nedavno u izravnom okršaju nokautirao Rijeku s 2:1 na Rujevici čime je riješio pitanje prvaka. Modri na čelu s trenerom Sergejom Jakirovićem su ovog proljeća svojim rivalima očitali lekciju iz nogometa.

Dinamo bi osvajanjem Kupa došao do pothvata koji mu je uspio dvaput: Sve podsjeća na Modrića

Prvo su dva puta zaredom pobijedili Hajduk na Poljudu izbacivši ga iz igre u oba natjecanja, a onda su riješili i Riječane u prvenstvu. Sada Rijeka ima priliku za utješnu nagradu, a Kup bi bio veliki uspjeh za Željka Sopića i ekipu.