NI KOVAČ NIJE USPIO

BRAZIL 2014. Hrvatska je otvorila Svjetsko prvenstvo, razbila Kamerun pa plakala u trećoj utakmici

hk/h

Nakon što je propustila Svjetsko prvenstvo u Južnoj Africi 2010. godine, hrvatska reprezentacija se ponovo ukazala na velikoj smotri u Brazilu 2014. godine. Izbornik je bio Niko Kovač, očekivali smo prolaz skupine, ali još jednom smo zapeli u prvom krugu natjecanja.

10.11.2022. u 17:12

I u Brazilu smo imali priliku pobjedom u zadnjem kolu izvaditi vizu za osminu finala, ali nismo uspjeli.

Hrvatska-Brazil (1:3)

Hrvatska je na SP-u igrala u skupini s Brazilom, Kamerunom i Meksikom. Ostaje utjeha kako smo otvorili World Cup protiv peterostrukog svjetskog prvaka prvenstva u susretu kojeg je gledalo najmanje dvije milijarde ljudi. Međutim, nakon svega što se događalo na travnjaku Arene Corinthians, moglo bi se reći nezasluženo.

Hrvatska je u većem dijelu utakmice bila ravnopravna Brazilcima, kojima je za pobjedu trebala i pomoć japanskog suca Yuichija Nishimure. Hrvatska je povela u 11. minuti autogolom Marcela, a u 29. minuti je izjednačio Neymar. U nastavku susreta "ukazao" se Nishimura koji je u 70. minuti poklonio kazneni udarac domaćinu kojeg je realizirao Neymar. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Oscar u sudačkoj nadoknadi.

Stadion: Arena Corinthias, Sao Paolo, 62.200 gledatelja

Sudac: Yuichi Nishimura (Japan)

BRAZIL:  Julio César - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Paulinho (od 63. Hernanes), Hulk (od 68. Bernardo), Oscar, Neymar (od 88. Ramires) - Fred

HRVATSKA: Stipe Pletikosa - Darijo Srna, Dejan Lovren, Vedran Ćorluka, Šime Vrsaljko - Ivan Rakitić, Luka Modrić, Ivan Perišić, Mateo Kovačić, Ivica Olić - Nikica Jelavić (od 78. Ante Rebić)

Hrvatska-Kamerun (4:0)

Hrvatska reprezentacija je u "džungli" Manausa trebala pobjedu protiv Kameruna kako bi imala šansu protiv Meksika tražiti prolaz u osminu finala, a to je i postigla s uvjerljivih 4:0 što je naša najuvjerljivija pobjeda na svjetskim prvenstvima.

Zanimljivo, bila je to prva hrvatska pobjeda na svjetskim prvenstvima nakon trijumfa protiv Italije 2:1 u Japanu 2002. godine. Dakle čekali smo čak 12 godina na pobjedu.

Pobjedu smo ostvarili golovima Ivice Olića (11), Ivana Perišića (48) i Marija Mandžukića (61, 73), a dodajmo kako je Kamerun od 40. minute igrao s igračem manje nakon što je isključen Alex Song.

Naši su igrači pobjedu ostvarili po iznimno teškim uvjetima. U središtu amazonske prašume hrvatske i kamerunske nogometaše dočekali su vrlo teški uvjeti. Temperatura je bila 27 stupnjeva Celzijusa, a vlaga u zraku nevjerojatnih 86 posto.

Stadion: Amazonia Arena, Manaus, 30.000 gledatelja

Sudac: Pedro Proenca (Portugal)

HRVATSKA: Pletikosa - Srna, Ćorluka, Lovren, Daniel Pranjić - Sammir (od 72. Kovačić), Olić (od 69. Eduardo da Silva), Rakitić, Modrić, Perišić (od 78. Rebić) - Mandžukić.

KAMERUN: Itandje - Assou Ekotto, Nkoulou, Chedjou (od 46. Nounkeu) - Mbia, Matip, Alexandre Song, Enoh Eyong, Moukandjo - Aboubaker (od 70. Webo), Choupo-Moting (od 75. Salli).

Hrvatska-Meksiko (1:3)

U odlučujućem, trećem nastupu u skupini Hrvatskoj je protiv Meksika trebala pobjeda za plasman u osminu finala, ali nismo joj se približili niti u jednom trenutku. Meksiko je bio bolji i konkretniji i zasluženo je došao do drugog mjesta u skupini i plasmana u osminu finala.

Meksiko je bolju igru okrunio vodstvom u 72. minuti kada je Herrera nabacio iz kornera, a kapetan Rafa Marquez nadskočio Vedrana Ćorluku i glavom matirao Stipu Pletikosu. Samo tri minute kasnije Javier Hernandez je uposlio Oribea Peraltu, a ovaj proigrao Andresa Guardada koji je pogodio s desetak metara za 2:0. Hrvatska se igra nakon toga potpuno raspala, pa je u 82. minuti glavom zabio i Hernandez nakon što mu je loptu, također glavom, proslijedio Marquez.

Poraz je ublažio Ivan Perišić kojeg je u 87. minuti petom proigrao Ivan Rakitić. Dvije minuta kasnije ostali smo s igračem manje nakon što je isključen Ante Rebić.

Stadion: Pernambuco, 42.000 gledatelja

Sudac: Ravšan Irmatov (Uzbekistan)

HRVATSKA: Pletikosa - Srna, Ćorluka, Lovren, Vrsaljko (od 58. Kovačić) - Pranjić (od 74. Jelavić), Modrić, Rakitić - Olić (od 69. Rebić), Mandžukić, Perišić

MEKSIKO: Ochoa - Rodriguez, Marquez, Moreno - Aguilar, Layun - Herrera, Guardado (od 84. Fabian), Vazquez, Dos Santos (od 62. Hernandez) - Peralta (od 79. Pena)

Sastav hrvatske reprezentacije

Vratari: Stipe Pletikosa (Rostov), Danijel Subašić (Monaco), Oliver Zelenika (Lokomotiva)

Obrana: Vedran Ćorluka (Lokomotiv), Darijo Srna (Šahtar), Dejan Lovren (Southampton), Gordon Schildenfeld (Panathinaikos), Danijel Pranjić (Panathinaikos), Šime Vrsaljko (Genoa), Domagoj Vida (Dinamo Kijev),

Vezni red: Luka Modrić (Real Madrid), Ivan Rakitić (Sevilla), Mateo Kovačić (Inter), Marcelo Brozović (Dinamo), Ognjen Vukojević (Dinamo Kijev), Sammir (Getafe), Ivan Močinić (Rijeka)

Napad: Mario Mandžukić (Bayern), Ivica Olić (Wolfsburg), Nikica Jelavić (Hull City), Eduardo da Silva (Šahtar), Ante Rebić (Fiorentina), Ivan Perišić (Wolfsburg)

Izbornik: Niko Kovač