OPET ISTO

ANALIZA UTAKMICE Maksimirski poraz kopija je poraza u Parizu, samo je drugačiji rezultat

Marino Medak

Hrvatska ovaj put nije izgubila 4:2, već 2:1. I dok će dežurni kritičari zazivati tektonske promjene, ja sam osobno zadovoljan. Jaki smo i možemo s Francuzima, a jednom će se i nama otvoriti.

15.10.2020. u 09:51

Osim prvih 20 minuta kad smo igrali sramotno loše, cijeli susret bili smo ravnopravni, a Francuzi su nam u nastavku samo jednom "prešli centar". Nažalost, taj jedan prelazak rezultirao je golom.

Francuzi su opasni jer imaju 30-ak top igrača u rotaciji pa je zapravo svejedno koga Deschamps uvede. Njima u nastavku uđe Pogba, donedavno najskuplji igrač svijeta i pošalje točan pas od 40 metara nakon kojeg padne gol. Njima ulazi u igru Lucas Hernandez, čovjek za kojeg je Bayern iskrcao 70 milijuna eura. Ulazi i Coman, strijelac u finalu Lige prvaka. I tu je još 15-20 takvih igrača. Jedan Karim Benzema uopće ne igra za Francusku od 2015. godine, a stoper Cityja vrijedan 60-70 milijuna eura, Aymeric Laporte, ne igra uopće jer se ne slaže s izbornikom. Ne zaboravimo niti na Ousmanea Dembelea kojeg je Barcelona platila 125 milijuna eura i koji je donedavno činio opak tandem s Mbappeom, a onda nestao sa radara.

Dakle, poraz od Francuske nije tragedija, oni su akualni svjetski prvaci i europski viceprvaci i najjača su ekipa na svijetu, bez ikakve sumnje.

I protiv takve momčadi bili smo dobri. U Parizu smo imali 2:2 pa dobili glup gol iz kornera. Na Maksimiru smo imali 1:1 i dominaciju i dobili naivan gol ni iz čega. Cijela obrana ispala je nakon pasa Pogbe.

Naša veza i napad su dobri, tj. napad je solidan, a veza je čak bolja od francuske veze. Nikola Vlašić je svjetska igračina i nemam pojma što još radi u Rusiji, jer bi komotno mogao igrati u PSG-u ili recimo Juventusu?

Način na koji taj dečko zabija je strašan. Ne samo da je čvrst u duelu, solidan tehnički i vrlo pokretan, nego baš zna zabiti, recimo to je ono što Kovačić ne zna. Gol koji je zabio Llorisu iz mjesta, špicom, podsjetio me na čuveni gol Ronaldinha Chelseaju.

Nadamo se da će Luka biti spreman i za Katar

Osim Vlašića, sjajan je bio kapetan Luka Modrić, ali to i nije neka novost. On odskače klasom od svih naših pa i francuskih igrača, osim možda Mbappea. Način na koji suptilno dijeli pasove, kako je podvalio povratnu loptu prije gola, iako bi 99 posto igrača išlo na ubačaj, pa zatim kako mijenja strane, čita igru... Jednostavno svjetska klasa. Treba ga svakako pokušati zadržati u momčadi i za Katar, jer boljeg nemamo.

Spomenimo i suca koji je bio poprilično loš. Zakinuo nas je za čisti penal, a kako nije sudio faul na Petkoviću u onom prodoru i dalje mi nije jasno.

Mi definitivno možemo s Francuzima, ali mora nam se par stvari poklopiti. Tu smo negdje, svaki put izgledamo bolje, ali gubimo. U Rusiji smo ih zgazili prvo poluvrijeme, a oni su otišli na odmor s vodstvom.

U Parizu vodimo 1:0 pa dobijemo dva brza gola u pet minuta prije poluvremena. Vratimo se strašnim golom Brekala na 2:2 i onda dobijemo naivan gol iz kornera, a nakon toga Vlašić još pogodi i stativu.

Na Maksimiru krenemo loše, ali se popravimo, no recimo da su Francuzi zasluženo vodili na poluvremenu. U nastavku meljemo, diktiramo igru i izjednačimo. Nakon toga opet ispadnemo kao amateri i dobijemo gol. Opet stisnemo, ali Kramarić na kraju nonšalantno promaši šansu koju napadač koji želi u Bayern ne smije promašiti. Onakva slaba realizacija iz idealne pozicije iskosa više priliči špici Hoffenheima, a ne top kluba.

Trenutno nam je obrana najveći problem, a ponajviše bekovi. Borna Barišić je u najboljem slučaju dobar HNL bek i eventualno bek za slabiju ligu kao Škotska. On bolje ne može i to je to. Spor je, nema doslovno nikakav dribling, a napadački učinak svodi mu se na centaršuteve uz misli "ubaci, pa šta bude".

Zašto ne dati više šanse Bradariću?

Nije on kriv što igra, kriv je Zlatko Dalić koji nema hrabrosti povući malo riskantniji potez. Na klupi ima 20-godišnjeg beka jakog francuskog Lillea, Domagoja Bradarića, koji je u debiju kod Švicaraca pokazao puno toga i doslovce oduševio ofenzivnim repertoarom, a i protiv Šveđana je solidno zatvorio Kuluševskog, što Melnjak nije mogao. I onda Daliću protiv Šveđana igra bek iz "žnj" kluba turske lige, Melnjak, a protiv Francuza teretni Barišić, dok je Bradarić dobio ravno 10 minuta. Pa stavi Bradarića čovječe, svi vide da je bomba, čemu čekanje?

U nedostatku Brozovića krpali smo se s Badeljom na zadnjem veznom, koji je bio "tako-tako". Pašalić je bio dosta loš, poprilično je spor, promašio je šansu u prvom dijelu i po meni on nema mjesta u prvih 11, ali je iskoristiv. On bi bio dobar protiv sporijih ekipa, kao Njemačka ili Italija, ali ne protiv ovih brzanaca.

Uremović nije bio loš, ali vidi se da je on stoper. Ispao je kod drugog gola, a u završnici je par lopti "bacio u bunar" i jasno je da se pred golom ne snalazi. No i takav Uremović je svemirski brod za Jedvaja, a pošto je Vrsaljko ozlijeđen, boljeg niti nemamo. Francuzima je desnog beka igrao lijevi bek Reala i prirodni ljevak, Ferland Mendy.

Ako Dalić toliko voli Barišića, neka stavi Bradarića na desnog beka, neka isproba i to?

Stoperi su nam opet bili ispodprosječni. Nisu načelno loši, ali primamo hrpu golova, što je znak da ne što ne štima. Tu Dalić mora ići na radikalne rezove. Jer niti Ćaleta-Car nije ništa bolji (kiksevi u zadnje dvije utakmice) i mogao bi izbornik biti radikalan, pa recimo staviti obrambeni par Gvardiol-Pongračić ili konačno posegnuti za, meni osobno, vrhunskim stoperom Nikolom Katićem?

Kada se podvuče crta, bili smo dobri, nedostaje malo i sreće, ali moramo obranu i bekove dovesti u red.