FORMACIJA 3-5-2 POKAZALA SE KAO PROMAŠAJ

ANALIZA NAKON TUNISA Što će biti s reprezentacijom Hrvatske nakon odlaska Modrića i Rakitića?

Alen Vlahović

Hrvatska nogometna reprezentacija u prijateljskom ogledu protiv Tunisa poražena je s 2-1. Iako utakmica nije bila od rezultatskog značaja, dobili smo puno odgovora vezanih uz buduće poteze i eksperimente koje bi izbornik Zlatko Dalić trebao izbjegavati u natjecateljskim utakmicama. Formacija 3-5-2 pokazala se kao potpuni promašaj, a od nekih pojedinaca uistinu se očekivalo puno više.

12.06.2019. u 10:30

Dalićevi izabranici odigrali su neprepoznatljivo prvo poluvrijeme. Toliko je bilo loše da je rezultatski zaostatak od 1-0 zapravio bio i 'pozitivan'. Vatreni su mogli na odmor otići i s nekoliko pogodaka zaostatka i doživjeti blamažu u 'Dalićevom gradu'. Formacija koju je Dalić postavio, eksperimentalna 3-5-2 postava, svakako je bila ohrabrujuća. Po uzoru na Miroslava Ćiru Blaževića, pokušali smo pojačati vezni red te se protiv, barem na papiru, slabije reprezentacije okušati u novom sustavu igre.

Takva postava potpuni je fijasko jučerašnje utakmice. Formacija 3-5-2  u obrambenom smislu nije nikako funkcionirala. Bočni igrači veznog reda Dario Melnjak i Josip Brekalo nisu se vraćali u obranu, bili su orijentirani isključivo na napad, a središnji dio veznog reda - Mateo Kovačić, Milan Badelj i Mario Pašalić ostavljali su previše prostora i lopte su bez problema dolazile do tuniskih napadača. Prvo poluvrijeme bilo je uistinu teško za gledati jer osim obrambenih propusta, napadački smo djelovali vrlo anoreksično i sramežljivo, bez prave prilike.

Drugo poluvrijeme je bilo nešto bolje, prvih 15-ak minuta Vatreni su pokazali inicijativu te uspjeli izjednačiti. Dali smo do znanja da smo viceprvaci svijeta i da smo domaćini u ovoj utakmici. Međutim, kasnije su se opet dogodili neshvatljivi propusti u našoj obrani. U nekoliko navrata Simon Sluga spasio je Hrvatsku od potopa u Varaždinu.

Jasno je da se radi o prijateljskom susretu i da igrači nisu bili na mentalnoj razini kao u natjecateljskom susretu, ali kritična obrana u formaciji 3-5-2 s Lovrenom, Vidom i Benkovićem, trenutno naša tri najbolja stopera, svakako je zabrinjavajuća.

Osim obrambenih propusta koji su bili očigledni, postavlja se pitanje što je s momcima koji su dobili jučer priliku iskazati se, a nisu. Prije svega, treba istaknuti Brekala koji već petu ili šestu utakmicu u nizu sjajno igra i održava visoku formu u reprezentaciji. Bruno Petković također se kvalitetno regrutirao u momčad i odlično se prilagođava. Andrej Kramarić je blijeda sjena onog igrača iz Hoffenheima koji je teror svakoj obrani. Iza Kovačića i Halilovića stajao je epitet 'novog Modrića', međutim vidljivo je da su momci daleko od te uloge. Mogli su i trebali su pokazati puno više s obzirom na njihove kapacitete. Pašalić se pokazao djelomično bojažljiv, nije toliko siguran kao u Atalanti i treba mu dati još vremena da se prilagodi jer potencijala ima. Melnjak je odigrao korektno, ali još uvijek nije kapacitet za ključne utakmice hrvatske reprezentacije na većim natjecanjima. Ivan Perišić standardno je bio probojan po lijevoj strani i konstantno stvarao probleme tuniškoj obrani. Mijo Caktaš pokazao je trud i volju, ali je minutaža bila premala za konkretnu ocjenu. Svijetla točka bio je i Simon Sluga koji je ugrabio svoju priliku te s nekoliko obranjenih zicera vjerojatno izgurao Lovru Kalinića s pozicije drugog vratara reprezentacije.

Sve ovo povlači za sobom nekoliko pitanja. Što će biti kada Ivan Rakitić i Luka Modrić napuste reprezentaciju? Tko će držati konce u veznom redu reprezentacije? Na žalost, kada odu naša dva svjetska dragulja, slijedi nam 'borba za preživljavanje'. Vidjeli smo da je ulazak Modrića okrenuo cijelu utakmicu. Hrvatska je bila u potpunom posjedu, osjećala se mirnoća, kvaliteta u dodavanjima i što je najvažnije - sigurnost. Njihov odlazak je neizbježan, prije ili kasnije. Kada Modrića nema na terenu, Hrvatska je pogubljena, nema svog vođu, svog kapetana. Igrači poput Kovačića, Halilovića, Badelja i Brozovića preuzet će vezni red nakon Lukinog i Raketinog odlaska. Ako se među tih četvero glavnih figura ne pronađe lider buduće generacije, uslijedit će veoma crno razdoblje hrvatskog nogometa koje će uistinu biti bolno za gledati.