EURO U-21

ANALIZA DEBAKLA Hrvatska ima igrače, ali nema izbornika

Marino Medak

Porazom od Francuske, mladi Vatreni ispali su sa europskog prvenstva. Nakon dva kola imamo nula bodova, a lošije od toga jedino je igra prikazana u oba susreta.

22.06.2019. u 10:33

Isključivi krivac za to sigurno je izbornik Nenad Gračan, taktika koju je postavio, te izbor igrača. Protiv Rumunja to je izgledalo toliko loše da se bolje ni ne prisjećati, a protiv Francuza nije bilo puno bolje.

Iako smo izgubili “samo” 1:0, situacija na terenu bila je takva kao da igramo protiv seniorske Francuske. Povukli smo se u obranu, čekali kontre i zapravo je bilo tužno gledati kako se s nama poigravaju. Veći dio susreta nismo mogli izaći iz obrane, a šanse su bile rijetke.

Imali smo svega dvije prilike u cijeloj utakmici, šansu Jakoliša i šansu Kulenovića. Protiv Rumunja imali smo gol Vlašića i jednu priliku Brekala. I to je sve. Premalo i nedostojno renomea reprezentacije.

Krenimo sa analizom krivih taktičkih poteza protiv Francuza.

Ponovno je u špici zaigrao Jakoliš. Postavlja se pitanje - zašto? Protiv Rumunja bio je nevidljiv, a radi se o ispodprosječnom napadaču relativno nepoznatog austrijskog kluba Admira Wacker. Jakoliš je u 23 utakmice ove godine zabio samo jedan gol za klub. Nije on kriv što igra, kriv je izbornik koji ga stavlja, a na klupi ima Kulenovića. Odmah po ulasku, 191 cm visoki napadač varšavske Legije pokazao je klasu. Otresao je u duelu strašnog Francuza Upamecana i pogodio stativu.

U obrani smo opet gledali Uremovića koji je izgubio direktan skok sa Dembeleom za gol, a Gračan je izvukao odnekud i stanovitog Borevkovića za mjesto desnog beka.

Još jedna iznimno loša odlika Gračana je uvođenje zamjena kad je sve gotovo. Po uzoru na Antu Čačića, Gračan jednostavno ne mijenja igrače ili ih mijenja u 85-oj minuti kad je već kasno. To je bila Čačićeva loša osobina, ali Čačić je bar na seniorskom Euru prošao grupu kao prvi, te bi možda prošao i Portugal da se Strinić nije sjetio driblati Ronalda u 119. minuti. Da je dvije izmjene Gračan napravio već u poluvremenu, a treću oko 60-te minute, možda bi imali šanse.

Tek je ulaskom Brekala naša momčad živnula, počela igrati i pokazala klasu. Istina, Francuzi imaju jača imena, mladi Ikone i Thuram junior radili su dar-mar po krilima, a Dembele je iznimno opasan napadač. Ipak, ulaskom Brekala i jasno, vađenjem Jakoliša, Hrvatska je zaigrala. Trebalo je to napraviti i prije, ali se kasnilo.

Osim same taktike, na Euru nismo vidjeli neke igrače koje smo morali vidjeti, poput Lovre Majera koji se protiv Rumunja uzalud zagrijavao 60 minuta, Kalaice u obrani, te možda i Bradarića na beku, a da ne pričam da je Kulenović trebao igrati od početka oba susreta. Također ne znam po kojem ključu Robert Murić ima toliko povjerenje izbornika? Radi se o igraču koji je propao u nekoliko klubova nakon odlaska iz Dinama (Ajax, Pescara, Braga) i koji je došao u Rijeku oživjeti karijeru. Nije napravio baš ništa u dva susreta, a djeluje mi kao fizički potpuno nespreman.

Izbornik će reći da je odlazak na Euro “uspjeh”, što donekle i je istina, ali je zato rezultat na prvenstvu neuspjeh, a sama igra čisti debakl i stoga je potpuno nebitno kako će završiti revijalka sa Englezima. Od igrača koje smo vidjeli na prvenstvu zadovoljili su samo Vlašić i Brekalo, ali njihovu klasu smo znali i ranije i oni su nominalno A reprezentativci ionako.