POZITIVNI REZULTATI

Sjajne vijesti iz Velike Gorice: U dvostrukoj su borbi za naslov Najboljeg grada

Autor

ri

Iz godine u godinu, od prvog izdanja do sedmoga koje je upravo pred nama, konstantno su među finalistima našeg tradicionalnog izbora za Najbolji grad, javili su iz Grada Velike Gorice. 

22.11.2024. u 16:31
Ispiši članak

Velika Gorica, o njoj se radi, veliku završnicu nije propustila ni ove godine, a sjajnim izbornim parametrima zaslužili su je u dvije itekako važne kategorije za budućnost i život grada – po prvi put u "Eco city" kategoriji, i čak po sedmi uzastopni u kategoriji- "Obrazovanje, demografija, mladi i socijalna politika". Da su tu u Velikoj Gorici ‘svoji i na svom terenu’ potvrda je naslov najboljega iz 2021., lani su u 2023. opet bili među najboljima…

Brojne aktivnosti koje provode pokazuju zbog čega je tako, navest ćemo ih tek dio, a krećemo s kategorijom u kojoj su kontinuirano u velikoj završnici izbora. Od ove godine svi će vrtićanci u Velikoj Gorici imati besplatne vrtiće, gdje ih dočekuju zadovoljni odgojitelji i odgojiteljice koji se u prosjeku brinu za petero polaznika. Roditeljima iz Grada isplaćuju 270 euro nakon rođenja 1. i 2. djeteta, 1350 za treće, 2000 eura za četvrto i svako slijedeće dijete u obitelji, a uveli su i jednokratnu potporu srednjoškolcima kojom je obuhvaćeno 2323 učenica i učenika. U tijeku je i izgradnja Doma za starije u koji će se prvi korisnici useliti do kraja sljedeće godine, a on će, osim smještaja 102 stanara, nuditi usluge dnevnog i poludnevnog boravka, pomoći u kući, savjetovanja i psihosocijalne podrške koja uključuje fizikalne i radne terapije, uslugu kineziterapije i skrb za starije osobe za vrijeme spriječenosti njegovatelja. Vjeruju da će time obuhvatiti preko 500 korisnika.

 "Obrazovanje je jedna iz reda najvažnijih demografskih mjera unutar područja brige o djeci i mladima i samom tom činjenicom, jedan je od ključnih preduvjeta za dobivanje i održavanje statusa 'grada – prijatelja djece' koji s ponosom nosi Velika Gorica. Sustav obrazovanja počinje ranim i predškolskim odgojem i obrazovanjem, riječ je o djelatnosti posebnog javnog interesa za zajednicu i društvo u cjelini jer je dječji vrtić prva ustanova u koju dijete dolazi iz svoga doma, prva institucionalna podrška za roditelje i obitelj i mjesto u kojem djeca ostvaruju sva svoja prava", napominju iz Grada i domeću kako je u predškolski sustav u Velikoj Gorici (u gradske vrtiće i vrtiće drugih osnivača) uključeno oko 3200 djece, od ukupno 3600 mališana rane i predškolske dobi koja žive na području Grada.

FOTO: Damjan Tadic/CROPIX

Većina djece je u vrtićima

Kako bi se u sustav uključilo i ostalih oko 400 djece koja ne polaze dječje vrtiće, grade se novi vrtići. U djelatnosti ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja postavljeni su strateški ciljevi osiguranja vrtića za svako dijete i osiguranja besplatnog redovitog desetsatnog programa u svim vrtićima. Na području Grada Velike Gorice 97 posto djece u dobi od četvrte godine do polaska u školu uključeno je u predškolski sustav. Ukupan obuhvat djece rane i predškolske dobi prelazi 90 posto, a kako bi se osigurao besplatan vrtić za svako dijete, tijekom 2023. izvršene su sve pripremne radnje za novi sustav financiranja predškolskog odgoja u 2024. godini koji podrazumijeva da se dosadašnji troškovi dječjih vrtića koji su se financirali iz roditeljskih uplata od 1. rujna financiraju iz gradskog proračuna.

U području školstva, iz gradskog proračuna financiraju se i radne bilježnice i ostali nastavni materijali za sve osnovnoškolce, a srednjoškolci dobivaju jednokratnu novčanu naknadu u iznosu od 120 eura. Uz stipendije prema uspjehu i socijalnom statusu, dodjeljuju se i stipendije učenicima i učenicama koji se školuju u trogodišnjem programu za deficitarna zanimanja. Grad osigurava uvjete za organizaciju prehrane za sve učenike što se pak financira iz državnog proračuna, kao i nabavu higijenskih potrepština učenicama. U svim osnovnim školama financira se program produženog boravka, škola plivanja, škola u prirodi, natjecanja u znanju, školska sportska natjecanja.  Iz Europskog socijalnog fonda sufinancira se projekt "Svako dijete ima pravo na obrazovanje" kojim se osigurava podrška pomoćnika u nastavi učenicama i učenicima s teškoćama. Tijekom 2023./24. godine više od 90 učenika i učenica ostvarilo je podršku pomoćnika u nastavi putem projekta vrijednog preko 600 tisuća eura.

Početak nove školske godine obilježilo je otvaranje novoizgrađene područne osnovne škole i dječjeg vrtića u Dubrancu na mjestu stare škole koja je stradala u potresu. U novu školu krenulo je 43-oje učenika i učenica od 1. do 4. razreda, dok je u vrtićku skupinu upisano 19-ero polaznika. Ovim projektom omogućeno je da se u udaljenom ruralnom dijelu Grada Velike Gorice osigura pravo djece na predškolsko i osnovnoškolsko obrazovanje čime se u Velikoj Gorici pokazuje namjera i cilj razvoja ravnomjernog institucionalnog odgoja i obrazovanja u različitim dijelovima Grada. Sve škole se svake godine tijekom ljetnih praznika uređuju i obnavljaju kako bi materijalni uvjeti zadovoljili potrebe učenika i učenica. Projekte iz područja obrazovanja već nekoliko godina prati i kontinuirano financijsko izdvajanje, a Grad je tako u 2023. u okviru općih izvora za obrazovanje izdvojio više od 30 posto lokalnog proračuna.

FOTO: Ivana Nobilo/CROPIX

Šesti grad po veličini

Uz sve navedene programe i projekte, Grad Velika Gorica financira djelatnost gradske ustanove – Centra za djecu, mlade i obitelj, u kojem je zaposleno 6 stručnjaka, a svi programi su besplatni za roditelje i financirani iz gradskog proračuna. Radi se o programima koji upotpunjuju sadržaje vrtića, škola i drugih ustanova- pomoć u učenju, socijalizacijske i kreativne grupe, savjetovalište, grupe podrške za roditelje, priprema za roditeljstvo, tribine, logopedski tretman, predavanja…

Grad Velika Gorica je šesti grad po veličini u RH. Blizina glavnog grada, zračne luke i dobra prometna povezanost pozitivna su obilježja njegova položaja. Osim tog teritorijalnog konteksta, iznimno je bitan i razvojni i društveni kontekst koji neku zajednicu čini poželjnom i privlačnom za život, a Velika Gorica je jedan od investicijski najaktivnijih gradova u Republici Hrvatskoj, povoljne poduzetničke klime i uzlaznog trenda stanogradnje, no uz to, Velika Gorica se razvija i kao grad visoke razine kvalitete života što pokazuju podaci različitih istraživanja. Takvo okruženje uvjetovano je aktivnim djelovanjem u području razvoja društvenih djelatnosti koje oblikuju identitet zajednice, čine nadgradnju u svakodnevnom životu, utječu na stvaranje zdravog, sigurnog i ugodnog okoliša otvorenog i prilagođenog građanima.

Razvoj društvenih djelatnosti u Velikoj Gorici usmjeren je ponajprije, napominju, življenju građana u ozračju brige o djeci i mladima, poticanju i unapređenju obrazovnih resursa, solidarnosti prema osjetljivim skupinama, poštivanju kulturnih vrijednosti, raznolikoj ponudi kulturnih i sportskih sadržaja, kao i podršci civilnom društvu kao snažnom potencijalu aktivnog sudjelovanja u javnom životu zajednice svih građana.

"Prema istraživanjima koje kontinuirano provodi Gradonačelnik.hr, Velika Gorica se dugoročno nalazi među najboljim gradovima u kategorijama demografije i obrazovanja zahvaljujući nizu projekata i mjera kojima se podižu standardi na ovim područjima života građana. Uz gospodarski razvoj i ugodno stanovanje, poticajnim demografskim mjerama i kvalitetnom politikom za djecu, mlade i obitelj, nastoji se podržati mlade i stvoriti poticajno okruženje za njihovo zadržavanje", ističu često gradonačelnik Krešimir Ačkar i ekipa iz Grada.

FOTO: Ivana Nobilo/CROPIX

Obnovljivi izvori energije

A Velika Gorica u finale izbora u kategoriji Eco City ulazi kao grad s najviše solarnih elektrana u RH. Svoju prvu solarnu elektranu, snage 65,10 kWp s predviđenom godišnjom proizvodnjom od 68,355 kWh, ovaj je grad postavio na OŠ Novo Čiče, a nedavno je na još 22 javna objekta instalirano ukupno 588,4 kWp s očekivanom godišnjom proizvodnjom preko 604.000 kWh. Sva velikogorička rasvjetna tijela energetski su učinkovita, a sredstvima iz EU fondova energetski učinkovito je postalo i 25 višestambenih zgrada. U sustav pročišćavanja otpadnih voda uključeno je 85 posto kućanstava. Elektro punionice vozila se nalaze na 20 lokacija, pet njih u gradskom vlasništvu, pa ih građani mogu besplatno koristiti, a trenutno se postavlja i još jedna brza.

Grad Velika Gorica postavio je sunčane elektrane na čak 22 zgrade javne namjene u sklopu projekta 'Velika Gorica – Solarni grad – odbrojavanje', a najveća sunčana elektrana postavljena je na najvećoj goričkoj školi, OŠ Nikole Hribara. Proizvedena električna energija koristit će se za pokrivanje vlastite potrošnje na lokacijama samih objekata. Osim korištenja obnovljivih izvora energije, ovim je projektom označen i početak tranzicije grada u smjeru ugljične neutralnosti, kroz podizanje razine svijesti građana o potrebi ulaganja u obnovljive izvore energije i značajnim potencijalnim uštedama.

"Procijenjena ušteda električne energije postavljenih solara s nešto više od 50 posto, odlična je u financijskom smislu za naš lokalni gradski proračun, a to je i ekološki prihvatljivije za sam grad. S jedne strane štedimo novac, s druge strane to je ekološki kvalitetnije rješenje, ako uzmemo u obzir i to da  imamo  30 posto sunčeve energije više nego u zapadnim zemljama. U ovom trenutku sve naše 22 ustanove koje su zadovoljavale statičke uvjete i bile obuhvaćene ovim procesom su dobile sunčane elektrane, ali u daljem periodu na novoizgrađenim školama, vrtićima, staračkome domu, poduzetničkom inkubatoru, ovo će postati jedan standard. U Odjelu trenutno promišljaju kako napraviti natječaj i kako dati poticaj kako bi obiteljske kuće mogle osjetiti prednost i napraviti elektrane na svojim kućanstvima", kazao je gradonačelnik Ačkar prilikom predstavljanja projekta koji ih na tom polju izdvaja u vrhu RH.

Projekt su financirali Island, Lihtenštajn i Norveška putem Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014.- 2021.u okviru programa "Energija i klimatske promjene", ukupna vrijednost prelazi 654 tisuće eura, kod čega su 81.48 posto bespovratna sredstva.

FOTO: Velika Gorica

Zaštita okoliša

Njime se Velika Gorica pozicionirala kao grad s najvećim brojem instaliranih solarnih elektrana na svojim javnim ustanovama, a kroz njega solarne elektrane dobili su: Pučko otvoreno učilište Velika Gorica, OŠ Nikole Hribara, Ustanova za upravljanje ŠRC Velika Gorica – dvorana, ŠRC Velika Gorica – upravna zgrada, Dječji vrtić Lojtrica – Smendrovićeva, DV Velika Gorica – Pucekovićeva, DV Ciciban VG – Vidrićeva 2, OŠ Šćitarjevo, Dječji vrtić Ciciban VG – vrtić i umjetnička/muzička škola, Društveni dom Donja Lomnica, OŠ Vukovina, ŠRC Udarnik, Folklorni ansambl Turopolje, OŠ Nikole Hribara – PŠ Gradići, DV Velika Gorica – Buševec, OŠ Vukovina – PŠ Buševec, Sportski dom Kobilić, Turistička zajednica Velika Gorica, OŠ Jurja Habdelića – PŠ Velika Buna, Veleučilište Velika Gorica, Filomen i- Društveni i vatrogasni dom Mala Buna.

U sklopu EU projekta "Solarni grad – odbrojavanje" održane su edukacije o klimatskim promjenama i solarnoj energiji u osnovnim školama i vrtićima, kao i edukacije za 8. razrede u osnovnim školama o klimatskim promjenama. Nedavno se krenulo s provođenjem edukacije građana o ekološkim benefitima stabala i njihovoj vrijednosti u urbanom ekosustavu, pogotovo u smjeru ublažavanja efekata klimatskih promjena. Održat će su ukupno 10 edukacija po mjesnim odborima i gradskim četvrtima i 2 terenske edukacije sadnje stabala…

Na administrativnom području Grada nalazi se preko 20 lokaliteta na kojima su elektro punionice s više punjača ovisno o lokaciji. Grad Velika Gorica je još 2015.  postavila prve punionice i trenutno u svom vlasništvu ima pet punionica koje imaju mogućnost istovremenog punjenja 2 vozila. Trenutno su u fazi obnove odnosno zamjene s novim modernijima i funkcionalnijima. Također se postavlja još jedna "brza" 60 kW punionica, a baš sve punionice u vlasništvu Grada su potpuno besplatne građanima. U stalnom kontaktu su sa Fondom za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, a ovisno o povećanju broja električnih vozila u Velikoj Gorici plan je širiti i mrežu elektro punionica na cijelom području Grada. Gradska komunalna društva imaju nekoliko električnih automobila. Ukupno u Velikoj Gorici ima 5 lokacija na kojima građani mogu unajmiti bicikle 24 sata na dan. Udio biciklističkih staza u ukupnoj dužini prometnica na području grada iznosi 9.4 posto, modernizacijom javne rasvjete na području Grada Velike Gorice izvršena je 100-postotna zamjena ekološki neprihvatljivih rasvjetnih tijela s LED svjetiljkama, 85 posto je udio kućanstava na sustavu pročišćavanja odvodnih voda.

FOTO: Velika Gorica

Brojna ulaganja

Nadalje, svi koji žele biciklirati, a nemaju vlastiti bicikl, mogu ga u Velikoj Gorici unajmiti na pet lokacija. Građanima su na raspolaganju ukupno četiri reciklažna dvorišta (tri gradska i jedno privatno), a odvojeno se u tom gradu prikupilo više od trećine (35 posto) otpada. Grad puno truda ulaže u edukativne kampanje – primjerice, u sklopu projekta EU "Solarni grad" održano je 18 radionica o klimatskim promjenama i solarnoj energiji u vrtićima i školama, izobrazit će dodatno i odrasle u deset edukacija u mjesnim odborima i gradskim četvrtima. U sklopu projekta "Zeleni laboratoriji" zasadit će voćnjak kod škole OŠ Nikole Hribara koji će moći koristiti svi građani, a automatski sustav navodnjavanja prikupljat će kišnicu sa školskog krova. Ukupna vrijednost projekta iznosi 461.028,07 eura. U razvoj zelene infrastrukture ulazi i projekt uređenja Kurilovečke šetnice vrijednosti 434.856,94 eura. U tijeku je gradnja i istražne geotermalne bušotine, navode nam iz Grada.

U okviru projekta "Zeleni laboratorij" nastoji se u Velikoj Gorici provesti mjere prilagodbe klimatskim promjenama u svrhu jačanja otpornosti urbanih sredina. Kroz projekt će se provesti niz aktivnosti kao što je sadnja stabala i grmova, izrada plana zelene i plave infrastrukture, izgradnja šetnica, edukacije za škole, edukacije za građane, izrada urbanih zdenaca, sakupljanje kišnice s OŠ Nikole Hribar, postavljanje automatskog sustava navodnjavanja periurbanog voćnjaka kod OŠ Nikole Hribar, ozelenjavanje krovova…

FOTO: Velika Gorica

'Povećanje postotka zelenila u gradu'

"Odlučili smo se na provedbu projekta kako bi povećali postotak zelenila u gradu, a formiranjem novih šetnica uz koje su posađeni drvoredi spajamo postojeće zelene zone i stvaramo zelenu gradsku mrežu. Projekt ima pozitivan utjecaj na lokalnu zajednicu zato što se građani i tu direktno uključuju kroz edukacije o klimatskim promjenama i važnosti drveća u urbanim sredinama. Uvedene su nove tehnologije kao što je skupljanje kišnice sa krova osnovne škole koja će se koristiti za navodnjavanje periurbanog voćnjaka u dvorištu, a to je i prvi javni voćnjak u Velikoj Gorici koji će moći koristiti svi građani. Projekt 'Zeleni laboratorij' nastavak je projekta 'Regreen' kojim se pokrenula zelena tranzicija Grada Velike Gorice povećanom sadnjom stabala, uređenjem permakulturnih vrtova, ozelenjavanjem krovova i ostalim zelenim projektima",  ističu iz Grada. Glavni rezultati se očituju u povećanju zelenila. Time utječu i na smanjenje temperature uslijed zagrijavanja asfaltiranih i betonskih površina. Zeleni koridori koji spajaju zelene otoke u gradu omogućuju ugodnije kretanje građana stvarajući mikroklimu. Prikupljanjem kišnice za navodnjavanje doći će do znatne uštede vode koja će se racionalnije iskoristiti.  Vrijednost projekta iznosi 461.028,07 eura, a sufinanciran je s 80 posto iz Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, a 20 posto pokriva proračun Grada. U provedbi su surađivali s vanjskim partnerima, konzultantima u vidu izrade projektne dokumentacije i idejnih rješenja.

Velikogoričani ne prestaju nizati uspjehe, Ačkar ponosan: 'Trebamo više stati iza vas'

Velika Gorica usvojila je i Strategiju razvoja zelene infrastrukture Grada i Program ublažavanja klimatskih promjena, prilagodbe klimatskim promjenama i zaštite ozonskog sloja. U posljednjih godinu dana provedene su tri kampanje informiranja građana o važnosti učinkovitijeg gospodarenja otpadom, dvije edukacijske kampanje slanjem informativnih letaka svim korisnicima i jedna konferencija. U Velikoj Gorici su četiri reciklažna dvorišta od kojih su dva izgrađena, a jedno mobilno, na području Grada posluje i jedno privatno reciklažno dvorište, a prema broju stanovnika Grad Velika Gorica bi trebao imati najmanje tri reciklažna dvorišta. Isto tako, na području Grada u tijeku je izgradnja istražne geotermalne bušotine u svrhu određivanja geotermalnog potencijala u Velikoj Gorici koji provodi Agencija za ugljikovodike u RH. (P.Livajić)

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.