ISTAKNULI SMO TRI PRIMJERA
Hrvatske županije čuvaju prirodnu ljepotu Lijepe Naše: Evo koje se po tome posebno ističu
Ljepote hrvatske prirode županije i gradovi itekako cijene pa se trude i očuvati je poticanjem na održivi razvoj. Izdvojili smo tri hrvatske županije koje su itekako primjeri u pitanju zelene tranzicije. Radi se o Međimurskoj, Zagrebačkoj i Primorsko-goranskoj županiji.
Iz Međimurske županije za portal Direktno su rekli kako je njihova županija nacionalni predvodnik u mnogim područjima pa tako i u domeni održivog razvoja. Istaknuli su kako je riječ o vrlo širokom području u koje su ušli s nekoliko projektnih ciklusa. "Nagrađivana smo EDEN destinacija, a poznato je da smo za dosege u održivom razvoju u turizmu nagrađeni najvišom svjetskom oznakom – oznakom Green Destination koju smo ponijeli kao prva regija u Hrvatskoj", poručili su nam. Od 2023. godine, otkad su certificirani ovom prestižnom oznakom, već su polučili značajne turističke rezultate te su među visoko zahtjevnom kategorijom gostiju iz Europe znani kako destinacija u kojoj sve očekuje očuvan okoliš, doticaj s prirodom, ali i komfor te ponuda koja taj kraj predstavlja na vrlo visokoj razini - od enogastronomije do prezentacije kulturno-povijesnog nasljeđa.
"U naš koncept održivih oblika turizma uključili smo čitavu zajednicu te smo direktnim poticajima građana koji se bave ugostiteljstvom i turizmom ponudili pomoć u osmišljavanju novih turističkih sadržaja te podizanju kvalitete smještaja. Time ne samo da smo dobili na desetine novih turističkih proizvoda, već smo stvorili uvjete za nova radna mjesta. U sljedećem segmentu vezanom uz održivi razvoj proveli smo niz energetskih obnova javnih zgrada - od doma za starije i nemoćne u Čakovcu te velikog projekta energetske obnove naših zdravstvenih ustanova do škola. Kada je o našim školama riječ, taj je projektni ciklus u punom zamahu. Jedan od upravo započetih projekata koji podrazumijeva energetsku obnovu, koju također vodi Međimurska energetska agencija – MENEA, je obnova vrijedne memorijalne zbirke koja čuva baštinu jednog od najvećih hrvatskih akademskih slikara, našega Ladislava Kralja Međimurca", rekli su nam.
Treći ciklus su, naveli su nam, projekti milijunske vrijednosti vezani uz ozelenjavanje i hortikulturno uređenje parkovne arhitekture diljem Međimurja. "Riječ je o nizu parkovnih površina čiji projekti podrazumijevaju prilagodbu na klimatske promjene, s ciljem da našim građanima pružimo što je moguće kvalitetnije uvjete života. U projektiranju je i Zelena oaza Čakovca, najveći park u ovom dijelu Europe koji ćemo po kompletiranju projektne dokumentacije kandidirati za EU sredstva. Park ćemo urediti na 15 hektara na kojem će se nalaziti i jezero i to nadomak revitaliziranog bivšeg vojnog kompleksa koji smo pretvorili u Centar znanja Međimurja, u projektu koji još uvijek traje i koji je Europska komisija proglasila primjerom u EU-u. U projektnoj aktivnosti, uz spomenutu Međimursku energetsku agenciju, važan pokretač je i Javna ustanova za razvoj Međimurske županije – REDEA, a kada je o očuvanju bioresursa riječ tu je još jedan ustanova koju je osnovala Županija – Međimurska priroda", kazali su.
FOTO: Facebook/Međimurska županija
Poljoprivreda jedna od istaknutijih grana
Kada govorimo o održivom razvoju, istaknuli su kako se ne smije zanemariti poljoprivreda, osobito u svjetlu činjenice da je Međimurje pretežito ruralni kraj. "Zato je Međimurska županija s Općinom Belica, gdje se proizvodi najviše krumpira za hrvatsko tržište, ušla u pilot projekt kojim će poljodjelcima osigurati navodnjavanje u cilju zaštite usjeva. Korak s vremenom držimo i ulaskom u zahtjevan proces certificiranja za Bioregiju jer je upravo u proizvodnji zdrave hrane budućnost kao i tržišna konkurentnost naših proizvođača. O odjeku koje aktivnosti Međimurske županije imaju u našoj javnosti najbolje govori odaziv na naše javne pozive kojima građanima dajemo potpore za prelazak na obnovljive izvore energije. Sredstva predviđena za taj oblik potpore moramo znatno uvećavati svake godine zbog iznimnog interesa", poručili su iz županije.
Spomenuli su i kako su početkom rujna ove godine predstavili javnosti rezultate zadnjeg javnog poziva za sufinanciranje povećanja korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama. Poziv je Međimurska županija raspisala u travnju, no istaknuli su kako je već u svibnju morao biti zatvoren zbog velikog broja važećih prijava te dosezanja previđenog iznosa od 100.000 eura u tom ciklusu. Najavili su kako s ovom potporom županija nastavlja i u 2025. godini, s još većim sredstvima.
"Zadnjim pozivom instalirano je ukupno 573,06 kilovata fotonaponskih elektrana na 77 obiteljskih kuća u Međimurju, što će donijeti godišnju proizvodnju električne energije od 659,02 megavatsati koji se neće morati kupiti od opskrbljivača na tržištu, što znači da je riječ o godišnjoj uštedi većoj od 100.000 eura prema aktualnim cijenama električne energije na tržištu. Osim što građanima koji su modernizirali energetske sustave u svojim domovima ovo ulaganje donosi dugoročne uštede, ispuštanje CO2 u atmosferu smo samo tim zadnjim ciklusom potpora smanjili za 105.000 kilograma godišnje", zaključno su poručili.
FOTO: Facebook/Međimurska županija
Zagrebačka županija je vodeća po broju poljoprivrednih gospodarstava
Izvrsnim primjerima održivog razvoja može se pohvaliti i Zagrebačka županija. Iz Upravnog odjela za gospodarstvo i fondove EU kazali su za portal Direktno da, nakon što je provela sedam projekata energetske obnove javnih zgrada koji su bili sufinancirani sredstvima Europske unije (tri projekta energetske obnove domova zdravlja i četiri projekta energetskih obnova škola), Zagrebačka županija započela je novi ciklus energetskih obnova zahvaljujući kojem će novo energetsko ruho dobiti zelinske SŠ Dragutina Stražimira i OŠ Dragutina Domjanića sa sportskom dvoranom, OŠ Đure Deželića u Ivanić-Gradu, ispostave Doma zdravlja u Samoboru i Ivanić-Gradu te upravna zgrada Zagrebačke županije u Ivanić-Gradu. Istaknuli su da je ukupna vrijednost investicija 17,5 milijuna eura od čega je osigurano bespovratnih 7,6 milijuna eura. Osim vanjskog izgleda objekata nakon obnove, naveli su da će se osjetno smanjiti emisija ugljičnog dioksida te potrošnja električne energije i energije za grijanje, a značajno povećati osjećaj ugode boravka u obnovljenim prostorima.
"Zagrebačka županija vodeća je hrvatska županija po broju poljoprivrednih gospodarstava kojih je 31. prosinca 2023. bilo nešto manje od 14 tisuća (13.963), a druga u Republici Hrvatskoj prema broju mladih poljoprivrednih gospodarstva čije odgovorne osobe nisu starije od 40 godina. Od ovog broja, 242 poljoprivredna gospodarstva nositelji su certifikata o ekološkoj proizvodnji, a površina ekološki korištenog poljoprivrednog zemljišta iznosi 2.547 hektara. Zagrebačka županija kontinuirano i dosljedno pruža pomoć ekološkim poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima u vidu potpora za primarnu ekološku proizvodnju te preradu, trženje, promociju, označavanje i certificiranje ekoloških poljoprivrednih proizvoda. Uz potpore za konvencionalne poljoprivrednike koje su za ovu godinu iznosile 556.950,00 eura, Županija je ove godine dodijelila 339.000,00 eura za eko potpore", kazali su iz Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije.
Istaknuli su nam kako su ove godine dodijeljene prve potpore za preusmjerenje poljoprivrednog gospodarstva na potpuno ekološku proizvodnju. "Godišnji iznos potpore iznosio je najviše do 15.000 eura po poljoprivrednom gospodarstvu, odnosno do 20.000 eura po ekološkom poljoprivrednom gospodarstvu. Osnovni intenzitet potpore iznosi 30 posto vrijednosti ulaganja, a uvećava se na 50 posto za ulaganja koja provode poljoprivrednici kojima je poljoprivredna proizvodnja glavna djelatnost, odnosno bave se ekološkom proizvodnjom. Također, dodatno povećanje intenziteta potpore od 70 posto vrijednosti ulaganja ostvarili su mladi poljoprivrednici", naglasili su.
FOTO: Facebook/Zagrebačka županija
'Zeleni prsten oko grada Zagreba'
Iz spomenutog su odjela kazali kako razvojem i povećanjem površina pod ekološkom poljoprivredom Zagrebačka županija želi doprinijeti održivom ruralnom razvoju kroz diverzifikaciju poljoprivrednih aktivnosti, rast zaposlenosti i prihoda i smanjenje ruralne depopulacije. "Preusmjerenjem velikih površina na ekološku proizvodnju poboljšat će se stanje prirodnih resursa (tla, vode, zraka), smanjit će se i spriječiti onečišćenja nitratima, fosfatima i pesticidima te će se očuvati bioraznolikost i poljoprivredni ekosustavi. Osim poticanjem ekološke poljoprivrede, Zagrebačka županija drugu je godinu za redom osigurala sredstva za postavljanje solarnih elektrana na objekte obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava kako bi ih potakla da se okrenu održivim izvorima energije i postanu energetski neovisniji te tako smanje troškove svog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, ali i pridonesu očuvanju okoliša", rekli su nam.
"Zagrebačka županija poznata je kao 'zeleni prsten' oko grada Zagreba, a svoj doprinos u očuvanju tog statusa i prirode daju i brojne eko udruge provodeći razne projekte koje niz godina financijski podržava i Zagrebačka županija. Ove godine za tu je namjenu osigurano 80 tisuća eura, a najčešće je riječ o akcijama čišćenja divljih odlagališta, uređenja protupožarnih puteva, okoliša, pješačkih staza i obala, radionicama o recikliranju, akcijama sadnje stabala, radionicama za djecu i mlade, postavljanju pametnih klupa, solarnog stabla i dr. Područje Zagrebačke županije karakterizira bogatstvo prirodnih resursa, u kojem se ističu šume, močvarni prostori, krški fenomeni te velika raznolikost biljnog i životinjskog svijeta. Natura područja i zaštićena područja zauzimaju čak 40.336 hektara što je 13,51 posto površine Zagrebačke županije", kazali su iz Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša.
FOTO: Facebook/Zagrebačka županija
Primorsko-goranska županija ističe se kao primjer održivog razvoja
Među hrvatskim županijama ističe se i Primorsko-goranska. U razgovoru za portal Direktno iz resornog Upravnog odjela za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima naglasili su nam kako je županija Planom razvoja Županije regionalne samouprave izrazila strateško opredjeljenje za poticanje održivog razvoja. "Uz mjere kojima se potiče konkurentno gospodarstvo bazirano na znanju i naprednim tehnologijama, visoki društveni standard i kvaliteta života, poseban je naglasak stavljen i na mjere kojima se podupire zelena tranzicija temeljena na održivom upravljanju i korištenju vlastitih resursa. Prilikom planiranja i provedbe projekata, programa i aktivnosti, Županija vodi računa o rizicima klimatskih promjena te potrebi ulaganja u zaštitu prirode, zelenu infrastrukturu, primjenu obnovljivih izvora energije i općenito niskougljično gospodarstvo", rekli su.
Napomenuli su kako se u projektima koji se sufinanciraju iz europskih izvora postoji obveza primjene tzv. načela DNSH - "Do No Significant Harm", kojim se projekti obvezuju na ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama, održivu uporabu i zaštitu voda, zaštitu zraka i tla te kružno gospodarstvo uključujući prevenciju i recikliranje otpada. "Tako je Primorsko-goranska županija provela i provodi projekte energetske obnove javnih zgrada kojima se smanjuje energetska potrošnja i emisija stakleničkih plinova, a mnogi od njih uvode i obnovljive izvore energije. Uz podršku europskih sredstava provedena je energetska obnova osam zgrada osnovnih škola Primorsko-goranske županije: OŠ Ivana Gorana Kovačića, Vrbovsko, OŠ Petar Zrinski, Čabar, OŠ Viktor Cara Emina, Lovran, OŠ Ivana Rabljanina, Rab, PŠ Barbat, Rab, OŠ Kraljevica, OŠ Ivana Mažuranića, Novi Vinodolski i OŠ Frane Petrića, Cres", istaknuli su nam.
"Uz sufinanciranje Primorsko-goranske županije u tijeku je provedba projekta energetske obnove zgrade Doma zdravlja Primorsko-goranske županije u Loparu. Europskim i županijskim sredstvima provodi se energetska obnova (uz primjenu obnovljivih izvora energije) Doma za starije Mali Kartec i Guvernerove palače te projekti 'Revitalizacija Lječilišnog centra Veli Lošinj kroz zelenu i digitalnu tranziciju' i 'Ulaganje u modernizaciju smještajnih kapaciteta Thalassotherapije Crikvenica' u cilju razvoja lječilišnog i wellness turizma. Izgradnja novih objekata, poput zgrada područne škole OŠ Milan Brozović Kastav u Rešetarima i OŠ Sveti Matej Viškovo, područne škole Marinići, koji se također sufinanciraju europskim sredstvima, slijedi standarde održivog razvoja uključujući i zelenu tranziciju", poručili su.
FOTO: Facebook/Primorsko-goranska županija
Evo kako još jačaju svijest građana o zelenoj energetskoj tranziciji
Rekli su nam kako je ujedno pripremljena dokumentacija za energetsku obnovu više zgrada Doma zdravlja Primorsko-goranske županije. "Programima sufinanciranja projektne dokumentacije te provedbe projekata jedinica lokalne samouprave i njihovih trgovačkih društava (Program ravnomjernog razvitka, Program razvoja otoka, Fond za Gorski kotar i dr.) pruža se financijska podrška u rekonstrukciji javnih zgrada, implementaciji solarnih panela na javne objekte, ulaganjima u zelenu infrastrukturu i reciklažna dvorišta. Razvojne agencije pružaju javnopravnim tijelima podršku u pripremi projekata za korištenje europskih sredstava u svrhu održivog razvoja", istaknuli su za portal Direktno.
Hrvatska je itekako poslušala EU direktive za održivosti: Ovi nas gradovi čine ponosnima
"Sukladno tome, Regionalna energetska agencija Kvarner sustavno prati gospodarenje energijom u zgradama koje su u vlasništvu i/ili kojom upravljaju proračunski i izvanproračunski korisnici Primorsko-goranske županije. Sudjelovanjem u više europskih projekata pruža podršku energetskoj učinkovitosti i primjeni obnovljivih izvora energije te stvaranju samoodrživih otoka, a primjeri nekih od projekata su PRISMI PLUS, INSULAE i ISLANDER. Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije je u svrhu jačanja pametnih vještina, izradila VR edukativni alat za postavljanje fotonaponskih infrastruktura na krovove, za potrebe srednjih tehničkih strukovnih škola. Županija u suradnji s Agencijama jača svijest građana o zelenoj energetskoj tranziciji organiziranjem energetskih dana te niza informativno-promotivnih događanja za djecu i odrasle", zaključili su.
*Tekst je objavljen u suradnji s JANAF-om
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.