NOVI MOMENT U AFERI 'ODIJELA'

USKOK tvrdi da Kovačević traži da se iz optužnice izbace nepostojeći dokazi: Evo što on kaže

Autor

im/h

Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda odlučivat će u četvrtak u podne o prijedlogu USKOK-a za odbijanjem zahtjeva obrane za izdvajanjem nezakonitih dokaza koji, prema tvrdnjama tužiteljstva, uopće nisu dio spisa u predmetu protiv bivšeg direktora JANAF-a Dragana Kovačevića u tzv. aferi odijela. Prenosimo i priopćenje Dragana Kovačevića u cijelosti.

27.03.2024. u 12:14
Ispiši članak

"Budući da obrana danas nije pristupila sjednici optužnog vijeća pa nije mogla niti pojasniti svoj dokazni prijedlog, USKOK je predložio da se obrani, sukladno Zakonu o kaznenom postupku, uskrati pravo na predlaganje ovakve procesne radnje jer je ona očito usmjerena kao odugovlačenje kaznenog postupka", kazao je zamjenik v. d. ravnateljice USKOK-a Krešimir Ostrogonac. Dodao je i da je neobično što je obrana predložila izdvajanje dokaza koji nisu korisni u ovom predmetu niti se nalaze u spisu te da se radi o dokazima iz prvog predmeta protiv Kovačevića. Riječ o predmetu u kojem USKOK tereti Kovačevića da je od poduzetnika Kreše Peteka uzimao novac u zamjenu za namještanje poslova u JANAF-u, a Peteka da je Kovačeviću i njegovoj obitelji te prijateljima kupovao odjeću.

U USKOK-ovoj optužnici spominje se i ime donedavnog suca Visokog kaznenog suda i novoizabranog glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića koji je negirao da je Petek, kako tvrdi USKOK, plaćao njegova odijela u zamjenu za uslugu Kovačeviću. Prema pisanju medija, na popisu osoba čiju je kupovinu odijela Petek plaćao na Kovačevićev zahtjev nalaze se braća Milijan i Jozo Brkić te visokopozicionirani HDZ-ovac Mario Kapulica. Na pitanje planira li tužiteljstvo pozvati Turudića kao svjedoka za slučaj da optužnica bude potvrđena, Ostrogonac je odgovorio da "ako i kada bude potvrđena, dalje ćemo donositi odluke". USKOK tereti Kovačevića da je od sredine 2015. do kraja lipnja 2019. tražio od Peteka da mu predaje nagrade u novcu i financira njegove privatne troškove.

Sve to u zamjenu za pogodovanje u okviru JANAF-ovih nabava za izbor izvođača radova. To se, stoji u optužnici, odnosi i na pogodovanje u okviru radova za koje su u takvim nabavama odabirani Petekova tvrtka Elektrocentar Petek i njegovi poslovni partneri. Prema optužnici, Kovačević je najprije informirao Peteka o JANAF-ovim poslovnim planovima, planiranim investicijama i dinamici provođenja izbora izvođača radova, iako je znao da su ti podaci klasificirani kao poslovna tajna. Time je omogućio Peteku odabir investicija koje odgovaraju njegovim interesima, a ujedno i prednost pred konkurentima u pripremi natječaja za izvođenje radova. Kovačević je potom, stoji u optužnici, odobravao natječaje za koje je Petek pokazao interes.

FOTO: HINA/Admir Buljubašić

Novac preraspodijeljivan u okviru Janafovog proračuna

U slučaju da su ponude Peteka i njegovih poslovnih partnera prelazile iznos procijenjene vrijednosti, preraspodjeljivao je novac u okviru JANAF-ovog proračuna kako bi nabave bile dodijeljene Peteku i partnerima po njima prihvatljivim uvjetima. Pritom je Kovačević davao suglasnost za odabir Petekove tvrtke i njegovih partnera, iako ta Kovačevićeva ovlast nije propisana JANAF-ovim internim aktima. Kovačević je na taj način, precizira se u optužnici, omogućavao zaključenje ugovora pa tako i dvaju ugovora za JANAF-ove investicije na Terminalu Omišalj vrijednosti 1,4 milijuna eura i 597.178 eura. 

Uz to, Kovačević je nakon tako zaključenih ugovora osiguravao Petekovoj tvrtki i ažurne isplate predujmova. U optužnici se ističe da je Petek u zamjenu za dobivanje poslova isplatio Kovačeviću najmanje 13.272 eura u gotovini, a Petek je, na Kovačević zahtjev, podmirivao njegove privatne troškove od najmanje 18.289 eura za kupnju odijela i drugih odjevnih predmeta. USKOK je u srpnju 2022. podigao optužnicu protiv Kovačevića, Peteka i njihovih suokrivljenika za primanje i davanje mita za namještanje poslova s JANAF-om. Tvrde da je poduzetnik Krešo Petek dao Kovačeviću i njegovim suradnicima milijun eura.

Dao mu je kako bi njegova tvrtka Elektrocentar Petek dobila poslove vrijedne gotovo 65 milijuna kuna. Kovačević je, među ostalim, optužen i da je dobio dva stana od poduzetnika čijim je tvrtkama dogovorio milijunske poslove. Uz Kovačevića i Peteka tom su optužnicom obuhvaćeni bivši direktor sigurnosti u JANAF-u Vlado Zorić, direktor JANAFova transporta nafte Vladimir Vrbanc te poduzetnici Vatroslav Sablić, Ivan Širić i Edo Seifried. Petek je, uz novogradiškog gradonačelnika Vinka Grgića i bivšeg velikogoričkog gradonačelnika Dražena Barišića, zahvaćen optužnicom i u drugom kraku afere Janaf koja se također odnosi na namještanje poslova Elektrocentru Petek.

FOTO: HINA/Admir Buljubašić

'Proces protiv mene počeo je prije četiri godine'

"Lažna optužnica je o pet teza bez ijednog dokaza. Nakon gotovo četiri godine tijekom kojih se suočavam s lažnim optužbama koje nisu potkrijepljene nijednim dokazom upućujem ovo priopćenje za javnost kako bih pokušao na konstrukcije odgovoriti činjenicama. Proces protiv mene počeo je prije gotovo četiri godine, a do sada suđenje još nije ni počelo. Vrijeme do početka suđenja je pak iskorišteno za iznošenje niz lažnih optužbi, konstrukcija, insinuacija i kompromitaciju SMS poruka stavljenih u kontekst nalik na film "Balkanski špijun". Tužitelj ih je plasirao u medije preko nekoliko odabranih novinara, u cilju da konstrukcije iz njegove kuhinje postanu jedina u javnost prisutna teza, u čemu je djelomično i uspio jer se i danas ponavljaju u medijskom prostoru. Još jednom se pokazala dobro uhodana praksa hrvatskog tužiteljstva da je medijska paljba to jača, što je manje dokaza", kazao je Kovačević u propćenju.

"Obzirom na to da u mom slučaju nema nijednog dokaza, medijska kampanja usmjerena na difamaciju mene i moje karijere bila je iznimno visokog intenziteta. Nemam se namjeru braniti u javnosti već na sudu i u sudskom procesu tijekom kojeg ću dokazati svoju nevinost i sprati ljagu sa svoga imena, ali imam potrebu naglasiti da sam nakon četiri godine napada umoran od laži, izmišljenih teza i insinuacija za koje nema nikakva uporišta. Također, naglašavam da je teret dokaza na strani tužitelja pa gospodu pozivam da pronađu dokaze i da se prestanu služiti konstrukcijama i izvrtanjima činjenica u javnom prostoru s jednim ciljem, da me bez dokaza osude na temelju dojma. Napominjem da u cijelom spisu nema niti jednoga dokaza koji potvrđuje lažne teze koje je tužitelj postavio. Nisam prekršio niti jedan članak zakona pa tako ni članak po kojem sam optužen niti sam prekršio Statut JANAF d.d.. Zato navodim lažne teze iz optužnice i taksativno ih ovim putem pojašnjavam", napisao je. U nastavku priopćenja Kovačević je naveo sve teze za koje kaže kako nemaju dokaz.

U prvoj tezi je rečeno da je Dragan Kovačević pogodovao u javnoj nabavi. U dokazu je rečeno da JANAF d.d. nije u sustavu Zakona o javnoj nabavi, stoga nisam ni mogao pogodovati u postupku, kakav nikada ni za jednu nabavu nije proveden u JANAF- u. U drugoj tezi Dragan Kovačević je primio mito u novcu. Dokaz kaže da nema niti jednoga pisanoga materijala da ja tražim ili da mi netko nudi mito. Nema traga primanja mita na mom računu, nema označenih novčanica, nema fotografije primanja, nema snimke primanja, nema svjedoka primanja mita, nema čak ni vrećice u kojoj je navodno mito doneseno. Da vrećica nije u dokaznom materijalu priznaje i USKOK. U razdoblju navodnog primanja mita nema ni povećanja moje imovine. Treća teza je da je Dragan Kovačević primio mito u vlasništvu nad stanovima, a u dokazu piše da stanovi koji se navode u optužnici su u vlasništvu jednog trgovačkog društva s kojim u vlasničkom smislu nemam nikakvu poveznicu.

FOTO: HINA/Admir Buljubašić

'Nema svjedoka, nema ništa'

"Stanovi su dakle i u gruntovnici upisani kao imovina tvrtke što znači da im nisam vlasnik, ali i da ih ne bih mogao ni steći osim kupnjom po tržišnoj cijeni. Automobil koji je također u vlasništvu trgovačkog društva sam iznajmio i za njega plaćao najamninu", napisao je. U četvrtoj tezi kaže da je Dragan Kovačević mito primao u odjelima, dok u dokazu stoji da sva dokumentacija, primitci i računi neoborivo dokazuju da je trgovačko društvo kupovalo odjeću za sebe i da te transakcije sa mnom nemaju nikakve veze. Peta teza je o raznoj vezici ili omotnici. U dokazu piše da ne postoji komunikacija da mi netko nudi niti da ja tražim novac. Nema označenoga novca, nema svjedoka, nema ništa osim suludih objašnjenja SMS poruka pronađenih u mom mobitelu od strane tužitelja. Cijela ova farsa od optužnice krenula je prisluškivanjem i oduzimanjem ustavnog prava na slobodu življenja, stoji u priopćenju.

"Sve to temeljem izmišljenoga događaja da mi je netko dao na ručku za Martinje među 30-ak ljudi neku vrećicu s novcem. Pokazalo se da ne postoji niti vrećica niti novac niti bilo kakav dokaz za to. Niti sam ikada uzeo mito, niti mi je tko nudio mito, niti u cijelom spisu postoji niti jedan dokaz za to, osim gomile laži i iskonstruiranih poruka. Svjestan sam toga da medijska slika koju kreira DORH napravi od poslovnog čovjeka i menadžera lopova preko noći. U optužnici se propituje i moj rad u Janaf d.d. – tvrtki koju sam vodio gotovo devet godina. U tom su periodu, a što je vidljivo iz financijskih izvještaja koje su potvrdili Nadzorni odbor i Skupština društva prihodi Janafa pod mojih vodstvom narasli za 2,5 puta, a dobit 4,5 puta. Za vlasnika, a većinski udjel u JANAF d.d. ima Republika Hrvatska ostvario gotovo dvije milijarde kuna dobiti i to gotovo 80 postou izvozu na međunarodnom tržištu", kazano je u priopćenju.

Kovačević optužio Bajića da je autor fotografije s nezgodnog sastanka, stigao odgovor: 'Gluposti'

"JANAF je u tom razdoblju plasirao milijardu kuna u investicije, a na temelju tih rezultata je i danas jamac energetske stabilnosti RH i sigurnosti u opskrbi energenata. U svojoj karijeri vodio sam mirovinsku reformu i stvorio obvezne mirovinske fondove koji su danas najveći investicijski potencijal u Hrvatskoj s imovinom od 20,5 milijardi eura. To je samo dio mojih poslovnih uspjeha tijekom karijere duge 30 godina, a imam ih potrebu istaknuti upravo zbog obrane svog digniteta koji je teško narušen zlonamjernim konstrukcijama i iskrivljavanjem činjenica. Borit ću se ne samo za sebe nego i za druge slučajeve gdje se ljude u režiji DORH-a medijski uništi, a da nemaju nikakvu krivnju, a sve temeljem lažnih i montiranih optužnica.", piše na kraju priopćenja.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.