BIVŠA ŠEFICA RAČUNOVODSTVA

Modrićeva punica otkrila modus operandi Mamića: Spomenula i Zajeca

Autor

kkž/h

Bivša šefica računvodstva Dinama Vesna Juraić, poznatija kao punica najboljeg hrvatskog nogometaša Luke Modrića, ponovno je sjela na stolicu za svjedoke Županijskog suda u Osijeku na suđenju Zdravku Mamiću i ostalim optuženima u aferi Dinamo II za nezakonito izvlačenje 19,1 milijuna eura iz Dinama.

14.05.2024. u 13:50
Ispiši članak

Podsjetimo,  Juraić je vodila klupsko računovodstvo od 1995. do 2008. godine. Govoreći o modelu poslovanja kazala je kako joj nitko od nadređenih nije davao specifične upute o vođenju knjiga.

"Sve se radilo po uobičajenim propisima, a isplate igračima kao i plaćanja drugih obveza bila su preko računa. Nije bilo gotovinskih isplata. U računovodstvu se nisu knjižili ugovori s igračima, već samo fakture", kazala je Juraić, koja je na upit tužitelja Svena Miškovića odgovorila da je reviziju poslovanja radila tvrtka Audit na temelju dokumentacije koju im je dalo računovodstvo kluba.

"Kod transfera se nije u prihode knjižio cjelokupni iznos transfera, već samo ona rata koja dospijeva u toj godini, a ostatak se vodio vanknjižno. Ukupne prihode i rashode smo bilježili na način da smo promatrali sve što je prošlo preko računa i na temelju toga bismo dobili račun prihoda i rashoda, odnosno cjelokupno poslovanje kluba", rekla je Juraić, ali tu nije stala.

FOTO: HINA/ FENA/ Harun Muminović

'Ne znam ništa o tome'

"Pri tome nismo bilježili prethodno upisane ugovore koji bi ukazivali da bi Dinamo trebao ostvarivati određena sredstva temeljem dogovorenih rata, kao niti obaveze koje Dinamo nekim igračima nije isplatio tijekom godine", dodala je.  Vezano uz dualno poslovanje Dinama, potvrdila je da je u isto vrijeme postojalo ŠDD i udruga, a kada je ŠDD zbog velikog duga završio u blokadi, poslovanje se prebacilo na ranije osnovanu udrugu, a skupa s time i svi zaposlenici i igrači.

"Dugovi ŠDD-a su ostali na ŠDD-u, a udruga počinje raditi bez ikakvih dugova. Mi smo u računovodstvu imali dvije pravne osobe – ŠDD i udrugu. Prije blokade ŠDD-a, udruga nije imala nikakvo financijsko poslovanje, već se ono odvijalo isključivo preko ŠDD-a, a nakon blokade svi dugovi prema igračima su ostali na ŠDD-u i ja ne znam što se s time dalje događalo", objasnila je Juraić kako se Dinamo, za razliku od svih drugih hrvatskih klubova, elegantno uz prešutno odobravanje države riješio enormnih dugova i nastavio poslovati kao da ih nikada nije bilo.

Ipak, neki su igrači pokrenuli tužbe zbog duga koje je prema njima imao ŠDD, a Juraić je za to doznala iz novina. "Ne znam ništa o tome da bi neka inozemna tvrtka preuzimala obaveze koje je Dinamo imao prema nekim igračima, kao ni da su neki igrači iz vremena ŠDD-a ostali neisplaćeni. Ne sjećam se ni da bi nakon prelaska na udrugu došlo do takvih teškoća u poslovanju da se ne bi isplaćivale obveze", rekla je Juraić, koja je volonterski u svoje slobodno vrijeme vodila računovodstvo za Mamić Sport Agency.

"To mi je odobrio tadašnji direktor Dinama Zajec uz obrazloženje da to nije u koliziji. Tamo su bili zaposleni Damir Jozić, Nikky Vuksan, Amra Peternel i moja kćerka Vanja Bosnić, a vlasnik agencije bio je Zdravko Mamić. Nikada nisam vidjela ugovore između agencije i igrača",  istaknula je Juraić, dodavši na upit Filipa Glavaša, branitelja Zdravka Mamića da je imala uvid u poslovni račun MSA, ali se ne sjeća je li bilo nekih uplata igrača prema agenciji, odnosno isplata agencije prema igračima. Potvrdila je da je njezin zet Luka Modrić u vrijeme dok je bio u Dinamo imao ugovor s MSA.

FOTO: EPA/Peter Powell

'Knjižila sam transfer'

"Kao i drugi igrači, on je dolazio u prostore agencije, tamo su učili engleski jezik... Mislim da je ugovor između Luke i MSA raskinut kada je on prešao u Real Madrid. U vrijeme kada je Luka 2008. godine transferiran u Tottenham, ja sam još uvijek bila zaposlena u Dinamu i knjižila sam računovodstveno taj transfer. Znam da je bila dogovorena isplata u ratama i podjela po aneksu, a ne znam je li bilo plaćanja nekom posredniku", rekla je te nastavila: 

"U to je vrijeme Luka imao ugovor s MSA, menadžer mu je bio Vuksan, pa je bio i u kontaktu s Marijom Mamićem, a sjećam se i jedne fotografije na kojoj su Luka i Zoran Mamić u kontekstu odlaska u London vezano uz transfer u Tottenham" Kazala je i da ne zna tko je nakon 2000. godine i Zdravkovog ulaska u Dinamo nastavio voditi MSA. Glavaš ju je ponovno pitao i o gotovinskim isplatama, a ona je ponovila da nikada nije vidjela da se podizala gotovina za isplatu igrača.

"Ako je igračima nešto i plaćano u gotovini, to nije podizano s tuzemnog računa Dinama. Mi smo isplaćivali samo po fakturama, a ako igrač nije ispostavio fakturu moguće je i da nije dobio ugovorenu ratu. Takva rata nije knjižena kao dugovanje. Nisam vršila kontrolu ugovorenih obaveza koji nisu dolazili na naplatu, jer su se oni mijenjali i to nije bila moja obaveza. Prema tome, nisam mogla ni znati je li nekom igraču isplaćeno sve ili nije. Znala sam samo ono što je bilo u knjigovodstvenim ispravama. Ne bih znala za postojanje duga prema igraču, ako to nije fakturirano", zaključila je Juraić. 

FOTO: Borna Jakšić/PIXSELL

Vugrinec: 'To je bilo davno'

Bivši igrač Davor Vugrinec kazao je kako je u Dinamo došao 2006. godine, iz NK Rijeka, kao slobodan igrač, a o dolasku u Dinamo pregovarao je isključivo sa Zdravkom Mamićem. Dodao je kako je Dinamu  igrao dvije godine, uz godišnji ugovor od 130 tisuća eura, plus PDV. Kaže kako je Dinamo ispoštovao sve obaveze prema njemu, a misli da je sve bilo isplaćeno  na njegov račun.

Odvjetnik Zdravka Mamića, Filip Glavaš, svjedoku je predočio potvrdu iz rujna 2007., iz koje proizlazi da je od Zdravka Mamića primio 200 tisuća eura, a Vugrinec je potvrdio da  se na dokumentu nalazi njegov potpis, ali da se teksta potvrde i događaja ne sjeća. "Primili ste 200 tisuća eura, što je znatno više od Vašeg godišnjeg ugovora od 130 tisuća eura, i vi se toga ne sjećate. Malo je čudno da se toga ne sjećate, a rekli ste da ste novac primali isključivo na račun", rekao je predsjednik Sudskog vijeća Davor Mitrović .

'To je bilo davno, prošlo je dosta vremena. Imao sam puno transakcija u karijeri i s obzirom na vremenski odmak, ovog događaja doista se se ne sjećam", odgovorio je Vugrinec. Na upit odvjetnika Maria Mamića, Nikole Mandića, bi li danas potpisao potvrdu o primitku 200 tisuća eura, a da mu netko stvarno nije dao novac Vugrinec je kazao da  kada bi danas nešto ovakvo potpisivao, vjerojatno bi imao odvjetnika.

FOTO:  HINA/Mario Strmotić

Ne sjeća se ugovora?

Rekao je i kako od  Dinama nije tražio akontaciju za potpis ugovora, nakon čega mu je predočena potvrda da je u ožujku 2006. od Zdravka Mamića primio 200 tisuća eura, kao akontaciju za potpis ugovora o profesionalnom igranju za Dinamo. Vugrinec je kazao da je na potvrdi njegov potpis, ali ne sjeća se da je tako nešto potpisao, niti da je dobio akontaciju za potpis ugovora s Dinamom kao ni da je od Zdravka Mamića po dva puta primio 200 tisuća eura.

Ne sjeća se da je potpisao ugovor o poslovnoj suradnji s nekom tvrtkom, pa mu je obrana predočila ugovor s tvrtkom "Real Sport Managment" iz ožujka 2006., kojim ustupa prava korištenja svoga imena te sva igračka prava koja bi mogao ostvariti u svojoj karijeri. Ponovno je potvrdio da se na dokumentu nalazi njegov potpis, ali se ne sjeća da je to potpisao.  A prethodno je na upite tužiteljstva rekao da je za to trgovačko društvo, koje se u optužnici spominje kao jedna od tvrtki preko kojih se izvlačio novac iz Dinama, prvi puta čuo na ispitivanju u Uskoku.

Vugrinec je također rekao kako nema saznanja i da danas prvi put čuje da je toj tvrtki Dinamo isplatio 600 tisuća eura za njegov transfer u zagrebački klub. Odvjetnik Filip Glavaš uložio je primjedbi na iskaz svjedoka u dijelu koji je suprotan materijalnoj dokumentaciji, na kojoj se nalazi njegov potpis, a koja potvrđuje da je od Zdravka Mamića primio 400 tisuća eura. Očito da svjedok namjerno prešućuje neke činjenice i da je u tom dijelu njegov iskaz neistinit, ocijenio je Glavaš.

FOTO: HINA/Igor Vučković

Metalac

Svjedok Boro Ivković, koji je kao predsjednik osječkog kluba NK Metalac realizirao prelazak kamerunskog igrača Mathiasa Chage u Dinamo, rekao je kako je o transferu pregovarao isključivo sa Zdravkom Mamićem. Ističe kako "Metalcu" nije bila isplaćena isplata nikakva odšteta, on također nije ništa dobio do Dinama, niti je išta tražio, iako je kao predsjednik  "Metalca" osigurao Chagov prelazak u "Dinamo" bez traženja odštete.

"Mathias Chago je bio dio moje obitelji, spavao je kod mene skoro godinu dana. Kada su ga neki ljudi iz kriminalnog miljea htjeli maltretirati, uzeo sam pištolj i automatsku pušku, i to sam riješio. Zdravko Mamić je više puta pomogao NK Metalcu, jednom nam je platio pripreme u Međugorju, a više puta donirao opremu", kazao je svjedok Ivković.

Modrićeva punica svjedočila na suđenju protiv Mamića: 'To je moj potpis, ali zaboravila sam to'

Dodao je i  kako okrivljeni Mario Mamić nije sudjelovao u tom transferu, a nije ni čuo za tvrtku "Real Sport Managment". Također mu nije poznato da je Dinamo za taj transfer toj tvrtki 500 tisuća eura, jer ako je nekome trebalo nešto platiti, to bi trebao biti on ili NK Metalac. U tzv. aferi "Dinamo 2" za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH, i kojima se sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.