SPOMINJE I 'HDZ-OVU PRĆIJU'

Hajdaš Dončić oko pljačke INA-e: Trebalo bi se sastati Vijeće za nacionalnu sigurnost. Ovo je tragedija...

Autor

Siniša Hajdaš Dončić (SDP), predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost u Dnevniku Nove TV komentirao je aferu vezanu iz INA-u.

28.08.2022. u 21:41
Ispiši članak

Za početak, odgovorio je na pitanje je li kao predsjednik Odbora za nacionalnu sigurnost zatražili dodatna objašnjenja oko ove afere.

"Zatražit ćemo u ponedjeljak, jer energetika i proizvodnja hrane su pitanje nacionalne sigurnosti u 21. stoljeću. Apsolutno mi je nepojmljivo da INA, koja je proglašena strateškom kompanijom može dopustiti da direktori unutar sustava maznu pare. Skoro milijardu kuna", rekao je i istaknuo kako je INA u prvom kvartalu imala trostruko veću dobit od istog razdoblja lani.

"Skoro milijardu i pol kuna, kad zbrojite još ovu milijardu kuna, to je dvije i pol milijarde kuna. Taj novac nam je u ovom trenutku potreban u proračunu za energetske vaučere, za pomoć najsiromašnijima zbog inflacije energetske krize", rekao je predsjednik saborskog odbora.

Hajdaš Dončić ponovio je kako smatra da je energetika pitanje nacionalne sigurnosti te ističe kako je "jednostavno nedopustivo da INA kroz sustav upravljanje, bez interne kontrole, bez pažnje dobrog gospodara nadzornog odbora, da se dozvole ovakvi štetni ugovori". 

Kaže i kako očekuje da će vanjska revizija utvrditi isto što i USKOK, da se plin kupovao po jeftinijoj cijeni i prodavao po 20, 30 puta višoj.

"Ovo više upoće nije vijest. Ljudi su apsolutno svjesni da je taj gospodin, direktor, član HDZ-a i da je predjednik nadzornog odbora iz HDZ-a. To je za Hrvatsku normalno", rekao je. 

Hajdaš Dončić je istaknuo i kako su Mađari, koji su suvlasnici INA-e, plin uklonili iz svoje primarne djelatnosti.

"Zašto se oni tako ponašaju, ne znam. Sad je na Hrvatskoj da konačno razrješi pitanje s Mađarima iz dvije osnove - jedan je vlasnička prava, drugi je sustav upravljanja. Vidite da sad sustav upravljanja ne funkcionira. To je tragedija", rekao je. 

Ističe kako bi se trebalo sastati Vijeće za nacionalnu sigurnost, a trebalo bi se o tome raspravljati i u prvim tjednima rada Sabora. Hajdaš Dončić je najavio i kako će se u ponedjeljak održati sastanak u SDP-u na kojem će se razmotriti opcija da se osnuje povjerenstvo koje će ispitati sve što se događalo u INA-i.

Na pitanje čija je odgovornost za ovu aferu odgovara da odgovornost seže do razine Ministarstva gospodarstva, ono predlaže članove odbora u INA-i, koji su uglavnom članovi HDZ-a, "dakle njihova prćija", kazao je. 

 

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.