KOMENTIRAO I NAJAVLJENU KANDIDATURU
GRBIN O PITANJU TITO ILI TUĐMAN 'Zašto me tjerate da biram između maršala i njegovog generala'
SDP-ov Peđa Grbin bio je gost N1 Studija uživo gdje je govorio o najavljenoj kandidaturi za predsjednika SDP-a te o razlozima poraza na parlamentarnim izborima.
U petak je sjednica Predsjedništva SDP-a gdje, kazao je Grbin, moraju razgovarati o tome kako pripremiti i provesti izbore.
"Bavimo se sami sobom s ciljem da se možemo baviti problemima koja Hrvatska ima. U situaciji kad na izborima dobije pljusku morate se ozbiljno zapitati što ste radili krivo i da što prije počnete raditi bolje. Neki od nas su se o razlozima poraza pitali i prije dvije godine, pa smo bili sankcionirani. Građanima nismo ponudili rješenja već kritiku sadašnje situacije, fulali smo u tome kakvu Hrvatsku vidimo za pet ili 10 godina. Bilo je puno razgovora s kakvim smo ljudima izašli pred građane, fulali smo i jedno i drugo. Odgovor je jednostavan: treba nam potpuni remont da bi u iduće četiri godine mogli funkcionirati bolje no do sada i ponudili građanima vrlo konkretna rješenja", rekao je Grbin.
Zagovara potpunu demokratizaciju stranke te inzistira na provođenju izbora po načelu jedan član - jedan glas.
Osvrnuo se i na Biljanu Borzan koja je kritizirala takvo načelo izbora u SDP-u.
"Borzan je govorila da smo loše proveli to načelo, nije dovedeno u pitanje to načelo kao takvo, moramo se okrenuti od klijentelističkog pristupa vođenju stranke i otvoriti se prema aktivizmu. Ono što danas radi Možemo! pokretao je SDP i naš Forum mladih, neke stvari koje smo dobro radili moramo ponoviti, a u mnogim drugim se moram mijenjati i uvesti novine", pojasnio je.
Grbin službeno nije kandidat jer se mora otvoriti formalni kandidacijski proces u kojem mora dobiti podršku propisanu pravilima. No, kako kaže, smatrao je poštenim da objavi svoje namjere.
"Na izborima za Sabor ušao sam s 14. mjesta, puno je slađe no kada si prvi, Davor Bernardić time mi je učinio uslugu jer me natjerao da se potrudim više, komuniciram s građanima i pomogao mi je da si u glavi složim što želim vidjeti u budućnosti svoje stranke, ljepše je postati predsjednik nakon borbe u kojoj ćeš se ozbiljno morati potruditi i sučeliti. Hrvatskoj treba više demokracije, pluralizma, kritičkog razmišljanja, to smo kroz vrijeme zaboravili", rekao je.
"U SDP-u struja više ne smije biti, praktički od prvog dana ulaska u stranku pratim razne sukobe, ovu struju, onu, toga mi je dosta. U demokratskom procesu nema struja, ima samo ono što si radio. Prvo sam razgovarao sa suprugom, nakon toga s nekim drugim ljudima. Ako treba, razgovarat ću s 30 tisuća članova i pokazati da, kada govorim o uključivanju, to nije fraza", dodaje.
Grbin je rekao kako se ne boji suočavanja s šefom HDZ-a
"Taj duel u kampanji je kulminacija rada, suočavanje ovisi o tome s kakvom prtljagom u to dolaziš, ako nisi radio dobar posao, možeš biti briljantan no neće ti pomoći, ja sam neko vrijeme zastupnik u Saboru, imao sam duele s Plenkovićem i nisam primijetio da je izašao kao pobjednik. Ne bih odgovorio na pitanje Tito ili Tuđman jer to nije bitno za budućnost Hrvatske, no ako bih morao pitao bih zašto me tjerate da biram između maršala i njegovog generala", naveo je.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.