Poruka iz Siska

Grabar-Kitarović: Postupit ćemo na najbolji način za Rafineriju i INA-u

Autor

Direktno.hr

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u utorak je iz Siska pozvala sve parlamentarne stranke da usuglase stavove u odnosima s mađarskim MOL-om vezano za sisačku Rafineriju i INA-u općenito, naglasivši potrebu postizanja nacionalnog konsenzusa i zajedništva po tom pitanju.
18.10.2016. u 16:39
Ispiši članak

"U svakom slučaju, postupit ćemo na način koji je najbolji za sisačku Rafineriju i INA-u općenito", izjavila je predsjednica nakon sastanka s predstavnicima sindikata udruge branitelja koji djeluju u sisačkoj Rafineriji, na kojemu je naglašeno da su odnosi s MOL-om te opstojnost Rafinerije prevažno pitanje za sigurnost Hrvatske i njenu energetsku neovisnost.

"Riječ je o strateškim pitanjima za Republiku Hrvatsku, što je i jedna od podloga političke stabilnosti i gospodarskoga razvoja zemlje. Ove ću stavove u razgovoru prenijeti novom mandataru i novoj Vladi, odmah nakon što bude potvrđena. Novi mandatar i ja se slažemo da je riječ o strateškom pitanju, kako za Sisak i Sisačko-moslavačku županiju, tako i za Republiku Hrvatsku. Danas sam podrobno čula stavove i nastavit ću dalje postupati sukladno svojim ustavnim ovlastima, a naravno i sve državne institucije pozivam da postupe po svojim ovlastima", poručila je.

Za odnose s MOL-om i arbitražu koja je u tijeku, Grabar-Kitarović je naglasila potrebu da Hrvatska zadrži zajedničko stajalište po tom pitanju kao stvar nacionalne sigurnosti bitne za budućnost Hrvatske, a ne samo izdvojeno pitanje Rafinerije i INA-e.

Grabar-Kitarović: Očekujem da će se kroz nekoliko mjeseci riješiti odnosi s MOL-om 

Ocijenila je kako procesi koji se odvijaju paralelno idu u dobrom pravcu, pa se može očekivati da će se kroz nekoliko mjeseci riješiti pitanje odnosa Ine i MOL-a, ali i nadograđivati odnosi Hrvatske s Mađarskom, s obzirom da je ovaj problem narušio i međudržavne odnose te destabilizirao prostor energetike u Hrvatskoj.

Predsjednica je rekla kako je u razgovoru s predstavnicima sindikata i braniteljima, koji čine zajednički Stožer za obranu Rafinerije, zaključeno da je za to nužno ostvariti suglasnost svih parlamentarnih stranaka jer to, kako je rekla, nije samo pitanje Vlade, nego nacionalnog konsenzusa i zajedništva. Sindikati i radnici Rafinerije, dodala, je, cijelo vrijeme moraju biti uključeni u postupak i o njemu moraju biti informirani. 

Predrag Sekulić, glasnogovornik Stožera za obranu Rafinerije nafte Sisak, izrazio je zadovoljstvo na ugodnom, otvorenom i konstruktivnom razgovoru s predsjednicom, te izrazio uvjerenje kako će proces s MOL-om krenuti u željenom pravcu. Ocijenio je kako se u posljednje vrijeme neke stvari mijenjaju i idu u pozitivnijem smjeru.

Tijekom razgovora, predstavnici Rafinerije su odbacili tvrdnje MOL-a kako je sisačka Rafinerija nerentabilna, uvjeravajući da bi Rafinerija polugodišnjom preradom nafte poslovala pozitivno. Tajni odvoz nafte željezničkim cisternama iz Graberja Ivanečkog na preradu u Rijeku prije desetak dana, upozorili su, bio je korak prema gašenju proizvodnja u Sisku.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.