EVO ŠTO SE SVE MIJENJA
VIDEO Stožer: Ukida se najveći dio mjera, odluka stupa na snagu 9. travnja u ponoć
Nacionalni stožer civilne zaštite u četvrtak je izvijestio o ublažavanju nekih epidemioloških mjera uvedenih radi suzbijanja epidemije Covida-19.
Ukidaju se maske
"S obzirom na dobre podatke, Stožer je već tjedan dana u zasjedanju i pripremili smo odluke kojima se ukida najveći dio epidemioloških mjera, s time da i dalje ostaje obaveza maski. Dodatni element je dolazak toplijeg vremena, češći boravak na otvorenom i češće provjetravanje.
Posebno bih želio istaknuti ovu odluku o mjeri maski. Osnovna novost je što nju omogućava povoljna epidemiološka situacija pa se nošenje maski propisuje kao obaveza samo u okolnostima visokog rizika, a u okolnostima nižeg rizika je ona samo preporuka. Obavezno će biti samo u zdravstvenim ustanovama, kod zaposlenika i pacijenata i svima koji dolaze u zdravstvene ustanove, kao i u socijalnim ustanovama", rekao je na početku Davor Božinović.
"Korištenje maski će u najvećoj mjeri ovisiti o individualnoj procjeni i odgovornosti pojedinosti, a ne o nadziranju i sankcijama", dodao je.
Nema zabrane ulaska u Hrvatsku
Druga je odluka o privremenom ograničavanju prelaska granice, rekao je ministar.
"U odnosu na staru odluku, najvažnija promjena je da više nema zabrane ulaska u RH bez obzira na to iz kojih zemalja i iz kojeg razloga se dolazi", rekao je Božinović, dodavši da državljani Europske unije za ulazak neće trebati Covid-potvrdu, dok će je ostali državljani pri ulasku u Hrvatsku trebati pokazati.
Odluke stupaju na snagu 9. travnja u ponoć.
"Praktički, od sutra u ponoć stavljamo izvan snage gotovo sve odluke Stožera koje se tiču svih dosadašnjih ograničenja, ostaje samo obveza korištenja maski za zaposlenike i korisnike u zdravstvenom i sustavu socijalne skrbi koje pružaju usluge smještaja i skrbi, kao i za posjetitelje", rekao je Božinović.

Beroš: Došao je i taj dan
"Došao je i taj dan, i to vrlo simbolično na Svjetski dan zdravlja koji obilježavamo 7. travnja svake godine”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš, dodavši da je odluka odraz aktualnog trenutka i da se sve uzelo u obzir.
"U zdravstvenom sustavu i sustavu socijale, koji su najosjetljiviji, zadržat ćemo određeni oprez. Većina odluka Stožera, osim ove dvije, se ukidaju, međutim za ova dva sustava ćemo donijeti posebnu odluku koja se odnosi na funkcioniranje u zdravstvenom sustavu", rekao je.
"S obzirom na novi popis stanovništva, dosegli smo više od 70 posto cijepljenja za odraslu populaciju barem jednom dozom, što je dobro. Isto tako, treba tom postotku dodati sugrađane koji su stekli imunitet zbog preboljela", rekao je Beroš i dodao kako je i to bio jedan element za ovu odluku.
"Želim posebno naglasiti da nitko ne smije smatrati da je ovime pandemija gotova, ona je još uvijek oko nas. Poglavito stariji i imunokompromitirani sugrađani i dalje se moraju paziti", rekao je Beroš.

Capak: Pratili smo situaciju i u drugim zemljama
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak izrazio je "zadovoljstvo i sreću što imamo mogućnost popustiti epidemiološke mjere".
"Imamo mogućnost na temelju parametara koje pratimo već duže popustiti epidemiološke mjere u Republici Hrvatskoj, to temeljimo na četiri osnovna elementa: poboljšanje epidemiološke situacije, pada nam broj oboljelih i hospitaliziranih, imamo situaciju s time da smo više od 70 posto odrasle populacije cijepili makar jednom dozom i imamo od nove godine do danas oko 600.000 zaraženih omikronom, to je jedan značajan dio populacije koji je bilo cijepljenjem ili na prirodan način stekao imunost", rekao je.
Bitan faktor je, ponovio je Capak, što dolazi i toplije vrijeme kada ljudi više borave na otvorenom i kada se više otvaraju vrata i prozori.
"Na kraju bih spomenuo da smo pratili situaciju i u drugim zemljama, gdje vidimo da oni također, iako su brojevi u nekim od tih država rekordni, oni popuštaju mjere. Ukidaju Covid potvrde, maske, neke zemlje, njih šest, ukinule su maske i u zatvorenom prostoru. Ta četiri glavna elementa su nas ohrabrila da popustimo mjere", rekao je.
Markotić: Moramo razmišljati o jeseni
"Čestitke od mene za Dan zdravlja, jer zdravlje je najvažnija stvar. Ako gledamo s kliničke strane, već mjesec dana imamo stabilnu situaciju, gdje se ne povećava broj hospitaliziranih. Moramo biti opprezni, jer u bolnici obično budu stariji i s komobirditetima.
Čini se da bi, barem u našem području, situacija mogla ostati stabilna do jeseni. Omikron je praktički zauzeo Europu, a klinički se ne razlikuju ni njegove varijante. Moramo na vrijeme razmišljati da će brzo doći jesen. I da dotad moramo sve pripremiti da bismo se mogli u zimskom razdoblju uspješno nosili s eventualnim povećanjem", rekla je ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić.
Pitanja novinara
Slijede pitanja novinara.
Božinović je pojasnio odluku o ukidanju maski.
"Mi smo kazali koje su to situacije u kojima će nošenje maski biti obavezno. Sve drugo su preporuke. Mislim da je svakom našem građaninu potpuno jasno kada je dobro nositi masku za lice. Jedno je obaveza, drugo preporuka. Preporuka je za sve situacije gdje su gužve - javni prijevoz, veća okupljanja... Na sljedećoj konferenciji netko će imati masku, netko neće. Onaj tko ima masku, zna zašto je nosi. Onaj koji neće nositi masku, to nije stvar sankcioniranja ili obveze", rekao je.
Capaka su pitali razmišlja li se o ukidanju mjere samoizolacije. "Vrlo su rijetke zemlje koje su ukinule samoizolaciju za bliske kontakte. Mi jesmo razgovarali o tome, nema više obveze da djeca u školi, ako u jednom razredu dijete postane pozitivno, idu u samoizolaciju", rekao je Capak.
Na pitanje razmišlja li se ukidanje stanja epidemije, Beroš je rekao da se razmišlja o tome, ali da još nije za to došlo vrijeme.
- Izmjenama Zakona o zaštiti pučanstva, ministar zdravstva je taj koji Vladi predlaže ukidanje epidemije, a Vlada proglašava završetak - objasnio je.
Na pitanje što će biti s neiskorištenim testovima i što je s cijepljenjem i četvrtom dozom, Beroš je rekao da razmišljaju o svim tim elementima.
"Ne vjerujem da postoje velike zalihe testova, ali mislim da dokle god je virus oko nas, testiranja će biti potrebna i nadalje. Kada je riječ o cijepljenju i četvrtoj dozi, razmišljamo i mi i naša struka. Na pitanje o dozama cjepiva koje su naručene želim zahvaliti struci koja je vrlo racionalno naručivala doze cjepiva, imali smo skoro i manjak cjepiva pa je naporima Vlade došlo do dodatnih doza, pa smo naručivali nešto više. I nadalje, nakon što smo prebrodili početne poteškoće, bili vrlo racionalni. Uzeli smo 40 posto od ukupno 100 posto doza cjepiva, međutim, bez obzira na to, bit će određeni problem s viškovima cjepiva i prošli tjedan smo imali sastanak da se dogovorimo u kontekstu da ponudimo siromašnim državama naše viškove cjepiva", rekao je Beroš.
Capak je rekao kako postoje preporuke da se neki ljudi cijepe četvrtom dozom, a kao primjer je naveo Izrael i SAD.
"Sedam zemalja EU ima preporuku da se starije osobe, različite su te dobi, cijepe s četvrtom dozom, i pažljivo pratimo tu situaciju", rekao je i dodao da su EMA i ECDC izdali priopćenje da za sad nema dokaza da je potrebna četvrta doza.
Podaci za četvrtak
U posljednja 24 sata zabilježena su 1242 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 8641. Među njima je 591 pacijent na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 25 pacijenata.
Preminulo je šest osoba. Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 1.106.557 osoba zaraženih novim korona virusom, od kojih su 15.652 preminule. Ukupno su se oporavile 1.082.264 osobe, od toga 917 u posljednja 24 sata.
U samoizolaciji je trenutno 5167 osoba. Do danas je ukupno testirano 4.709.395 osoba, od toga 5364 u posljednja 24 sata.
Zaključno s 6. travnjem 2022. utrošeno je 5.231.660 doza cjepiva, a cijepljeno je 59,45% ukupnog stanovništva odnosno 70,71% odraslog stanovništva. Na dan 6. travnja 2022. utrošeno je 1850 doza cjepiva, a od toga je 200 osoba cijepljeno prvom dozom.
Zaključno s 6. travnjem 2022. 2.311.593 osobe cijepljene su barem jednom dozom, a od njih je cijepljenje završeno za 2.239.293 osobe (2.037.600 osoba cijepljeno s dvije doze te 201.693 osobe cijepljene cjepivom Janssen), što čini 68,61% odraslog stanovništva.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.