ZAVRŠNE RIJEČI U SABORU
Bačić prozvao Bauka i Škoru: 'Prvo pometite pred svojim pragom'
U četvrtak je u 10 sati nastavljena sjednica Hrvatskog sabora na kojoj je premijer Andrej Plenković predstavio već poznate ministre te će im se glasati za povjerenje u Vladi Republike Hrvatske.
22.30 Branko Bačić ispred Kluba HDZ-a: "Mi smo relativni pobjednici i drugi put formiramo ovu vladu i čudna mi je opaska gospodina Tomaševića da recikliramo ovu vladu. I da nije izmijenjena, da je ista, mi imamo legitimitet pa se malo posložite u svojem razmišljaju. Ona je mogla biti osvježena, ali da je i ista,a ne reciklirana ona ima legitimitet kojeg može dobiti jedino na izborima. Gospodin Zekanović govori o licemjerju koji je ovaj Sabor vidio samo bog toga jer ga je HDZ stavio na svoju izbornu listu u 9. izbornoj jedinici. Nisu birači naivni, u demokraciji su birači vrhovni arbitar, a oni su rekli da vjeruju HDZ-u i da sve vaše objede i napadi nisu utemeljena jer su oni varajući 5. srpnja između onog što vi govorite i što smo mi napravili digli ruku i zaokružili HDZ. Danas sam svjedočio danas Arsen Bauk želi bratoubilački rat, već ste se posvađali, brinite vi svoje brige, a mi ćemo naše obveze izvršiti i realizirati. Puna su vam usta žetončića cijeli dan. Gospodine Škoro taj žetončić se već dogodio, možda on nije veliki, ali je gospođi Puljak i gospođi Orešković omogućio Klub zastupnica, a vi tražite krivca na desnoj strani. Prvo pometite pred svojim pragom, a onda pred tuđima. Očekivao sam više uvažavanja izbornog pobjednika".
Orešković je domentula: "Gospodin Hrebak je bio na vašoj listi, a nije bio u vašem klubu".
Jandroković joj je izrekao opomenu, kao i Bauku, a Vidović Krišto je ponovo opomenuo zbog nenošenja maske te joj nije dao govoriti.
22.27 Klub zastupnica Stranke s imenom i prezimenom, Fokus i GLAS-a, Marijana Puljak: "Govorili smo o viziji Hrvatske u bliskoj budućnosti. Vidimo je kao zemlju u kojoj moramo dati prednost znanosti i struci, inovacijama i poduzetništvu i stvoriti povjerenje između poduzetnika i radnika. Moramo uložiti u razvoj i stvaranje novog bogatstva. Moramo reformirati cijelu zemlju počevši od obrazovanja, ponovno pobuditi entuzijazam, smanjiti poreze ii namete. Moramo pokazati još puno toga ali idemo pokazati svojim primjerom. Hrvatska će jednoga dana postati centar dijaloga, tolerancija, kreativnosti, zdrave hrane, čiste prirode i dobrog života za sv svoje građane. Na žalost s ovim programom i ovom Vladom ne vidimo da idemo prema takvoj Hrvatskoj".
22.23 Tomislav Tomašević, platforma Možemo!: "To su isti poznati ljudi, mi ćemo glasati protiv ove Vlade. Neke stvari se ponavljaju, recikliraju i prebacuju iz mandata u mandat, ne očekujemo da će ih realizirati, ako ih realizira, nitko sretniji od nas. Otporniji turizam na vanjske šokove, neće biti razvoja gospodarstva ako ne smanjimo ovisnost BDP.a o turizmu. Zahvalio bih svim kandidatima za ministre i premijeru što su sve ove rasprave saslušali na svom mjestu, možda i više nego od nekih zastupnika. Čekat ćemo napeto sve afere koje će proizvesti ova vlada, ali isto tako sve dobre stvari koje dolaze od Vlade mi ćemo podržati, vidjet ćemo uskoro koliko će od onih 400 komentara iz javne rasprave biti usvojeno u novi zakon o obnovi nakon potresa".
22.19 Miro Bulj, Klub zastpunika Mosta: "Nekoliko minuta prije ove rasprave mi smo dobili program ove Vlade. vije trećine Hrvatske je prazno, nismo zaštitili naše poljoprivredno zemljište, nismo uzorali, zapuštali smo naše oranice, nije za to kriv naš narod niti oni koji su otišli u tuđe zemlje obrađivati tuđa polja. Loše politike su ih poslale. Očekujem kolege i od vas premijeru da ćete prihvatiti demokraciju, da nećete više nikada pljunuti na referendumske inicijative o izmjenama izbornog zakona, rezultati bi bili sigurno drukčiji. Hrvatska sela su prazna. Nadamo se da ćete proglasiti gospodarski pojas gospodine premijeru, da ćete prihvatiti da će se naše podjele o poljoprivrednom zemljištu seljaku jer nije samo pitanje Megglea u Osijeku, jer nikada nismo više ulagali, a manje proizvodili".
22.14 Klub zastupnika SDP-a, Rajko Ostojić: "Nećemo podržati vladu jer je plan nedostatan, nema cilja, nema nacrta. Kriza je prva opasnost, a druga je prilika, za priliku trebaju hrabri ljudi i znanje i smjer. Mi smo pokazali u piku Covid infekcije da je SDP i tada u Saboru bio konstruktivan, nismo ukazivali, svi smo znali da cijela Europa nema zaštitnih maski, nije nas zanimalo kako ste ih nabavljali. Možda ćemo i podržati neke dobre prijedloge i zakone, ali i da vi podržite naše dobre zakone, nećemo zadržati nad njima intelektualno vlasništvo, poklonit ćemo vam ih. Ministrica regionalnog razvoja neka što prije napravi nacionalnu strategiju jer bez toga nema povlačenja sredstava.
Mandataru znate onu poznatu ako svi razmišljaju na isti način, onda netko ne razmišlja. Oni koji slijepo služe i slušaju stranačku stegu zasigurno će se prepoznati u ovome. Moto EU je Europa ujedinjena u raznolikosti, na tom tragu želim vam da se Hrvatska i Sabor budimo ovdje ujedinjeni u našoj raznolikosti, a mi ćemo poštovati vaše dobre zakona, ali ovo danas nećemo podržati jer ne ulijeva optimizam i ponavljate iste greške koje su dovele Hrvatsku na ovako niske grane".
22.07 Klub Hrvatskih suverenista, Hrvoje Zekanović: "Čujem da ovdje postoje neki novi suverenisti. Ja nisam vidio ni S od suverenizma i to mi je smiješno, nastavite u tom stilu, bit ćete smiješni kao onda kada ste se nazivali hrvatskim demokršćanima. Većina onog što će raditi trenutni mandatar je licemjerno. Moram se osvrnuti i na neke nove Jugoslavene i vama nećemo dati mira, Hrvatski suverenisti će vam biti trn u oku. U svrhu racionalizacije uprave da ćete osnovati jednu novu ustanovu i to u inozemstvu za promoviranje gospodarstva i kulture, volio bih da nam to premijer pojasni ako se udostoji pojaviti.
Ja bih volio vidjeti jednu konkretnu raspravu u Saboru o euro i zašto se narod ne bi izravno na referendum pitalo što misli o tome. Znamo što misli o tome ovi meni slijeva. Nije ni čudo da je SDP izgubio jer su dali glas HDZ-u".
22.03 Klub Hrvatskih suverenista Hrvoje Zekanović: Čujem da ovdje postoje neki novi suverenisti. Ja nisam vidio ni S od suverenizma i to mi je smješno, nastavite u tom stilu, bit ćete smješni kao onda kada ste se nazivali hrvatskim demokršćanima. Većina onog što će raditi trenutni mandatar je licemjerno. Moram se osvrnuti i na neke nove jugoslavene i vama nećemo dati mira, Hrvatski suverenisti će vam biti trn u oku. U svrhu racionalizacije uprave da ćete osnovati jednu novu ustanovu i to u inozemstvu za promoviranje gospodarstva i kulture, volio bih da nam to premijer pojasni ako se udostoji pojaviti. JA bih volio vidjeti jednu konkretnu raspravu u Saboru o euro i zašto se narod ne bi izravno na referendum pitalo što misli o tome. Znamo što misli o tome ovi meni slijeva. Nije ni čudo da je SDP izgubio jer su dali glas HDZ-u.
21.58 Miroslav Škoro je iznio završnu riječ ispred Kluba zastupnika Domovinskog pokreta: "Iako smo dobili program vlade 15 minuta prije početka sjednice, rasprava je bila konstruktivna i zahvalni smo na prigodi da smo mogli nešto i naučiti. Osnovani smo 29. veljače ove godine i kao što vidite vrlo brzo smo završili kao treća stranka u Hrvatskom saboru pa nam nemojte zamjeriti našu nemuštost i nepoznavanje poslovnika.
Drago mi je da se spominje sintagma novi suverenizam jer se nadamo da će to značiti više naroda u procesu odlučivanja. Premalo smo ipak čuli što će se dogoditi spajanjem ministarstava, što će se dogoditi s tim ljudima. Unaprijed čestitam budućim izabranim članovima Vlade i obećat ćemo da ćemo biti kvalitetna oporba koja će podržati kvalitetne prijedloge, ali večeras nećemo podržati ovu vladu jer sve to liči na neku trgovinu i bilo bi dobro da znamo što su ssve pojedinci i stranke dobili zbog svoje ruke u zraku.
21.50 Krenule su završne riječi Klubovi zastupnika.
21.28 Milan Vrkljan: "Doktorica Marić je moj student i sve ono što je ona rekla može se prihvatiti. Može se reći, bez obzira što je on u svom resoru već par mjeseci s obzirom na Covid-19 krizu, može se reći da je ovo njegov prvi mandat i osobno ga vrlo cijenim, ali mislim da će imati velike otpore i pozivam ga da sjedne s ministrom financija za stol i da se svi problemi u zdravstvenom sustavu riješe".
21.23 Andreja Marić obratila se ministru Viliju Berošu: "Znate za sve probleme, liste čekanja, dugove u zdravstvu, dugove veledrogerijama, svi znamo za manjak zdravstvenih djelatnika. Dobro ste se uhvatili u koštac s epidemijom Covida-19, a jedinu zamjerku imam kada ste zdravstvene djelatnike nazvali petom kolonom optuživši ih da skrivaju zaštitnu opremu, ali nadam se da takvih situacija više neće biti. U programu nisam primijetila da je sve to razrađeno. Mi smo na začelju u EU što se tiče pitanje vrednovanja rada. Nije isto hoće li netko u radnom vremenu pregledati 20 pacijenata navrat-nanos ili pet kvalitetno.
Nacionalna sveučilišna bolnica, o tome slušamo već godinama, živi bili pa vidjeli, nadam se da ćete to uspjeti napraviti. Ja sam ovdje po prvi puta u Saboru i pozivam vas da poslušate i prijedloge nas iz oporbe i nisam se došla svađati i neprihvatljivo mi je da na svaku opasku iz oporbe kolege reagiraju 'mi smo dobili izbore, vi niste'.
20.56 SDP-ova Mirela Ahmetović također se prdiružila glasovima protiv programa vladajućih. "Zašto je bitno da građani imaju uvid u državnu potrošnju? Zbog toga što samo u takvom obliku transparentnosti, ministri neće dijeliti novac hrvatskih građana po babama i stričevima. Ja ću vas podsjetiti na slučajeve Ministarstva regionalnog razvoja, nakon dodjele sredstava osvanuli Mercedesi u dvorištu, na Sveučilište koje pada po kvaliteti, ali raste po potrošnji buteljiranih vina i najnoviji slučaj kupovanja parfema kako bi ministar na odlasku dao svoj osobni 'touch', ali sredstvima poreznih obveznika. Ako ne dopunite prijedlog programa, tada niste odgovorni ni iskreni, a niste jer da jeste tada bi prvo sebe stavili pod nadzor građana, a to je obećao predsjednik Hrvatskog sabora i dok to ne učinite moju ruku nećete dobiti".
20.42 Mišel Jakšić: "Osobno mislim da nitko od mladih ljudi neće ostati ili se vratiti u Hrvatsku zbog rasprave o suverenizmu ili epova o Andreju Plenkoviću. Dobili smo jedan beletristički uradak koji kad znamo da ulazimo u ekonomsku krizu, uradak kad znamo da ćemo dobiti 22 milijarde Eura a znamo da EU ne poklanja novce nego očekuje tablice s mjerljivim ciljevima, a nešto ćemo i mi sami morati odraditi, osim ako će nam biti mantra u sljedeće četiri godine 'to od nas tražiti Brisel'".
20.15 Zastupnik Željko Sačić kritizirao je članstvo u Europskoj uniji: "Opet nas varate, u pitanju je jedna prevara. Gobalistički sustav kojemu ste se priklonilli razorio je ovo društvo i u pogledu samih temelja, od uništenja stočara, poljoprivrede, sporazuma, od udara na obitelj, Istanbulska konvencija. Hrvatski narode okrenimo se suverenizmu istinskom, a ne ovim floskulama". Davor Ivo Stier mu je odgovorio: "Pročitati još jednom govor predsjednika Tuđmana iz '90.-te bi nam svima koristio jer je upravo tamo trasiran put prema Europskoj Uniji".
20.00 Stjepo Bartulica kazao je kako ne može podržati program nove Vlade. "Vlada na odlasku se često hvalila s pojmom stabilnosti, a u praksi to znači ozbiljna stagnacija, ekonomska stagnacija. Potrudio sam se da dobro upoznam svoju 6. izbornu jedinicu, ona je već poluprazni prostor. Možda je Europska unija dobar projekt za pojedine činovnike, tu se spominje da bi poljoprivredna proizvodnja trebala porasti za 30 posto, ali ne vidim niti jedan razlog kako bi se to moglo promijeniti. Ovaj program ne ulijeva povjerenje, bojim se da niste shvatili da u Hrvatskoj treba malo države, ponašanje inspekcija to najbolje pokazuje. Moram uskratiti podršku stoga budućoj vladi", rekao je Batulica.
19.35 Miroslav Škoro osvrnuo se na problematiku nošenja maski. "Taj stav o ovim famoznim maskama unosi zbunjenost jer nemamo standardiziranu proceduru. Smatram da maske treba nositi, poslušati epidemiologe. Danas je u Kliničkoj bolnici Dubrava, budući bivši ministar Beroš to može provjeriti, također jedan operater dobio korona virus, nismo imali standardiziranu proceduru i sada tamo operacijske sale zjape prazne. To je na žalost naša stvarnost".
19.04 Dok je Vidović Krišto govorila, Ante Sanader ju je opomenuo da nema masku, na to je ona odgovorila: "Nije je ni gospodin Salapić imao dok je govorio pa mu niste prigovorili", na što je Sanader rekao da njega tada nije bilo u Sabornici, a Vidović Krišto dobacila "Mene je bilo".
18.43 Nino Raspudić pojasnio da o krizi u Europskoj uniji treba otvoreno razgovarati, posebno u svjetlu uvođenja Schengena i Eura. "U programu Vlade nismo čuli ni jedne riječi o stanju EU, mi se pravimo da u prostoriji nemamo jednog velikog slona, odnosno izostanak slona a to je Brexit. To je kulminacija svih problema, a to su demokratski deficit i vidimo kako ta otuđena oligarhija sve više zazire od referenduma.
Ovakav bahati i arogantni pristup u kojima se ne govori o dubinskim problemima Europske unije postići će samo kontra učinak. Schengen se raspao dva puta do sada pred našim očima, drugi put se raspao sada u korona krizi. Volio bih čuti osvrt premijera Plenkovića na ono što je Milanović nekoliko puta spomenuo, da je u situaciji migrantske krize tražila od premijera da 100 tisuća migranata zadrži u svojoj zemlji, dakle Hrvatska je trebala biti hotspot iz koje bi zemlje birale koja radna snaga im odgovara, a mi bismo valjda te ljude onda čuvali kao u konc-logorima. Nismo čuli komentar premijera Plenkovića je li Milanović laže ili je Merkel to stvarno tražila. Kako onda vjerovati u takvu Europsku uniju?", kazao je Raspudić.
18. 15 Supružnici Nino Raspudić i Marija Selak Raspudić u Saboru jedan drugome odgovaraju na replike i iznose poruke međsobne podrške.
18.05 Marin Miletić osvrnuo se na loše stanje u rječkom centru za gospodarenje otpadom: "NZJZ u veljači je u Marišćini izmjerio 116 nedopuštenih kemijskih spojeva u zraku, od čega pet kancirognih, a četvero radnika, u njihovim tijelima pronađeni su nedopušteni kemijski spojevi, ljudi su, slobodno možemo reći otrovani. Tko će preuzeti odgovornost?", pitao je Miletić.
Poreznim rasterećenjima Plenkoviću plaća raste za tri tisuće
17.44 Peđa Grbin: Najveći problem ovog programa nije ono što on nudi jer nitko od nas nije protiv toga da se milijarde ulože u obrazovanje ili zdravstvo. Problem je to što taj program ne nudi način na koji će se to postići. Nisam bez veze jutros pitao premijera kako ćemo rasporediti tih 22 milijarde eura.
Rijetki konkretni dio programa odnosi se na pitanja koja se tiču smanjenje porezne stope poreza na dohodak. Predsjednik Vlade dobit će plaću veću od tri tisuće kuna, je li to pošteno? Bogatima puno, a siromašnima ili srednjem sloju figa. Gospodarski razvitak ili rast od BDP-a možemo postići tako da najbogatijima, koji čine jedan posto, osiguramo više, a možemo ga temeljiti na solidarnosti i jednakosti, a vi ste odabrali ovo prvo.
17.35 Vili Matula: U aktualnoj epidemiji Covida-19 govorit ću o kulturi dakako, i opet smo vrlo konkretno spoznali da su djela kulturnih djelatnika poput književnosti, kazališta, glazbe, njihovi virtualni prijenosi bili su ključni za mentalno stanje građana. Pozivamo vas da kulturu stavite na mjesto koje zaslužuje.
Uporno nas prisiljavate da uvjete u kojima nas kultura nosi, da je doživljavamo kao prostor dokolice, opuštanja, a ne kao iznimno vrijedan društveni resurs. Program stavlja naglasak na tržišne vrijednosti kulture, a ne pokazuje niti jedan element razvoja kulture. Kultura je prostor za dijalog, a oduzeli ste joj i uporno joj uskraćujete ulogu društvenog aktera.
17.28 Rada Borić: "Nadam se da će ovo biti jedan pristojniji Sabor. Ovoj Vladi ne treba vjerovati i ponajprije joj ne trebaju vjerovati žene. Pogledala sam stari program Vlade i tamo je stajalo da je pravo na jednakost nužno za razvoj društva, Vlada će promovirati ravnopravnost spolova… Ono što smo uspjeli pročitati u novome programu ostalo je tek u jednom dijelu bolja zaštita žene i djece, a ravnopravnost spolova spominje se tek pod demografskom revitalizacijom i jačanjem obitelji, ali ne i jačanje položaja žene u društvu. Žene su ispale iz potpoglavlja o ravnopravnosti spolova, nego su smještene u najranjiviju skupinu, a upravo se u doba epidemije pokazalo da su žene prve bile na liniji bojišnice u zdravstvenom sustavu i bile prve izložene u trgovinama. Baš me zanima koje će sankcije Vlada poduzeti prema svima onima koji na listama nisu poštivali kvote, a posebno prema HDZ-u.
17.12 Sandra Benčić: Program Vlade je dostavljen 40 minuta prije sjednice jer je pun kontradikcija i ne daje ono što ste najavljivali a to je promjena paradigme koja se počiva na renti. Predviđa se stvaranje energetske neovisnosti, ali će energija biti i dalje u rukama privatnih investitora koje ćete poticati državnim poticajima. To nas tjera da se zapitamo u čijim će rukama biti proizvodnja energije RH za 10 godina. Mi bismo natjerali HEP da svoje dvije milijarde kuna dobiti godišnje investira u obnovljive izvore energije koji će ostati u rukama hrvatskih građana.
Niste predvidjeli efikasan model zaštite tržišta za lokalne proizvođače. Kada bismo prihvatili činjenicu da je dobra ideja da djeci osiguramo besplatan obrok u školama i da imamo zelenu javnu nabavu to bi bila investicija u lokalne OPG-ovce i domaću poljoprivredu.
Što se tiče Megglea, pitajte svoju kolegicu Merkel kaže li svojim proizvođačima 'takvo vam je tržište nemojte očekivati državnu pomoć'.
Kako očekivati od svih vas koji ste ovdje izmjene kada svaki dan jedete u saborskoj kantini i kavu vam donose ljudi koji imaju plaću tri tisuće kuna, a vi imate više od 16 tisuća, ja sam ovdje tek dva dana i već me sram", kazala je Benčić.
16.57 Josip Salapić: "Niste vi ovdje majka mudrosti pa da vi znate sve o svemu, a mi ostali ništa o ničemu, vi ste jedna lijeva ideologija. Vi ste jedna debitantica, ako se već pozivate na to da izađe veći broj birača, ja sam siguran da vi ovdje ne bi sjedili", rekao je Salapić Peović.
16.50 Katarina Peović: To je privreda u kojoj mi ne možemo proizvesti dodanu vrijednost, ali se oni ne mogu razviti ako država ne zaštiti veliku industriju na koju će se mali i srednji moći nadovezivati, a ne snositi sve terete.
16.46 Matko Kuzmanić: "S njom dijelim dosta onoga što je rekla , ali nisu samo radnici ugroženi nego i dijelovi poduzetnika, koji su ugroženi zbog korupcije koja se događa u Hrvatskoj. Desetine tisuća njih koji su ugroženi korona krizom na jesen, ja ne znam na što će t o izići, svi će se oni naći u problemima ako se mi oslonimo samo na novce iz EU".
16.43 Katarina Peović: "Trebalo bi ipak neke mitove dovesti u pitanje. Nije istina da kod nas odlaze industrije na visoki porez na kapital. Meggle odlazi jer će jeftinije proizvoditi u zemljama koje nisu u EU", dodala je.
16.40 Nikola Grmoja: "Reindustrijalizacija je jedino moguća ako ubrzamo procese u pravosuđu, a kad pričate o poreznim olakšicama njih je moguće riješiti jedino uvođenjem jedinstvene dječje naknade. To su rješenja, lako je pričati o najsiromašnijima, a nigdje rješenja", odgovorio je Peović.
16.35 Katarina Peović: "U isto vrijeme smo čuli od Vlade da ne može ništa učiniti za radnike Kraša, brodogradilišta, Meggle, tvornice u Rovinju. Kaže, Meggle je privatna firma i mi tu ne možemo ništa. Ne možemo s jedne strane braniti pravo privatnih tvrtki da zatvaraju firme, a u isto vrijeme govoriti o radničkim pravima. Mi smo na samo vrhu ljestvice po broju ugovora o radu, od najavljene porezne reforme najviše koristi će imati najbogatiji. Nama je potrebna reindustrijalizacija", mišljenja je Peović.
Hrelja neće podržati Vladu
16.30 Krenulo se u pojedinačnu raspravu, a za riječ se javilo toliko zastupnika da je potpredsjednik Sabora Željko Reiner kazao da će se govori držati idućih šest sati.
16.20 Silvano Hrelja: "Jučer sam slušao napade da imamo mega ministarstvo i da će između 55 i 65 milijarde kuna trošiti, gotovo polovicu proračuna, ja vam mogu reći da moje mišljenje baš i nije tako jer se radi o obvezama prema građanima i možda je prednost u tome da se može a jednom mjestu sagledati jedna problematika, an e da lijeva ne zna što radi desna. Ja bih prije gledao koliko obveza prema građanima ima to Ministarstvo i kolika je obveza da svi transferi budu učinkoviti, transparentni. Mi ćemo sa svakim rado surađivati tko hoće raditi dobro, a nećemo s nikim tko i u primisli misli loše, a kamoli zlo. Mi nećemo podržati program Vlade niti Vladu, međutim, ocjenjujemo da ćemo do Božića već moći ocijeniti rad Vlade i vidjeti realizaciju ozbiljnih namjera", rekao je Hrelja ispred Kluba zastupnika HSS-a i HSU-a.
16.00 Anka Mrak-Taritaš: "Nakon pet godina HDZ-a u vlasti Hrvatska je najgora u tom poslu. Naš stari novi premijer može to upakiravati kako god hoće, ali po postotku isplaćenih sredstava iz EU fondova, Hrvatska je zadnja, nitko nije lošiji od nas. To zabrinjava zbog toga što svi nade polažu u 22 milijarde eura koje je on navodno donio iz Brisela, nadam se da je tome tako. Nadam se da ih nije donio u crnoj torbi, jer bi to moglo nestati Samo manji dio ih novaca su bespovratna sredstva, a tim iznosima ne možemo pokriti ni štetu, a sav taj novac traži reforme i ozbiljne projekte. U tom povlačenje novaca iz EU fondova smo ponavljam najlošiji u EU. Koliko će novaca Hrvatska vidjeti od tih novaca kojim se premijer hvali to ćemo tek vidjeti", kazala je čelnica GLAS-a.
15.50 Milorad Pupovac: "Iza Borisa Miloševića nisu ostale nikakve zastare. Ni poslovne ni ratne. Zato molim da tog mladog čovjeka, oni koji u jednom trenutku posrnuli u životu, neki lakše, neki teže, ostave na miru. Da radi posao za koji je izabran. I da se nosi sa svojom savješću", rekao je Milorad Pupovac.
15.32 Miroslav Škoro: "Kad bi netko radio ozbiljan zdravstveni rad, pitanje koje bi se postavilo je koliko ruku je potrebno da se izglasa Vlada. Odgovor je 76. Vladajuća većina ima taj broj ruku i koliko god naši govori budu trajali, mi ćemo pod svaku cijenu izglasati ovu Vladu i ona će od sutra biti meritorna. Budućim ministrima i mandataru poručujem da mi nećemo podržati ovu Vladu."
Kako je istaknuo Škoro, među budućim ministrima ima časnih ljudi, ali oni ne mogu donijeti pravu promjenu.
"Jučer smo izglasali zakon po kojemu se ova Vlada uopće može formirati, a nećemo dati podršku ovoj Vladi jer znam da među budućim ministrima ima časnih ljudi, ali znam da oni ne mogu donijeti ništa dobro u strukturnom smislu. Neće biti promjene Izbornog zakona, izbornih jedinica neće se stvoriti bolja poduzetnička klima, neće se govoriti o referendumu... Ova Vlada će funkcionirati kao i prije. HDZ je odlučio imati vladu kontinuiteta, surađivati sa svjetonazorski sličnim strankama. Oni će s SDSS-om i liberalima činiti tu krhku većinu kojom će se podržavati projetkna stradanja i čista trgovina. Ti meni, ja tebi", dodao je Škoro.
Zaključno, Škoro je pitao tko će biti sljedeći 'žetončić'.
"Toj krhkoj i rubnoj većini želim svako dobro i tvrdim da će Domovinski pokret podržati svaki prijedlog na dobrobit hrvatskog naroda. Međutim, ključno pitanje s ove pozicije je tko je sljedeći žetončić. To zanima medije, javnost i sve koji nas gledaju. Možemo i hoćemo raspravljati do kasno u noći. Kad se ugase kamere, vjerojatno ćemo odustati od rasprave i izglasati Vladu, ali ključno pitanje će ostati isto. Tko je ovdje žetončić? Pogled s ove govornice govori da smo svi mi ovdje švedski stol. Nadam se da ćemo izdržati, makar išli na nove izbore", zaključio je Škoro.
Plenković: Računam na 76 ruku. Neće biti žetončića
Hrvatski sabor će glasovati o povjerenju novoj, 15. Vladi i drugoj koju će voditi aktualni premijer Andrej Plenković. O povjerenju Vladi, Sabor će glasovati odmah nakon završetka rasprave, za što su im potrebni glasovi većine svih zastupnika - 76.
Premijer je došao na Markov trg te kratko komentirao aktualnosti.
O povjerenju Vladi.
"Računam na 76 ruku. Neće biti žetončića", rekao je.
Komentirao je i podatak da je Milanović u vrijeme konstituirajuće sjednice Sabora bio u restoranu.
"Jako bizarno. To znaju i vlasnici restorana. Na to da se iz nekih riječi aludira da sam ja tamo često boravio, gledajte, ja nemam vremena za to. Svakako, jako bizarna situacija", kazao je.
Hoće li Vlada sa 76 ruku izdržati četiri godine?
"Teško je reći hoćemo li izdržati sve četiri godine mandata. Izdržali smo i ovaj mandat, ali napravili smo koristan posao za hrvatske građane. Vlada je iskusna, to su ljudi koji su ili došli ili bili dio Vlade", odgovorio je.
TIJEK RASPRAVE
Arsen Bauk (SDP): Tražim stanku od sat vremena. Dobili smo program Vlade prije 49 minuta.
Tomislav Tomašević (Zagreb je naš) : Tražim stanku od vremena. Dobili smo program Vlade prije 40-ak minuta. To je problematično. Takva praksa nije u Skupštini grada.
Nikola Grmoja (Most): Tražim stanku, razlozi su isti. Ovaj program je prepisivačina iz izbornog programa HDZ-a. Ključnim problemima i reformama posvećeno je jako malo prostora. Nema jasnih rokova.
Marijana Puljak (Stranka s Imenom i Prezimenom): Tražimo stanku od najmanje sat vremena. Očekujem da ovako ozbiljna stvar bolju pripremu
Milan Vrkljan (Domovinski Pokret) Možemo se dogovoriti da uopće ne sudjelujemo u ovoj raspravi. Ovim potezom gurate nas na rub.
Branko Bačić (HDZ) Tražim stanku kako bi mogli detaljnije mogli pojasniti detalje oko programa. Taj program je pobjednički, imenom "Sigurna Hrvatska". Dopunjen je stajalištima koalicijskih partnera. Komunicirali smo to dnevno i u brojnim sučeljavanjima. Naš program prepoznali su građani i stručnjaci. Ne znam čemu se čudite.
Dalija Orešković (Stranka s Imenom i prezimenom): Danima se govorilo o pravim rješenjima. I onda ovako na brzinu dajete program.
Miro Bulj (Most): Sve Vlade su barem 24 sata prije slali. Vi ste ovdje rugate s biračima i zastupnicima.
Bauk: Nije ovo partijska država da su ovaj program vaše ime i vaši dokumenti!
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković najavio je kako će se sjednica nastaviti u 10.35.
10.40 Nastavlja se rasprava uz obraćanje premijer Andreja Plenkovića.
Andrej Plenković (HDZ): "Svim zastupnicima čestitam što ste dobili povjerenje hrvatskih građana, što nas sve obvezuje na časno i odgovorno obnašanje dužnosti. Odgovorno, jer se danas kad se pripremamo obilježiti 25. obljetnicu Oluje Hrvatska nalazi u povijesno zahtjevnom trenutku. Građani su odabrali Hrvatsku demokratsku zajednicu i dali povjerenje nama. Ta potpora usmjerena je u tome da se borimo s neočekivanim izazovima i krizama. U proteklih šest mjeseci, više od 15 milijuna ljudi je oboljelo, 620 tisuća je već izgubilo život. Pandemija korona virusa ne jenjava. U Hrvatskoj je preminulo 125 ljudi i ovom prilikom izražavam suosjećanje s njihovim najbližima. Pozdravljam sve medicinske djelatnike koji se bore za život. Treba im se adekvatno zahvaliti za ogromnu količinu posla kojeg svakodnevno obavljaju. Jedino zajedno, uz struku i znanost možemo prebroditi ovo zahtjevno vrijeme i pokrenuti gospodarski oporavak Hrvatske.
Hrvatska bi od 2021. do 2027. trebala imati na raspolaganju 12,6 milijardi eura. Taj novac usmjerit ćemo na digitalizaciju, poljoprivredu, gospodarstvo, očuvanje radnih mjesta, ekonomiju te poslodavce koji su kralješnica tog sustava. Još ćemo dodatno dobiti i 9,4 milijarde eura, kombinirano kroz dva projekta.
Zagreb je prije nekoliko mjeseci pogodio snažan potres. Pred nama je zahtjevan i skup izazov dugogodišnje obnove Grada Zagreba. Prijedlog zakona ići će u čitanje sljedeći tjedan. Procjenjena šteta je nešto veća od 11 milijardi eura.
Svakog dana ćemo se odlučno boriti za sigurnost naših građana. Za zdravlje, hranu, očuvan okoliš, siguran život, granice, gospodarski oporavak, starost umirovljenika i budućnost mladih. Nastavit ćemo reformu školstva, smanjiti PDV na hranu, poticati ulaganja za istraživanje i razvoj. Osigurat ćemo 50 tisuća stipendija. Vodit ćemo računa o boljem integriranju proizvoda i tržišta. Ulagat ćemo i u ravnomjeran regionalni razvoj. Nastavit ćemo na radu promjene negativnih demografskih trendova. Subvencionirat ćemo 20 tisuća stambenih kredita za mlade. Regulirat ćemo rad trgovina nedjeljom i omogućiti da budu s obitelji.
Donijet ćemo nove zakone za financiranje kulture, kao i kazališta. Donijet ćemo i nove mjere kako bi im pomogli da funkcioniraju u ovim teškim vremenima.
Ulagat ćemo i u sport, kako rekreativni, tako i profesionalni. Ulagat ćemo i u razvoj koji će se temeljiti na proizvodnji domaće hrane te očuvanju naših, prirodnih resursa. Čuvat ćemo okoliš, kvalitetnije gospodariti okolišom.
Četvrta zadaća je osnažiti našu državnost. To se radi kroz učinkovitost javnih službi. Vidimo da je uloga i snaga države nezamjenjiva. Vidjeli smo da se možemo nositi s raznim krizama. Pravedna država osnažena povjerenjem građana počiva na djelotvornom pravosuđu. Donijet ćemo novi Ovršni zakon i boriti se protiv korupcije. Važno je pojačati svih institucija koji rade na procesuiranju ratnih zločinaca.
Prepolovit ćemo broj lokalnih dužnosnika uz daljnju digitalizaciju sustava. Surađivat ćemo i dalje s njima.
Obećavam 7600 kuna prosječne plaće četiri godine od danas.
U našem dosadašnjem mandatu minimalnu smo plaću podignuli za 754 kune, odgovorio joj je mandatar koji do kraja mandata nove Vlade najavljuje prosječnu plaću od 7600 kuna, a minimalnu od najmanje 4250.
Cilj je svakako dodatno osnažiti položaj Hrvatske u svjetskim razmjerima. Prije 30 godina izborili smo svoje mjesto među slobodnim narodima svijeta. Danas, kao članica NATO-a i EU odlučujemo o određenim pitanjima. Naše pozicioniranje u svijetu donosi nove mogućnosti za nas. Promicat ćemo našu domovinu kao srednjeeuropsku i mediterasku državu.
Intenzivno ćemo raditi na traženju nestalih iz Domovinskog rata kako bi se omogućilo njihovim obiteljima sjećanje na najmilije.
Ono što planiramo učiniti, kao jedan zalog, ukinuti imunitet članovima Vlade. To je jedan relikt, koji postoji ovdje od sredine '90-ih, a mi ćemo taj zakon promijenti kako bi poslali važnu poruku što mislimo o borbi protiv korupcije, naglasio je Plenković.
Tim članova Vlade koje predstavljam je tim iskusnih ljudi.
Predlažem: Tomu Medveda, za potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja, dr. sc. Davora Božinovića, za potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra unutarnjih poslova dr. sc. Zdravka Marića, za potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra financija, Borisa Miloševića, za potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske, Olega Butkovića, za ministra mora, prometa i infrastrukture, Darka Horvata, za ministra prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine ,dr. sc. Gordana Grlića Radmana, za ministra vanjskih i europskih poslova, dr. sc. Marija Banožića, za ministra obrane dr. sc. Ivana Malenicu, za ministra pravosuđa i uprave mr. sc. Mariju Vučković, za ministricu poljoprivrede Natašu Tramišak, za ministricu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije dr. sc. Tomislava Ćorića, za ministra gospodarstva i održivog razvoja dr. sc. Nikolinu Brnjac, za ministricu turizma i sporta Josipa Aladrovića, za ministra rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike dr. sc. Vilija Beroša, za ministra zdravstva dr. sc. Ninu Obuljen Koržinek, za ministricu kulture i medija dr. sc. Radovana Fuchsa, za ministra znanosti i obrazovanja.
Vlada koju predlažem rezultat je političke suradnje.
Replike:
Davor Ivo Stier (HDZ): Što će biti s ulaganjima u željeznice. Dobili smo 22 milijarde eura?
Plenković: Imamo to u vidu. To je vrlo važno, uključujući i Zagreb-Samobor kada govorimo o 7. izbornoj jedinici. Zamlio sam kolegu Butkovića da i to bude dio projekata.
Nino Raspudić (Most): Kažete da ćete posebno skrbiti za Hrvate u BiH. Donijeli smo Deklaraciju o položaju Hrvata u BiH, obvezali smo se na podnošenju izvješća na jednogodišnjoj bazi. Ministar vanjskih poslova koji je predložen to nije radio, kako to komentirate?
Plenković: Ta Deklaracija nije kod nas prošla konsenzusom. Nadam se da ćete biti artikulirani i jasni o toj potpori. Siguran sam da ćete i vi i gospodin Grlić Radman pronaći zajednički jezik. Vjerujte mi da nema zemlje kojoj nismo više pomogli od BiH u zadnje četiri godine.
Marija Selak Raspudić (Most): Pitanje Hrvata BiH je pitanje strateškog interesa. U svom programu koristite rješenja koja su bila prisutna i prije 10 godina. Kako vi mislite da će gospodin Fuchs raditi kao ministar obrazovanja kada je u vrijeme njegova mandata 97 posto fakulteta odbilo njegove prijedloge.
Plenković: Što se tiče Hrvata u BiH, bili ste u nekim drugim svojstvima do jučer, mi smo postojano radili na toj temi i to već 30 godina. Što se tiče znanosti i obrazovanja, to je najosjetljiviji i najkompleksniji resor.
Anka Mrak-Taritaš (GLAS): Imali smo priliku čuti jedan program koji je lista lijepih želja, koja nije stvarnost. Što je sa zdravstvom?
Plenković: Znate da su temelji pripremljeni. Zdravstvo je temeljni prioritet na kojeg je ukazivao i ministar Vili Beroš.
Miro Bulj: Turistička sezona je katastrofalna. Većina toga što se proizvede, baca se. Što ćete po tom pitanju poduzeti? Hoćete li u ime ovršenih godinu dana staviti moratorij na kamate i kredite? Štitite banke, kao da benzinom gasite vatru?
Plenković: Što se tiče blokiranih, sjećate se kolike su brojke bile prije, a kolike su sada. Smanjeno je za 100 tisuća zahvaljujući zakonima koje smo donijeli.
Marijan Pavliček (HKS): Hoće li Vlada u Vukovar unijeti dvojezične ploče?
Plenković: Jako dobro smo upoznati sa situacijuom u Vukovaru. Vlada je tom gradu pomogla više nego ijednom drugom. Vukovar je simbol hrvatske slobode, žrtve i Domovinskog rata. Što se tiče pitanje suživota s manjinama u Vukovaru, to je važno pitanje. Poštovat ćemo Zakon radi suživota Hrvata i Srba u Vukovaru.
Marin Miletić (Most): Više od 260 tisuća je blokiranih građana. Građani su očekivali veliku pomoć, a dobili mlaku kamilicu.
Plenković: Važno je da znate da Ovršni zakon ide u treće čitanje. Nadam se da ćemo dobiti konsenzus. Nije to tako jednostavno kako izgleda na prvu.
Brako Grčić (SDP): Niste odgovorili na jednostavno pitanje. Što ćete učiniti da 22 milijarde uistinu odgovorite za dobrobit Hrvatske. U ovom trenutku smo u velikom fijasku kad govorimo o korištenju sredstava iz EU, zadnji smo po isplaćenim sredstvima (pokazuje tablicu).
Plenković: Ja se nadam da je ta tablica s podacima, tablica SDP-a, što je isto dobro. Vjerujem da ćete nam i vi malo pomoći. Vi ste bili ministar regionalnog razvoja. Hrvatska danas više nije po isplaćenim sredstvima. Ministrica Tramišak ima zadaću ubrzati proces. Ja ću osobno biti na čelu toga.
Plenković: Nema tog programa Vlade koji imaju 1000 strana. Broj o radnim mjestima je sastavljen na temelju naših rezultata prve Vlade. Razumijemo da je to ključna tema, ali mi možemo osigurati još 100.000 radnih mjesta.
Sabina Glasovac (SDP): Drago mi je da ćete se zalagati za ravnopravnost spolova, ali četiri ministrice od 16 ministara je podzastupljenost, a ne ravnopravnost. Zašto u ovom programu ne piše ništa o Zakonu o medicinskom prekidu trudnoće?
Plenković: Hvala na čestitci, ne znam o kojem udaru na neovisne institucije vi govorite, ja bih volio da mi malo pojasnite to. Volio bih to znati, jer ja to nisam primjetio.
Katarina Peović (Radnička Fronta): Kada točno mislite dignuti minimalac, obećavate sigurnost, ali istovremeno kažete da ne možete ništa npr. učiniti za radnike Megglea, niste ništa napravili ni za radnike brodogradilišta koja ste do kraja uništili. Kako mislite otvarati nova radna mjesta?
Plenković: U našem dosadašnjem mandatu podigli smo minimalnu plaću za 754 kune, to je više nego dvije zadnje vlade zajedno! U cijelom mandatu pogledajte brojeve.
Tomašević: Hoćete li vratiti HŽ holding, sada imamo tri poduzeća sva tri u okviru države?
Plenković: Mi ćemo u željeznice uložiti tri milijarde eura u idućih 10 godina. Hoće li to biti kroz tri poduzeća ili će to biti holding, ja sam zadužio ministra Butkovića da napravi analizu.
Karolina Vidović Krišto (Domovinski pokret): Vi ste najavili da ćete ipak ustrajati u sastavljanju Vlade, a 11. i 12. izborna jedinica su neustavne. Pupovac je prisegnuo Hrvatskom saboru, a u Srbiji sudjelovao na manifestaciji na kojoj se omalovažavala Oluja, a vi ustrajete na njemu kao Vašem partneru.
Plenković: Nema ničega protuustavnog. Postoji jedan krug ljudi koji nisu dobro upoznati s političko-pravne povijesti Hrvatske. Zastupnici nacionalnih manjina su i politička i pravna stečevina samostalne Hrvatske, ja mislim da su manjine bogatstvo.
Josip Salapić (HDSSB): Osim Ovršnog i Stečajnog zakona, moramo raditi i na drugim zakonima.
Plenković: Vi ste pridonijeli radom u tom segmentu. Sve će to doći na dnevni red. Borba protiv korupcije bit će na visokom mjestu.
Bauk: 19. listopada 2016. godine predstavili ste i zatražili povjerenje 14. Vladi RH za 20 ministara, uz vas. Danas, dok je još ta Vlada aktualna. Od 21 ministra, sedam ih je ostalo do kraja, 14 ih je smijenjeno. Ponavljam 'če tr na est', koliko će članova nove Vlade ostati do kraja?
Plenković: Nisam ni očekivao od mog Bračanina manje 'vickasto' pitanje. Neki su otišli, neke sam smijenio. Ne zbog nerada, već zbog nelojanosti. Što se tiče rada buduće Vlade, idemo s ljudima koji su iskusni.
Rajko Ostojić (SDP): Niti jedna zemlja EU nema ministarstvo medija. Je li vam netko podmetnuo?
Plenković: Drago mi je da ste dobro. U kampanji je bilo samoinicijativnih sumnji da niste.
Stipo Mlinarić (Domovinski pokret): Ne uspoređujte današnju situaciju s Domovinskim ratom. Od toga 403 djece. Ne plašite čestiti hrvatski, hrabri narod. Koliko ste nestalih pronašli? Koliko je majki sahranilo sinove? Vi ste samo našli majku od gospodina Jean-Michel Nicoliera i stavili u HDZ kao ukras.
Plenković: Vi očito uopće ne poznate komunikaciju koju imam s njegovom majkom, ali ne krivim vas. Ne možete ni znati pa skačete s pitanjima. Medved je više napravio po pitanju nestalih nego zadnje dvije Vlade zajedno.
12.30 - RASPRAVA PO KLUBOVIMA ZASTUPNIKA
Hrvoje Zekanović: Jedna nacionalna manjina, ona Milorada Pupovca, je prije 25 godina razarala, rušila i pljačkala Hrvatsku i nikad se nisu ispričali. Nitko nema ništa protiv nijedne manjine. Bitna je razlika, ove manjine kojoj pripadaju Pupovac i Milošević bombardirali su ovaj grad. Nikada nisu rekli oprostite braćo Hrvati. Nikad nisu izgovorili dvije riječi zajedno - Domovinski rat. Oni i dalje govore o sukobu.
Željko Sačić: Frapantna je činjenica da se u programu govori o svim oblicima sigurnosti. Međutim, ključne temelje pravne sigurnosti stavlja se u jednom neobičnom obrazloženju. Naši mladi odlaze zato što su obeshrabreni. Nemaju osiguranu budućnost, perspektivu i viziju. Uz korupciju, imamo ovršene, blokirane, ljude koji su kriminalnim nedjelovanjem činili štetu. Imamo katastrofalno teško stanje.
Ivan Penava: Slušajući pomno premijera, stječem dojam da se on nama svima obraća iz pozicije kao da prvi put kreće u ovo sve, kao da mu je ovo prvi dan rada. Lijepo je čuti priču o demografiju, radnim mjestima, priču kako ćemo se zalagati za istraživanje radnih zločina. Sve to je Plenković imao prigodu napraviti već u prošloj Vladi. On govori o milijardama, o projektima. Treba govoriti o mjerilima uspjeha. On misli da je 'super uspješan'. No ja prosuđujem to iz druge perspektive. 22 milijarde eura što smo dobili je za raspravu. Je li to puno ili nije, nije toliko važno? Bitno je kako će se taj novac raspodijeliti. Volio bih da mi se navede koja će slavonska županija za pet godina imati veći broj stanovnika?
Marijana Puljak: Mi nećemo dati povjerenje ovoj Vladi. Mislimo da Hrvatska nema nikakve šanse dok njome upravlja HDZ i sateliti. Hrvatska je zemlja na dnu Europe, a nekada je bila na sredini. Neodgovorni političari su imali zasluge za to.
Domagoj Hajduković:
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.