JOŠ JEDAN ODLAZAK

U 30 GODINA HRVATSKE DRŽAVE Evo tko su sve bili dosadašnji ministri obrane

Autor

Andrea Latinović

Prihvaćanjem ostavke ministra obrane Damira Krstičevića, nakon strašne tragedije pada vojnoga aviona kod Zadra, u kojemu su poginula dvojica mladih časnika, Vlada koju vodi premijer Andrej Plenković tako ostaje bez 15. člana koji napušta Banske dvore. Iako su se i sam premijer i predsjednik države, inače zapovjednik Oružanih snaga, Zoran Milanović složili u tome da Krstičević nije osobno odgovoran za tragediju, njegova je ostavka moralan čin.

08.05.2020. u 15:22
Ispiši članak

Krstičević je svojim činom preuzeo zapovjednu odgovornost i iako ovo nije bilo prvi puta da nudi ostavku, ovoga je puta njegov nadređeni, predsjednik Vlade, prihvatio tu odluku.

Damir Krstičević na tu je dužnost došao 19. listopada 2016. godine, čim je Andrej Plenković postao premijer i posložio svoj tim te je tako postao 14. po redu ministar obrane od kada je stvorena samostalna hrvatska država. Dana 8. svibnja, premijer je prihvatio Krstičevićevu ostavku i čim ga i formalno Hrvatski sabor razriješi s toga mjesta, Krstičević više nije na toj poziciji.

Nakon stvaranja svoje države, Hrvatska je promijenila nekolicinu ministara obrane pa pogledajmo kojim su redoslijedom stupali na tu odgovornu dužnost.

Petar Kriste (HDZ): 31. svibnja 1990. - 24. kolovoza 1990.

Martin Špegelj (SDP): 24. kolovoza 1990. - 2. srpnja 1991.

Šime Đodan (HDZ): 2. srpnja 1991. - 17. srpnja 1991.

Luka Bebić (HDZ): 31. srpnja 1991.- 18. rujna 1991.

Gojko Šušak (HDZ): 18. rujna 1991.- 3. svibnja 1998.

Andrija Hebrang (HDZ): 11. svibnja 1998. - 12. listopada 1998.

Pavao Miljavac (HDZ): 14. listopada 1998. - 27. siječnja 2000.

Jozo Radoš (HSLS): 28. siječnja 2000.- 5. srpnja 2002.

Željka Antunović (SDP): 30. srpnja 2002. - 23. prosinca 2003.

Berislav Rončević (HDZ): 23. prosinca 2003. - 12. siječnja 2008.

Branko Vukelić (HDZ): 12. siječnja 2008. - 29. prosinca 2010.

Davor Božinović (HDZ): 29. prosinca 2010. - 23. prosinca 2011.

Ante Kotromanović (SDP): 23. prosinca 2011. - 22. siječnja 2016.

Josip Buljević (Nezavisni, kasnije HDZ): 22. siječnja 2016.- 19. listopada 2016.

Ovlasti i zadaće ministra obrane propisane Ustavom Republike Hrvatske

Ministar obrane, osim što kao čelnik tijela državne uprave ima određene upravne ovlasti, nalazi se i u lancu zapovijedanja Oružanim snaga RH. Zapovijedanje Oružanim snagama u miru, vrhovni zapovjednik ostvaruje preko ministra obrane u skladu s Ustavom i zakonom.

Ministar obrane odgovara vrhovnom zapovjedniku za provedbu zapovijedi i izvješćuje ga o provedbi. Ako ministar obrane ne provodi zapovijedi vrhovnog zapovjednika, tada vrhovni zapovjenik izdaje zapovjedi izravno načelniku Glavnog stožera OSRH te pismeno izvješćuje Vladu i Hrvatski sabor te nakon konzultacije s predsjednikom Vlade predlaže utvrđivanje odgovornosti ministra obrane.

Ako Hrvatski sabor ne utvrdi odgovornost ministra obrane, vrhovni zapovjednik ostvaruje zapovijedanje Oružanim snagama preko ministra obrane.

U vrijeme rata, vrhovni zapovjednik izdaje zapovjedi izravno načelniku Glavnog stožera OSRH, dok ministra obrane izvješćuje o izdanim zapovijedima.

Za obavljanje poslova iz djelokruga MORH-a ministar obrane donosi odluke, naredbe, naloge, smjernice, upute i propise.

Komentari

Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.