JEDINO SUČELJAVAJE SVIH KANDIDATA

Kandidati su uglavnom odgovarali na ideološka pitanja, evo što su rekli o odnosu prema BiH i Srbiji

Autor

av/lb/lub/js

U utrci za predsjednika Republike Hrvatske jedanaestero je kandidata. Tko će od njih kao neposredno izabran na Pantovčaku provesti sljedećih pet godina? Završeno je sučeljavanje na HRT-u nakon dva i pol sata.

17.12.2019. u 20:12
Ispiši članak

Voditelji su bili Branko Nađvinski i Zrinka Grancarić.

Ivan Pernar i Katarina Peović pije sučeljavanja odbili su se rukovati s Kolindom Grabar-Kitarović.

U nastavku pratite tijek sučeljavanja. 

Predstavljanje kandidata

NEDJELJKO BABIĆ: Kandidirao sam se jer se stranka četiri godine priprema za ovaj projekt. Moj projekt 4x400 riješit će nas dužničkog ropstva, korupcije, pljačke i nezakonite privatizacije. To su četiri jahača apokalipse za hrvatski narod.

ANTO ĐAPIĆ: Predsjednik nije samo najistaknutija funkcija u političkom životu. Ja sam se borio za slobodu, smatram da onaj tko aplicira za funkciju vrhovnog zapovjednika morao je biti u ratu. Ja sam bio u HOS-u i prošao rat. Znam što u Hrvatskoj ne valja i kako to popraviti

KOLINDA GRABAR-KITAROVIĆ: Pet godina bila sam vaš glas, vaša predsjednica, ostvarila sam što sam obećala. Podigla sam rejting Hrvatske na najveću moguću razinu. Vlast proizlazi i pripada narodu. Bila sam među vama i slušala vaše probleme. Pomaknula sam RH iz regiona u srednju Europu i Mediteran, tamo gdje pripada, nametnula sam pitanje demografije i bila sam prva hrvatska diplomatkinja te učinila puno za nas.

DARIO JURIČAN: Moj program je jednostavan, razumljiv i jedinstven. Tu sam za malog korumpiranog čovjeka. Želim pratiti hrvatske poduzetnike koji su prijatelji gospođe Grabar-Kitarović, Mamić, Kutle... Ja bih njih sve pomilovao. Moj jedini protukandidat je Milan Bandić koji tu ima dva žetončića, Kolindu Grabar-Kitarović i Miroslava Škoru. Želim da kriminal napokon dođe na Pantovčak.

MISLAV KOLAKUŠIĆ: Ovi izbori su najvažniji u posljednjih 30 godina. Sve je na građanima, ovi izbori su test inteligencije hrvatskih građana. Najlakše je plakati i tužakati se po kafićima. Mladi odlaze, vi ste odgovorni, zato morate izaći na izbore.

DEJAN KOVAČ: Neću vam pričati političke bajke koje slušate već 20 godina. Uspjeh je zagarantiran svakom hrvatskom građaninu koji je spreman boriti se za svoje slobode. Najbolji sam primjer kako se u poslijeratnom razdoblju može postići uspjeh. Zdrav razum i ostvarivanje punog potencijala naših građana glavni je moj cilj.

ZORAN MILANOVIĆ: Cijeli život smatrao sam da je politika životni poziv pun smisla. Kandidiram se jer želim da zemlja bude poštenija, iskrenija, transparentnija... Imam veliko znanje i iskustvo. Sve to sam spreman staviti hrvatskim građanima na raspolaganje.

DALIJA OREŠKOVIĆ: Večeras sam ovdje u ime poštenih i radišnih ljudi. Hrvatska je danas oteta država u rukama političkih elita. Predstavit ću svoj program u pet glavnih točaka.

KATARINA PEOVIĆ: Sram me što stojim u prostoriji s čovjekom (Miroslavom Škorom) koji je danas izjavio da bi pomilovao ratnog zločinca. Ovdje sam da pokažem da je ovo zločinačko mafijaško breme koje nosimo već 30 godina povezano s materijalnom i ekonomskom devastacijom koja nas prati. Ovdje sam da kažem da su radnici Diokija, Kraša, Uljanika vrlo važni u našoj sudbini i da su nužne promjene u hrvatskom društvu.

IVAN PERNAR: Ja sam jedini kandidat koji traži reformu monetarnog sustava i ukidanje valutne klauzule. Jedini sam koji ne želi da se roditelje ucjenjuje sankcijama jer ne žele cijepiti svoju djecu. Jedini sam protiv GMO hrane, a zalažem se za legalizaciju marihuane. Vidjet ćete nesrazmjer mojih ideja i drugih kandidata. Zalažem se za izlazak Hrvatske iz NATO-a te povlačenje hrvatskih vojnika iz Afganistana i Litve.

MIROSLAV ŠKORO: S obzirom da sam već svoj program predstavio, ja bih jer je igrokaz počeo htio reći da se ispričavam građanima zbog ovog sučeljavanja. Mislim da bi se i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović trebala ispričati jer je ovo sučeljavanje u njezinoj režiji. Trebao sam biti na koncertu Ane Rukavine, umjesto ovdje. Neka show počne.

Borba protiv korupcije

NEDJELJKO BABIĆ: S predsjedničkim ovlastima vrlo jednostavno. Imamo tajne službe koje trebaju raditi svoj posao, moramo vratiti 400 milijardi kuna koje su otete u nelagalnoj privatizaciji od 90-ih i 2000-ih do danas. Trebamo otvoriti radna mjesta za ljude i da se vrate natrag.

ANTO ĐAPIĆ: Korupcija u društvu je rezultat lošeg političkog sustava koji se ne mijenja. Tu mislim prvenstveno na izborni sustav koji stvara političku trgovinu i neprirodne koalicije. Za pravi obračun s korupcijom moramo mijenjati Izborni zakon koji radi negativnu selekciju. Snažan Hrvatski sabor mora sprječavati korupciju na višim i nižim razinama.

KOLINDA GRABAR-KITAROVIĆ: Kada govorimo o ustavnim ovlastima predsjednika, ono što sam danas radila je poticanje rada tajnih službi, pokušat ću utjecati na to kako se mijenja zakonodavstvo i na rad svih službi. Ja se godinama borim s korupcijom u svim službama, mislim da je došlo vrijeme da se zaposle mladi ljudi u službama koji neće biti korumpirani.

DARIO JURIČAN: Imamo problem. Ne vidim zašto se trebamo boriti protiv nje kad nam ona treba. Ja sam nastavljač lika i djela Franje Tuđmana koji je to uveo. Treba to ući u Ustav. Trebaju svi kriminalci doći kod nas i svi segmenti našeg društva trebali bi biti korumpirani. Neka ona uđe u sve pore ove države!

MISLAV KOLAKUŠIĆ: Da je Hrvatska korumpirana smatra 90 posto građana, a utvrđeno je da 50 posto novca u javnoj nabavi nestane zbog korupcije. Da bi se borili protiv korupcije nužno je mijenjati Ustav. Prvo moramo utvrditi imovinu svakog građanina. Mnoga djeca su nezamislivo bogata. Kad pronađete novac, možete vrlo brzo poduzeti zakonske mjere protiv korupcije.

DEJAN KOVAČ: Korupcija se može riješiti jedino političkom odgovornošću i transparentnošću, jedini sam kandidat koji je sva izvješća dao. Predsjednica je nosila kolače čovjeku koji je sinonim za korupciju.

ZORAN MILANOVIĆ: Svjestan sam onoga što ne može učiniti predsjednik. Kada bajke pričate djeci to može proći, ali u ovom slučaju ne. Predsjednik može primjerom, družeći se, slikajući se s ljudima koje bira poslati poruku, odnosno bolje rečeno signal i time biti primjer nečega sasvim suprotnog od korupcije. Korupcija je blaga riječ za ono što je ukorijenjeno u našem društvu.

DALIJA OREŠKOVIĆ: Članak 102. Ustava kaže da predsjednik može predložiti Vladi da razmotri ustavna pitanja. Korupcija je glavni razlog iseljavanja hrvatskih građana. Predložila bih Vladi da razmotri moj prijedlog od pet točaka. Dok su drugi kandidati pričali o pjevanju, ja sam pozvala stranke da iz mog programa preuzmu sadržaj koji bi mogao biti konsenzus u borbi protiv korupcije.

KATARINA PEOVIĆ: Predsjednička funkcija ima ograničene funkcije u borbi protiv korupcije, ali ima simboličnu funkciju. Velike zemlje centra imale su problema s korupcijom, koja se prodaje kao mit, zbog toga naši poduzetnici ne ulažu u našu zemlju. Mi smo u antikorupcijskim politikama snažni, ali nitko ne traži razloge zašto korupcija uopće nastaje.

IVAN PERNAR: Za razliku od protukandidata, jedini sam dao konkretne prijedloge Saboru. Trenutno su tužbe prema sudovima nemoguće jer iza njih odgovara država. Suci stoga ne mogu biti oštećenici. Jedini sam predložio da Sabor usvoji zakone o ispitivanju imovine koju je vladajuća većina odbila. Tražio sam da se digitaliziraju sudski spisi, kako se ne bi dogodilo da nestaju ključni detalji.

MIROSLAV ŠKORO: Kad je u pitanju korupcija, ona je u pet najvećih prepreka poslovanju u Hrvatskoj. Ja sam ovdje jedini poduzetnik koji se često susreće s korupcijom koja otežava posao. Najveći problem je zakonodavstvo koje je toliko komplicira pravosuđe i tako dopušta korupciju.

REPLIKE

PERNAR NA IZJAVU GRABAR-KITAROVIĆ: Htio bih pitati Kolindu Grabar-Kitarović kako može reći da je protiv korupcije, kada je bila dio Vlade čiji je predsjednik na izdržavanju kazne zbog korupcije i kandidira se za stranku koja je na sudu bila zbog korupcije.

PEOVIĆ NA IZJAVU GRABAR-KITAROVIĆ: Darka Seitera je pomilovala također. Politika antikorupcije vezana je uz Škoru. Oni koji se diče politikama koje vode, oni se pokopavaju svojim stranačkim iskaznicama.

ĐAPIĆ NA IZJAVU JURIČANA: Žao mi je što ovako moram potrošiti repliku, ali ova večer je svečanost u kojoj moramo čuvati dostojanstvo. Predsjednik Tuđman nije bio nikakav pljačkaš nego utemeljitelj RH.

GRABAR-KITAROVIĆ: Predsjednik ima ograničene ovlasti. Sva druga obećanja su zavaravanje naroda. Gospodine Juričan, vrlo ste zanimljivi, ali ne znam kako će to pomoći narodu. I još jedna stvar, svatko je nevin dok mu se ne dokaže suprotno.

KOLAKUŠIĆ: Ovlasti kakve trenutno ima predsjednik su nikakve. U tom slučaju biramo najskuplju hostesu, maturanta sa savjetnicima kog nitko ne zna. Ako to želimo onda možemo ukinuti tu funkciju. Nužna je podjela vlasti.

JURIČAN: Svi pričaju da sam nešto negativno rekao o Tuđmanu, a ja sam samo istaknuo veličinu koja ga ide. Nedavno sam rekao 'Franjo, ne znaju što rade', kad su htjeli rušiti restoran u kojem je jeo s Miroslavom Kutlom.

Treba li zbog migrantske krize na granicu poslati vojsku?

ĐAPIĆ: Migrantska kriza je jedan od najvećih problema u Hrvatskoj. Mađarska je svojim modelom pokazala kako rješavati taj problem. Treba vojsku poslati na granice. Moramo biti spremni, fizičke prepreke, vojska, policija, moramo se osigurati.

GRABAR-KITAROVIĆ: Nakon kaosa 2015./2016. godine kada su se propuštali migranti predložila sam da vojska pomaže policiji i tada smo omogućili promjene zakona da vojska dođe u pomoć u nadzoru hrvatske granice. No o tome odlučuje policija i njihova je procjena da to u ovom trenutku nije potrebno. U svemu tome treba voditi računa da se kupi dodatna oprema i za vojsku i policiju. Ne zaboravimo hrvatske ljude koji žive u tim područjima.

JURIČAN: Ja bih umirovio sve generale Hrvatske vojske i tako stvorio nova radna mjesta. Vratio bih Damira Krstičevića u vojnu službu kapelana. Pridružio bih mu Ljubu Ćesića Rojsa i oni bi zajedno čuvali hrvatske granice.

KOLAKUŠIĆ: Hrvatska ima 9600 propisa, ali jedan od super propisa je propis o nadzoru granice. Primjenjujmo zakone RH i ja vam garantiram da za mjesec dana nećemo imati ilegalne pokušaje prelaska granice. Zašto se migrantima ne izriče kazna zatvora i novčana kazna, tko to dopušta? Poštujmo zakone.

KOVAČ: U trenutnoj situaciji nije potrebna reakcija vojske jer je sve pod kontrolom. Problem je što se hrvatsku policiju sudi za upotrebu prekomjerne sile. Policija štiti interes hrvatskih građana. Postoje neovisne institucije koje to istražuju.

OREŠKOVIĆ: Ne postoji nikakva ugroza da bismo slali vojsku na granice, ali s migrantima se ne postupa na zakonit i human način. Građane se plaši migrantskom krizom, treba osvijestiti građane. Treba rješavati krizu na izvorištu gdje je ona i nastala.

MILANOVIĆ: Nazivati operaciju hrvatske države iz 2015. godine kaosom može samo um koji odnos prema živom biću gledati kao represiju. Pola milijuna ljudi prošlo je kroz Hrvatsku bez da je stradala ijedna taraba. Dok su drugi išli kod Orbana, ja sam razgovarao s Angelom Merkel koja je htjela da 100.000 migranata ostane u RH, ali mi smo ih, ružno rečeno, 'elegantno' otpremili dalje.

PEOVIĆ: Sramotan je stav hrvatske predsjednice prema migrantima. Policija provodi nezakonite politike u određenim slučajevima. No treba biti pošten i reći da je i vlada premijera Milanovića propuštala migrante zbog politike koje je poticala Angela Merkel. To je nesamostalna i nesuverena politika Hrvatske.

PERNAR: Mogu reći da sam jedini kandidat koji želi zaustaviti ilegalne migrante pomoću Hrvatske vojske, a sramota je da su naši vojnici u Afganistanu. Uzrok migrantskih kriza su upletanja SAD-a i NATO-a te podržavanje islamista na tom području. Ova Vlada i dalje podržava te poteze američke administracije.

ŠKORO: Granice svake zemlje su svetinja, pa tako i Hrvatske. Postoji zakon o kretanju stranaca, njemačku granicu čuvaju duge cijevi. Granice moraju čuvati građane. Migranata ima barem tri vrste, obitelji, oni koji traže politički azil, oni koji žele samo doći od točke A do B. Ako za to ima potrebe, sve snage moraju izaći i štititi granicu.

BABIĆ: Jednostavna je situacija. Gdje smo mi kao Hrvatska? Ti migranti koji stoje na granici BiH i Hrvatske nisu slučajno ovdje. Netko umjetno stoji na našim granicama i ljudi se propuštaju. Tko bi toliko stajao na ovoj zimi? Sve je učinjeno svjesno i namjerno, a stvar je aktualne politike.

REPLIKE

GRABAR-KITAROVIĆ: Treba biti obziran prema pravim azilantima i boriti se protiv uzroka te tragedija. Naši putevi azila su otvoreni svakome tko ga legalno traži. Međutim, naša policija radi sjajan posao i neću dopustiti da ih se diskreditira.

MILANOVIĆ: Ne znam je li itko razmišljao o tome što bi vojska zaista radila na granici. Vojska pomaže ljudima, lako je biti suverenist i nacionalist istovremeno.

KOVAČ: Pitanje za Škoru, je li ga vojska dočekala kad je slijetao u Ameriku? Biti prognanik u vlastitoj zemlji, kao što sam ja bio kao dijete, iznimno je teško. Zamislite kako je to biti u tuđoj zemlji?

PERNAR: Nitko ne govori o bitnoj temi, a to je da se migrantima daje besplatno korištenje stanova i vrtića, a hrvatskim beskućnicima se to ne daje. Za to je odgovorna ova Vlada.

Nabava vojnih zrakoplova

GRABAR-KITAROVIĆ: Hrvatska će dostići dva posto proračuna za vojsku, ne zbog NATO-a. Moramo ulagati u naše snage, to su i borbeni zrakoplovi, čija se kupovina godinama odgađalo, to nas je dovelo u vremenski škripac. Treba opremati i druge dijelove vojske

JURIČAN: Krstičević je jedan čovjek koji zna kako se naručuju avioni i nadam se da će on nastaviti to raditi.

KOLAKUŠIĆ: Dokaz da je NATO mrtav je situacija u Siriji. Jedna članica NATO-a ušla, druga izašla. Ne želim da hrvatski vojnici budu u drugim zemljama. Ne slažem se s Macronom u puno stvari, ali treba napraviti vojsku Europske unije.

KOVAČ: Bio sam u Americi, znam kako funkcionira NATO. Kad nemate vojnu dostatnost, to smo vidjeli 90-ih kako je. Moramo biti vojno dostatni. Treba ispoštovati međunarodne dogovore. Moramo se u ovom okruženju profilirati kao vojni lider.

MILANOVIĆ: Bio sam u NATO-u 1996. godine gdje sam se borio za hrvatske interese. Nama treba brodovlje jer smo pomorska zemlja, ali i zrakoplovi, pogotovo ovi iz Ukrajine koji su dočekali predsjednicu kada se vraćala sa Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji.

OREŠKOVIĆ: Jednostavno, RH mora sudjelovati u međunarodnoj sigurnosti, a i držati se međunarodnih ugovora i sporazuma. Trebamo vidjeti možemo li pomoći industrijama zaduženim za opskrbljivanje vojske. Ipak, zašto ljudi odlaze? Izmeđđu ostaloga, jer se vojska koristi za bogaćenje pojedinaca, od kojih su neki ovdje s nama.

PERNAR: Smatram da Hrvatskoj ne treba skupo vojno naoružanje. Oni koji nas ugrožavaju su migranti za koje nam ne treba naoružanje. Mnogi naši vojnici i policajci napustili su svoja radna mjesta jer nisu dovoljno plaćeni. Drukčije bih koristio novac i ne bih koristio Hrvatsku vojsku kao 'potrčka' i slao ih u NATO, tu zločinačku organizaciju.

ŠKORO: Hrvatska vojska je ponos hrvatskih građana. Mora biti dobro opremljena, a države u susjedstvu povećavaju budžete za naoružanje. Treba više ulagati u našu vojnu industriju. Čak i kad je Đuro Đaković možda malo skuplji, mislim da trebamo te poslove dati hrvatskoj tvrtki. Što se tiče nabave zrakoplova, to treba dobro ispregovarati.

BABIĆ: Smiješno mi je o čemu raspravljamo, s Europom, NATO-om, a što će nama taj NATO, što mi dobivamo s tim? Mi kao obični građani gledamo na to, nama bi to drugi trebali omogućiti, a ne da dajemo svoje novce.

REPLIKE

PERNAR: Htio bih reći da je ideja g. Kolakušića o zajedničkoj vojsci Europske unije zapravo vjetar u leđa birokratskom čudovištu Europske unije. Smatram da trebamo napustiti EU jer je upravo ta organizacija tražila da radimo do 67. godine, što je podržao i Zoran Milanović.

JURIČAN: Što je NATO savez? To je robno novčana razmjena, mi tamo moramo biti jer tamo možemo velike novce maznuti, jednostavno Hrvatska mora tamo biti.

KOLAKUŠIĆ: Jedini način za samostalnost i sigurnost je da imamo vlastitu vojsku. Ako bilo koja jača članica NATO-a nas napadne, mi ne se ne možemo oduprijeti. Mi moramo imati svoje obrambene snage.

Treba li Hrvatska blokirati Srbiji ulazak u EU dok se ne riješi pitanje nestalih osoba?

JURIČAN: Mi sa Srbima moramo raditi gospodarske veze. Isto vrijedi i za BiH. Što su NATO i EU nego mjesta gdje se kreće novac. Mi možemo skupa biti korumpirani, vjerujem da bi se vodstva tih zemalja uklopila u naš koruptivni plan.

KOLAKUŠIĆ: O Hrvatskoj ne ovisi hoće li Srbija ući u EU. To je politika više razine, o tome nas sigurno nitko neće pitati. Njemačka je u minusu 115 milijardi u proračunu. Kada odluče da im je potrebno još resursa i građana, Srbija i BiH će ući u EU.

KOVAČ: Blokada je malo jaka riječ. Ja sam uvijek za dijalog. Smatram da se pitanje nestalih mora riješiti, ali moramo zatvoriti prošlost i gledati u budućnost. Suradnja sa Srbijom pokazatelj nam je da imamo dvosmjerni odnos, i iz Hrvatske u Srbiju i iz Srbije u Hrvatsku te da je on nužan za stvaranje kapitala obiju zemalja.

MILANOVIĆ: Pitanje je vrlo pojednostavljeno, ali odgovor je ne! Imam ogromno iskustvo u vanjskoj politici i pitanje je imamo li interes od njihovog ulaska. Mi imamo najjaču robnu razmjenu s takozvanim 'regionom', a to je nastalo u 30 godina HDZ-a. Nazivanjem svih 'regionom' je vrijeđanje. Jedno je beogradska čaršija i Vučić, a jedno su građani tih zemalja.

OREŠKOVIĆ: Gospodine Kolakušiću, itekako će se Hrvatsku pitati hoće li Srbija ući u EU, kao što će se pitati svaku članicu.

PEOVIĆ: Blokiranje puta Srbije prema EU je jedna sitna 'buržoarska' politika. To je politika koja nije ni korisna ni dobra. Mi moramo biti koncentrirani na periferiju i zajedno raditi na tome.

PERNAR: Nemam mržnje prema Srbima i Srbiji, našem bratskom narodu. Bili smo uvučeni više puta u sukob sa Srbima, a sad smo opet marionete uvučene u sukob u Afganistanu. Iz ljubavi prema Srbima ne želim da Srbija uđe u EU jer će to dovesti do njihovog ekonomskog uništenja.

ŠKORO: Razaranje Vukovara, Škabrnje, sve žrtve Domovinskog rata, to nisu počinile marionete, znamo tko je to počinio. Ne samo da moramo riješiti pitanje nestalih, moramo riješiti pitanje kulturnog arhiva i blaga koje se nalazi u Srbiji. Neću sigurno dići ruku ulasku Srbije u EU dok ne riješi ova pitanja.

ĐAPIĆ: Srpska politika je prema hrvatskoj nepromijenjena od rata. Oni koji su nekad bili četnički vojvode, sad su na vlasti. Izbjegavanje odgovornosti za agresiju na Hrvatsku, petokolonaštvo... Ne smijemo zaboraviti te zločine. Sve to dovodi do toga da možda nećemo spriječiti ulazak Srbije u EU, ali možemo se referendumom izjasniti kao narod.

BABIĆ: Nekad smo imali Jugoslaviju, sada imamo 'Euroslaviju'. Danas je milijun ljudi gladno u našoj državi, to su stvari o kojima trebamo raspravljati i razmišljati, kako zadržati narod u našoj državi. Ovo je kolo koje se vrti s nama ili bez nas. Imamo puno važnijih tema od toga hoće li ili neće Srbija ući u EU.

GRABAR-KITAROVIĆ: Želim pozdraviti što je rekao gospodin Babić. Kad je riječ o članstvu Srbije u EU, Hrvatska će inzistirati na ispunjenju svih kriterija. I mi smo morali ispuniti sve. Srbija se mora suočiti sa svojom prošlošću, moraju proći katarzu onog što su učinili. Riječ 'region' su izmislili bivši predsjednici, ja sam za srednju Europu.

REPLIKE

PEOVIĆ: Moramo 'demaskirati' što se dešava. Veliki rodoljubi i suverenisti Škoro i Grabar-Kitarović imaju 'svoje ljude'. Tko su ljudi koji stoje iza tih 'njihovih ljudi', to su Bandić i Mamić.

KOLAKUŠIĆ: Priča se o ispunjavanju uvjeta za EU ili Schengen. To su političke odluke. Navodno smo zadovoljili uvjete o pravosuđu da uđemo u EU, a imamo najgore pravosuđe u Europskoj uniji.

ŠKORO: Žalosno je da u poraću nismo napravili više na pronalasku nestalih, ništa nije napravljeno po tom pitanju ni u mandatu Kolinde Grabar-Kitarović.

OREŠKOVIĆ: Kolakušić ne razumije jedan dio. Pristupanje europskim integracijama je dobar vjetar u leđa da bude poticaj za Hrvatsku.

ĐAPIĆ: Svima mora biti jasno da nitko za ovim stolom ne huška prema Srbiji. Međutim, meni je jasno da Srbija nikad neće pristati predati podatke o nestalima jer bi to značilo priznavanje zločina i agresije prema Hrvatskoj.

Vanjska politika i politika prema BiH

KOLAKUŠIĆ: Prema svim susjedima moramo voditi prvenstveno dobru gospodarsku politiku. Moramo poboljšati uvoz i izvoz sa susjednim zemljama. Naš proizvod ne možemo plasirati tako dobro recimo u Norveškoj kao u BiH, građani su naviknuti na te okuse.

KOVAČ: Totalni poraz vanjske politike. Od strane EU fizički smo okruženi bodljikavom žicom. Borit ću se da postanemo vrata Europe. Moramo osnažiti pogranična područja. Upravo je iz tih područja najviše naših ljudi otišlo. Moramo se koristiti svim financijskim sredstvima da zadržimo te ljude shodno lošim ekonomskim politikama koje je vodila aktualna vlada.

MILANOVIĆ: Prethodno pitanje je bilo kompleksno, ali u minuti odgovoriti na pitanje o BiH je uvreda prema toj zemlji. Kad je gorjelo, išao sam u Mostar... Svesti zemlju na minutu, toga nije dostojna ni jedna država. Tamo vlada kompleksan odnos, ali tamo žive naši ljudi. Znaju da ću biti za njih, ali nikad nisam išao tamo po novac.

OREŠKOVIĆ: Slažem se s Milanovićem, odnos prema BiH najviše se vidi po tome što je i nas i njih sve manje svakim danom. Sredstva smo davali bespovratno, neka se objavi na što se troši proračunski novac, zbog čega se kupuju glasovi.

PEOVIĆ: Politika prema BiH jasno pokazuje kakve se nacionalističke i huškaške politike provode prema samom narodu. Riječ je o ljudima koji zastupaju tajkune za njihove interese. Narod se tamo sjeća Jugoslavije uz svu deficitarnost koja je tada bila, ali tada nije bilo takvih politika. Ako govorimo o BiH, moramo govoriti o suživotu i zajedništvu te staviti fokus na te ljude.

PERNAR: Odnos prema BiH može se najbolje vidjeti gašenjem mostarskog Aluminija i prolaskom Dragana Čovića, kada su okupljeni govorili 'HDZ, lopovi'. Nažalost, HDZ-ova politika ugasila je Aluminij, a profitirao je netko treći, Srbi. BiH je potreban HDZ-u samo kad su izbori, a čim završe, Hrvati u BiH bivaju zaboravljeni. Vidite Bosansku Posavinu. 

ŠKORO: BiH je država hrvatskog naroda i naš vitalni strateški interes. Status hrvatskog naroda je važan za mir i stabilnost u toj zemlji. Hrvati sada trenutno nisu suvereni jer nemaju vlast. Komšića nije izabrao hrvatski narod. To treba promijeniti i prema Hrvatima se ne odnositi tutorski nego partnerski.

BABIĆ: Mi bismo trebali voditi brigu o našim ljudima u BiH. Hoćemo li to raditi kao što smo radili zadnjih 30-ak godina ili ćemo tražiti nekakve istinske promjene?

ĐAPIĆ: Predsjednik mora brinuti o suverenitetu Hrvata u Hrvatskoj i BiH. Međutim, Hrvati u BiH nemaju svoje mjesto u vladi. Hrvati tamo žive u promilima, a to se može samo riješiti formiranjem hrvatske republike u BiH. Ako Hrvati nestanu iz BiH, to je problem za Hrvatsku i ostale susjedne zemlje.

GRABAR-KITAROVIĆ: Ispravila bih gospodina Babića, Hrvati su konstitutivni narod, a ne dijaspora u BiH. Beskompromisno se borimo za jednaka prava hrvatskih građana u BiH, koja je i naša strateška dimenzija jer dijelimo dugačku granicu s njima. Hrvatska nije nikakva prva postaja Balkana nego srednja Europa kamo sam je odvela s ‘Tri mora’.

JURIČAN: Grabar-Kitarović ide simo i tamo. Šalje Mamića u BiH na službeni put. Takvi ljudi su naša gospodarska diplomacija. Treba osnovati novi entitet koji će biti 'duty free zona'. Tamo ću poslati svog savjetnika Milana Bandića koji će sve riješiti. Moramo se pripremiti i na migrante iz zapadne Europe koji će doći u tu 'duty free zonu'.

REPLIKE

BABIĆ: Svi znamo koja tri naroda žive u BiH i kako se ta i ova država stvarala. Možete ovdje plesati užička kola, ali nećete priznati kako se ova država osnovala, a to nema veze s HDZ-om.

KOVAČ: Vaša vanjska politika nam je poznata od vašeg trošenja novaca po Americi. Imate bilježnicu ispred sebe, a predsjednica ste. Molim vas da to maknete.

ĐAPIĆ: Želim naglasiti dramatično stanje Hrvata u BiH. Svi smo mi zajedno, jedan narod. Ponos je ogroman. Hrvati u BiH ne mogu biti marioneta za upravljanje.

GRABAR-KITAROVIĆ: Svi oni koji nazivaju Hrvate u BiH glasačkom mašinerijom ih zapravo vrijeđaju. Hrvati u BiH znaju tko se uvijek brinuo za njih i borio za njihova prava.

OREŠKOVIĆ: Naše građane vrijeđa što se s temama vezanima uz Bosnu stalno manipulira kada se želi doći na vlast. Grabar-Kitarović, vi ne poštujete institucije, ne polažete račun o svom radu i ne dajete odgovore na važna pitanja.

MILANOVIĆ: Imao sam čast govoriti na ulasku Hrvatske u EU, bio sam po sastancima, gost u rezidencijama lidera, mislio sam da smo tada ušli u EU, ali sada saznajem da je predsjednica uvela Hrvatsku u srednju Europu. Tri mora završavaju na Crnom moru, dakle na Balkanu, to nije srednja Europa. 

Postavljanje ćirilićnih ploča

KOVAČ: Dr. Franjo Tuđman je na izlasku iz vlaka mira rekao da Hrvati kao pobjednički narod ne mogu graditi budućnost na klicama mržnje. Bio sam dijete rata i brojao sam granate, a sad sam otac dvoje djece i želim da se priča o našoj budućnosti. Bit ću legalist i poštivat ću Ustav.

MILANOVIĆ: S obzirom da sam bio premijer u to vrijeme, ovo je pitanje vladavine prava. Možda nisam bio taktičan, no opet bih se ponio na isti način. I na grobljima imate sve, latinicu, ćirilicu, I to nikome ne smeta, svi mirno leže. To smeta samo trgovcima mržnjom. Oni koji su prvi put bili u koloni sjećanja u Vukovaru 2014., to mogu razumjeti.

OREŠKOVIĆ: Da, zato što proizlazi iz Ustava i naših zakona te odluka samog Gradskog vijeća u Vukovaru. To će i mlađe generacije uočiti i shvatiti da moraju uvažavati i poštivati druge. Političare treba uputiti da Vukovar propada jer se nismo bavili s onime što su nam ljudi iz Vukovara već godinama ukazivali da je problem.

PEOVIĆ: Svaki put kad Škoro, Đapić ili Grabar-Kitarović pričaju da ne smijemo imati ćirilicu u školama, iza toga stoji neki interes. Milanović priča da nije 'taktički igrao', a govore mu da mu je majka 'srpska lekarka' pa možda nije njemu mjesto da govori. Priča o nacionalizmu je ekspozitura tajkunskih elita. To netko treba reći.

PERNAR: Mislio sam da ćete postaviti pitanje kad će HDZ vratiti 24 milijuna kuna od FIMI medije. Ne pitate Kolindu zašto je pomilovala Dejana Sulića koji je izvlačio novac iz Croatia Busa. Ne, vi postavljate pitanja o ćirilici. Sva bitna pitanja HRT ne postavlja.

ŠKORO: Moram priznati da već dugo nisam vidio toliko neutemeljenog govora mržnje. Hrvatske je tolerantna zemlja s nacionalnim manjinama. Vukovar je poseban grad gdje su bili strašni zločini. Rođen sam u Osijeku i imam puno prijatelja u Vukovaru. Kada mi moj prijatelj Peđa Mišić, bivši hrvatski vojnik srpske nacionalnosti kaže da tamo trebaju biti ploče, ja ću ga podići na svoja ramena i neka se postave - do tada - NE.

BABIĆ: Netko je spominjao Vlak mira. Bio sam u njemu i bio sam ponosan. Mi koji smo u tom trenutku proživljavali... Svi znamo kako je doći u Vukovar. Kad doživiš trenutak dolaska na željezničku stanicu. Bio sam svake godine u Vukovaru. Netko tko je prošao to vrijeme ne može ni zamišljati ćirilicu u Vukovaru.

ĐAPIĆ: Ćirilica u Vukovaru je djelovanje srpstva u Hrvatskoj, kao što je ovo što se dogodilo s plakatima SNV-a nedavno. To je protuustavno. Problem će se riješiti kada Hrvatska bude jedna izborna jedinica, kada nitko ne bude imao veća prava od Hrvata. Oni koji misle da Hrvati imaju amneziju oko onoga što se ovdje događalo, grdno se varaju.

GRABAR-KITAROVIĆ: Već godinama odlazim u Vukovar na bilo koji drugi dan, ne samo na Dan sjećanja. Tim ljudima najveće brige su životne. Posao, stambeno rješenje, a naravno tu su i ratne rane koje su preživjeli. Pravda nije zadovoljena. Zašto forsiramo ćirilicu prije nego pokažemo pravdu? Neka se to prvo riješi pa ćemo onda razgovarati o ćirilici.

JURIČAN: Kad je riječ o ćirilici u Vukovaru, zakone primjenjujemo parcijalno. Ipak, ja sam kriminalac i prodana duša pa ću o tom pitanju odlučiti kad vidim tko mi ponudi više.

KOLAKUŠIĆ: Postavlja se pitanje želimo li biti država vladavine prava ili ne. Ako postoji zakon koji je donesen, treba ga poštovati. To nije uopće u ovlastima predsjednika države, zato ne znam čemu ovo pitanje.

REPLIKE

PEOVIĆ PORUČILA ŠKORI: U nekoliko navrata odbijate odgovoriti na moje pitanje i pravite se blesavi. Vi govorite o govoru mržnje. Vi biste pomilovali čovjeka koji je zločinac i odgovoran za ubojstvo 43 ljudi (Tomislava Merčepa)! Nemojte se radije kandidirati za predsjednika.

KOVAČ: Povijesno su Vukovar i Knin bili korišteni za širenje mržnje od HDZ-a. Gotovac je rekao da ćirilicom možemo napisati i govor mržnje i govor ljubavi. Na građanima je da odluče koji govor žele.

MILANOVIĆ: Vrlo važno, rekao sam da sam možda malo prenaglio ako sam nekome nekad uputio neku grubu riječ, mogu se ispričati. HDZ , stranka Kolinde i Škore, kupovali su glasove u Vukovaru.

ĐAPIĆ: Brojni zakoni koje je Hrvatska donijela došli su do momenta kada se stvari moraju radikalno promijeniti. Promijenimo izborni zakon pa ćemo onda raspravljati ćirilici.

BABIĆ: Imam pitanje za Milanovića i Grabar-Kitarović. Zašto se nije provela revizija privatizacije i pretvorbe, a Račan je na tome dobio izbore. Koliko bi časti ostalo državi da se to napravilo. Međutim, o tome se danas više ne priča.

GRABAR-KITAROVIĆ: Naravno, provedba nije u ustavnim ovlastima predsjednika. Začuđena sam ignorancijom nekih ovdje jer kao predsjednik ne možete pripadati stranci, iznenađuje me i hipokrizija ovdje.

ŠKORO: Meni je neugodno što sam ovdje na ovakvoj razini diskusije. Znam da Grabar-Kitarović nije član HDZ-a, ali bila je na proslavi u Osijeku. Što se tiče gospodina Merčepa, čisto iz humanih razloga, čovjek ima zdravstvenih problema i kao predsjednik pomilovao bih ga. Ne znam tko bi s time imao problema.

OREŠKOVIĆ: Predsjednice, kad kažete da su neki kandidati koristili kampanju za samopromidžbu. Kamo sreće da ste vi to mogli. Vi ste javnu funkciju koristili da pogodujete HDZ-u, a ne u interesu hrvatskih građana. Pa vi ste uzrok svih podjela u društvu.

Pravo na pobačaj i institut priziva savjesti

MILANOVIĆ: To je pravo na izbor, uređeno '77. godine u komunističkom mraku, kad se rađalo najviše Hrvata i Srba. Prije svega je to izbor žene.

OREŠKOVIĆ: Mislim da treba štititi i promicati život i pravo žene na odabir. Ne trebamo se vraćati unatrag, već poštivati civilizacijske standarde.

PEOVIĆ: Odbijanje pobačaja je odbijanje zdravstvene zaštite i pogoduje korporacijama. Da je ostao u Ustavu taj članak, danas bi imali puno manje problema.

PERNAR: Zanimljivo mi je kako brinete za pitanje nerođene djece, a istovremeno za smrt vojnika Josipa Briškog u Afganistanu ne brinete. Bio sam na sprovodu u Sesvetama. Kolinda je mogla spriječiti njegovu smrt, neslanjem vojske u Afganistan, a nisam je vidio na sprovodu.

ŠKORO: Ja sam za zaštitu života od začetka do smrti. Protiv pobačaja sam.

BABIĆ: Po mom programu svaka majka će mjesečno dobiti 400 kuna. Ako majka rodi, to dijete postaje čovjek. Taj čovjek će puniti državni proračun pa njegova majka zaslužuje bar 400 kuna mjesečno.

ĐAPIĆ: U mom programu zalažem se za ugradnju kršćanstva u Ustav i svega što ide s tim. Ja se zalažem za zaštitu života, tu za mene nema nikakve zadrške. Oni koji govore o izboru, govore o pravu na smrt.

GRABAR-KITAROVIĆ: Život počinje od začeča. Nisam za zabranu pobačaja jer to ne bi riješilo stvari. To bi izazvalo još više zdravstvenih problema. Ja sam za edukaciju mladih, za olakšavanje posvajanja i brojne druge mjere koje će smanjiti broj pobačaja u Hrvatskoj.

JURIČAN: Nemam što za reći. Uvijek sam na strani žene.

KOLAKUŠIĆ: Ova pitanja nemaju nikakve veze s ulogom predsjednika Hrvatske, ovo je samo pitanje mišljenja.

KOVAČ: Pravo je svih žena na izbor. Pravo je i svim liječnicima na priziv savjesti. Država mora svima omogućiti da ima zdravstvenu uslugu unutar javnih ustanova.

REPLIKE

ĐAPIĆ KOLAKUŠIĆU: Svjetonazorska pitanja, hrvatski narod mora znati kakvog čovjeka bira i što on misli o ovim pitanjima. Moraju znati u kojem smjeru će predsjednik usmjeravati javnost kada se postave ta pitanja.

JURIČAN: Moji birači znaju da ja uvijek nudim duplo.

Vjeronauk u školama

OREŠKOVIĆ: Više puta sam istaknula da sam vjernik, ali to za javnost nije toliko bitno. Ako je Crkva odvojena od države, ne razumijem zašto imamo ovaj model. Moja djeca ne idu u vjeronauk jer ga mogu učiti u vjerskim objektima. 

PEOVIĆ: Vjeronauku nije mjesto u školi, Vatikanske ugovore treba raskinuti. Ne možemo niti locirati koliko novaca se izdvaja za Crkvu.

PERNAR: Osobno ne vidim problem da vjeronauk bude u školama, ali na teret vjerskih zajednica. Neka pravoslavna crkva, islamska zajednica i ostale budu također uvedene u to. Neka to bude prvi ili zadnji sat da ostala djeca koja ne idu, ne moraju to 'trpiti'.

ŠKORO: Crkva je duboko ukorijenjena u hrvatskom biću. Mislim da je u Hrvatskoj oko 87 posto katolika te ne vidim problem da u školi djeca idu na vjeronauk. Išao sam i ja i mislim da tamo nisam ništa loše naučio.

BABIĆ: Protiv sam vjeronauka, obavio sam sve sakramente u crkvi. Moja djeca ništa nisu naučila na vjeronauku, naučili smo ih od kuće.

ĐAPIĆ: Kršćanstvo je temeljni identitet hrvatskog naroda i stoga je vjeronauk u našim školama dobrodošao. Kršćanstvo je toliko široko i fleksibilno da se obrani od agresivnog sekularizma koji udara na Katoličku crkvu i kršćanstvo.

GRABAR-KITAROVIĆ: Ne vidim što je problem. Vjeronauk je izborni predmet. U Hrvatskoj možete slušati vjeronauk po vjerskom izboru, a Biblija je i izvor književnosti te kulture.

JURIČAN: Ja sam za vjeronauk u kojem bi korupcija trebala ući u sve ustanove, apsolutno sam za.

KOLAKUŠIĆ: Kao predsjednik RH omogućit ću građanima da predlažu izmjenu bilo kojeg dijela zakona koji budu sporni.

KOVAČ: Jesam za vjeronauk u školama, ali puno bitnija je meritokracija. Krstičević je stavio Crkvu u funkciju politike, a naš Ustav kaže da su sve vjerske zajednice u hrvatskoj odvojene od države.

MILANOVIĆ: Vjeronauk može, ali isključivo kao izborna nastava. Informatiku djeca uče u popodnevnim satima, a vjeronauk je 3. sat. Vatikanski ugovori su puno veći problem, odn hrvatskog naroda se Crkvi daje imovina.

REPLIKE

PEOVIĆ: Podsjećam Zorana Milanovića da je njegova vlada mogla riješiti Vatikanske ugovore. Obećavao je da će se ta pitanja riješiti, ali nisu. Slušali smo o tome kako SDP cijeni kršćanske vrijednosti i na tome je sve stalo.

ŠKORO: Potrošit ću repliku samo jer je Milanović iskoristio riječ ’predana’ imovina. Da, oteta imovina crkvi, kao što je oteto bilo i hrvatskom narodu.

PERNAR: Htio bih reći da oni koji podržavaju financiranje vjerskih zajednica iz proračuna jer tako kaže Biblija su u zabludi. Sveto pismo kaže da trebaju biti financirane od strane vjernika.

OREŠKOVIĆ: Državu je oteo HDZ. Nema vrijednosti uopće.

Gay pride ili Hod za život?

PEOVIĆ: Naravno da bih sudjelovala na Gay Prideu. Kršenje ljudskih prava na takvo iskazivanje slobode je jako popularno u ovoj zemlji. Sve je to plod podjela koje stvaraju tajkunske elite.

PERNAR: Gay prideovi, kao i hodovi za život su ideološke stvari koje se bacaju pred narod. Stvar je u novcu.

ŠKORO: Smatram da je seksualna orijentacija privatna čovjekova stvar i o tome se ne treba javno raspravljati. Ako me pozovu da budem u Hodu za život, ja ću se rado odazvati.

ĐAPIĆ: Smatram da su homoseksualci istospolnom zajednicom dosegli jednaku razinu pravu kao i ostali građani. Ono što mene smeta je da se radi afirmacija te devijacije i na prideu ne bih sudjelovao.

GRABAR-KITAROVIĆ: Ne znam zašto se suprotstavljaju te dvije manifestacije. Kao predsjednica sudjelujem samo u koloni sjećanja. Vodim računa da ne povrijedim ničije osjećaje kao predsjednica države.

JURIČAN: Tko sam ja da nekome nešto branim. Mene je lako korumpirati.

KOLAKUŠIĆ: Zakon o javnim okupljanjima daje svima jednako pravo da iskažu svoje stavove. Predsjednik mora biti ideološki potpuno neutralan. Smiješno je da predsjednik nije formalno član stranke, a kampanju mu financira bivša stranka.

KOVAČ: Moram istaknuti paradoks da imamo preko 50.000 udruga. Mi smo cijelo građansko društvo ispolitizirali, ne bih sudjelovao u nikakvim akcijama jer su ispolitizirane. Treba maknuti politiku iz građanskog društva.

MILANOVIĆ: Ja sam ideološko biće i imam neke vrijednosti. Njemački biskupi su prije nekoliko dana donijeli zaključak da je homoseksualnost prirodna reakcija i da nije bolest. Što više reći?

OREŠKOVIĆ: Vi gospođo Grabar-Kitarović ste bili sve samo ne predsjednica svih građana. Bila sam na Gay Prideu, ali bila bih i na Hodu za život jer se slažem s nekim stavovima, ali ne sviđa mi se politička povezanost vođa tog pokreta.

Franjo Tuđman i Tito

PERNAR: Franjo Tuđman je osoba koja je stvorila državu, međutim kasnije ju je upropastio s kompanjonima iz HDZ-a.

ŠKORO: Tuđman je čovjek koji će ostati zapisan velikim slovima u povijesti hrvatskog naroda. Čovjek s vizijom, vođa. Svi oko njega su bili poslovođe. Napravio je infrastrukturalne poteze koji mnogi drugi nisu mogli razumjeti. Ostao bez vremena za Tita (op.a.)

BABIĆ: Ja sam Zagorac. S jedne strane mi je Tito, a s druge Tuđman. Ja sam čovjek centra. Od Tita sam učio puno, a za Tuđmana mogu reći da je doživio ono što je sanjao.

ĐAPIĆ: Imao sam čast surađivati s Tuđmanom, to je osoba par excellence. O Titu, to je osoba koja je odgovorna za zločine nad hrvatskim narodom, po mom poimanju apsolutno negativna osoba.

GRABAR-KITAROVIĆ: Tuđman je prvi hrvatski predsjednik koji je u rangu sa Starčevićem. Uspostavila sam i velered po njegovom imenu. Tito je imao pozitivnu ulogu u antifašizmu, ali kasnije je imao drugačiju ulogu u jednom totalitarnom režimu.

KOVAČ: Naš temeljni problem je što se ne bavimo budućnošću nego prošlošću.

KOLAKUŠIĆ: I Tito i Tuđman su pobijedili u ratu. U miru su imali dobre stvari, ali loše.

JURIČAN: Ja sam jedini od prisutnih bio na Pantovčaku, uz aktualnu predsjednicu. Bista Tuđmana je oštećena pa toliko o brizi HDZ-a o Tuđmanu. Što se mene tiče, tamo fali bista Milana Bandića.

MILANOVIĆ: Moji stavovi su jasni. Imali smo četiri velikana... Radić, Broz, Tuđman i četvrti će vas iznenaditi. Krleža. Svi su rođeni na relativno malom prostoru.

PEOVIĆ: Tuđman je bio čovjek koji je kršio ljudska prava i čovjek koji je odgovoran za istočni grijeh i privatizaciju. Svi se mogu sakriti pred Titom. 

OREŠKOVIĆ: Trebali bismo se okrenuti budućnosti.

REPLIKE

ŠKORO: Bez obzira što je Milanović stavio Tuđmana među velikane, podsjetio bih da je Milanović zaslužan za predstečajne nagodbe, lex Perković, iseljavanje građana... Drago mi je da podržava Tuđmana, ali mogao je nešto naučiti.

MILANOVIĆ: Perković je bio HDZ-ovac, zahvaljujući HDZ-u umjesto da mu se sudilo u Hrvatskoj, sudilo mu se u stranoj zemlji. To je ravno izdaji, zamislite da se to dogodi u Izraelu. 

PERNAR: Tito je imao fenomenalnu vanjsku politiku. Nije htio služiti ni Istok ni Zapad. Svi su mu jeli iz ruke. Da je Tito živ, Josip Briški ne bi poginuo.

Za dom spremni

ŠKORO: Nekoliko sam puta rekao, ZDS je pozdrav iz vremena NDH, međutim je i insignija koja je bila na rukavima uniformi HOS-a, koja je priznata kao regularna jedinica HV-a.

BABIĆ: Prije 29 godina bilo je zabranjeno pjevati 'Ustani bane'. Kada je dozvoljena da se mogla pjevati više nitko nije pjevao. Apsurdno je išta više o tome govoriti.

GRABAR-KITAROVIĆ: Trebamo prestati raspravljati o takvim pitanjima, naravno bio je ustaški pozdrav, ali je značio nešto sasvim drugo na uniformama HOS-a. Legalan je na insignijama.

JURIČAN: Ja bih se založio - za korupciju spremni.

KOVAČ: Ja ću se zalagati protiv toga. Vrijeme je da se okrenemo budućnosti.

ĐAPIĆ: Načelnik sam HOS-a i ZDS je bio pozdrav kojim sam pozdravljao i kojim i danas pozdravljam. To je nešto što je za veći dio hrvatskog naroda svetinja. Je li zbilja tako pokazat će ovi izbori.

KOLAKUŠIĆ: Odbijam sudjelovati i odgovarati na ovakva pitanja.

MILANOVIĆ: Istina je isto tako da oni koji su vikali to su kažnjeni, tako Austrija na to reagira. Ustavni sud je rekao da je to poziv na mržnju i to sam rekao prije tri godine na sučeljavanju s Plenkovićem. I nikome ništa. 

OREŠKOVIĆ: Počela sam debatu s riječima da mi gubimo Hrvatsku. Zašto su naši ginuli u ratu? Sigurno ne zbog ovih jalovih debata. Moramo postati društvo vladavine prava.

PEOVIĆ: ZDS je ekvivalent pozdravu Heil Hitler. HOS se pozivao na Pavelića i NDH i treba otvoreno reći da je to bitno samo onima koji ne žele ideju ravnopravnog društva.

PERNAR: Naši građani se deložiraju iz domova dok mi raspravljamo o Za dom spremni. O pitanju iseljavanja našeg naroda, niti jedno pitanje. Čemu farsa i gluma. Zašto ne postavljate prava pitanja? To je moje pitanje voditeljima.

REPLIKE

GRABAR-KITAROVIĆ: Nismo razgovarali o programu nego o ideološkim pitanjima na ovoj raspravi i zbog toga mi je žao. Nisam pristala na sučeljavanje sa samo dva kandidata jer ne želim nikoga podcjenjivati u ovoj prostoriji, a što se tiče gospodina Škore, gospodin Merčep nije tražio pomilovanje.

KOVAČ: Bavit ću se budućnošću i prošlošću, napravit ću odbor za one građane koji su otišli. Hrvatska kakvu danas imamo je nasljeđe mojih protukandidiata

OREŠKOVIĆ: Gđo predsjednice, ja sam izgradila jednu instituciju iz temelja i koja je sad okrenuta na koruptivne radnje vaše stranke. Kamo sreće da ste vi koristili svojih pet godina da napravite pozitivne pomake u društvu. Vaše nasljeđe će biti da ste osramotili vašu funkciju.

ŠKORO: Predsjednica u svom mandatu nije baš toliko iskazivala brigu za mišljenje naroda, sjetimo se samo Istanbulske konvencije.

OSTATAK REPLIKA

MILANOVIĆ: Najbolja demografska mjera je poštena vlast. Kad ljudi znaju da je vlast poštena, razmislit će prije nego što odu. U Hrvatskoj je uvijek živjelo malo ljudi, ali trebamo poštenu vlast.

BABIĆ: Ja bih svojim biračima rekao da je to to, to je naša stvarnost, mi dva i pol sata raspravljamo o svemu i svačemu, a ni u jednom trenutku se nismo sjetili problema naroda. Skupimo se svi, ujedinimo i lijeve i desne Hrvate, ono što će našim unucima dati svijetlu budućnost.

JURIČAN: Gospođa Grabar-Kitarović dobiva informacije o organiziranom kriminalu. Bandiću, gospodinu kome on pjeva, sudi se. Ja želim samo poručiti, smijali su se Ivici Todoriću, evo kako je on završio.

Završna obraćanja

BABIĆ: Dragi moj hrvatski narode, nudim projekt koji jamči stabilnu i zdravu Hrvatsku. Idemo u korjenitu promjenu koja počinje ovim izborima.

ĐAPIĆ: Cijeli život sam se borio na istim pozicijama kao i danas, nisam nikad ni milimetar odstupio od vrijednosti. Uključio sam se u Domovinski rat, bio sam za dom spreman, ostvarili smo državu koju moramo čuvati, i vrijednosti koje su nam to omogućile, a danas su ugrožene. Branit ću ono što smo teško stvorili, neki i to smatraju nevrijednim, ja to smatram najvrijednijim.

GRABAR-KITAROVIĆ: Pozivam vas dragi građani da izađete 22. prosinca izađete na izbore. Hrvatska zna i mora bolje. Sve što sam čula večeras je popis lijepih želja. Rijetko tko ima program. Nudim vam rad i marljivost, rast umjesto nazadovanja. Srdačnost i daljnje kretanje među vama, a ne bahatost. Nikada više mi ili oni, Hrvatska za sve, jednakih mogućnosti.

JURIČAN: Hrvatskoj nudim korupciju, koruptivni red i rast. Jedini nudim i osmi padež 'kome, koliko'. I pozivam mrtve da glasaju za mene.

KOLAKUŠIĆ: Demokracija počinje na vašem pravu i odlučnosti tko će odlučivati. Vidio sam da su građani neinformirani. Pozivam vas da se informirate tko je što radio proteklih godina i da date informirani glas.

KOVAČ: Hrvatska je rezultat vladavine Zorana Milanovića kao premijera i Grabar-Kitarović kao predsjednice. Izgubili smo 300 tisuća hrvatskih građana, prijatelja, obitelji i dio sebe. 22. prosinca imate priliku da vratimo te ljude. Sudbina cijele Hrvatske je upravo u vašim rukama. Konačno imate izbor.

MILANOVIĆ: Kao vaš predsjednik vratit ću elementarnu pristojnost i dignitet toj funkciji. Kao političar sam griješio, ali donio sam zakon o švicarcima, ukidao povlaštene mirovine...Predsjednik mora biti distanciran i ne smije odlučivati o novcu. Upravo svojim znanjem sam radio za svoju zemlju. Od vas tražim glas i mali komad vjere.

OREŠKOVIĆ: Kandidati koji vode u ovim anketama su kandidati koruptivne Hrvatske koji nisu u stanju ponuditi konkretna rješenja. Ovo je prilika građanima da odrede smjer. Molim vas, proslijedite program Kolindi. U ovom izbornom procesu pokradeni su demokratski standardi, ali još uvijek nisu izbori. Glasajte za čovjeka.

PEOVIĆ: Uključila sam se u izbore kao kandidatkinja ljevice, čega se ne sramim. Ovdje nešto treba reći o radnicima; o radnicima Kraša, Uljanika, Đure Đakovića... Na ovim izborima treba ponoviti da se o radnicima govori samo prigodno kao što to radi Kolinda Grabar-Kitarović. Potrebne su korjenite probleme. Sistemska promjena prema demokratskom socijalizmu 21. stoljeća! Ove prazne priče koje mi vodimo večeras nemaju previše smisla.

PERNAR: Želim reći da postoji razlog zašto su sve države u dugu, a nisu dužne jedna drugom. Privatni entiteti kamatare države, a otplata kamate ne postoji. Cilj je likvidacija imovine građana i države u korist banaka. Jedini sam kandidat koji se bori protiv njih, kao što se borio i Ivan Vilibor Sinčić. Za razliku od njega, ja neću izdati svoje stavove te vas pozivam da meni date glas.

ŠKORO: Kao odgovoran čovjek imao sam tremu od sučeljavanja, ali sada vidim da nije žali Bože vremena. Jer se pokazalo koliko je sve ovo jalovo. Ja se borim protiv ovog sustava, nudim korjenite promjene, veće ovlasti predsjednika države. Meni sve miriše na neku krađu, no oni ne mogu toliko ukrasti. Imam primjer ustava RH, kojega ćemo promijeniti 22. prosinca.

 

Glasova: 81926

Glasovanje je završeno

Nedjeljko Babić

0%

Anto Đapić

0%

Kolinda Grabar-Kitarović

45%

Dario Juričan

4%

Mislav Kolakušić

4%

Dejan Kovač

0%

Zoran Milanović

5%

Dalija Orešković

1%

Katarina Peović

1%

Ivan Pernar

1%

Miroslav Škoro

38%

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.