NAKON DVA KOLA IMAMO JEDAN BOD

Kakva drama u Hamburgu: Hrvatska je ispustila pobjedu protiv Albanije u zadnjoj minuti nadoknade

jg/mm

-U utakmici 2. kola B skupine EURA u Hamburgu su nogometaši Hrvatske i Albanije odigrali 2:2 (0:1).

19.06.2024. u 16:57

Za razliku od Olimpijskog stadiona u Berlinu na kojem su hrvatski navijači bili u većini, ogled na Volksparkstadionu pratio je podjednaki broj hrvatskih i albanskih navijača.

Šokantan rasplet na travnjaku berlinskog stadiona utišao je hrvatske navijače, međutim u Hamburgu su ponovo bili u "formi". Ovoga puta imali su i dostojnog suparnika.

Na stadionu je bilo 48.000 gledatelja, snage su bile podjednake. Albanskim nogometašima je ovo tek drugi nastup na nekom velikom natjecanju nakon EP-a u Francuskoj 2016. i na svakoj utakmici ih prati "vojska navijača". Posebno u Hamburg gdje se nalazi jedna od najvećih albanskih zajednica u Njemačkoj.

Veliki transparent s porukom 'Let the magic begin'

Hrvatski navijači su prije susreta razvili veliki transparent s porukom "Let the magic begin", s druge strane albanske nogometaše je dočekala poruka "Porijeklo, tradicija, identitet."

Nažalost, i ovoga put je krenulo loše, Albanija je povela već u 11. minuti golom Lacija izazvavši erupciju oduševljenja na albanskom sektoru. Za razliku od Berlina gdje sve bilo gotovo već nakon prvog poluvremena, hrvatski navijači su pokušali probuditi "Vatrene", ali do kraja poluvremena nije bilo promjena rezultata.

U nastavku susreta Hrvatska je pritisnula, tribine su se probudile i uspjela je izjednačiti u 74. minuti golom Andreja Kramarića, a kada je u 76. minuti Gjasula zatresao vlastitu mrežu za preokret na stadionu je nastalo ludilo. Nažalost, u posljednjim trenucima susreta Gjasula se iskupio za pogrešku izjednačivši za 2:2 nakon čega je počelo veliko albansko slavlje.

Vladina vrhuška na tribinama

Nažalost, i ovoga puta je bilo baklji i dimnih bombi na našem sektoru, zbog čega je službeni spiker nekoliko puta upozoravao hrvatske navijače. Utakmicu u Hamburgu je na poziv predsjednika UEFA-e Aleksandra Čeferina, pratio i predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Uz predsjednika Vlade utakmicu su pratili i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić i glasnogovornik Vlade Marko Milić.

Bila je to druga utakmica na Volksparkstadionu u Hamburgu, nakon što su u prvom kolu Nizozemci pobijedili Poljake sa 2:1. Nakon hrvatsko - albanskog dvoboja, na Volksparkstadionu će se igrati još tri utakmice. Ogled između Češke i Gruzije (22. lipnja), zatim susret između Češke i Turske (26. lipnja), te jedno četvrtfinale.

Tijek utakmice

90+4' - Kakav peh, Albanija je izjednačila u posljednjoj minuti susreta, strijelac je Mitej za veliki bod Albanije

90+2' - Opasni pokušaj Albanije, srećom bilo je i faula u napadu

► Ostaje nam još šest minuta igre, toliko je sudačke nadoknade francuskih arbitara

87' - Umrtvili smo susret, dodatno preuzeli posjed pa mirno čekamo kraj susreta, još tri minute i nadoknada

83' - Imamo utakmicu pod kontrolom, Sosa i Baturina ulaze, van će Perišić i Kramarić

80' - Igra se jedna posve drugačija utakmica, Hrvatska je zagospodarila terenom

77' - Gjasula je ipak autor zgoditka, pisat će se autogol. Hrvatska je kao Real Madrid, nema nas nigdje, i evo nam dva gola

75' - Sučić!!!!!!!!! 2:1, dvije prilike i dva gola za preokret!!!!

73' - Kramarić!!!! 1:1, opet smo u igri!

71' - Imamo preko 70 posto posjeda, ali ne pretvaramo to u konkretne prilike.  Poćeli smo preskakati igru

► Petković izlazi iz igre, Budimir ulazi u igru

66' - Albanci opet imaju otvoreni šut prema golu. Izbacili su nas jednim pasom i s dvojicom napravili dar-mar, Gvardiol uopće nije ispratio svog igrača

63' - Albanci opet pokušavaju brzo izaći iz niskog bloka i zaprijetiti kontrom. Livaković zaustavlja bez poteškoća

62' - Sve smo opasniji, njegujemo aktivan posjed, Albanci prijete iz kontre

58' - Previše se koncentriramo na sredinu terena. fali nam proboja po bočnim pozicijama, Juranović se čini  dobro raspoložen

56' - Puno bolja Hrvatska u nastavku, pletemo mrežu oko gola, ali nikako da pronađemo jedan pravi udarac vrijedan izjednačenja

53' - Kovačić nije imao baš sreće, dobro je opalio sa 16 metara ali odbijenu loptu u ruke hvata Strakosha

52' - Nešto bolji ulazak Hrvatske u drugi dio susreta. Napravili smo više u prvih pet minuta nego u cijelom prvom poluvremenu

50' - Napokon prva prava šansa za Hrvatsku! Imao je Sučić prostora za šut ali Strakosha je na mjestu

47' - Obrambena tranzicija nije na visini zadatka. Moramo biti puno bolji mislimo li izjednačiti i eventualno upisati sva tri boda

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.  Ulaze Sučić i Mario Pašalić a izlaze Majer i Brozović

► Poluvrijeme u Hamburgu. Dobro smo i prošli kako stojimo na terenu...

45+1' - Opet zicer Albanije za 0:2, sreća udarac glavom je bio slab

45' - Igrat će se minuta nadoknade, Dalić več priprema izmjene za drugi dio susreta

42' - Majer pokušao glavom nakon centaršuta, lopta ide pored gola.  Imamo četiri pokušaja i ravno nula udaraca u okvir gola

40' - Bliži se kraj prvog dijela, spasiti nas može samo individualna kvaliteta, Dalić mora pod hitno pronaći novo rješenje na poluvremenu

38' - Brozović jalovo pokušao prevariti albanski obrambeni blok prizemnom loptom, ništa od toga

35' - Luka Modrić ima 75 posto uspješnih dodavanja, Albanci su nam 'prerezali' distribuciju

33' - Nakon pola sata nogometa, Hrvatska je na 0 velikih prilika, ovo ne izgleda nimalo dobro

30' - Livaković brani 'zicer' Albancima, mogli smo gubiti 2:0 da nije bilo refleksne reakcije našeg vratara

28' - Nemamo odgovor na albansku požrtvovnost. Brozović je u ovom trenu najslabija karika. Umalo smo primili i drugi gol

25' - Centaršut Majera na Petkovića koji puca malo pored gola, ali je označeno i zaleđe

22' -  Albanija je kompaktna i disciplinirana, ne dopuštaju nam 'posljednji pas' koji će im probiti obranu

20' - Otvara se susret, Hrvatska je ubacila u višu brzinu, Albanci strpljivo čekaju svoju kontru

18' - Neuspješna kombinacija Vatrenih nakon prekida. Perišić će izvesti aut

15' - Opet opasni izlazak Albanaca. Hrvatska opasno živi u ovim trenucima

13' - Albanija je pronašla recept za Hrvatsku. Povučeni u obrani, brzi u kontranapadu.

11'- Albanija vodi nakon dobrog otvaranja Hrvatske. Primili smo gol glavom iz polušanse, krivac je Brozović a strijelac Laci

9'- Juranović se pokazuje kao sjajno rjeđenje na desnom beku, ima ga po cijelom terenu

7' - Hrvatska je uhvatila konce igre, sve je više naših igrača u posljednjoj trećini

5' - Pokušali smo kombinacijom stvoriti višak na desnoj strani, no ubačaj Juranovića nije bio opasan

3' - Albanija hrabro otvorila utakmicu, Hrvatsku čeka težak posao

2' - Hrvatska nastupa u svojim prepoznatljivim 'kockicama', dok su Albanci u crnim dresovima koji podsjećaju na naše gostujuće

1' - Utakmica je počela!

Izvedene su himne, utakmica počinje svakog trenutka

Sastavi

Kao što je i najavio, izbornik Zlatko Dalić se odlučio za neke promjene. Tako će Juranović, Perišić i Petković startati u prvih 11. Gvardiol se preselio na stopersku poziciju, a Perišić će biti lijevi bek.

HRVATSKA: Livaković – Juranović, Šutalo, Gvardiol, Perišić – Modrić, Brozović, Kovačić – Majer, Petković, Kramarić

ALBANIJA: Strakosha - Balliu, Ismajli, Djimsiti, Mitaj - Ramadani, Asllani - Asani, Bajrami, Hoxha - Broja

Najava utakmice

Utakmicu je na konferenciji za medije u utorak najavio Ivana Perišića. "Osjećam se super i jedva čekam da počne utakmica sutra, da ispravimo sve ono loše što je bilo u prvoj utakmici", kazao je Vatreni.

Hrvati svim srcem vjeruju u jednu stvar kod Vatrenih: Hoće li se njihova predviđanja i ostvariti?

"Albanija zavrjeđuje respekt, očekujemo teškog i motiviranog protivnika. Znamo da je nama glavni cilj pobijediti, pokušat ćemo biti bolje. Moramo biti efikasniji, bolji i u tom dijelu parirati protivniku", kazao je izbornik Dalić.