PROBLEM S POŠILJKOM

Capak otkrio da ga inspekcija u tvornici cjepiva ne čudi te poslao poruku svima koji čekaju drugu dozu

Autor

ig

Gost Dnevnika N1 televizije je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. Komentirao je popuštanje mjera, nezadovoljstvo ugostitelja koji time nisu obuhvaćeni, situaciju s epidemijom, zastoj s isporukom cjepiva…

28.01.2021. u 19:30
Ispiši članak

Rekao je da će sve osobe koje su primile prvu dozu cjepiva primiti i drugu.

“Svi koji su primili prvu dozu primit će i drugu s jednim malom zakašnjenjem jer smo dobili manju isporuku cjepiva zbog čega oko 7000 ljudi neće moći 21. dan dobiti cjepivo, ali će dobiti u tijeku sljedećeg tjedna. Bit će dovoljno 28 dana”, kazao je Capak.

Dodao je da ga inspekcija u tvornici AstraZenece ne čudi.

“Zbog ustezanja ugovorenih količina cjepiva EU je najavila da će poduzeti sve mjere u njenoj ingerenciji, a to uključuje i inspekciju u pogonima i kontrolu izvoza cjepiva na granicama EU prema trećim zemljama. Nimalo me ne čudi da je EU pokrenula te mehanizme”, rekao je Capak.

Što se tiče navoda da osobe starije od 65 godina ne bi trebale primiti cjepivo AstraZenece, Capak ističe da je potrebno pričekati barem još 24 sata da bi se saznali svi detalji, ali ne isključuje mogućnost pritiska.

“Ne bih nit u mogućnost isključio, ali o tome je već bilo špekulacija – hoće li cjepivo biti učinkovito za starije od 65 godina.”

Iako je ranije najavio da bi se oko milijun ljudi moglo procijepiti do kraja ožujka, Capak ističe da to možda neće biti moguće.

“S ovim količinama to je teško za vjerovati. Ne znamo koliko će biti isporučeno u trećem mjesecu jer sve farmaceutske tvrtke s kojima smo sklopili ugovor još uvijek nisu objavili količine koje će nam doći. Ali, mi smo spremni za cijepljenje i za potrošnju svih doza koje nam dođu. Za sada znamo samo u drugom mjesecu što će se dogoditi, ma da ni to nije sigurno jer se iz tjedna u tjedan informacije o količinama mijenjaju”, rekao je Capak.

Komentirao je i popuštanje mjera.

“Što se tiče popuštanja mjera, moramo imati u vidu situaciju da se nalazimo u okruženju zemalja koje pojačavaju mjere. Još uvijek traje zima, još uvijek su ljudi pretjerano u zatvorenim prostorima. Još uvijek nemamo dobru epidemiološku sliku”, poručio je Capak.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.