natrag pred ministarstvo

Premijer razgovara sa svima osim s ljudima koji su stvarali državu

Autor

Direktno.hr

30.10.2014. u 14:40
Ispiši članak

Hrvatski branitelji, koji već jedanaesti dan prosvjeduju pred Ministarstvom branitelja, pješice su se uputili na sastanak s predsjednikom Sabora Josipom Lekom, no dogovora nije bilo. Kako kažu branitelji, neće ga ni biti dok se ne smijene ministar Matić i njegovi suradnici.

Povorka s braniteljima na Markov trg došla je preko Trga bana Jelačića, Radićeve ulice i Kamenitih vrata. Zbog njih je nakratko prekinut tramvajski promet, ali i sjednica zagrebačke Gradske skupštine, čiji su zastupnici izašli na Markov trg, kao i zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Vesna Kusin.

Ante Deur, predsjednik Zbora veterana gardijskih brigada kratko se obratio medijima prije ulaska u Hrvatski sabor.

„Tražimo smjenu Bojana Glavaševića i Vesne Nađ, da bi se bilo što drugo postiglo, prvo se to treba napraviti“, rekao je pojasnivši što bi bio primjer dobre volje od strane vladajućih.

Danas je održana i sjednica Vlade, a premijeru je poručio da su došli na Markov trg i u institucije, kako ih je i pozvao.

„Već tri godine zovemo premijera na razgovor. On razgovara sa svima osim s ljudima koji su stvarali ovu državu“, dodao je.  

Branitelji koji su ostali pred Saborom ispunili su Markov trg. No, okrugli stol s predsjednikom Sabora, predstavnicima Odbora za ratne veterane i drugih zastupnika nije završio uspješno, a branitelji su ga napustili nakon 15-ak minuta jer se nije spominjala smjena ministra i njegovih pomoćnika.

Đuro Glogoški, predsjednik Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida I. skupine, također je poručio da ne odustaju od zahtjeva, a nakon toga mogu razgovarati.

„Nije ovo bio ultimatum. Znači, institucije ove države su te koje trebaju donijeti odluku našeg prvog zahtjeva. Rekli smo, tek nakon ispunjenja obaveza iz našeg prvog zahtjeva spremni smo sjesti za stol i razgovarati. Ne možemo razgovarati o našem drugom zahtjevu, o točki 2 ako ne riješimo točku 1. Znači smjena nadležnih za koje smo rekli, tek nakon toga sjedamo na stol“, rekao je.

Na pitanje je li Sabor pravo mjesto za podnošenje tog zahtjeva, rekao je kako su pozvali sve institucije ove države da se dogovore, i da je na predsjedniku Republike, predsjedniku Sabora i predsjedniku Vlade da se dogovore.

„Naši sljedeći koraci ovisit će o ispunjavanju našeg prvog zahtjeva. Ako institucije ove države donesu odluku da smijene ministra Matića, njegovu zamjenicu i pomoćnika, spremni smo dalje razgovarati o donošenju ustavnog zakona o hrvatskim braniteljima“, rekao je.

Dodao je kako će rok za njihove zahtjeve ovisiti o tome u kojem će roku nadležni izvijestiti jesu li spremni smijeniti spomenute osobe ili ne.

„S obzirom da se govori o šačici ljudi koja dolazi ovdje, pozivamo predsjednika Republike, predsjednika Sabora i predsjednika Vlade neka oni odrede datum kada žele upoznati tu šačicu ljudi ovdje na Markovom trgu ili na Trgu bana Jelačića“, zaključio je dodavši da se vraćaju pred Ministarstvo branitelja u Savsku.

Leko: Branitelji trebaju specificirati što nije dobro u Zakonu

Predsjednik Sabora svojim govorom nije zadovoljio branitelje i ratne invalide koji su došli u Hrvatski sabor.

„Mogu iskazati samo žaljenje da moj pokušaj i ljudi u Hrvatskom saboru, zastupnika, članova Odbora za ratne veterane, predstavnike i predsjednike klubova, zastupnika u Hrvatskom saboru, da otvorimo jedan dijalog, jednu raspravu o važnim temama zaštite i ostvarivanja prava hrvatskih branitelja, pa čak i rasprave o društvenoj poziciji hrvatskih branitelja, nije nažalost urodio plodom. Ali to ne znači da nećemo razgovarati. Dijalog je jedini način po mojem shvaćanju demokracije da se problemi rješavaju. Njih sasvim sigurno ima i u svim segmentima hrvatskog društva. Ja ću i dalje inzistirati da hrvatski branitelji specificiraju, bez obzira jesu li ratni vojni invalidi stopostotni ili drugi, što nije dobro u sadašnjem vladajućem Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, što misle da se treba nadograditi, i što je u društvenom smislu što ih smeta“, rekao je.

Dodao je kako je hrvatsko društvo zrelo i može razumjeti sve zahtjeve.

„Nadam se da će i rukovodstvo shvatiti da moramo razgovarati, pa makar i bili politički zahtjevi, makar i politički zahtjevi za smjenu. Jer institucije moraju odgovarati, rekao bih, standardima koje smo mi usvojili kao hrvatsko društvo, i u tom smislu očekujem da će i predstavnici hrvatskih branitelja naći snage da razgovaramo na toj osnovi“, dodao je predsjednik Sabora.

„Ovdje se radi o traženju rješenja. Mi se svi nalazimo na istom brodu. Ovo je naša zemlja, i moramo tražiti rješenje gdje će se svi osjećati dobro. Osim hrvatskih branitelja, i drugi se moraju osjećati dobro. Moramo tražiti rješenje koje je optimalno za hrvatsko društvo. Pa zato sam i rekao da bi bilo dobro da smo razgovarali što ih smeta, a ne samo što se ne ostvaruje prema Zakonu. Uvjeren sam da do tog dijaloga mora doći i u institucijama i u društvenoj zajednici“, zaključio je Leko.

Reiner: Premijer se nije udostojio ni posjetiti branitelje

Potpredsjednik Sabora Željko Reiner rekao je da HDZ u potpunosti podržava zahtjeve branitelja.

„Njihovi su zahtjevi opravdani i mi držimo da nažalost oni koji su trebali odavno doći među njih, a to su prvenstveno Vlada i premijer, sve ove dane nisu to učinili. Premijer se oglasio preko televizije s jednom svojom porukom, ali nije se udostojio spustiti među branitelje da porazgovara o njihovim zahtjevima. Ponavljam još jednom, HDZ sve njihove zahtjeve podržava“, rekao je Reiner.

Boris Blažeković, HNS-ov član Odbora za ratne veterane nije se složio s potpredsjednikom Sabora.

„Mislim da ovo što je rekao gospodin Reiner ne stoji baš zato jer Vlada nije samo gospodin Milanović, nego je Vlada svi ministri zajedno, on je samo prvi unutar Vlade. Ja osobno gledajući sve papire koje imam, sve dokumente, pogotovo izvješće o izvršenju i provedbi Zakona o hrvatskim braniteljima, čini mi se da ovaj ministar i ovo Ministarstvo rade odličan posao. Ne znam hoće li branitelji ikad imati tako kvalitetnog ministra, pogotovo jer je taj ministar proizašao iz njih samih, odnosno nas samih“, kazao je Blažeković.

Obraćanje predsjednika sabora Josipa Leke

Obraćanje predsjednika Sabora Josipa Leke braniteljima prenosimo u cijelosti.

Poštovani hrvatski branitelji i ratni vojni invalidi, poštovani zastupnici,

članovi Odbora za ratne veterane i predstavnici klubova zastupnika,

gospođe i gospodo!

Na početku želim javno iskazati zadovoljstvo što su predstavnici Udruge stopostotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida prve skupine prihvatili poziv da ovaj Okrugli stol održimo ovdje u Hrvatskom saboru.

Ne iz razloga forme već zbog istinskog osjećaja, vjerujem svih nas, želim naglasiti da su hrvatski branitelji dali nemjerljiv doprinos u stvaranju Republike Hrvatske. Bez vašeg hrabrog angažmana u obrani domovine u Domovinskom ratu mi danas ne bismo ovdje sjedili u najvišem zakonodavnom tijelu hrvatske države - slobodne, neovisne i demokratske.

Danas je Hrvatska članica NATO saveza i Europske unije. Sve su to bili vjerujem naši zajednički ciljevi kad ste vi, poštovani hrvatski branitelji, 1991. godine stali u obranu domovine.

Vi ste u ratu pobijedili velikosrpskog agresora, očuvali ste naše granice, donijeli nam teško stečenu slobodu i samostalnost.

Borili ste se i izborili za Hrvatsku u kojoj će svi građani biti jednaki pred zakonom, imati ista prava i slobode bez obzira na njihove međusobne razlike.

Stoga je iznimno bitno da poštujemo demokratsko načelo vladavine prava, izgrađujemo demokratske institucije i njegujemo društveni dijalog.

Jedno od građanskih prava u demokratskoj Hrvatskoj jest pravo na prosvjed. Svatko može izraziti neslaganje bilo kad i bilo gdje u Hrvatskoj na način kako to predviđaju naši zakoni, bez posljedica za prosvjednika.

Ponovno bih naglasio, da rješenja problema ne treba tražiti izvan demokratskih institucija hrvatske države i mimo prihvaćenih demokratskih standarda.

Upravo bi se branitelji trebali najviše zauzimati za takav institucionalni dijalog jer su u Domovinskom ratu ugradili sebe u temelje Republike Hrvatske, u njezinu državnost, samostalnost, pa tako i u njezine institucije. 

Iz tog razloga drago mi je da vas nakon 11 dana prosvjeda mogu pozdraviti u Hrvatskome saboru - u vašoj i našoj kući jer Sabor i simbolički i stvarno predstavlja sve građane naše zemlje.

Hrvatski sabor je mjesto gdje se svi interesi hrvatskih građana moraju čuvati i zastupati i gdje se treba voditi dijalog o rješavanju problema naših građana, pa tako i hrvatskih branitelja i ratnih vojnih invalida.

To je i razlog zašto se održava ovaj Okrugli stol. Dakle, da iznesemo stajališta i da u dijalogu tražimo rješenja.

Poštovani branitelji, kolegice i kolege,

prvo bih želio čuti gospodina Glogoškog a onda naravno i druge vas poštovane hrvatske ratne vojne invalide kao i vas zastupnike u Hrvatskome saboru.

Molim da se potrudimo da svojom raspravom konstruktivno tražimo rješenja u korist naše bolje budućnosti. Hvala.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.