IMAMO DOKUMENT
OTKRIVAMO POZADINU RASKOLA U HND-U Svađe u kafićima, mobbing, otkazi, službena putovanja...
Portal Direktno prvi je objavio informaciju da je šest članova Izvršnog odbora Hrvatskog novinarskog društva (HND) dalo ostakvu na svoje dužnosti. Podsjećamo, ostavku je podnijela i novinarka Danka Derifaj koja je ujedno i potpredsjednica Društva, a osim nje ostavku su podnijeli i Luka Mitrović, Slavica Lukić, Elizabeta Gojan, Sanja Despot i Veronika Rešković.
Iako smo kontaktirali HND kako bi razjasnili pozadinu raskola, odgovor je izostao jer, kako smo doznali, u interesu Udruge je bilo da se o tome ne istupa javno. Međutim, redakcija portala Direktno u posjedu je 'Očitovanja' Nadzornog odbora namijenjenog članovima Središnjeg i Izvršnog odbora HND-a, a u kojemu su objašnjeni događaji koji su prethodili ostavkama. Ono više podsjeća na nabrajalicu 'prljavog veša' Udruge, a manje na službeno očitovanje.
Naime, u spomenutom dokumentu detaljno su opisani manji i veći sukobi članova Izvršnog odbora, predsjednika HND-a Hrvoja Zovka te Tajništva udruge. U očitovanju mogu se tako naći prepiske nekih ozbiljnih sukoba u udruzi te verzije događaja iz perspektive svih sudionika. Međutim, mogu se naći i očitovanja o nekim, u najmanju ruku, privatnim sukobima kojima nije mjesto na najvišoj razini te strukovne udruge.
Sporni zapisnici
Primjer sukoba su zapisnici sjednica Izvršnog odbora koji nisu, kako je navedeno u dokumentu, bili isporučeni u Statutom propisanom roku. Objašnjenje je bilo da zapisnici 'kasne isključivo jer kolegica Marika Ničota Toth, koja to već godinama radi za HND, zbog zdravstvenih problema nije stizala na vrijeme ih isporučiti'. S druge strane, glavna tajnica HND-a Ema Tarabochia otkiva kako se od izrade zapisnika kasnije odustalo, a da se u udruzi nije moglo naći nikoga tko se time želi baviti.
Međutim, jedna strana sukoba, u čije ime govori Tarabochia, ističe da je inzistiranje na zapisnicima od strane članova Izvršnog odbora došlo nenadano i da to nije bila dosadašnja praksa.
"Nikad prije prijavitelji nisu s takvom preciznošću analizirali i prepravljali zapisnike ni tražili da se izrađuju transkripti istih. U vezi zapisnika razmijenjeno je više mailova nego o bilo kojoj drugoj temi”, ističe Tarabochia.
U dokumentu se navodi kako to ovaj put 'nisu bili obični zapisnici' te da se na sjednicama za koje se trebalo napraviti zapisnik raspravljalo o ostavci zaposlenice u tajništvu HND-a Ive Borković, ali o tome nešto kasnije. Iako je bilo tvrdnji da je netko audio-verzije zapisnika 'držao u ladici', Nadzorni odbor je došao do zaključka da za to nije bilo motiva, a ni dokaza.
Službena putovanja i odlazak u Beograd
Prigovor članova Izvršnog odbora bio je i da se predsjednik HND-a Zovko oglušio na odluku sa sjednice 20. studenog 2019. da će u posjet HND-ovim ograncima u Varaždinu i Koprivnici predsjednik ići s članovima Izvršnog odbora.
"Otišao je s glavnom tajnicom, a potom i s predsjednicom Sindikata novinara Hrvatske, a članovi Izvršnog odbora saznali su to iz medija", tvrdili su članovi Izvršnog odbora. S druge strane, Zovko tvrdi da se odlazak u Koprivnicu nije dogodio te da je on komunicirao s članstvom 'na terenu' pa da za putovanje nije bilo potrebe.
Problematično je bilo i putovanje predsjednika i tajnice u Beogradu te odlazak s predsjednicom Sindikata Majom Sever u Bruxelles zbog dogovora oko Skupštine Europske federacije novinara (EFJ).
Sve je eskaliralo traženjem da se njihovoj kolegici Sever ne podmire dogovoreni troškovi puta u Bruxelles. "Nakon toga Sever sama podmiruje putne troškove, predočava uplatnicu i zahtijeva da je se ukloni s mailing liste Izvršnog odbora", stoji u očitovanju članova Izvršnog odbora Mijića, Gazdeka, Lepan Štefančić i Hlupića.
O istome se očitovao i Zovko. "Kada je riječ o pripremama za skupštinu EFJ-a, kolegice i kolega ni na koji način nisu sudjelovali u pripremi. Sve što je do sada napravljeno, sve dogovore i kontakte, a o čemu su prijavitelji pravodobno informirani, odradile su kolegice Iva i Ema, predsjednica SNH Maja Sever i ja, kao predsjednik Društva. Smatram da je sramotna i reakcija kolegice Gojan kada je, na sastanku Izvršnog odbora u siječnju, prigovorila što je HND sufinancirao polovicu avionske karte do Bruxellesa kolegici Maji Sever, koja je išla na sastanak na kojem je predstavljala i SNH i HND. Kolegica Sever je nakon takve reakcije i prozivke vratila HND-u novac te sama platila kartu. Mislim da nije potrebno podsjećati koliko je svoga vremena kolegica Sever uložila u aktivnosti HND-a i SNH", stoji u očitovanju predsjednika Zovka.
Imenovanje Ocjenjivačkog odbora za novinarske nagrade
Nastali su problemi i oko imenovanja Ocjenjivačkog odbora za novinarske nagrade. Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko ističe u svom očitovanju da je oko tog pitanja na vrijeme sazvao dva sastanka Izvršnog odbora, no da su ga "kolegice Lukić, Derifaj, Despot, Rešković, Gojan i kolega Mitrović namjerno bojkotirali pravdajući se time da im i ne odgovara zakazani termin".
Zanimljivo, većina se nije odazvala na sastanak opravdavajući poslovnim obavezama, a članica Veronika Rešković "zasićenošću", što je Nadzorni odbor procijenio kao neprihvatljivo jer ruši kvorum i čini dolazak onih članova van Zagreba na sastanak gubitkom vremena.
Prijedlog novog Statuta HND-a
Struje u HND-u nisu se mogle u potpunosti usuglasiti ni oko izmjena Statuta udruge.
"Uvidom u zapisnike Izvršnog odbora jasno je kako je predsjednik na sjednicama iznosio rezerve pa je tako i na sjednici Izvršnog odbora u studenom prošle godine, gdje je iznio kritike i bojazan da bi izmjene Statuta mogle biti demotivirajući za ogranke. Osim toga ne može biti argument jer ne postoji ni jedan dokaz iz kojeg bi proizašlo da je Zovko ili bilo tko drugi nametao članovima Središnjeg odbora svoj stav o neprihvaćanju Statuta", smatra Nadzorni odbor.
Iako je bilo govora da je rušenje novog Statuta bilo nestatutarno, Nadzorni odbor nije našao uporište za te tvrdnje.
Suradnja s Agencijom za elektroničke medije
Jedna od sitničavijih primjedbi Izvršnog odbora na rad predsjednika HND-a bila je tijekom pregovora o načinu suradnje s Agencijom za elektroničke medije (AEM).
Naime, članovi Izvršnog odbora složili su se oko stava predsjednika da predstavnik udruge Hrvatski novinari i publicisti (HNiP) ne bi smio sjediti u šesteročlanoj komisija koja odlučuje o pilot-projektu poticanja kvalitetnog novinarstva preko kojega AEM raspodjeljuje dio sredstava prikupljenih od igara na sreću u Hrvatskoj.
U šesteročlanom vijeću je, kako navodi očitovanje, trebao bi biti jedan član HND-a i jedan HNiP-a, ali predstavnici HND-a bili su jednoglasno protiv toga. Iako je sukob HNiP-a i HND-a priča za sebe, sukob unutar HND-a koji je nastao oko pitanja oko kojega se Izvršni odbor i predsjednik HND-a slažu stvarno je komičan.
"S obzirom na to da smo se složili kako HNiP nije i ne može biti reprezentativna novinarska organizacija poput HND-a, podržali smo razmišljanje predsjednika HND-a da ode na sastanak, te predstavi naše stavove kako je neprihvatljivo da HNiP kao relevantan profesionalni faktor sudjeluje u radu spomenute komisije", stoji u pismu članova Izvršnog odbora, a predsjedniku Zovku se zamjera što vlastiti stav, izrečen na sastanku o toj temi, nije formulirao u vidu zaključka Izvršnog odbora.
Ne znam što sam više trebao. Nitko kolegicama i kolegama nije branio da sami napišu zaključke Hrvoje ZovkoPredjednik HND-a
"Ne znam što sam više trebao. Nitko kolegicama i kolegama nije branio da sami napišu zaključke", stoji u očitovanju predsjednika HND-a.
Mobbing i otkaz
Ozbiljnije optužbe i teže svađe izbile su u HND-u zbog imovine i novca. Kako je navedeno u očitovanju, do prvih optužbi za mobbing došlo je nakon odluke o organiziranju Skupštine EFJ-a. Na inicijativu predsjednice Sindikata novinara Hrvatske u listopadu 2019. u svega dva dana izglasano je da će se HND i SNH zajedno kandidirati za organizaciju Skupštine EFJ u Zagrebu. U dijelu tajništva je, međutim, ostalo nezadovoljstvo zbog odluke Izvršnog odbora o odbijanju 100.000 kuna od Turističke zajednice Grada Zagreba.
"U Izvršnom odboru je, naime, prevladao stav da je riječ o kompromitirajućem financijskom sponzorstvu te da treba potražiti druge izvore financiranja. Takva odluka dovela je do svađe i posljedično loše komunikacije poslovne tajnice i potpredsjednice društva", stoji u pismu koje je priložilo šest članova Izvršnog odbora.
S druge strane, Zovko potpuno demantira te tvrdnje i ističe da ne zna otkud se pojavila priča o takvom iznosu.
Godišnji 'party' plaća Turistička zajednica Grada Zagreba
"O takvom iznosu se nikad nije govorilo. Postojao je tek načelni prijedlog da TZ Grada Zagreba plati večeru za delegate, njih oko 90, što može iznositi maksimalno 20 tisuća kuna. Osim toga, smatram da je tu riječ o našem novcu, a ne novcu Milana Bandića, a podsjećam kako TZ Zagreba svojim donacijama već godinama financira i HND-ov godišnji party, ali to istim kolegicama i kolegama sve ove godine nije smetalo", stoji u očitovanju Zovka o toj temi.
Cijeli slučaj, u maniri lošeg ukusa, eskalirao je u svađu u kafiću između potpredsjednice HND-a Danke Derifaj i poslovne tajnice Ive Borković. Kako se navodi u očitovanju, slučaj je izazvao prepisku punu uvreda na svim razinama HND, a na sjednicama Izvršnog odbora "9. prosinca 2019. ponovno se raspravlja gotovo isključivo o tome da kolegica Borković svojim ponašanjem i istupom u svom matičnom zboru šteti Izvršnom odboru".
Na istoj sjednici Borković najavljuje svoju ostavku, a svađa se opet seli u kafić. Borković daje otkaz, ali ga kasnije povlači, što dodatno ljuti neke članove Izvršnog odbora.
U očitovanju se navodi i neprimjereno ponašanje uzrokovano nespretnim radom Tajništva prilikom sudjelovanja predstavnika HND-a u projektu s NUNS-om u Beogradu, ali i niz drugih situacija koje su pojedini članovi HND-a protumačili kao 'mobbing'.
Pozajmica
Neugodnosti je bilo i oko odluke glavne tajnice Eme Tarabochije da posudi svoj novac HND-u u trenutku kad se udruga našla u krizi. Naime, Tarabochia je tek naknadno obavijestila Izvršni odbor o svojoj uplati.
U rujnu 2019. godine, donesen je zaključak da se glavnoj tajnici u ratama krene vraćati 40.000 kuna koje je bez znanja Izvršnog odbora uplatila na račun HND-a u trenutku kad se Društvo našlo u financijskoj krizi.
Na žalost, neobičnih i neugodnih situaciju bilo je i više pa se postavlja pitanje može li se uopće ostvariti naputak Nadzornog odbora iz zaključka cijelog dokumenta o tome da su 'članovi tijela HND-a dužni raditi u korist Društva'. S druge strane, postavlja se i pitanje je li rad u korist tog društva na korist novinara koje bi Društvo formalno trebalo zastupati.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.