ČOVJEK OD NAJBLIŽEG POVJERENJA BIVŠEM GRADONAČELNIKU
Otkrivamo poveznicu između Bandića, kreatora tržišta sportske odjeće Ivanovića i srpskog tajkuna te kakve veze s tim ima globalni brend Nike
Nerazjašnjene okolnosti oko smrti Milana Bandića u centar pažnje stavile su osobe koje su provele s njim zadnje sate njegovog života, prvenstveno poduzetnika Sergija Ivanovića čije poslovne aktivnosti su obavijene velom tajne.
Brojni članci proizašli o njemu nakon smrti zagrebačkog gradonačelnika sustavno su prenosili informaciju da je riječ o poduzetniku koji je Bandiću preko dvojice Arapa plasirao projekt "Zagrebački Manhattan", a ujedno ga se spominje kao nekadašnjeg uvoznika automobila, a danas uspješnog zastupnika tvrtke Nike, što on sam do sada nikada nije javno porekao.
Međutim, Ivanović zapravo nije zastupnik tvrtke Nike niti je ikada bio već je, prema njegovu LinkedIn profilu, bio zaposlenik te tvrtke od 1996. do 2009. godine za što smo ujedno zatražili potvrdu od Nike European Headquarters, nizozemske središnjice za koju je tada radio. Na naše iznenađenje, od globalne tvrtke poznate po odličnim komunikacijama niti nakon nekoliko upita nismo dobili službeni odgovor, ali smo dobili onaj neslužbeni.
Otkazi 'preko noći'
Prema informacijama koje smo dobili od bivšeg zaposlenika, koji je želio ostati anoniman (podaci poznati redakciji), "navedena osoba definitivno nije zastupnik, ne postoji u trenutnoj evidenciji Nike zaposlenika, a i iznenadilo bi me pošto je oko njega i još nekoliko bivših djelatnika bilo puno kontroverze krajem 2000-ih". Kako nam je objasnio naš sugovornik, još je nekoliko članova 'Nike tima' u Zagrebu u istom razdoblju otišlo "preko noći", a bilo je govora i o sudskim tužbama s obzirom na to da Nike očito nije želio u javnost izlaziti s detaljima oko navodnog skandala.
Pogled na sudski registar te tvrtke u 2009. potvrdio nam je da je uistinu u razdoblju od nekoliko mjeseci tvrtku napustio Ivanović, tadašnja voditeljica podružnice Nataša Dimitrović, kao i nekadašnji voditelj, Dalibor Fuštar te da je središnjica dokapitalizirala podružnicu s milijun i 350 tisuća eura da bi u 2010. otvorila novu pravnu osobu.
Prema tvrdnjama našeg sugovornika Ivanović je, dok je još radio kao prodajni predstavnik u Hrvatskoj za Nike, tu tvrtku oštetio za nepoznati iznos, a naša istraga otkrila je i povezanost Ivanovića sa srpskim poduzetnikom Milanom Spasojevićem, tadašnjim uvoznikom za Convers.
Naime, Ivanović je u isto vrijeme dok je još radio za Nike, bio povezan s nekoliko tvrtki, između ostalog i s Triplejumpom, koji je u to vrijeme bio zastupnik za Converse, a sudeći prema sudskom registru Ministarstva pravosuđa, ta povezanost traje i danas.
'Nike nije htio skandal'
"Ono što Nike nije znao jest da je on paralelno imao svoju tvrtku i uvoz robe. Koliko se moglo shvatiti, netko u toj skupini koja je 'ekspresno otišla' je izradio lažni 'account' unutar Nike sustava i na njemu gomilao dugove. Nekoliko sezona je Nike postavljao ciljeve koji su se ostvarivali samo na papiru, a robu se zapravo koristilo kao 'leverage' (protuusluga) u prodaji proizvoda druge tvrtke", rekao nam je naš sugovornik.
Nije poznato za koji iznos je prema tvrdnjama našeg izvora Ivanović oštetio Nike, ali prema našem sugovorniku, sve je puklo kada se jedan od njegovih nezadovoljnih kupaca obratio direktno središnjici.
"Jednom kupcu je dozlogrdilo pa su sjeli na avion, ušetali u centralu u Hilversumu i rekli im 'mi smo ti i ti, a ovo se događa u Hrvatskoj, u vašem uredu'. Nike je odmah pokrenuo internu istragu o navodnim prijevarnim radnjama grupe koja je uključivala gospodina Ivanovića i Triplejump i donijela štetu kompaniji Nike u EMEA. Uslijedio je otkaz cijelom timu, a Nike nikad nije digao tužbu jer nisu htjeli skandal", nastavlja naš sugovornik.
Ivanovićev utjecaj na tržište sportske odjeće
Daljnja analiza sudskog registra otkrila je neke intrigantne detalje o tome kako je javnosti gotovo nepoznat čovjek od najbližeg povjerenja Milana Bandića utjecao na svijet sportske odjeće u Hrvatskoj i kako se u to uklapaju srpski tajkuni, ali i sam donedavni zagrebački gradonačelnik.
Sve je počelo te 1996. godine kada su Fuštar i Ivanović počeli raditi u Nike podružnici. Paralelno s time, u Srbiji su iste godine Boris Mišković i Milan Spasojević, koji su početkom '90-tih zajedno osnovali tvrtku Delta, danas Delta Holding, dobili zastupstvo za Nike.
Iako zaposlenik Nikea, Ivanović se bavio i drugim poslovima, a njega se u to vrijeme prvenstveno doživljavalo kao "uvoznika" automobila. O tome svjedoči i slavno suđenje Josipu Antiću Zefi na kojem je Ivanović izjavio da mu je Golubić dugovao 300.000 eura iz Big Auto d.o.o., zbog čega se upisao kao vlasnik kontroverzne kuće na Vrhovcu, iste one u kojoj je navodno umro Milan Bandić.
Prvi iskorak u poduzetništvo za Ivanovića je bio 2001. godine, kada je osnovao tvrtku SE-AL sa svojim dugogodišnjim partnerom Aldom Berišićem, izvorno s adresom u Konjščinskoj, da bi se ubrzo preselila u Selsku 34. Od tog trenutka, svakih nekoliko godina niču nove tvrtke povezane s dvojicom partnera. Na istoj adresi ili sa SE-AL-om kao osnivačem tako su osnovane i Legend Socks d.o.o. (2005.), AS-EURO d.o.o. (2005.) te za našu priču posebno zanimljiv Triplejump d.o.o.
Poveznica sa Spasojevićem
Naime, tu je tvrtku osnovala istoimena ciparska tvrtka, no registar stvarnih vlasnika pokazuje da je stvarni vlasnik upravo Milan Spasojević, kum srpskog tajkuna Borisa Miškovića i suosnivač niza tvrtki u Srbiji, uključujući i Delta Sport. Upravo je Spasojević u Srbiji osnovao Triplejump, a ured u Zagrebu navodi se kao njihova podružnica.
Zanimljivo je kako je hrvatska podružnica Triplejumpa tijekom godina mijenjala društvene ugovore, ali i temeljni kapital. Četiri godine nakon osnivanja, Ivanovićeva tvrtka SE-AL s adresom Teslićka 55 upisuje se u sudski registar kao član društva, da bi se 2012. brisala iz kao osnivač i član društva. Iste godine direktoricom je imenovana Ivana Kozina, a ovaj put tvrtka mijenja naziv u Triplejump d. o. o. Dvije godine kasnije temeljni kapital tvrtke se povećava s 20.000 kuna na 4.020.000 kuna, a godinu kasnije s 4.020.000 na 13.020.000 kuna. Te iste godine, 2015., Triplejump Ltd. s Cipra se briše kao osnivač i član tvrtke.
U svibnju 2020. imovina tvrtke se dijeli osnivanjem nove tvrtke SEAL Trade d.o.o., a obje i dalje obje posluju na istoj adresu u Selskoj 34, gdje je oduvijek registrirana većina Ivanovićevih tvrtki, s tim da se ovaj put Ivanović upisuje kao direktor te tvrtke, a osnivač Ivana Kozina, koja ujedno slovi i za direktoricu u Triplejumpu.
Spasojević je osnovao Triplejump Srbija 2006., iste godine kada je istoimena tvrtka "niknula" na Ivanovićevoj adresi. Ono što je zanimljivo jest da je Triplejumb postao distributer za Converse za čitavu regiju, no prema javno dostupnim podacima i razgovorima s trgovcima iz tog vremena koji su bili spremni komentirati, čini se da Nike nije bio svjestan ove poveznice. Ona je s vremenom postala javna tajna jer su se dva brenda često prodavala zajedno i pri tome se kupce Triplejumpa bogato nagrađivalo popustima na Nike proizvode.
Šutnja Nikea
Na naš upit europskoj središnjici kompanije Nike da definiraju trenutni odnos svoje kompanije sa Sergijem Ivanovićem kao i vezu između dodatnih kapitalnih ulaganja i navodnih gubitaka povezanih s aktivnostima koje je Ivanović provodio preko Triplejumpa, do objave ovog teksta nismo dobili odgovor. Isto tako nam nisu potvrdili, ali ni negirali navode koje iznosimo u tekstu, a na pitanje je li Ivanović zapravo distributer marke Converse od 2006. godine, u isto vrijeme kada je radio i za Nike Emea, također nismo dobili odgovor.
Iako nismo uspjeli doći do službene potvrde, ne preostaje nam drugo nego zapitati se nije li upravo taj poslovni model bio razlog "kontroverzi" koje je spomenuo naš sugovornik iz Nikea.
Sam Ivanović je na naš upit demantirao medijske napise napisavši da "nikada nije bio zastupnik za Nike, nego je obnašao razne pozicije od 1996. do 2019. godine". Na naš upit da komentira situaciju koja je rezultirala njegovim odlaskom iz Nikea 2009. godine odgovara indirektno: "Nike je raspustio sve urede u CEE 2015. godine. Ja sam radio za Nike Inc., na drugoj poziciji do 11/2019."
Ivanovićev odgovor nije razjasnio tvrdnje naših sugovornika, ali tvrdnja da je radio za direktno za američki Nike potpuna je novina. U svakom slučaju, neminovna je činjenica da su tijekom gotovo dva desetljeća Ivanović i partneri oblikovali tržište sportskom odjećom pa je spomenuti tako postao i članom upravnog odbora Wulf Sporta, vlasnika ShoeBeDo brenda, a kako smo već naveli, prošle godine je konačno i formalno postao vlasnik Triplejumpa Hrvatska.
Bandić ključna karika
Zanimljivo je i da je Ivanović godinama dijelio vlasništvo kuće na Vrhovcu sa sada pokojnim Želimirom Hrgovićem, koji je od 2004. do svoje smrti "uprljao" niz sportskih tvrtki, poput Tekstil prometa, Sim sporta i Pro sporta 98. O spretnosti i umješnosti Ivanovića i bliskih prijatelja puno govori i činjenica da je 2012. godine, kada je Mišković pao u nemilost Aleksandra Vučića, Ivanović upoznao "slavne" šeike upravo kroz Vučićev projekt "Beograd na Vodi", koji je bio uvertira u Bandićev "Zagreb Manhattan" i sa Spasojevićem nastavio graditi poslovno carstvo.
Upravo je pokojni Bandić karika koja je vjerojatno spojila Ivanovića i Spasojevića. Naime, u nizu članaka objavljenih nakon njegove smrti u medijima se pojavila i zajednička fotografija Bandića iz 2001. na otvorenju trgovine u zagrebačkoj Ilici, u društvu tri poduzetnika od kojih je jedan bio upravo Milan Spasojević, a drugi, vlasnik novog lokala, Petar Ivanović, otac Sergija Ivanovića. Ivanovića starijeg je Bandić proglasio svojim političkim mentorom, de facto ga imenovavši sivom eminencijom svog političkog djelovanja, a sam Sergije je izjavio da su se nakon smrti njegovog oca on i Bandić još više povezali.
U svakom slučaju, riječ je o odnosima koji su ostali prikriveni, ali i nepotpuno razjašnjeni i nakon gotovo 20 godina, a na koji način i hoće li se otkriti utjecaj Ivanovićeve klike na Zagreb upravo preko njegovog odnosa s pokojnim gradonačelnikom, bit će zanimljivo gledati kada otkrijemo tko će biti novi zagrebački gradonačelnik nakon izbora u svibnju i hoće li nova osoba na čelu grada moći rasturiti tzv. Bandićevu koruptivnu mrežu koju je on godinama gradio.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.