VIDEO: plenković za hrt
Nismo prevarili birače, osjetio sam odmak od Stiera i onoga što radim
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković gostovao je u ponedjeljak navečer u HRT-ovom središnjem Dnevniku.
Rekao je kako nije bio iznenađen ostavkom Davora Ive Stiera na mjesto ministra vanjskih poslova.
"Osjetio sam da postoji odmak od Stiera i onoga što radim kao predsjednik Vlade. Imao je rezerve, jer nije sudjelovao u političkom procesu nakon 27. travnja te u pregovorima s drugim strankama. To je vrlo neobično za tajnika stranke i potpredsjednika Vlade. Nova ministrica vanjskih i europskih poslova je Marija Pejčinović Burić", istaknuo je predsjednik Vlade.
Kako je rekao, ključni cilj njegove politike je da nema trećih izbora u manje od dvije godine.
"Čini mi se da smo napravili sve što smo najavljivali, na prvoj sjednici predstavljeni su novi ministri koji su dobili povjerenje. Bilo je i ranije vlada koje su funkcionirale sa 77 zastupnika. Osnovni cilj je da nastavimo s političkom stabilnosti", dodao je.
Naglasio je kako posebno cijeni političku odgovornost HNS-a koja je vrlo jasno prihvatila odgovornost.
"Te poruke bile su upućene nekim drugim strankama, odnosno da se priključe aktivnostima za gospodarski razvoj te riješavanju krupnih pitanja. Ovo će biti stabilna koalicija", poručio je Andrej Plenković.
Kako je rekao, čuo je puno nelogičnih argumenata pojedinih zastupnika prošlog tjedna, a rasprave pojedinih zastupnika u Saboru ocijenio je da su ispod svih razina.
"U hrvatskom izbornom sustavu natječemo se na razmjeran način, što znači da postoji 10 izbornih jedinica plus manjine plus Hrvati izvan Hrvatske. U takvom sustavu nemoguće je da netko dobije 76 zastupnika. Svi moraju pregovarati za poslijeizborne koalicije. Je li prijevara birača da je Most išao s HDZ-om nakon 11. rujna? Ista je stvar. Tadašnji čelnik SDP-a daje ostavku, klubovi se formiraju u Saboru. Ta rečenica o prijevari apsolutno ne stoji", objasnio je Plenković.
Rekao je da je u Europskom parlamentu normalno da pučani koaliraju s liberalima, u kojem je primjer Radoš iz HNS-a i Jakovčić iz IDS-a.
Podsjetio je kako se prošli tjedan moglo čuti od nekih govor o isključivosti te je zaključio kako najtoleratniju retoriku u politici ima HDZ.
Dodao je kako su Bruna Esih i Zlatko Hasanbegović koji su dobili povjerenje Nacionalnog vijeća HDZ-a glasovali kao SDP prilikom davanja povjerenja novim ministrima.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.