dnevnik nove tv

Milanović objašnjavao zašto bi mu građani sad trebali vjerovati

Autor

Direktno.hr

Gost Dnevnika Nove TV bio je šef SDP-a i Narodne koalicije Zoran Milanović koji je, između ostalog, govorio o izbornom programu Narodne koalicije te se osvrnuo na program HDZ-a.
01.08.2016. u 21:37
Ispiši članak

Čuli smo podatak o 328.000 blokiranih građana. Kako poboljšati njihov status?

Novim radnim mjestima. Rasterećenjem poduzetnika kod otvaranja novih radnih mjesta, rasterećenjem cijene rada, a populistička obećanja da će od sutra sve biti bolje nikad nismo davali, u našem mandatu sve je bio težak rad prve tri godine, malo i neshvaćanja i nekih naših grešaka, u četvrtoj godini su bili rezultati. Uveli smo institut osobnog stečaja. Mi ne dajemo nerealna obećanja, mi ne govorimo da će rast biti 5 posto.

To ste govorili u Planu 21, niste to proveli.

Tako je.

Zašto bi vam onda građani sada trebali vjerovati?

Zato što dajemo realne planove. Ne obećanja. Kad kažem da ću u poreznom sustavu napraviti to i to onda smo konkretni, ako druga strana kaže da će smanjiti PDV za jedan posto ili da će rast biti rast pet posto, onda mi možemo biti još neozbiljniji pa reći da će biti 6 posto. Ali to se tako me radi, iza nas je četiri godine rada, uspjeha, grešaka iz kojim smo nešto naučili, a iz ove koalicije HDZ i Mosta je šest mjeseci kaosa, sramoćenja Hrvatske koja se po prvi put nije uspjela čak ni zadužiti da refinancira svoje dugove, rekao je Milanović za Novu tv.

Mnogi kažu da vam ne vjeruju da ćete uspjeti provesti ovo sve...

Sve nećemo sigurno. Sve nećemo, ali većinu da.

Što vam je prioritet?

Priroritet nam je gospodarski rast i nova zapošljavanja. Kad govorimo o porezima onda je naš naglasak na tome da se poduzetnicima i poduzećima olakša, da im bude jeftinije da ljude zapošljavaju. Broj nezaposlenih je u našem mandatu pao i broj zaposlenih je narastao.

Ali ne značajno.

Je, značajno. Pao je ispod 15 posto. Sjetimo se što smo naslijedili. Nezaposlenih među mladima je bilo preko 50 posto,sad ih je manje od 40 posto - Garancija za mlade i specijalizacija bez zasnivanja radnog odnosa. Sjetite se za 1600 kuna kako su nam se rugali. Pa je naraslo na 2.400 kuna, sad idemo na 3.000 kuna. To su konkretne mjere. Možemo mi rasterećivati porez na dobit, ali prije svega mi želimo da novac koji je novostvoren ostane u firmi, da se na tu dobit ne plaća porez ako ostaje u firmi. Ako se novac izvlači, ako se ne ulaže u opremu, u nove radnike, onda ćeš platiti porez koji nije veći neko u Austriji ili Njemačkoj.

A porezi na plaće?

Vidjeli ste u 2015. godini kako smo jednom vrlo promišljenom mjerom i pomicanjem najvišeg poreznog razreda od 40 posto iznad 13.500 kuna jednom velikom broju ljudi povećali ono što im ostaje kao netoplaća, kao mjesečni prihod. To je jako utjecalo na potrošnju. Preko milijardu kuna je ljudima ostalo. Nekome 100 kuna, nekome 1000 kuna.

Ajmo govoriti o budućnosti, o vašim planovima...

U budućnosti ćemo to još pomaknuti.

Na koliko?

Najveći porezni razred, najveća marginalna porezna stopa od 40 posto će biti povećana iznad 13.500 kuna. Koliko, to još ne mogu reći. I još jedna stvar - neoporezivi dio plaće ide na 3000 kuna. Minimalna plaća na 3000 kuna. Ja vam sad ovdje govorim o stvarima koje smo mi već započeli ili začeli. Druga strana? Ne vidim ništa. U ovim pola godine nema razloga da tim ljudima vjerujemo.

Druga strana kaže da idete na izbore sa starim ljudima, među njima je i Tihomir Jakovina koji je opterećen aferom 'Hrvatske šume'- mimo znanja javnosti i nadzornog odbora je omogućio takve bonuse. Zašto ste ga nagradili?

Grešaka ima. Ja bih danas to gledao drugačije. Možda ti bonusi ne bi bili toliki, ali bonusa bi bilo. Jer ako imate tvrtku koja je devastirana sve ove godine, u kojoj su šumarski lobiji izvlačili novac i nikad nije bilo nikakve buke jer je svima bilo dobro, ali društvu koje to plaća nije bilo dobro, široj zajednici. Onda dovedete neke profesionalce, ja osobno ne znam te ljude, oni nisu članovi SDP-a i možete pogriješiti da im date nešto veći bonus. To je greška. To se neće ponoviti.

Mislite li da će Jakovina privući birače ovom aferom?

Ništa nije savršeno. S druge strane imamo u vrhu HDZ-a ljude koji su optuženi pravomoćnim optužnicama. Ili samo što nisu pravomoćne optužnice za najveće u povijesti hrvatske države, za zlouporabu javnog povjerenja. o tome želim razgovarati sada. Znate što se događa takvim ljudima kao što je, recimo, gradonačelnik Zadra, u SDP-u? Oni budu izbačeni iz SDP-a prije početka istrage. To je ta razlika.

Ali gospodin Jakovina nikad nije demantirao da je posudio 60.000 eura od istog čovjeka kojem je kasnije osigurao bonuse. Je li to klasični sukob interesa?

Ja sam u jednoj banci čiji osnivač je u Austriji, u Erste banci, podigao stambeni kredit. Sad sam u HPB-u, prebacio sam kredit u kune. Prije 6-7 godina sam podigao stambeni kredit po kamatnoj stopi od 6 posto za razliku od niza HDZ-ovaca koji su se zaduživali po 2 posto. Pa su me bili napadali iz ovog ili onog razloga, ali ispada da kao premijer u donošenju odluka, svim tim bankama mogu pogodovati ili raditi štetu. Kreditni posao je kreditni posao. Imate kamatu, banke žive od toga da ljudima uvaljuju kredite, da im prodaju novac, i ako je Jakovinina kamatna stopa bila 6 posto, tko mu je kriv, previše je platio.

Stipe Gabrić Jambo na vašoj je listi. Volite se dičiti tim visokim moralnim političkim kriterijima, a imate na listi čovjeka koji ima optužnicu.

To ćete pitati ljude iz HSS-a. S tim nisam najsretniji, ali to nije moja stranka.

Ali su na vašoj listi. Kako ćete onda uvjeriti birače da ste drugačiji od drugih koje kritizirate?

Djelomično imate pravo. Dakle, to nije moja stranka. HSS je stranka koju smo doveli u koaliciju, ne na silu, njihovom voljom. Odlukom ogromne većine njihovog Glavnog odbora.

Je li to vaš loš potez onda? To što ste dozvolili da Jambo bude na vašoj listi.

Precjenjujete me. Ja nemam takav utjecaj u SDP-u, a kamoli u HSS-u. Zaista me precjenjujete. On ne bi mogao biti u SDP-u. Kakav je on čovjek, u to ne ulazim. Hoće li nam pomoći da dobijemo ove izbore, da spriječimo povratak u kaos i nered - da. Hoće li imati istaknutu ulogu u izvršnoj vlasti? Ne.

Znači Jambo neće ući u Vladu?

Neće.

Sigurno?

Sto posto. I neka se ne uvrijedi zbog ovoga. Inače, što se tiče novih lica, kad već ljude svodimo na lica, kao da je ovo manekenska pista, evo sad vidim dva nova lica u HDZ-u - Kujundžić i Prgomet. Gledajte, ljudi kao što su Lalovac, Varga, Miljanić, Grbin, su totalno nova lica. Ljudi koji su tek počeli u politici u odnosu na najnovijeg predsjednika HDZ-a i njegove suradnike.

Gospodin Plenković kaže da neće prepustiti mjesto premijera bude li to netko od njega tražio. Biste li vi bili spremni prepustiti mjesto premijera ako to zatraži Božo Petrov?

Ja sam jednom gospodinu Petrovu u ime koalicije Hrvatska raste nudio da bude premijer. Otišao je bez ikakvog suvislog obrazloženja, nisam to nikada javno zamjerio, samo sam postavljao pitanja. Pola godine ga nisam niti spomenuo nijednom jedinom riječju. Mislim da će ljudi iz Mosta kada vide rezultate izbora i kada vide tko je najjači izbor u Hrvatskoj, a to će biti Narodna koalicija, biti odgovorni i da neće opstruirati formiranje hrvatske vlade i da će u njoj sudjelovati.

Dakle vi ste spremni na koaliciju s Mostom?

Uvjeren sam da su i oni spremni na to. Samo, sada se pokušavaju distancirati od jednih i od drugih pa ostavljaju malo nespretan dojam. Opći dojam je da su oni jedno krilo HDZ-a. Iskreno govoreći i poznavajući neke ljude u Mostu - i da i ne. Dakle, idemo na izbore, vidjet ćemo tko će biti najjači. Uvjeren sam da ćemo to biti mi. S obzirom da je Most cijelo vrijeme bio potpuno ambivalentan, dakle nijedna konkretna politička inicijativa od njih u ovih pola godine nije došla.

Mislite li da vas se Petrov želi riješiti?

Ja se njega ne želim riješiti. Mene se uopće ne tiče tko je na čelu Mosta, ali znam da sam na čelu puno jače i veće institucije i stranke i da sam izabran demokratski za razliku od HDZ-ovog bivšeg i najnovijeg predsjednika. I u tome je razlika. Ja svoje bitke vodim s puno ožiljaka i kad sam rekao da neću još dugo biti u politici - neću.

Tko će sve biti u Vladi? Rekli ste da će biti čelnici stranaka, ako dobijete izbore na koga još računate?

Na neke ljude koji su već bili, a koji su relativno novi, koji su relativno kratko obnašali dužnosti. Jedna odo osoba na koju računam, a to opet ovisi o postizbornom dogovoru, je profesor Neven Budak koji je jedan od autora, lider grupe za izradu strategije obrazovanja i znanosti.

Ministar gospodarstva - Siniša Hajdaš Dončić?

Ajde da stanemo tu. više nećete dobiti ni od kandidata za njemačkog kancelara ni za britanskog premijera. Ali manje više je je asno - to su ljudi koji su stvarali strategiju iz koje je onda kao dijete izašla kurikularna reforma. To je HDZ pokušavao, iz meni nejasnih razloga, ubiti. Ja bih na njihovom mjestu s time nastavio jer to je dobra stvar. Tu su se jako prešli.

HDZ-ovu politiku ste nazvali kukavičkom i papačkom, da citiram. Mnogi će reći da će vam takav stil naškoditi kad s druge strane imate gospodina Plenkovića,a ne Karamarka.

Ja nisam njega nazvao tako.

Ne, HDZ.

Da, da. I to je točno. Zato što ne možete ne otići na sastanak ministarskog vijeća u Bruxellesu kad se otvara poglavlje 23 Srbije i ne možete ne staviti taj prigovor. Ja sam rekao - mi nismo tu da Srbiju blokiramo. To ne želimo. Ali mi za razliku od HDZ-a možemo vrlo jasno, izravno, ako treba i bezobrazno artikulirati hrvatske interese. Tko je Hrvatsku na kraju krajeva oslobodio onog lošeg sporazuma o arbitraži? Ja. Ne Plenković, ne Stier.

Mislite li da će vam taj stil škoditi?

Pa evo koliko mi je škodio oko toga. Kad je trebalo Hrvatsku vaditi iz problema da nam klepe i maznu dio teritorija, to sam radio ja. Ali baš ja. Osobno.

Još jedna srbijanska nota je stigla zbog Glavaša i zbog otkrivanja spomenika Miri Barešiću. Kako vi komentirate taj događaj?

Nikako. Tu se slažem s HDZ-om. Odnosno, mislimo isto, ali ja ne komentiram.

Je li moguća velika koalicija?

U ovom trenutku je Narodna koalicija rješenje za Hrvatsku, što će biti sutra, prekosutra, to dragi Bog ne zna. To ovisi o rezultatu izbora. Ja računam da ćemo mi imati zajedno s predstavnicima manjina dovoljno mandata da sastavimo hrvatsku Vladu. Tko god ima na srcu jaku, žilavu, otpornu, inovativnu, kreativnu Hrvatsku - dobrodošao je, rekao je Milanović za Novu tv.

Znači ne odbacujete mogućnost velike koalicije s HDZ-om?

Na ovo pitanje vam ne mogu odgovoriti.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.