BIVŠI HRVATSKI PREDSJEDNIK
Mesić o Milanovićevom osebujnom stilu: Njegova komunikacija je nedozvoljena; nije štedio ni Plenkovića, a o Stožeru kaže...
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, koji je na Pantovčaku odradio dva mandata, komentirao je u RTL Direktu stanje u Hrvatskoj vojsci, o prepiranju na relaciji Milanović-Plenković te o epidemimološkoj situaciji u Hrvatskoj. Otkrio je i je li se cijepio te što misli o situaciji u Bosni i Hercegovini.
"Ja mislim najvećim dijelom da je to pitanje ega i to je i pitanje stila, ali znate ja mislim da treba voditi računa o tome da se mandat ne odvija tjedan dana ili mjesec dana. On traje četiri-pet godina prema tome ne može se cijelo vrijeme biti u nekakvom konfliktnom stanju. Stvar treba ipak nekako završiti. Ja sam isto imao, u moja dva mandata, problema s nekim ministrima", komentirao je Mesić prepucavanje predsjednika Zorana Milanovića i ministra obrane Marija Banožića.
Osvrnuo se i na svoj zategnut odnos s Berislavom Rončevićem, ministrom obrane kad je on bio predsjednik
"Nije bilo osobnog vrijeđanja. Nikada u raspravama ne idem ad hominem. Ja prolazim uvijek od problema koji treba riješiti kao i na sudu. Mene nekada optužuju zašto sam išao svjedočiti. Pa ja uvijek svjedočim o onome što je meni poznato, a kome to ide na teret, a kome na korist to mene ne interesira. Tako ide i ovdje na poslu vrhovnog zapovjednika ili predsjednika Republike ti s emoraš držati ustava i zakona", rekao je Mesić.
Na pitanje, je li normalno da ministar obrane odlučuje može li predsjednik letjeti helikopterom, odgovorio je:
"Da vam ja budem iskren ja o tome nisam vodio računa jer sam ja za svoje putovanje uvijek obavijestio protokol i protokol je sve to obavio. Prema tome tko je kome tada pisao ili telefonirao ja se u to nisam upuštao".
Zamoljen da komentira što Andrej Plenković toliko silovito brani ministre koji su imali neke afere, poput bivše ministrice Gabrijele Žalac, odgovorio je:
"Mene to stvarno začuđuje jer ako je bila tako sposobna kako to onda da nije shvatila kako griješi jer ići raspoređivati milijune koje je dobila Hrvatska na jedna način koji odgovara nekoj posebnoj osobi, dakle, to je nedozvoljivo, neprihvatljivo".
Na pitanje, slaže li se s Milanovićem da je stanje u vojsci loše, da vojarne izgledaju kao Černobil, rekao je:
"Ja ne bih htio komentirati kako izgleda u vojarnama jer ih ja ne posjećujem, ali budimo objektivni ako su vojarne ispražnjene jer je strategija bila takva da vojarne ne smiju biti u gradovima uz obrazloženje da bi to moglo naštetiti građanima, a ne bi koristilo vojsci. Sada je jedna nova strategija, ja u to ne ulazim, ali ulazim u to ako godinama te kasarne te vojarne nisu korištene. One ne mogu izgledati dobro, a da bi izgledale dobro to je veliki trošak koje se mora uložiti da bi se osposobile kasarne. Do kad će biti ta vojarna potrebna i onda će opet netko doći s novom strategijom da je bolje da vojarne ne budu u gradovima".
Umirovljenje generala smatra se Mesićevim najznačajnijim potezom. I najnametljivijim potezom ijednog hrvatskog predsjednika, nakon Franje Tuđmana.
"Ako se grupa generala dogovara i izađu u javnost s političkim pamfletom, s njihovim potpisima, svaki general, svaki časnik, ima mogućnosti komunicirati sa svojim višim zapovjednikom pa tako i s predsjednikom. Dakle, to je sve s propisima riješeno, a zašto je to trebalo ići medijima jer su očekivali da će građani dati podršku generalima i da predsjednik ima jedini potez, a to je da podnese ostavku. Ja nisam dozvolio politizaciju vojke i nisam uputio sve u mirovinu. Oni se mogu baviti politikom, ali ne dok nose uniformu", komentirao je Meisć.
Zoran Milanović pokazao je u ovih dvije godine osebujan stil, od plamenog jazavca do samodopadnih narikača. O njegovoj komunikaciji Mesić kaže kako je smatra nedozvoljenom.
"Ali ja polazim od toga da ne može ministar svome vrhovnome zapovjedniku i predsjedniku Republike upućivati poruke da podnese ostavku, poruke da je medicinski slučaj. Kada bi se to dogodilo u moje vrijeme znate što bih ja napravio, ja bih pozvao Sanadera i rekao: 'Ivo', a Sanader bi već rekao: 'Znam, znam što želiš reći, već je smijenjen", nastavio je.
Andrej Plenković nastupa s visoka, ima bahat stav, docira novinarima, teško je zaboraviti ono diranje spužvica.
"Ja svakako ne prihvaćam njegov način komunikacije s javnošću, s novinarima, medijima, na jedan podcjenjivački način jer tko god njemu nešto prigovori on odmah pronalazi njegovu nekakvu grešku. To nije način na koji se stječe autoritet. Autoritet se stječe samo dobrim odlukama, a ne nekim prenemaganjem i glumljenjem nekog autoriteta", rekao je Mesić, komentiravši i kako je "Plenković lažni desničar, a Milanović lažni ljevičar".
"Pitanje je što je danas ljevica, a što je desnica. O tome možemo raspravljati jer netko može nastupati u objašnjavanju nekog problema da se približi i ljevica i desnica. Evo vidjeli ste kada je opozicija na jedan demokratski način pokušala zaustaviti jednu odluku na koju je apsolutno demokratski imala pravo, ali mnogi su to to osuđivali što mene jako žalosti da ljudi ne razumiju demokraciju", kaže Mesić.
Milanović je s vremenom postao miljenik desnice, o njemu pišu kao King Kongu s Pantovčaka, državniku kakvog smo čekali, jer govori što mnogi desničari misle. GONG, B.A.B.E., Puhovski… Je li vas to iznenadilo?
"Očito njemu odgovara da dobiva podršku s desnog spektra. To je očito, ali je li to dobro za budućnost to je druga stvar. Ja vidim o čemu se tu najviše raspravlja. Najviše se raspravlja o Bosni i Hercegovini. Onda jedan notorni razbijač BiH Milorad Dodik i onda odmah ima brata blizanca Dragana Ćovića. Opet isto razbijač BiH. Čović je ovdje prihvaćen na najvišem vrhu Hrvatske vlasti, a isto to je s Miloradom Dodikom u Beogradu, a u Bosni će se stvari početi razvijati onda kada se ne bude Zagreb miješao u poslove BiH i kad se Beograd ne bude miješao u poslove BiH. Onda će se BiH moći izorganizirati, a Hrvati uvijek misle da imaju jedno zaleđe i da ne moraju surađivati s ostala dva naroda", rekao je Mesić koji je u razgovoru otkrio kako se dva puta cijepio protiv Covida-19.
Na pitanje da komentira činjenicu kako je Hrvatska, kad je cijepljenje u pitanju zakazala, odgovorio je:
"U mnogim problemima ljudi se dijele na obaviještene i ne obaviještene. Meni se čini da su oni koji su danas protiv cijepljena oni koji su ne obavješteni jer ipak moramo znati u povijesti kada su izumljena cjepiva mnoge su bolesti nestale s kugle zemaljske".
"Je li Stožer kriv? Mislite li da su mogli bolje upravljati krizom?", upitan je bivši predsjednik, na što je odgovorio:
"Možda su mogli. Pitanje je kako je ta edukacija išla. Meni se čini da je to u početku bilo prihvaćeno s manje opasnosti jer nije izgledalo da će to postati svjetski problem tako da svi su mislili da je to jedna prolazan bolest koja će se s lakoćom riješiti. Nema lijeka protiv Covida-19, ali postoji cjepivo koje omogućava organizmu da se brani. U tom smislu trebalo je ići u nekakvu kampanju u škole i slično".
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.