smeta ga
Manolić se boji lustracije i optužnice za rezanje noseva, ušiju i likvidacije
Upitan zašto baš sada iznosi optužbe na račun aktualnog šefa HDZ-a, Manolić odgovara u Jutarnjem listu da s Karamarkom nikada nije bio u lošim odnosima, a da je sada reagirao zato što najavljuje lustraciju.
"Lustracija je potez koji nas vodi 30 godina unazad i to me kao čovjeka smeta. Na to se treba oglasiti. Tko bi i kako provodio lustraciju? Tko bi bio tužitelj? Karamarko? Tko bi utvrđivao činjenice i donosio presude? Ako nekog treba lustrirati, onda je Karamarko prvi na redu", ističe Manolić Jutarnjem listu i navodi da je pomirba koju je proveo Franjo Tuđman bila opća lustracija.
Progon stao dolaskom SDP-a na vlast
MUP je 2011. godine, dok je Karamarko bio ministar unutarnjih poslova, intenzivirao istraživanje i procesuiranje komunističkih zločina, stoga je policija protiv trojice osumnjičenika, Josipa Manolića, Josipa Boljkovca i Rade Bulata, nakon višegodišnje istrage došla do trenutka kad će se protiv njih podignuti kaznena prijava za ratni zločin. Tereti ih se da su naređivali ubojstva, ali i da su osobno ubijali civile i zarobljenike, prenijeli su tada Slobodna Dalmacija i Jutarnji list tekst koji je bio objavljen u Večernjem listu.
Manolića, koji je 1945. godine bio načelnik okružne Ozne Bjelovar, terete za zločine nad 120 zarobljenika koje su partizani počinili u šumi Lug. Tamo su ih mučili tako da su im rezali uši, noseve i prste nakon čega su ih ubili. U dokazima stoji i da je Manolić osobno strijeljao civile. DORH je kasnije rekao da se ne vodi nikakva istraga protiv Manolića, a te se godine promijenila i vlast u Hrvatskoj.
Manolić tvrdi kako ne zna ništa o zločinima koji mu se stavljaju na teret te da nije naređivao ubojstva i mučenja.
Tužit će Manolića
Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko tužit će Josipa Manolića, a bivši djelatnici Službe državne sigurnosti spremni su na sudu posvjedočiti da su Manolićeve optužbe na Karamarkov račun lažne.
Svjedočit će da je Karamarko bio pod obradom tajne službe bivšeg režima i da je bio žrtva operativne akcije, a ne dio režima, kako tvrdi Manolić, bivši visokorangirani dužnosnik Udbe.
Tu informaciju Večernjem je potvrdio sam Karamarko. Nakon Manolićeva intervjua Nacionalu prije sedam dana u kojem je Karamarka optužio da je bio suradnik Udbe, ostvario je kontakt s pripadnicima bivše službe koji su sudjelovali u njegovoj obradi. Otkrili su mu sve pojedinosti akcije kojoj je kao mladić bio podvrgnut.
Tadašnje agente koji su sudjelovali u Udbinoj obradi Karamarka, prenosi šef HDZ-a, posebno je začudila Manolićeva konstatacija da se o nekim suradnicima tajne službe nisu vodili dosjei, a da je Karamarko bio upravo jedan od takvih suradnika. U krugu obavještajnih analitičara poznato je da je Udba svakog svog suradnika zavodila u sustav suradničke mreže i svaki je suradnik tajne službe imao operativca koji ga je "držao na vezi".
O svakom razgovoru sa suradnikom pisali su se izvještaji pa time Manolićeve konstatacije padaju u vodu. Služba državne sigurnosti početkom osamdesetih godina protiv katoličke mladeži, kojoj je pripadao i Tomislav Karamarko, otvorila je operativnu akciju "Trs", u sklopu koje je provedena je i tzv. predoperativna obrada Tomislava Karamarka, prepričali su bivši agenti Karamarku, a on Večernjem. Sve je počelo 1981. i 1982. kada je Karamarko s katoličkom mladeži u dva navrata odlazio na hodočašće papi u Rim. Tom se prilikom, prisjeća se Karamarko, mladež fotografirala pokraj starog hrvatskog barjaka. Jedan od suradnika Udbe, koji se infiltrirao medu katoličku mladež, o tome je izvijestio Udbu. Pod rednim brojem 951 od 24. veljače 1984. u upisniku Gradskog sekretarijata za unutrašnje poslove za 1984. zaveden je predmet "Karamarko Tomislav - oduzimanje pasoša". Taj se predmet sada se nalazi u PU zagrebačkoj, prenio je Karamarko. Tvrdi da ga na zahtjev Centra Službe državne sigurnosti Josip Manolić lažno optužuje i kleveće isključivo zbog političkih motiva u predizborne svrhe.
Nalog za obradu Karamarka i drugih uključenih u grupnu obradu Trs, prema Karamarku, potpisali su Franjo Vugrinec, šef SDS-a Centar Zagreb i tadašnji šef republičkog SDS-a Zdravko Mustač, kojem se u Njemačkoj zajedno s Josipom Perkovićem sudi zbog upletenosti u ubojstvo Stjepana Đurekovića. Akciju Trs vodila je Služba državne sigurnosti u Zagrebu.
Užom obradom, otkrili su Karamarku bivši agenti Udbe, bilo je zahvaćeno desetak pripadnika katoličke mladeži, a širom njih tridesetak.
Tijekom prethodne operativne obrade Karamarko je dvaput bio pozivan na informativne razgovore.
Komentari
Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.