Ustavna kriza
Letica: Predsjednica bi Zakon o obrani trebala poslati na Ustavni sud
Naime, ministar je rekao da načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga u ratnim uvjetima naredbe prima od predsjednice kao vrhovne zapovjednice, a u mirnodopskim od Vlade. Predsjednica je izjavila da ona donosi odluku o korištenju oružanih snaga, a s njom se složio čak i njen prethodnik Ivo Josipović. Bivši predsjednik tvrdi da je Ustav jasan, a da zakoni razrađuju pojedinosti i da ne bi smjeli utjecati na ulogu predsjednika kao vrhovnog zapovjednika.
Analitičar Slaven Letica smatda da bi o ovom slučaju trebalo odlučivati zakonodavno tijelo.
"Kad dođe do različitih tumačenja zakona, onda bi trebalo pitati zakonodavno tijelo, odnosno Hrvatski sabor, umjesto da se oko toga vodi rasprava. Druga je mogućost da netko, može to napraviti predsjednica u ovom kontretnom slučaju, zatraži ocjenu ustavnosti nekih odredbi Zakona o obrani gdje se na neki način predsjednica isključuje, točnije, njoj se oduzima uloga vrhovne zapovjednice u miru. Kotromanović govori kroz odredbe Zakona o obrani, a ona, pa i Ivo Josipović, govore kroz ustavne odredbe, tu se radi o ustavnopravnoj i zakonodavnoj tematici. O tumačenju zakona trebao bi odlučiti Hrvatski sabor, a o procjeni i obrani uloge vrhovne zapovjednice Ustavni sud", tvrdi prof. Letica.
Puno je ozbiljniji problem, kako tvrdi, opća polarizacija u društvu.
"Kada imate tako tešku ekonomsku i socijalnu situaciju, ako stalno imate takva javna natezanja, to duboko frustrira građane".
Usporedio je situaciju sa susretom političkih lidera Njemačke i Rusije jučer u Moskvi.
"Uzmite paralelu, Angela Merkel i Vladimir Putin su praktički novohladnoratovski neprijatelji, pa se nalaze u Moskvi, razgovaraju o svemu, pa i o Ukrajini. Bilo bi logično da se nađu Zoran Milanović i Tomislav Karamarko i naprave korak ka vrsti normalizacije političke situacije u Hrvatskoj. Ne znam je li realno, ali u svakom je slučaju potrebno, ako je i jednom i drugom stalo do općeg dobra", zaključio je prof. Letica.
Podsjetimo, Vlada je u Odboru za središnje obilježavanje Oluje imenovala premijera Milanovića, predsjednicu Grabar-Kitarović (iako se ne zna hoće li ona u njemu sudjelovati), predsjednika Sabora Leku, ministre Kotromanovića, Matića i Ostojića, načelnika Glavnog stožera OS Dragu Lovrića te zapovjednike Oluje, generale Gotovinu, Markača, Stipetića i Marekovića. Odluku o Organizacijskom odboru tek treba donijeti.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.