WALES VS. HRVATSKA (2:1)

Katastrofa u Walesu: Hrvatska izgubila drugu zaredom i dovela se u tešku situaciju

kkž

Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je skupine D kvaliikacija za odlazak na EURO 2024. izgubila na gostovanju kod Walesa u Cardiffu sa 1:2 (0:0) te tako stigla u nezavidnu poziciju uoči posljednja dva kola koja će se igrati u studenom.

15.10.2023. u 22:39

Oba pogotka za Wales postigao je Harry Wilson, prvoga u 47. minuti lobavši Livakovića nakon nesmotrene povratne lopte Kovačića, a drugoga u 60. minuti kada je tjemenom proslijedio ubačaj Jamesa u mrežu. Na konačnih 2:1 smanjio je Mario Pašalić koji se u 75. minuti najbolje snašao nakon ubačaja Modrića iz kut te glavom poslao loptu u mrežu.

Modrić će se u Walesu upisati u povijest, ovaj podatak vjerojatno niste znali

Hrvatska i Wales sada imaju po 10 bodova iz šest odigranih susreta te zauzimaju drugo i treće mjesto na ljestvici, ali Wales je u prednosti zbog boljeg omjera u međusobnim susretima pa Hrvatska više ne ovisi samo o sebi u borbi za plasman u Njemačku. Na vrhu je Turska koja je nakon 4-0 (0-0) pobjede protiv Latvije u Konyi osigurala jedno od prva dva mjesta u skupini koja vode na EURO sa 16 bodova. Četvrta je Armenija sa sedam bodova, dok je Latvija na dnu s tri boda.

Do kraja kvalifikacija Hrvatska će još igrati protiv Latvije 18. studenoga u Rigi te protiv Armenije 21. studenoga u Zagrebu, dok će Wales 18. studenoga gostovati kod Armenije, a tri dana kasnije ugostiti Tursku. Za plasman na EURO Hrvatska mora u tim utakmicama osvojiti više bodova od Walesa.

Tekstualni prijenos utakmice

90+5' Težak udarac za Vatrene! Kraj utakmice u Cardiffu

90+4' Ubačaj Sose došao je do Belje u kaznenom prostoru, pucao je Beljo glavom, lak posao za Warda.

90+2' Dobar Sosin ubačaj na drugu vratnicu, na Pašalića, no Ward je to poklopio na radost domaćih navijača.

90' Igrati će se još pet minuta sudačke nadoknade.

88' Žuti i za Brozovića zbog prekršaja nad Danielom Jamesom. Ide vrijeme...

86' Žuti karton za Jordana Jamesa, prekinuo je hrvatsku kontru koju je povukao Mario Pašalić.

83' Veliki pritisak Vatrenih, Wales ne može izaći iz svojih 30 metara.

81' Izlazi dvostruki strijelac Wilson, ušao je Broadhead.

78' Prilika za Belju da poravna rezultat, ubacio je Sosa, Beljo je bio sam na sedam metara od Warda, trzaj glavom ipak nije bio najbolji.

75' GOOL! Pašalić zabija nakon Modrićevoj ubačaja iz kuta.

70' Brozović za Modrića, Luka na sedam metara od Warda ne odlučuje se na udarac, već na povratnu loptu, čisti James.

69' Evo prilike da se vratimo u susret, Majer šalje lukav ubačaj na peterac, Pašalić je ostao samo korak kratak pred Wardom.

60' GOL! Odlazi Wales na 2:0, Wilson je opet strijelac. Nakon 10 minuta našeg pritiska Wales je došao do posjeda, James ubacuje točno Wilsonu na glavu, Vida je stajao pet metara od Wilsona, lagan trzaj glave vara Livakovića za velikih 2:0.

60'  Sosa umjesto Barišića.

57' Brooks je izašao iz igre, umjesto njega ušao je David James.

51' Preuzeli smo inicijativu na terenu nakon primljenog pogotka, posljednja linija nam stoji gotovo na centru, ali i Velšanima se ostavlja dosta prostora za tranziciju.

51' Imala je Hrvatska i prvi svoj korner na dvoboju, no nismo to iskoristili, nismo bili opasni za vratara Warda.

50' James se izborio za loptu pored dva naša igrača, probio po desnom krilu, poslao nizak ubačaj na peterac, Moore pokušava lukavom petom, brani Livaković.

47' GOL! Nevjerojatan bijeg Wilsona iza naše obrane, prebacivanje lopte u prostor, Wilson bježi Vidi i lagano prebacuje loptu preko Livakovića.

46' Beljo, Stanišić i Pašalić ulaze u igru umjesto Juranovića, Muse i Brekala na otvaranju poluvremena.

45' Kraj prvom poluvremena, Livaković nas je spasio u dvije situacije, prema naprijed ništa nismo napravili, idemo skupiti glave i pametnije ući u drugo poluvrijeme.

44' Duga lopta za Moorea koji spušta glavom za Wilsona u prostor, bježi Wilson, ali Juranović ga prati u stopu i stiže zasmetati napadaču Walesa pred Livakovićem.

38' Pokušaj kombinacije naših iz slobodnog udarca s 35 metara od gola Warda, Barišić i Modrić pokušali su zbuniti obranu Velšana, nažalost zbunili su sami sebe.

30' Williams se izvukao na desnu nogu, opalio precizno s 20 metara u malu mrežicu, još jednom Livaković pokazuje svoju klasu i drži mrežu čistom.

29'Gvardiol u posljednji trenutak čisti ispred Robertsa.

26' Serija ubačaja Velšana, što iz kornera, što iz auta, srećom uspješno smo otklonili opasnost iz svog 16-erca.

24' Obrana Livakovića! Wilson je to opalio, bilo je to jako blizu gola, išlo je to uz samu vratnicu, ali iščupao je to Livi, bit će dva uzastopna kornera za Velšane nakon što je prvog odbio Musa.

22' Žuti karton dobio je Vida nakon rušenja Wilsona. Srušio ga je s leđa, dobio je javnu opomenu. Bit će sada slobodni udarac za Wales iz dosta neugodne pozicije.

18' Prvi udarac Hrvatske na susretu, Juranović je ubacio s desnog krila, Musa puca glavom sa sedam metara kraj Rodona, odlazi visoko preko grede. Čuje se pjesma naših navijača upućena kapetanu Modriću: "Ostani tu".

16' Nemamo ideje u napadu, sterilno djelujemo, sporo i neuigrano.

15' Neugodni su domaćini danas već bili barem tri-četiri puta za našu obranu. Hrvatska reprezentacija pokušava iskontrolirati tijek događanja, pohvatati konce s nekoliko serija dodavanja... Sada je Majer ubacio s desne strane u kazneni prostor, Velšani to iznose.

12' Opasna situacija pred vratima Livakovića, Brooks šalje dijagonalu na lijevo krilo, Wilson bježi Vidi, izbija pred Livakovića, srećom Vida je dobro reagirao i nije bilo posla za Livija.

S tribina u Cardiffu ori se pjesma hrvatskih navijača! Moja domovina se jasno može čuti i u televizijskom prijenosu.

7' Duga lopta Juranovića za Modrića na desno krilo, Ward izlazi s crte i izbija loptu visoko na tribine.

6' Kovačić je riskirao žuti karton, rušio je Wilsona koji je pokušao odigrati polukontru, srećom Massa se nije uhvatio za džep.

5' Dobru je loptu u prostor Modrić sada poslao Musi, no Ward je istrčao sa svoga gola i prvi stigao do nje. I dalje traje početno ispitivanje snaga u Cardiffu.

3' U dva su navrata već velški nogometaši probali zaprijetiti, jedna je lopta ubačena u peterac koju je uhvatio Livaković, a Brooksa je nešto kasnije na desnoj strani blokirao Gvardiol.

1' Dvoboj u Cardiffu upravo je počeo! Sretno, Vatreni! Uoči dvoboja održana je i minuta šutnje za Izrael i Palestinu.

Igrači polako izlaze na travnjak, temperatura je pala ispod 10 stupnjeva celzijevih u Cardiffu, ali atmosfera na tribinama je naelektrizirana.

Dalić napravi promjene u sastavu

Vatreni su već dva puta gostovali u Walesu, a posljednja utakmica koju su igrali s ovim protivnikom održala se na Poljudu. Njome su otvorene kvalifikacije za Euro, a završila je 1:1.

Ovo je sastav Vatrenih koji će istrčati pred prepuni stadion u Cardiffu.

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Vida, Gvardiol, Barišić - Modrić, Brozović, Kovačić - Majer, Musa, Brekalo

Velška  postava trebala biti u formaciji 3-4-2-1 s Brooksom i Wilsonom iza Kiefera Moorea.

Sve osim pobjede stvara nervozu i vraća nas u neka davna vremena: Ona koja želimo zaboraviti

Podsjetimo, Vatreni u Cardiffu gostuju nakon teškog poraza pred domaćom publikom na Opus areni u Osijeku. Hrvatska nogometna reprezentacija poražena je od Turske 0:1 u sklopu kvalifikacija za Europsko prvenstvo koje će se 2024. godine održati u Njemačkoj.