smrt zločinca

Kadijević: Podržati Mesića protiv Tuđmana, a onda uhapsiti i Miloševića i Tuđmana

Autor

Direktno.hr

03.11.2014. u 11:17
Ispiši članak

O optužbama da je spriječio hapšenje Špegelja.
Ne, to je najobičnija laž. Laž. Najobičnija laž. Prvi koga smo hteli i nastojali da uhapsimo bio je Špegelj. I general Vasiljević koji je radio na hapšenju koji je i pohapsio jedan broj ljudi imao je taj zadatak. I imao je zadatak kojeg nije izvršio. Zašto? To on zna. To on zna. A ja mogu samo posebno da zaključim - zato što je postojala velika mogućnost da ne ide iz Zagreba, da u jednom velikom gradu, jedan čovek u gradu koji ima barem 90% podrške bude sakrivan, da bude, ne bude pronađen ni za 20 godina a ne za 15 dana ili 20, koliko.

O prijedlogu Ante Markovića: Uhapsiti Tuđmana, podržati Mesića
I on nije video čak ni prvi korak šta znači to, taj ako bi se prihvatila to, taj njegov predlog. On je video samo kako bi on postao lider Jugoslavije, to je video. A šta će iz toga ispasti, kako će reagovati Srbija i srpsko stanovništvo, koje je tada imalo jedan specifičan odnos podrške prema Miloševiću. I kako će reagovati hrvatsko stanovništvo koje je imalo preko 90% podrške Tuđmanu.
A to što su bile ambicije Mesića to je i njegova stvar. On je meni, u mom kabinetu vodio razgovore koji su imali tako neki, ali uvek, uvek, nikada nije mimoišao temu da kaže kako je on liberal, demokrata, a kako je Tuđman despot, a… apsolutista i tako dalje. I naravno u dogovoru sa Markovićem, došao je i Markovićev predlog o tome - najpre da treba podržati Mesića u, protiv Tuđmana a onda da bi stvar bila kompletno rešena u korist Jugoslavije da treba uhapsiti i Tuđmana i Miloševića i sve će biti rešeno. To je kako mali Perica si zamišlja da se mogu rešavati… To je toliko neozbiljno i smešno.

O vojnom udaru
Kao što jedan kaže Armija je trebala da saseče u korijenu nacionalizam u Hrvatskoj i Sloveniji, kad se pojavio. Pa oni nemaju pojma što je nacionalizam. I kako bi ga sasjekli? Kako ga vojska može sasjeći? Kako možeš saseći 90 posto naroda koji se izjasnio za svoju državu?
Iskreno da vam kažem - na takav gest nikad se ne bi odlučio jer on je vodio u propast. On je vodio u avanturizam. I to ne u krajnjoj liniji, već ne bi bio moguć ni prvi korak izvesti. Nije bilo moguće okupirati srpskom vojskom koja nije htela da se odazove na poziv. … A šta bi bilo ako bi se razvio, a razvio bi se veliki partizanski rat u Hrvatskoj i u Sloveniji, šta bi bilo tada?

O Miloševiću i vojnom udaru
Da je Slobodan Milošević došao, pozvao mene u kancelariju predsjednika Jovića kad je on bio predsjednik i da je on, Milošević, dva dana nakon devetog marta zatražio od mene da vojska uzme stvar u svoje ruke. Drugim rečima da ide u puč. I ja to lepo obrazlažem u knjizi. /…/ Kad sam ja /…/ izlazio iz kancelarije i rekao Miloševiću da ja tu odluko sam donijeti neću, da će to moj štab uraditi, proceniti i ako on uvek ceni, i da ću mu ja onda, predsjedniku Joviću dati odgovor. I tako sam uradio. Išao u štab i štab je odgovorio i predlog je bio, dakle, ne vojni puč nego sednica vrhovne komande koja je održana.

O napadu na Vukovar
Mi smo hteli da blokirajući Vukovar postignemo cilj da uzmemo i razbijemo tu vojsku, koja je predstavljala kičmu Hrvatske vojske i koja kad je poražena onda je Tuđman pristao na vanceov plan, hteli da to ostvarimo sa što manje žrtava. Ali to nije išlo i onda smo prešli na onu taktiku koja je realna, sprovodljiva.

O zločinima u Vukovaru:
Kad je završena operacija, svi ranjeni… ovi zarobljenici koje je JNA zarobila su odvedenu u Sremsku Mitrovicu i pretjerani po svim međunarodnim pravilima i bolje. A šta se poslije toga događalo ja stvarno ne znam, stvarno ne znam. Ako je bilo tko iz JNA uključujući i ove kojima se sudilo (op. priča o Haagu i presudi Vukovarskoj trojci) sada tamo nešto učestvovo i pravio neku vrstu zločina, onda da sam ja znao - oni bi odgovarali kod mene. Ako to stvarno jeste a to nisam znao onda je za to pre svega odgovoran moj načelnik službe bezbednosti koji je bio dužan da me o tome obavesti ako je on to znao. On je morao znati, a da li je on znao ili nije - to on zna. Reč je o generalu Vasiljeviću.
Ono što mogu da tvrdim to je da Vasiljević mene nije obavestio da se bilo šta sa strane vojske dešavalo tamo. Ja sam znate, verujte mi na reč ako hoćete, za Ovčaru čuo tek kad sam bio u penziji. I to naknadno. Moguće je jer me ovaj nije obavestio o tome. A trebao je da me obavesti.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.