baldasar u nu2

Jugoorgije na HRT-u: Otvoreno veličanje zločinca i diktatora Tita

Autor

Direktno.hr

Splitski gradonačelnik Ivo Baldasar gostovao je u Nedjeljom u dva.
15.05.2016. u 15:10
Ispiši članak

O situaciji s raspuštanjem splitskog ogranka SDP-a, rekao je da je to očekivao.

"Osnovat ću svoju listu i pozvati dio SDP-ovaca sa mnom. Očekujem da će dio njih prijeći. Zasad neću osnivati svoju stranku", rekao je.

Dodao je da se osjeća slobodno zbog optužbi da je podržavao ustaštvo.

"Sve postaje personalizirano, nema nikakvih pravila igre. Moj odnos s Milanovićem je bio dobar. Nismo se slagali oko svih stvari, ali nije bilo svađa", kazao je Baldasar. 

Rekao je da je komunikacija prekinuta nakon izbora, kao i to da ga je Milanović uvrijedio na osobnoj razini. 

"Rekao sam mu da to nije način i ja sam mu vratio, onako po dalmatinski. Nije me nazvao ustašom, nego nečim još gorim", rekao je Baldasar.

Karamarko je, kako je rekao, ipak malo teža kategorija od SDP-a koji ima barem pokušaje demokracije.

Za Davora Bernardića smatra da neće dobiti potrebnu potporu u Zagrebu.

Što se tiče polaganja vijenaca na spomenika HOS-a, rekao je da je to izglasano za vrijeme Željka Keruma.

"Može mi se to sviđati ili ne sviđati, ali ja sam izabran kao gradonačelnik svih građana. Ja sam se otišao pokloniti poginulim braniteljima", rekao je i dodao da o Rafaelu Bobanu trebaju presuditi povjesničari i da je on za njega pripadnik zločinačkog pokreta.

O Bleiburgu je rekao da nikada nije bio tamo, ali da tamo "ne mogu postojati spomenici 'hrvatskoj vojsci". 

Stanković ga je pitao što misli o Titu, na što je rekao da se Tita ne treba gledati jednoznačno, ali da je on ipak pozitivac.

Za situaciju sa suprugom Tomislava Karamarka rekao je da je riječ o pravoj aferi.

Objašnjavao je zašto je 1990. napustio Split zbog dobre poslovne prilike. Vratio se 1998. nakon čega se učlanio u SDP.

Kao direktor Kompasa, koji se uoči rata počeo raspadati, otišao je kao predstavnik u Italiju, međutim dao je otkaz i 1990. počeo raditi za jednu talijansku firmu. "Optužbe da sam pobjegao zbog rata plasirao je SDP", kazao je. Tijekom rata je dolazio u Split, a 1998. se vratio zbog nostalgije i kako bi djeca srednju školu pohađala u Splitu. Dodao je kako je iz Italije tijekm rata slao pomoć. Godine 1999. se učlanjuje u SDP. Uspješno je, kazao je povezao struje Marina Jurjevića i Ranka Ostojića i nekoliko godina nakon 'usprkos drugima' - postao gradonačelnik. 

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.